Készült: 2024.04.26.01:52:48 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

151. ülésnap (2004.05.17.), 64. felszólalás
Felszólaló Dr. Veres János (MSZP)
Beosztás pénzügyminisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:12


Felszólalások:  Előző  64  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VERES JÁNOS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Az egyik kérdésére a képviselő úrnak némi élcelődéssel könnyen lehetne válaszolni úgy, hogy nagy valószínűséggel életemben több üzleti tervet készítettem, mint az önök frakciójának sok tagja összességében készített volna - ez így adódott. (Taps az MSZP soraiban.) Azonban, ha már az építőipari vállalkozások helyzetéről beszélünk és az építőipari vállalkozások tevékenységének alakulásáról, azért a statisztikai számbavétel néhány tényét nem árt figyelembe venni.

Ön, képviselő úr, több mint egy éve hangoztatja azt, hogy a lakásépítés megállt, az építőiparra nagyon komoly veszély leselkedik, és súlyos problémák lesznek. Szerencsére sem az építőipar számai, sem a lakosság nem vesz tudomást ezekről a kijelentésekről, a lakossági bizalom a gazdaságban, illetve a saját jövőjükkel kapcsolatos döntések meghozatalában, nyugodtan mondhatom, hogy töretlen, hiszen a lakásépítés üteme folyamatosan nő Magyarországon. 2003-ban több mint 35 ezer új lakásra adtak ki használatbavételi engedélyt az építésügyi hatóságok, ez az előző évhez viszonyítva 12,8 százalékos növekedést jelent. A 2003-ban kiadott építési engedélyek alapján közel 60 ezer új lakás építése kezdődhetett el, ez az adat 21 százalékkal magasabb, mint a 2002. évi érték. A lakásépítési kilátások tehát igen biztatóak, ha szabad így fogalmaznom, nem veszik figyelembe azokat a kijelentéseket, amelyek a piac összeomlásáról, a piac elbizonytalanodásáról és a piac szűküléséről szóltak. 2004 első három hónapjában közel 7 ezer lakást vettek használatba, ami több mint másfélszerese az egy évvel azelőttinek, és 11,5 ezer új lakás építésére adtak ki engedélyt, ez is 6 százalékkal magasabb, mint amekkora 2003 első három hónapjában ez az érték volt.

Úgy gondolom, a felsorolt statisztikai számokkal megfelelőképpen alá tudtam támasztani azt, hogy noha sokat beszélnek az ellenzéki oldalról azzal kapcsolatban, hogy milyen mértékben szorul vissza és milyen mértékben válik lehetetlenné a lakáspiac Magyarországon, meggyőződésem szerint a statisztikai számok ennek az ellenkezőjét bizonyították.

Az építőipari vállalatok természetesen a gazdaság más szereplőihez hasonlóan készítenek üzleti terveket, ezen üzleti tervek készítésénél sok mindent figyelembe vesznek, figyelembe veszik természetesen az adott ország kamatszintjét, figyelembe veszik természetesen az adott országon belül a pénzügyi lehetőségeket az adott beruházási szektorban fölvehető hiteleket illetően, figyelembe veszik a vásárlóknak a keresleti lehetőségeit, és természetesen figyelembe veszik egy elemként azt is, hogy az állam hogyan és milyen módon viszonyul a lakásépítésekhez támogatási oldalról, és más beruházásokhoz. Természetesen nem lehet egyetlenegy kormányzati ciklus mind a négy évében azt a boomot biztosítani kormányzati eszközökkel, sőt nem is célszerű, és úgy gondolom, hogy felelőtlen lenne, amelyet az önkormányzati választások évei szoktak jelenteni az építési piacon.

(15.00)

Meggyőződésem szerint ebben a választási periódusban egy sokkal összehangoltabb és a korábbi években elindult folyamatokat racionálisabban követő trendet lehet igénybe venni, hiszen a 2002. évi dinamikus növekedés után, amely az elmúlt tizenkét évben folyamatosan meglévő növekedésnek is egy éve volt, a 2003. évben sem csökkent, hanem növekedett az építőipari piac Magyarországon. Ezért tehát úgy gondolom, hogy nem vészhelyzetről van szó, hanem egy folyamatos növekedésről, éppen ezért kérem az elmondott statisztikai számok alapján válaszom elfogadását a képviselő úrtól is.

Köszönöm a figyelmet. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  64  Következő    Ülésnap adatai