Készült: 2024.04.26.00:11:29 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

266. ülésnap (2005.11.15.), 208. felszólalás
Felszólaló Lázár Mózes (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:57


Felszólalások:  Előző  208  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

LÁZÁR MÓZES (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! Én természetesen az energiaterületet érintő hozzászólást szeretnék tenni. Gondolom, ebben a Házban már mindannyian ismerjük, hogy javaslatot tettünk a garanciatörvény megalkotására, amelyet kétharmados törvénynek tekintünk, és azt szeretnénk elérni, ha a benne foglalt javaslatainkat a kormánypártok elfogadnák. Ennek a garanciatörvénynek az egyik legfontosabb eleme, amelyet megfogalmaztunk, a gáz, illetve a villamos energia árának inflációnál nem nagyobb mértékű emelésére vonatkozó garancia.

A kormánypárti képviselőknek bizonyára nem kell elmondanom, hogy 2003-ban az önök kormánya, akkor még Medgyessy Péter volt a miniszterelnök, a folyamatosan emelkedő lakossági gázárak kompenzációjára egy rendszert dolgozott ki, fogyasztásarányos rendszert. Többször vitatkoztunk erről ebben a Házban is, és mi úgy gondoljuk ma is, hogy nem tökéletes ez a rendszer. Nagyjából ezzel egy időben már hallottuk azt is, hogy hasonló kiegészítő támogatást, hasonló kompenzációt szeretnének bevezetni a villamos energia területén is - ott is jelentős emelkedések voltak, de nem akkora mértékűek, mint a lakossági gázárak esetében.

E két dolog, még ha vitatkozunk is róla, hogy a meglévő rendszer jó-e vagy sem, vagy hogy miért nincs meg az önök által ígért rendszer a villamosenergia-szektorban… - de most ne erre a vitára térjünk ki, tisztelt képviselőtársak, hanem próbáljuk meg pozitívan megközelíteni ezt. Arról szól a gondolkodásmódunk a mi részünkről, hogy ha önök kiegészítő támogatásban, kompenzációban gondolkodtak mind a két területen, akkor önök is elismerik azt, hogy bizony a világpiaci folyamatok, amelyek kétségkívül hatnak mindkét területre, valamilyen formában elérik Magyarországot is. Viszont önök is elismerik azt, hogy nem lehet egyszerre rászabadítani ezeket a megnövekedett terheket a lakosságra. Ebből következően alkották meg ezt a kompenzációs rendszert a gáz területén, illetve beszéltek arról, hogy a villamos energia területén is ilyen kellene.

Ezért mi komoly reményeket fűzünk ahhoz, hogy a garanciatörvénynek ezt az elemét önök támogatni fogják. Ezt csak azért mondtam el, tisztelt képviselőtársak, mert ennek nyilvánvalóan költségvetési vonzata is lesz, hogyha sikerül megállapodnunk. Én bízom benne, hogy önök is a garanciatörvény egyik legfontosabb elemének tekintik ezt. És ezért, kormánypárti képviselők, már most közösen gondolkodjunk azon, hogy ha a következő esztendőkben jelentősen növekednek az energiaterhek, és azt valamilyen formában érvényesíteni kell a lakossági fogyasztói árakban, akkor ennek a kisebb mértékű ellentételezésére valamilyen forrást kell tartósan biztosítanunk, hiszen ez a garanciatörvény nemcsak azt jelentené, hogy jövőre, hanem hogy folyamatosan.

Még egyszer hangsúlyozom, én arra a jó szándékra próbálok apellálni, amelyet abból a kompenzációs rendszerből, illetve annak a céljából - még akkor is, ha nem tökéletes - kiolvastam, amelyet két esztendővel ezelőtt vezettek be.

Hasonlóképpen ezt feltételezem arról, amikor Gyurcsány Ferenc kormányfő a nyár közepén azt mondta: el fogjuk érni, hogy a távhőszolgáltatás valamennyi fogyasztó számára 5-10 százalékkal kevesebbe fog kerülni. Sajnos, ez a bejelentés végül is annyiban lett konkrét, hogy működik egy támogatási rendszer a nyugdíjasok számára, ahol éppen a mai napon jár le a határidő, hogy visszamenőlegesen megkapják ezt a támogatást: anyagi helyzettől függően viszonylag csak a nyugdíjasok kis részét érinti, de kétségtelenül érinti. Ebből megint azt feltételezem, hogy önök is elismerik azt, hogy a távhő-szolgáltatási terheken is enyhíteni kell.

