Készült: 2024.04.23.07:29:55 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

287. ülésnap (2013.06.10.), 217. felszólalás
Felszólaló Dr. Fazekas Sándor (Fidesz)
Beosztás vidékfejlesztési miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 6:28


Felszólalások:  Előző  217  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. FAZEKAS SÁNDOR vidékfejlesztési miniszter: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A tisztelt Országgyűlés előtt lévő, a halgazdálkodásról és a hal védelméről szóló jogszabály kiemelt célja a halak élőhelyének védelme, a halállomány természetes megújítása és a halőrzés javítása, továbbá a horgászsport és a horgászturizmus fejlesztése.

(18.20)

A törvény egyúttal megfelelő szabályozás mellett támogatja a halászati hagyományok megőrzését is. A törvényjavaslat megszületését széles körű társadalmi egyeztetés előzte meg, az ágazat szereplőin kívül civil szervezetekkel, országos és helyi egyesületekkel is konzultációkra került sor. Nagyon hasznosnak tartom ezt az egyeztetéssorozatot, hiszen valamennyi véleményt össze tudtuk gyűjteni, és fontosnak tartom azt, hogy a parlamenti vitában is olyan javaslatok hangzottak el, amelyek azt a célt szolgálják, hogy egy igazán korszerű halgazdálkodási jogszabályt alkossunk.

Az új törvény megalkotásának elsődleges oka, hogy a jelenleg még hatályos, a halászatról és a horgászatról szóló törvény nem szolgálja kielégítően Magyarország természetes vízterületeinek környezetvédelmi, társadalmi és gazdasági szempontból is fenntartható halgazdálkodását. A javaslat egyik legfontosabb újdonsága, hogy a halászat és horgászat helyett a halgazdálkodás fogalmát vezeti be, amely a vizek egyoldalú hasznosításával szemben kifejezi a halállománnyal mint természeti erőforrással történő gazdálkodást is, a korábbinál jobban védi a halak természetes élőhelyét, különösen az állományok megújulása, növekedése szempontjából fontos szaporodó- és telelőhelyeket. Az őshonos halállományok megóvása mellett igyekszik visszaszorítani az invazív, nem őshonos halfajokat is.

A természetes vizek halgazdálkodásának egységes kezelése céljából a javaslat hatálya kiterjed valamennyi hazai természetes halélőhelyre. A hallal mint nemzeti vagyonnal történő felelős gazdálkodás érdekében a törvényjavaslat a halgazdálkodási jogot alapesetben továbbra is az államhoz rendeli, amelyet pályázat útján az állam haszonbérbe adhat, ugyanakkor a nem állami tulajdonú vizeknél a haszonbérletet a korábbinál erősebben köti a tulajdonhoz, és egyszerűsíti az eljárást annak érdekében, hogy a medertulajdonosok érdekei is érvényesülhessenek. Az egyéb természetes vizek, folyóvizek hasznosítási jogára továbbra is pályázni kell majd.

A horgászat népszerűsítése érdekében a javaslat korlátozott időtartamra és eszközhasználatra jogosító turista állami horgászjegy bevezetésével egyszerűsíti a horgászat megismerését, és a vadvizeken történő horgászat legalizálásával szélesebb társadalmi rétegek számára is lehetővé teszi ezt az időtöltést. A halállományok megóvásának fontos eszközeként a szabályozás a korábbinál erélyesebben lép fel az illegális halfogás ellen, amelyet több új intézkedés bevezetésével szándékozik visszaszorítani. A halőrzés javítása érdekében a rendészeti feladatokat ellátó halászati őrökön kívül korlátozottabb jogkörrel lehetőséget ad úgynevezett társadalmi halőrök alkalmazására is, a halgazdálkodási hatóság számára pedig lehetővé teszi az illegális halfogáshoz használt eszközök elkobzását. A természetes vizekből származó halak kereskedelmének ellenőrzése céljából bevezeti a fogási tanúsítványt, amelynek segítségével a hal útja a kifogástól kezdve a teljes élelmiszerláncon keresztül nyomon követhető. Szintén új elem a halászati engedély. Kereskedelmi célú halászatot a jövőben kizárólag ezzel lehet folytatni, a továbbra is megmaradó állami halászjegy és a horgászjegy csak rekreációs célú halfogásra használható majd. Tehát ezen a területen is rendet teszünk, egyszerűbbek, átláthatóbbak lesznek a viszonyok.

A javaslat lehetővé teszi azt is, hogy a halgazdálkodási hatóság indokolt esetben teljes vízterületekre kiterjedő halászati, horgászati tilalmat rendelhessen el. Továbbra is biztosított azonban, hogy a hazánkban élő 100-150 hivatásos halász és a generációk óta e szakmához kötődő mintegy 2 ezer hobbihalász a szigorúbb szabályok betartása mellett folytathassa a tevékenységét. Az új szabályozás értelmében a természetes vizeken átalakul a hivatásos halászat szerepe, elsősorban ökológiai funkciót kap majd. Fő feladata a halállomány szelekciós halászata, ezáltal a természetes halfajok fenntartása lesz, továbbá a halászati hagyományok megőrzése mellett biztosítja, hogy a helyi piacokon legális forrásból származó halat kínáljanak. Ezek a megoldások elősegítik azt, hogy a több mint 2 ezer hobbihalász és a mintegy félmillió horgász között szakmai konszenzus és együttélés alakuljon ki.

A javaslathoz T/11113/55. számon a kormány által benyújtott zárószavazás előtti módosító javaslat elsősorban nyelvtani, szövegpontosító jellegű módosításokat tartalmaz, bővíti a társadalmi halőr jogkörét, amely szerint jogsértés gyanúja esetén a hatóság megérkezéséig jogosulttá válik a halfogásra jogosító okmányok visszatartására.

A törvényjavaslat 2013. szeptember 1-jén lép hatályba, ugyanakkor a módosító javaslat révén egyes rendelkezések, így a turista állami horgászjegy vonatkozásában 2014. május 1-jével, míg a hal vagy haltermékek kereskedelmére vonatkozó rendelkezések 2014. január 1-jével lépnek hatályba. Ennek elsődleges oka az, hogy kellő felkészülési időt biztosítson a jogalkalmazók számára.

Kérem képviselőtársaimat, hogy a törvényjavaslat elfogadását szavazataikkal támogatni szíveskedjenek. Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  217  Következő    Ülésnap adatai