Készült: 2024.04.26.00:30:48 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

264. ülésnap (2017.12.04.), 236. felszólalás
Felszólaló Szászfalvi László (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:12


Felszólalások:  Előző  236  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZÁSZFALVI LÁSZLÓ (KDNP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Asszony! Tisztelt Államtitkár Urak! Tisztelt Képviselőtársaim! Az európai uniós pénzek és források nem könyöradományok, nem ajándékba kaptuk és nem ajándékba kapjuk a szerencsésebb nyugat-európai országoktól, államoktól, hanem az alapszerződésből következően ez jár nekünk. Éppen ezért az az érdekünk és az a feladatunk, hogy az összes rendelkezésre álló forrást minél hatékonyabban tudjuk lehívni, és legfőképpen a magyar vidék fejlődéséhez és felzárkózásához tudjuk felhasználni.

A 2010-es kormányváltást követően az Orbán-kormány mindent megtett azért, hogy a belassított, beragadt pályázatokat elindítsa, és a forrásokat maximálisan felhasználja. A támogatási és intézményrendszer átalakításával, hatékonyabbá tételével sikerült elérni azt a mindenki számára fontos célt, hogy a pályázati források száz százalékát le tudjuk hívni. Ennek az intézkedési sorozatnak köszönhetően nagyon-nagyon sok milliárd forrást sikerült megmenteni és felhasználni az ország minden területén.

A kormány ezzel párhuzamosan az új uniós költségvetési ciklus kidolgozását és intézményi átalakítását is sikerrel vette, látva az előző ciklus problémáit, átlátható pályázati rendszert vezetett be a 2014-2020-as uniós költségvetési ciklusra. Középpontba került a források felhasználásánál a foglalkoztatáspolitika megerősítése, a vállalkozásbarát és népességmegtartó településfejlesztés, amelynek köszönhetően a teljes forrás 60 százaléka gazdaságfejlesztésre lesz fordítva.

Tisztelt Képviselőtársaim! Választókerületem, a Belső-Somogy az ország hátrányos helyzetű térségei közé tartozik. Éppen ezért kiemelten fontos a fejlesztési ciklus forrásainak hatékony felhasználása a térség felzárkóztatása szempontjából. Természetesen nem pusztán ezek az eszközök állnak rendelkezésre ezen célok eléréséhez, hiszen jelentős és fontos források álltak, állnak rendelkezésre, szintén uniós forrás, a határon átnyúló együttműködésekre, illetve természetesen a hazai, a központi költségvetésből származó források is meghatározó eszközöket jelentenek a vidék felzárkóztatásában és fejlesztésében.

Általánosságban természetesen mégis azt kell kiemelni, hogy az uniós források kiemelkedően fontos forrást jelentenek ezen célok megvalósításában. Az állapítható meg az előző uniós ciklussal való összehasonlításban, hogy időarányosan nagyságrendileg több forrás érkezett a választókerületembe már a ciklus első négy évében. Eddig a választókerületben több mint 42 milliárdos uniós fejlesztési forrás támogatásával 51 milliárdos fejlesztési forrás valósult vagy valósul meg, vagy folyamatban van ezen célok megvalósítása. Azt gondolom, hogy ez annál is inkább jelentős fordulat, ha figyelembe vesszük, hogy a vidékfejlesztési program az Európai Bizottság részéről csak 2015 első negyedévében került elfogadásra. Dinamikus növekedés látható a nyertes pályázók számában is, hiszen eddig több mint 672 nyertes pályázat van az uniós források tekintetében. A területi és településfejlesztési operatív program során már majd’ 9 milliárd forintnyi fejlesztés érkezett a választókerületbe. Az EFOP-os pályázatok területén, tehát a humán fejlesztések területén majd’ 6 milliárd forintos fejlesztés valósult meg vagy pedig indulhat el az elkövetkezendő időszakban.

Fontos terület a GINOP-os pályázatok területén, amely a kis- és középvállalkozásokat segíti és támogatja, majd’ 5 milliárd forintos támogatással több mint 9 milliárd forintos fejlesztés valósult meg vagy indult el, 107 pályázó nyerte el ezeket a forrásokat. Az energetikai és energiahatékonysági fejlesztések területén 16 milliárd forint, a vidékfejlesztés területén több mint 8 milliárd forintos pályázat nyert ezeken a pályázatokon, illetve megemlítem a KÖZOP-os pályázatot, amely 132 millió forintot jelentett.

Azt gondolom, hogy a legfontosabb előrelépés az elmúlt pár esztendő során a tervezhetőség és a kiszámíthatóság volt, és feltétlenül ki kell emelnem azt a nagyon fontos fordulatot, változást, az előző uniós fejlesztési ciklushoz képest, hogy nagyon jelentős előlegkifizetésre is sor kerülhetett, amelyek nagymértékben segítik ezen pályázati céloknak minél gyorsabb megvalósulását. Ezeknek a forrásoknak a felhasználásával a térség gazdaságfejlesztései, vidékfejlesztései, környezet- és energetikai fejlesztései, humán fejlesztései, regionális, illetve közlekedésfejlesztései valósulhatnak meg, ezen eszközökkel szolgálhatjuk a vidék felemelését és fejlődését.

Tisztelt Képviselőtársaim! Természetesen tisztában vagyok és tisztában vagyunk azzal, hogy bár ezek nagyon kecsegtető eredmények néhány esztendő alatt, de természetesen még óriási munka és nagy-nagy feladatok várnak reánk, állnak előttünk, de azt gondolom, hogy most, amikor egy picikét összefoglaljuk, hogy hol is tartunk, azt kell mondjuk, hogy az eddigi eredményeinket mindenképpen meg kell becsülnünk, örülnünk kell ezeknek az előrelépéseknek, és bízunk benne, hogy továbbra is ugyanígy tud tovább folyni az európai uniós források felhasználása.

Szeretnék gratulálni mindenkinek, akik részt vettek az elmúlt esztendők sok-sok munkájában, kormánynak, önkormányzatoknak, a gazdasági szereplőknek, kisvállalkozásoknak, gazdálkodóknak, civil szervezeteknek, akik sokat dolgoztak, sokat tettek azért, hogy mindez valóság lehessen, és elindulhasson ez a folyamat. Köszönöm szépen megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  236  Következő    Ülésnap adatai