Készült: 2024.04.18.17:41:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

110. ülésnap (2020.03.09.), 106. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:05


Felszólalások:  Előző  106  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Valóban meglepett volna, ha az ötoldalas interpelláció helyett három perc alatt fel tudja olvasni. Mindenesetre azok, akik átverik a nyugdíjasokat, tisztelt képviselő úr, azok önök. Amikor önök először kormányoztak Magyarországon, már demokratikus körülmények között, akkor a Horn-kormány alatt bevezették a Bokros-csomagot, és meg akarták adóztatni a nyugdíjakat. (Közbeszólások a kormánypártok soraiból: Úgy van!) Aztán, amikor jött a Gyurcsány-Bajnai-korszak, akkor megint nekifutottak a nyugdíjak megadóztatásának, elvettek egyhavi nyugdíjat minden magyar nyugdíjastól, tizenötször megemelték a rezsi árát, és minden más módon is, ahol csak lehetett, akár a gyógyszerárak megemelésével, a kórházi napidíjjal, vizitdíjjal, mindenhogy nehezebbé tették a nyugdíjasok hétköznapjait, tisztelt képviselő úr. Úgyhogy nagyon nagy a lelkiismeret-furdalásuk, gondolom, amiatt, hogy önök az egyetlenegy kormányzat az elmúlt harminc évben, 1990 óta, amely csökkentette a nyugdíjakat, és ezért próbálnak mindenféle vádaskodásokkal előállni itt a parlamentben, csakhogy az önök kormánya volt az, amely elvett egyhavi nyugdíjat a magyar emberektől, és ezután is még egy 357 milliárd forintos lyukat hagyott a nyugdíjkasszán.

Tisztelt Képviselő Úr! Ha az ön által javasolt nyugdíjszámítási módot vezettük volna be a 2010-et követő években, akkor átlagosan havi értékben ötezer forinttal, éves szinten 60 ezer forinttal kevesebbet kaptak volna a nyugdíjasok; amit ön itt most kért, ha azt mi 2010-ben bevezettük volna, az évi 60 ezer mínuszt jelentett volna a nyugdíjasoknak. Arról nem is beszélve, ha önökre hallgattunk volna, akkor a „Nők 40”-et se vezettük volna be, hiszen azt is önök itt, a Parlament falai között ellenezték.

Mi azt vállaltuk, hogy megvédjük a nyugdíjak értékét. Ezt a vállalásunkat be is tartottuk, 38 százalékkal emeltük a nyugdíjakat, amióta kormányzunk, és ez 10,3 százalékos vásárlóérték-emelkedést jelent a nyugdíjaknál. Olyan rendszert hoztunk létre, amelyben nem járhatnak rosszul a nyugdíjasok, hiszen ha kisebb az infláció a tervezettnél, a különbözet beépül a nyugdíjukba, ha magasabb, az állam utólag az egész összeget visszamenőlegesen pótolja, és a különbözet beépül a következő évtől kezdve a nyugdíjasok nyugdíjába. Azt, hogy kinek mekkora a nyugdíja, tisztelt képviselő úr, a saját biztosított éveiknek a száma és a keresetük mértéke, ami befolyásolja, semmi más, hanem ez a képlet az, ami érvényesül.

Ön arról beszél, hogy itt filléreket osztogatott a kormány a nyugdíjasoknak. Tisztelt Képviselő Úr! Ez 273,5 milliárd forint, amit ön nagyvonalúan lekezelt, hogy fillérek a nyugdíjasoknak. Erzsébet-utalvány formájában, nyugdíjprémium formájában, egyszeri juttatás formájában, rezsiutalvány formájában és nyugdíj-kiegészítés formájában ez összesen 273 milliárd forint volt az elmúlt években. Aki tehát a nyugdíjasokat megpróbálja átverni, az ön, tisztelt képviselő úr. (Balla György: Úgy van!)

Ha pedig arról beszélt, hogy milyen mértékű a nyugdíjasok körében a nélkülözés: a szegénységi ráta az Eurostat szerint a 65 év fölöttieknél az önök kormányzásának a végén 19 százalék volt, most 14,5. Eltűnt a negyede a 65 év feletti szegénységi rátának. Ha azt nézzük, hogy a súlyos anyagi nélkülözésben mennyien voltak, ez 16,2 százalék volt az önök kormányzásának a végén, most ez 6 százalék. Eltűnt a nélkülözőknek a kétharmada ezen kimutatás szerint. Ha megnézi ön, hogy hány országban alacsonyabb az Európai Unión belül a szegénységi ráta, mint Magyarországon  ez az a szám, amit önök sokszor szoktak kritizálni , nos, megtalálnak öt (sic!) ilyen országot, Szlovákiát, Franciaországot, Görögországot és Luxemburgot. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) Ezeknél jobb az eredmény, de amúgy Magyarországon 9,7 százalék (Az elnök ismét csenget.), ami messze jobb, mint az uniós 14,5 százalék. Köszönöm szépen a türelmet.




Felszólalások:  Előző  106  Következő    Ülésnap adatai