Készült: 2024.04.26.01:47:07 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

231. ülésnap (2005.05.31.), 260. felszólalás
Felszólaló Farkas Imre (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:59


Felszólalások:  Előző  260  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

FARKAS IMRE (MSZP): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! A textil- és ruházati, valamint a bőr- és cipőipar súlyos helyzetének enyhítése érdekében az elmúlt év őszén országgyűlési határozatot fogadtunk el. Az országgyűlési határozatban megfogalmazódik, hogy a munkahelymegtartó pályázatok elnyerésénél nem lehet kizáró ok a két éven belüli jelentéktelen összegű támogatás. Ezt az előírást egyébként egy MüM rendelet tartalmazza. A kormány érdemi lépése elmaradt, hiszen az országgyűlési határozatban foglaltaktól eltérően ezt a MüM rendeletet, illetve annak erre vonatkozó részét máig nem módosította.

Amikor a gazdasági bizottságban a kormány beszámolt az országgyűlési határozat teljesítéséről, akkor úgy fogalmaztak, és ezt le is írták, hogy azért nem lehet ezt a rendelkezést módosítani, mert az Európai Bizottság erre úgy reagálna, hogy a munkahelymegtartó támogatások esetében a mai támogatásokat korlátozná. Meggyőződésem, hogy ez teljesen alaptalan, hiszen a javasolt megoldás nem jelent összességében nagyobb mértékű támogatást, csak igazságosabbá, arányosabbá tenné a foglalkoztatást segítő kifizetéseket. A jelenlegi munkahelymegtartó támogatások ugyanis nem normatívak, befolyásolja mértéküket az igénylők száma, a megyék részére biztosított támogatási keret nagysága, a kérelem benyújtásának időpontja - év vége felé már alig marad pénz ezekre a dolgokra -, a megyei és országos szintű elbírálók szubjektív szempontjai.

Hogy ez mennyire igaz, azt az is bizonyítja, hogy az egyes támogatások esetében nagyon jelentős különbség van a támogatás mértékében. Néhol például az egy főre vetített támogatás összege százezer forintokban mérhető, más esetekben egy főre vetítve a tízezer forintot is alig éri el. Ezt joggal kifogásolják a szakmai szervezetek, és az országgyűlési határozatot megelőzően magam is többször kezdeményeztem már ennek a rendelkezésnek a módosítását. Sajnos hiába született meg az országgyűlési határozatban az erre történő felszólítás, mint ahogy eddig is utaltam rá, ezt a kormány nem módosította.

Ez kellemetlenül érinti többek között a választókerületemben levő martfűi Tisza Cipőgyártó Kft.-t is, amely egy korábban megkapott hatmillió forint összegű támogatás miatt két évig, ez év őszéig nem jogosult munkahelymegtartó támogatásra. Nyilvánvaló, hogy amikor ez év őszén ez az időszak letelik, akkorra már a pályázati források aligha fognak rendelkezésre állni, hiszen az évnek ezen időszakára ezek már teljes egészében ki fognak merülni, és előfordulhat, hogy ez a cég felszámolásba fordul.

Megfontolandó - és nem is értem, hogy miért nem sikerül ezt érvényesíteni -: múlhat-e száznál több dolgozó sorsa hatmillió forinton? Mennyi pénzből lehet egy nehéz helyzetű térségben száz új munkahelyet teremteni? A mai szabályok szerint körülbelül 150-200 millió forintból. És az a tárca, amelyik azzal a gonddal küzd, hogy csökkenteni kell az egyébként magas munkanélküliséget, most nem nyúl ezekhez az eszközökhöz, és nem hajtja végre az országgyűlési határozatban foglaltakat.

 

(19.40)

 

Azt kérem a munkaügyi tárcától és a kormánytól, hogy fontolják meg az országgyűlési határozatban foglaltakat, és azt - nemcsak azért, mert abban rögzítettük, hanem azért is, mert az valóban racionális, és a nehéz helyzetű cégeken segíteni tud - módosítsák. (Taps a Fidesz soraiban. - Vincze László: Nincs itt a miniszter, senki nincs itt! Mondjon le a miniszter! Igazad van!)




Felszólalások:  Előző  260  Következő    Ülésnap adatai