Készült: 2024.03.29.13:14:14 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

172. ülésnap (2004.10.11.), 280. felszólalás
Felszólaló Kosztolányi Dénes (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:16


Felszólalások:  Előző  280  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KOSZTOLÁNYI DÉNES (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. A módosító javaslatok közül a 18. módosító javaslathoz kívánnék hozzászólni, annak ellenére, hogy úgy gondolom, a mai vita így is, úgy is eredménytelen lesz, mert az Állami Számvevőszéktől Lamperth Mónika belügyminiszter asszony olyan levelet kapott, amit az általános vitában már megismerhettünk, miszerint nem ad valós képet, a pénzügyi helyzet és a vagyoni helyzet sem megnyugtató a belügyminiszter központi igazgatásánál. Lamperth Mónika meghallgatásakor azt mondta, hogy a Belügyminisztériumban nem a miniszter a könyvelő, tehát “én nem láttam ezeket a számlákat, és nem is kívánom megnézni a jövőben semö. A fegyelmi eljárásról és a dolog rendezéséről, ami 12,5 milliárd forintot érint, azóta sincs tudomásunk, tehát amennyiben az Országgyűlés kormányoldala esetleg igennel szavazna erre a zárszámadásra, akkor törvénysértést követ el a véleményem szerint.

Az is nagyon furcsa, amit a 18. módosító javaslattal, Szijjártó Péter javaslatával kapcsolatosan itt olvasok, hogy a költségvetési bizottság, a gazdasági bizottság, az ifjúsági bizottság és az előterjesztő sem ért azzal egyet, hogy kerüljön elhagyásra egy bekezdés, ami alapján a Magyar Köztársaság költségvetése 2 milliárd 750 millió forint összeget engedne el a Sportfólió Sportlétesítményeket Kezelő, Hasznosító és Fejlesztő Kht. adóssága fejében, és fizetne meg a Külkereskedelmi Bank Rt.-nek és az Erste Banknak.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az önök kormányprogramjában az szerepel, hogy a sport közös nemzeti ügy. Ezzel teljes mértékben egyetértünk. Azzal is egyetértünk, hogy finanszírozásra is kell fordítani, az állam nem vonulhat ki a sportból. De önök itt azt írják, hogy a versenysportot csak részlegesen kívánják finanszírozni. Ugyanakkor csak kivételesen és csak átmeneti jelleggel nyújtunk pénzügyi támogatást a profitérdekelt sportvállalkozásoknak. Közvetlen támogatást nyújtunk a magyar sport nemzetközi eredményességét biztosító és fenntartó sportágak nyilvánosan meghatározott körének, a költségvetési pénzek előzetes, törvényben rögzített pántlikázását megszüntetjük. Némileg ellentmond ez a kht.-ügy és a két banknak juttatott 2 milliárd 750 millió forint a kormányprogramnak. Itt arról van szó ugyanis, hogy az alatt a két év alatt, míg Gyurcsány Ferenc a Hold utcában, tehát a Sportminisztériumban irányította a sporttevékenységet, a sportszövetségek nem fizették meg azokat a tartozásokat, amiket fölhalmoztak ez alatt az időszak alatt a kht.-val szemben. Azért nem fizették meg, mert a Hold utcából arra kaptak ösztökélést, olyan kiszivárogtatások voltak a sport világában, miszerint a Sportfóliónak ne fizessen egyetlen szövetség sem, hiszen előbb-utóbb az állam ezeket az összegeket lenyeli. Hát, igazuk volt ezeknek az előzetes várakozásoknak. Itt van benne a zárszámadási törvényben, hogy 2 milliárd 750 millió forintot kívánnak a közpénzekből a magyar állampolgárokkal megfizettetni a Külkereskedelmi Bank Rt.-vel szemben és az Erste Bank Rt.-vel szemben fennálló adósságok fejében.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ne gondolják azt, hogy egyszerűen csak ebből az anyagból tájékozódom. Én tíz éven keresztül magam is sportvezető voltam. Annyiban tartozik a nyilvánosság elé, hogy egy sikersportágban tevékenykedtünk, világbajnokokat és nemzetközi bajnokokat adtunk ennek a sportágnak, és tartoztunk egy nálunk nagyobb szövetség kebelébe. Ez a nálunk nagyobb szövetség is ért el kimagasló eredményeket, kivéve a mostani olimpiát, ahol sajnos egyetlen hatodik hellyel voltak kénytelenek megelégedni, de egy biztos: 2 millió forint tartozása volt a szövetségnek a Sportfólió Kht.-val szemben, amelyet annak ellenére nem fizetett ki, hogy 30 millió forint 2003. évben megtakarított, félretett tartalék pénze van. Tette ezt azért vagy abból a meggondolásból, hogy előbb-utóbb csak előkerül ez a zárszámadási rendelet, és abban benne lesz a 124. § (3)-(7) bekezdésében, hogy bizony az állam le kívánja nyelni ezeket az adósságokat, és közpénzből, költségvetésből kívánja kifizetni ezeket a tartozásokat azoknak a bankoknak, akik tulajdonképpen egyszerűen profitérdekelten kihelyezték ezeket a kölcsönöket ezeknek a szövetségeknek, illetve a szövetségeken keresztül a Sportlétesítményeket Kezelő, Hasznosító és Fejlesztő Kht.-hoz.

