Készült: 2024.03.29.12:48:44 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

69. ülésnap (2011.02.22.), 80. felszólalás
Felszólaló Dr. Ipkovich György (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:44


Felszólalások:  Előző  80  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. IPKOVICH GYÖRGY (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A jelenlegi vitát a köztisztviselői jogviszonyról rendkívül szerencsés körülmények között folytatjuk, pontosabban: sajátos körülmények között. Fekszik előttünk egy előterjesztés, amelyet a kormány jegyez a köztisztviselői törvény módosításáról. Aztán nemrégen az Alkotmánybíróság ugyanennek a törvénynek az alkotmánysértő rendelkezéseit helyezte hatályon kívül. Tehát két apropónk is van, hogy megvitassuk ezt a jogszabályt.

(10.20)

Megjegyzem: hogy tíz alkotmánymódosítás után még tudnak önök alkotmánysértő jogszabályt hozni, ez eleve egy tiszteletreméltó teljesítmény. Tehát nem gondoltam volna, hogy ennyire terjed ki az előrelátásuk.

Aki dolgozik, az hibázik, tisztelt képviselőtársaim. Aki gyorsan dolgozik, az többet hibázik, aki pedig forradalmat csinál, az rengeteg hibát követ el. Tegyük hozzá, én csak kiemelnék néhány olyan főbb dolgot, ami azért ennek a forradalmi jogalkotásnak a következménye. Itt van a költségvetés: élt két hónapot, és elhalt, szinte csecsemőkorban. Újra kell szabnunk a költségvetést. Nem tudom, hogy mi az az ok, amit két hónappal korábban még nem láttunk, most viszont teljesen más megvilágításba teszi a pénzügyi helyzetünket.

Aztán itt voltak például az adójogszabályok, amiktől mindenki azt várta, mert mi elhittük az önök tisztelt indoklását, hogy mindenki jól jár vele. És eljön az első fizetésnap, százezrek bontják ki a borítékokat, főleg a kiskeresetűek, és mit tesz isten, kevesebb pénzt látnak benne, mint azt korábban remélték.

Aztán itt van ez a fránya médiatörvény. Az egész jogtisztelő világ felháborodását váltotta ki, és most ismét módosítanunk kell, mert ez is el lett hibázva. Aztán most itt van a köztisztviselői törvény, amit viszont az Alkotmánybíróság... - tegyük hozzá, hogy rendkívül óvatosan, hiszen úgy látszik, azért használt a múltkori dorgálás, mert számos elnézéskérés és bátortalan tett közben, de azért csak kimondták a szakmai önérzetüknek megfelelő döntést, hogy igen, törvénysértő ez a jogszabályi rendelkezés.

Tehát az első javaslatunk, e jogszabállyal kapcsolatos vitánk az lenne, hogy vonjuk össze ezt a két feladatot. Vonjuk össze az önök által beterjesztett törvénymódosítást, és bizony vegyük elő az Alkotmánybíróság által meghozott döntést is, és együttesen tárgyaljuk, mert ne menjünk neki kétszer ugyanannak az erdőnek. Tegyük most tisztába ezt a vitát. Az az én meglátásom, és úgy gondolom, hogy jogvégzett kollégáim osztják ezt a meglátást, hogy ami pénteken alkotmánysértő, az kedden is alkotmánysértő, tehát kár ezzel május 31-éig várnunk.

Nem kívánom én ezért azzal húzni az időt, mint ahogy előttem képviselőtársaim - akár a Szocialista Pártból, akár a Jobbik, akár az LMP, akár más pártokból felszólalva - a jogszabály törvényhelyeit elemezték. Én inkább a summázatát foglalnám össze ezeknek a vitáknak, de nem mellőzök egy jogszabályi idézetet.

Az önök előterjesztésében, "a 25. § (8) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép" címűben, az alábbi rendelkezés található: "jegyző, főjegyző és vezetői megbízással, kinevezéssel rendelkező köztisztviselő közigazgatási szervnél szerzett gyakorlat nélkül is tehet közigazgatási szakvizsgát". Ha most összeolvasom az alkotmánybírósági döntést ezzel a jogszabállyal, akkor azt mondom, hogy jobb kézzel indokolás nélkül kidobom azt, aki nem tetszik, bal kézzel pedig szakmai hozzáértés nélkül odateszem, aki tetszik.

Most már feltételezni se merem, hogy ha ezt a törvénybe bele merték írni, akkor majd mit fog megfogalmazni az a kormányrendelet, ami arról fog szólni, hogy kinek nem kell abszolút szakvizsgát tennie. Tartok tőle, hogy nem azoknak a dolgozóknak lesz majd ilyen előjoga, akik egyébként az állampolgárral a napi ügyek intézése során napi 8 órában találkoznak. Amit beleírtak, az is a vezetőkről szól, a jegyzőkről, a főjegyzőkről és a vezetői kinevezéssel és a vezetői megbízással rendelkező emberekről.

Az az én tiszteletteljes kérésem és indítványom, tisztelt államtitkár úr, hogy írjuk már bele, hogy kiknek nem kell abszolút módon. Szögezzük ezt le, vállaljuk fel itt, a parlament előtt ezt a döntést! Legyenek már annyira bátrak, mondják meg, hogy kire tetszenek gondolni, amikor meg kívánnak majd egy kormányrendeletben húzni egy olyan kört, akiknek abszolút nem kell szakvizsgát tenniük. Én a magam részéről egyébként ilyen felmentést nem adnék, mert tisztelem annyira a közigazgatást és az abban dolgozókat, hogy ha már egyszer megkövetelem a gyakorlatot és a szakvizsgát a dolgozóktól, akkor ugyanezt a vezetőktől is illene megkövetelni.

Tehát tisztelettel kérem tisztelt képviselőtársaimat, hogy tárgyaljuk meg a Szocialista Párt által benyújtott törvénymódosítást is, amely az alkotmánybírósági döntésekre hivatkozik, és tárgyaljuk meg azokat a kérdéseket, amelyeket ez az előterjesztés nem tárgyal, ugyanakkor a közigazgatás szempontjából rendkívül fontos kérdéseket tartalmaznak. Írják bele, hogy kinek nem akarnak szakvizsgát adni, és úgy kinevezni vezetőnek vagy más dolgozónak.

Köszönöm a tisztelt figyelmüket. (Taps az MSZP padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  80  Következő    Ülésnap adatai