Készült: 2024.04.26.01:07:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

212. ülésnap (2017.04.10.), 257. felszólalás
Felszólaló Cseresnyés Péter (Fidesz)
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:38


Felszólalások:  Előző  257  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

CSERESNYÉS PÉTER nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Nem feltétlenül Gúr Nándor számtani példájára akartam reagálni, de tegyük fel, hogy nem 70 ezer, hanem 60 ezer, ahogy ő mondta. Egyébként 2010-ben 70 ezer volt a közfoglalkoztatottak száma, de legyen 60 ezer, ahogy ő mondta. 210 ezerből 60 ezer még mindig 150 ezer és nem 180, amit ön mondott. Tehát lehet erről beszélni, képviselő úr, de akárhogy is szépíti, ha nem is nagyságrendileg, de 20-30 ezret tévedett ön, valószínűleg akarattal, azért, hogy félrevezessen embereket.

Szeretnék néhány dolgot a minimálbérrel kapcsolatban is mondani. Még egyszer elmondom, amit a bevezetőmben is mondtam: a 2002 és 2010 közötti nyolc évben a minimálbér bruttó összege 47 százalékkal növekedett. Nem igaz, hogy a teljes minimálbér adómentes volt, mert egy bizonyos szintig adómentes volt, utána már kellett ott is fizetni minimális adót. Nem sokat, de egy minimális adót kellett fizetni. (Dr. Józsa István: Most teljesen adóköteles!) Eközben a 47 százalékos bruttóösszeg-növekedés mellett 51 százalékos volt a kumulált infláció. Akkor hogy is állunk ezzel, képviselő úr? Mit értek azok a minimálbérek, amiket hazavihettek a minimálbéren dolgozó emberek?

Ami miatt gombot nyomtam, az pedig Szél Bernadettnek a nem minden érzelem nélküli felszólalása volt. De szól ez egy kicsit jobbikos képviselőtársaimnak is, mert ők is hasonló kérdést vagy felvetést, mint Szél Bernadett, megfogalmaztak. Az európai bérunió nem a mi javaslatunk. Mi bemutattuk azt, hogy a foglalkoztatáspolitikánk, a gazdaságpolitikánk eredményeképpen hogyan növekedett a foglalkoztatás Magyarországon, hogyan csökkent a munkanélküliség és hogyan emelkedtek a bérek. Tehát van egyfajta kormányzati politika, amely előremutat, amely az európai bérek tekintetében a különbségeket csökkenti, és ez számokkal bizonyíthatóan eredményes volt eddig. Az európai bérunió az önök elképzelése.

Nem nekünk kell megoldásokat javasolni ahhoz, hogy az európai bérunió tekintetében mit kell tenni. Önök akarták ezt a vitát, önöknek kell elmondani, hogy mit akarnak csinálni (Közbeszólás a Jobbik padsoraiból: Ha kormányon leszünk!), hogy abban az esetben, ha kormányon lennének, önök mit tennének, hogyan tennék ezeket a dolgokat, és egyébként a hogyannak milyen következményei lennének. Mert ilyen jellegű megszólalások voltak már, MSZP-s képviselőtársaink szájából is hangzottak el, ők is megfogalmaztak hasonlókat. De tudjuk, hogy 2002 és 2010 között mit tettek, mi történt abban az időben, mi történt a magyar gazdasággal, mi történt a magyar költségvetéssel, mi történt a bérpolitika és a foglalkoztatáspolitika területén.

Úgyhogy óvatosan nyilatkoznék meg ellenzéki képviselőtársaim helyében ilyen jellegű igények megfogalmazásakor, amikor rajtunk kérnek számon egy teljesen másfajta gazdaság-, foglalkoztatás- és bérpolitikát. Nekünk megvan az a politikai irányvonalunk mind a gazdaság-, mind a foglalkoztatáspolitika te­rü­letén, amely eredményt mutat, számok bizonyítják.

(18.30)

Az, hogy önök valami mást akarnak csinálni, annak az eredményességét még a felszólalásokban is önöknek kellene bebizonyítani, és önöknek kellene megmondani, hogy hogyan képzelik ezt el. (Szászfalvi László: Így van.) Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:  Előző  257  Következő    Ülésnap adatai