Kérdezem én: milyen rizikót vállalnak Magyarországon a bankok? Egyáltalán, ha úgyis tudják, hogy a költségvetés előbb-utóbb lenyeli, elengedi, sőt megfizeti a velük szemben fennálló tartozásokat? Így nagyon könnyű, kérem szépen, bankárnak lenni Magyarországon, hiszen minden rizikó nélkül lehet finanszírozni mindenfajta hiteleket és kölcsönöket, különösen akkor, ha a minisztériumból olyan hírek érkeznek a szövetségekhez, hogy nem fontos megfizetni ezeket a tartozásokat!

Emlékszem, a szövetségünk és az a szövetség is, amit én vezettem, minden követ megmozgatott 2002 előtt, hogy megfizesse az adósságait, és ezt rendre meg is tette, ha tudta, de onnantól kezdve tartalékot képzett a nálunk nagyobb, ernyőszervezetként működő országos sportszövetség, és esze ágában sincs kifizetni azokat a tartozásokat, amelyek a kht.-val szemben fennálltak. Ellenben rettenetes mértékben ellenezzük azt, hogy az Országgyűlés jóváhagyjon egy olyan zárszámadást az ÁSZ-jelentésen túlmenően, amiben a bankokkal szemben fennálló követelések minden további nélkül ki lesznek egyenlítve, hiszen ezzel tulajdonképpen a bankrendszernek és a gazdaságnak ártanak a legtöbbet, mert innentől kezdve arról van szó: nem fontos szerződéseket betartani, nem fontos szerződéseket megkötni, nem érdekes a bankok rizikóvállalásának semmifajta minősítése - nem is tudom, milyen alapon szednek akkor kamatot ezek után.

Nyilvánvaló, hogy ez a 18. §-ban jelzett 2 milliárd 750 millió forint valahogy bent van abban a nagykalapban, amit Gyurcsány Ferenc miniszterelnök úr a bankokkal szemben kétszer 30 millió forintos kampánypénz beszedése alapján feldobott. Valószínűleg nemcsak egy bankkal, nem kettővel, hanem valamennyivel szemben teszünk olyan gesztusokat, ilyen háttérgesztusokat, amiből az derül ki, hogy a bankok és a kormányzati szervek között olyan összefonódás van, ami nem állja ki a törvényesség próbáját, hiszen a költségvetés és a zárszámadás törvényességébe ütközik.

Ezért kérem szépen, szíveskedjenek a 18. pont alatt Szijjártó Péter képviselő úr javaslatát elfogadni, és azt a zárszámadáskor, ha egyáltalán sor kerülhet a zárószavazásra, akkor azt megszavazni.

Köszönöm a figyelmet. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  280  Következő    Ülésnap adatai