És ha önök ezt komolyan gondolják, akkor egy kicsit vitatkoznék azzal a rendszerrel, amely egy kormányrendeletben jött ki, hogy 2000 forintot kapnak most, az idei esztendőben, csak a rászoruló nyugdíjasok, általában csak az egyedül élők, és a nyugdíjminimumhoz van kötve ez az összeg. Én azt szeretném, hogy valamilyen formában gondolkodjanak el azon, hogy a következő évben is lesz fűtési szezon, és a következő esztendőben is ugyanúgy terhek vannak a nyugdíjasok és mindenki számára, és itt már csak 1000 forintról szól ez a rendelkezés.

Összességében véve, tisztelt képviselőtársak, én azt szeretném, hogy a távhőszolgáltatás tekintetében - és itt kitérnék egy pillanatra a panelprogramra, amelyet úgyszintén támogatandónak ítélünk meg, és a partnerségünket ajánljuk fel ebben - ezt azért egészítsük ki, hogy ne csak a nyugdíjasoknak egy nagyon kicsi, szűk szelete kapja ezt. Ha a gáz és a villamos energia tekintetében meg tudunk egyezni a garanciatörvényben, akkor nem lehet azt mondani, hogy csak a távhőszolgáltatásban részesülők kapnak támogatást, hanem kapnak ők is. A távhőszolgáltatásban pedig a mi számításaink szerint a 650 ezer lakásból 5 vagy 6 százaléknyi lakót érint ez az 1-2 ezer forintos támogatás.

A panelprogramra azért tértem ki, mert nyilvánvalóan a fűtés-korszerűsítés, maga a panelprogram is hosszabb távon végső soron azt eredményezi - és erre itt forrásokat kell biztosítani, nemcsak a jövő évi, hanem az azt követő költségvetésekben is -, hogy ezekkel mind megteremtjük a kisebb fogyasztás, a hatékonyabb energiafelhasználás lehetőségét, és ezáltal is olcsóbbá tesszük a lakosság számára.

Még egy rövid kitétel, hiszen kicsit már túlléptem a rendelkezésemre álló időt. Kovács Zoltán képviselőtársam elmondta, hogy van egy konkrét javaslatunk, amely szintén az energiaterületet érinti, de az önkormányzatokhoz kapcsolódik. Ezek a terhek, amelyek az elmúlt esztendőkben a villamos és gázenergia területén érintették az önkormányzatok intézményeit, bizony nagyon komoly problémákat okoznak, komoly hátralékok is felhalmozódtak. Hiszen az intézményekben mindig próbálják úgy fizetni a számlákat, hogy ahol még lehet húzni, ahol még lehet esetleg feszíteni a húrt, ott még ezt megteszik, hogy más, fontosabb feladatokra tudjanak koncentrálni. Ezért a mi javaslatunk az, hogy próbáljuk meg enyhíteni az önkormányzatok ilyen irányú megnövekedett terheit, mintegy 5 milliárdos javaslat van bent. Én azt kérem önöktől, tisztelt kormánypárti képviselők, hogy támogassák ezeket a javaslatokat.

Még egyszer hangsúlyozom, partnerek vagyunk abban, akár a szakbizottságban, akár a két érintett fél, tehát az ellenzék és a kormányoldal szakembereinek az együttes gondolkodásában, hogy hogyan lehet egy reményeink szerint megalkotott garanciatörvényben ezt a villamos energia és a gáz területén javasolt, az inflációnál nem nagyobb mértékű emelést a költségvetés nyelvére lefordítani és tartóssá tenni; a következő esztendőkben megkeresni ennek a forrását egy olyan, akár folyamatosan feltöltődő alapból, amely a kétharmados garanciatörvény mellett lehetőséget is ad arra, hogy hozzátegyük a megfelelő forrást.

 

(15.30)

Elnézést, egy kicsit hosszabb voltam, de úgy gondoltam, hogy fontosnak ítélhető mind a három terület.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  208  Következő    Ülésnap adatai