Készült: 2024.04.19.22:51:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

205. ülésnap (2001.05.08.),  161-167. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 10:05


Felszólalások:   153-160   161-167   167-175      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Áttérünk az interpellációk megvitatására.

Keller László és Veres János, az MSZP képviselői, interpellációt nyújtottak be a miniszterelnökhöz: "Mi a kapcsolat az országblamázs központ pénzköltése és a Fidesz pártimázsépítése között?" címmel. Az interpellációra a téma szerint feladat- és hatáskörrel rendelkező Stumpf István, a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter távollétében Bogár László államtitkár úr válaszol.

Veres János képviselő urat illeti a szó.

 

DR. VERES JÁNOS (MSZP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Az utóbbi hónapokban a képviselők rendelkezésére álló eszközök közül szinte valamennyit igénybe vettük annak érdekében képviselőtársammal, hogy valóságos képet kaphassunk a Miniszterelnöki Hivatal Országimázs Központja tevékenységéről, költségvetési gazdálkodásáról, szerződéseiről. Miután nem kaptunk kielégítő tájékoztatást, bírósági eljárást is kezdeményeztünk, majd két héttel ezelőtt 2160 kérdéssel fordultunk az illetékes miniszterhez.

Az eddigi hézagos válaszokból, valamint a sajtóban az utóbbi időben nyilvánosságra került pályázati anyagból mára világossá vált, hogy a kormány az országimázs építésének feladatát kihasználja a Fidesz társadalmi beágyazásának növelésére.

A dabasi időközi választáson felettébb furcsa egybeesések voltak felismerhetők az országkampány és a pártkampány marketingelemei között. Mindez arra enged következtetni, hogy a közpénzeket számolatlanul költő Happy End Kft. ötletei nemcsak az ország érdekében kerülnek felhasználásra, de sokkal inkább a Fidesz népszerűsítésére használják azokat. A Happy End Kft. olyan pályázattal nyert 4,2 milliárd forintos költségvetési megbízást, melyet a sajtóban megjelentek szerint a szakma képviselői finoman szólva színvonaltalannak, másodkézből származó ötleteket tartalmazónak értékeltek. Nyilvánvaló, hogy e pályázatnak csak az volt a célja, hogy a 2002-es kampány üzeneteit közpénzen előkészítsék és részben finanszírozzák azt. E sokakat felháborító, manipulációgyanús szerződéskötések kapcsán tisztelettel kérdezem államtitkár urat:

A Happy End Kft. 1999. március 4-én közbeszerzési pályázaton négyéves keretszerződést nyert el a Miniszterelnöki Hivataltól. E szerződés értelmében a kft.-t havi 3 millió forint plusz áfa illeti meg. A Miniszterelnöki Hivatal tájékoztatása szerint a 2000. évben több mint 3 milliárd forintot költöttek el a Happy End Kft. által bonyolított rendezvények finanszírozására. Ön is úgy ítéli meg, hogy havi 3 millió forintos keretszerződéssel valójában több mint 3 milliárd forint összértékű szolgáltatás vásárlására került így sor? Ha ön szerint a MEH eljárása nem sértett szabályt, hogyan lehet a közbeszerzési eljáráson nyert havi 3 millió forintból több mint 3 milliárd forint pénz elköltését a Happy End Kft. közvetítésével megvalósítani?

2001. február 19-én újabb kétéves szerződést nyert el a Happy End Kft. a Miniszterelnöki Hivataltól. Jelenleg a kft. két szerződéssel rendelkezik: egy '99-2003 közötti és egy 2001-2002 közötti intervallumra vonatkozóval. Mind az egyik, mind a másik szerződés alapján költhet pénzt 2001-ben és 2002-ben a kft. Mely költségvetési előirányzatokból és mennyit költhet a kft.? (Az elnök a csengője megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Komolyan gondolták-e, hogy a sajtóból megismert színvonalú pályázat alapján több mint 4 milliárd forintot kaphat meg a Happy End Kft. a következő két évre?

Várom válaszait. (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban.)

 

ELNÖK: Válaszadásra megadom a szót Bogár László államtitkár úrnak.

 

DR. BOGÁR LÁSZLÓ, a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Urak! Ön úgy fogalmazott, hogy szinte minden rendelkezésükre álló eszközt igénybe vettek. Azt gondolom, ön nagyon szerényen fogalmazott, mert tudásszomjuktól hajtva némileg ezeknek az eszközöknek, a megengedett eszközöknek a körén túlterjeszkedve is próbálták elérni, hiszen a közelmúltban született bírósági ítéletből kitetszik: önök a törvény által védett adatokat is napvilágra kívántak hozni, és a bírósági eljárás során - hogy, hogy nem - ezen adatoknak egy része kiszivárgott a sajtóba. Azt már természetesen nem is merem feltételezni, hogy a képviselő uraknak bármilyen köze volna ehhez a kiszivárogtatáshoz. Ezzel együtt is arra szeretném felhívni a figyelmet, hogy picit körültekintőbben kellene ezt a tudásszomjat kielégíteni a jövőben, ha erre egyáltalán lehetőség adódik.

Ami az önök által vélelmezett egybeeséseket illeti, szeretnék emlékeztetni arra, hogy az országkép-alakítás során keletkező szellemi értékek közkincsnek számítanak, és a kormánynak természetesen semmi kifogása nincs az ellen, ha például önök is merítenek belőle. (Moraj az MSZP és az SZDSZ padsoraiban.) Ajánlom figyelmükbe például a "Magyarország - jogod van szeretni" jelmondatot (Taps a kormánypártok padsoraiban.), amit az oly kitűnő Amnesty International lejárató kampányának következményeképpen kellett alkalmaznunk.

Már csak azért is ajánlom ezt, mert megértem önöket, hogy küzdenek a felelős ellenzéki pártok örök dilemmájával; nemzeti felelősségük természetesen azt diktálná, hogy örüljenek az ország előrehaladásának, ugyanakkor bizonyos szempontból ellenérdekeltek is az ország sikereiben, hiszen azok elsősorban, értelemszerűen - ez logikailag könnyen belátható - politikai ellenfeleik, a kormányzó pártok sikerei. (Közbeszólások az MSZP padsoraiból.) Így aztán csak ebben az értelemben függ össze az országimázs építésének feladata a kormányzó pártok társadalmi beágyazottságával. Az ország sikerei ugyanis szükségszerűen kampányüzenetekké is válhatnak - természetesen minden nyugati demokráciában így van ez -, ebből azonban nem következik, hogy ennek megelőzése érdekében szükségszerűen kudarcpropagandát kellene folytatni. Konszolidáltabb országokban ez az ellenzék részéről is elképzelhetetlen volna. (Folyamatos zaj.)

Konkrét kérdéseikre válaszolva szeretném elmondani, hogy bármilyen behatóan is foglalkoztak önök az Országimázs Központ szerződéseivel, úgy látszik, elkerülte a figyelmüket a '99-es, az állami ünnepekre és az ország külső kommunikációs feladataira vonatkozó keretszerződés néhány részlete. Ezek pontosan meghatározzák, mennyi havi díjat számolhat el a vállalkozó készenléte ellenértékeként, és hogy emellett az eseti feladatokra tételes üzleti ajánlatokat ad, melyek alapján eseti szerződést köt. Remélem, ezt megértve már nem okoz nehézséget önöknek a milliók és a milliárdok közötti eligazodás.

 

(14.10)

 

A '99-es beszerzésből elválasztandó a 2001. évi beszerzés, amelynek eredményeképpen a Happy End Kft. az állami ünnepségektől, az ország külső kommunikációjától független reklámfeladatok megvalósításának lehetőségét nyerte el. A feladat megvalósítására az Országimázs Központnak saját előirányzatában évente 2,1 milliárd forint áll rendelkezésre. A közbeszerzési eljárásokat az Országimázs Központ és az MKGI írat ki. Az elbírálók között e két intézmény dolgozói és külső szakértők vettek részt.

Végül emlékeztetni szeretnék az Országimázs Központ vezetőinek korábbi nyilatkozatára, melyből önök is jól tudják, hogy a sajtóban megjelent anyag csak vázlata a Happy End Kft. győztes pályázatának.

Köszönöm a figyelmüket, és természetesen a jövőben is állok érdeklődő kérdéseik elébe. Köszönöm. (Taps a kormánypárti képviselők padsoraiban.)

 

ELNÖK: Megkérdezem az interpelláló képviselőt, elfogadja-e a választ.

 

DR. VERES JÁNOS (MSZP): Köszönöm a szót. Ma ebben a Házban, államtitkár úr, elhangzott két kijelentés, ezt szeretném idézni: "Igazán kár zavaros ügyletekbe bonyolódniuk." "Igazán kár lapos dolgozatokkal, felszínes álbölcsességekkel az alkalmatlanság gyanújába keveredni." Kormánypárti képviselő úr mondta ezeket a szavakat ebben a Házban. Azt hiszem, államtitkár úr válasza teljes mértékben megalapozta, hogy ilyen kijelentést lehet tenni ebben a témában.

Nagyon sajnálom azt, hogy államtitkár úr most egy olyan szerződésből mondott idézeteket, amely szerződésbe nincs lehetőségük országgyűlési képviselőknek betekinteni. Államtitkár úr, lehet, hogy meg van valamiről győződve, ám, ha nincs takargatnivaló, akkor tessék nyilvánossá tenni ezeket a szerződéseket, tessék megismertetni azt a feltételrendszert, ami alapján a Happy End Kft. három év alatt közel hatmilliárd forint fölött rendelkezhet, költhet számolatlanul!

Természetesen a válaszát nem tudom elfogadni. (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban.)

 

ELNÖK: Az interpelláló képviselő úr nem fogadta el az államtitkár válaszát. Kérdezem az Országgyűlést, elfogadja-e. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés 132 igen, 61 nem mellett, 8 tartózkodással elfogadta az államtitkár válaszát. (Francz Rezső: Majd mi elszámoltatunk benneteket! - Derültség, folyamatos zaj.)

Tisztelt Országgyűlés! Szent-Iványi István, az SZDSZ képviselője... (Megkocogtatja a csengőt.) Kérném a képviselő urakat, hogy egy kicsit halkabban kiabáljanak egymáshoz! (Közbeszólások.) Képviselő úr, kérem szépen, egy kicsit halkabban!

Szent-Iványi István, az SZDSZ képviselője, interpellációt nyújtott be a gazdasági miniszterhez, "Negyven felett" címmel. Képviselő urat illeti a szó.

 




Felszólalások:   153-160   161-167   167-175      Ülésnap adatai