Készült: 2024.04.25.05:39:26 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

176. ülésnap (2012.04.02.), 252-254. felszólalás
Felszólaló Szávay István (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:53


Felszólalások:  Előző  252 - 254  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZÁVAY ISTVÁN (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! Államtitkár Úr! Az ajánlás 2. pontja az enyém, szóval, a saját módosító javaslatomhoz kívánnék hozzászólni.

ELNÖK: Az ajánlás 1. és 2. pontjaira nyitottuk meg a vitát. Tessék, képviselő úr!

SZÁVAY ISTVÁN (Jobbik): Igen, köszönöm. Szóval, saját módosító javaslatomhoz kívánok hozzászólni, és nagyon röviden érvelni mellette, de igazából csak azért, hogy elhangozzék. A bizottsági viták során sajnos a kormánytól és a kormánypártoktól ez nem kapott támogatást.

Az eredeti javaslatban a preambulum a Magyarországon élő nemzetiségekkel kapcsolatban úgy fogalmaz, hogy azok társadalmunk fontos politikai és kulturális részét képezik. A mi javaslatunk ennél egy picit továbbment, és - egyébként az alkotmány preambulumának szellemiségéből is levezetve - egy olyan módosító javaslatot tettünk, hogy ne csak a társadalom fontos politikai és kulturális részéről beszéljünk a velünk élő, a Magyarországon élő nemzetiségek kapcsán, hanem mondjuk ki azt, hogy ők politikai és kulturális szempontból egyaránt államalkotó tényezők.

(Az elnöki széket dr. Latorcai János, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

(22.00)

Nyilván a kettő megfogalmazás között lényegi különbség van, szerettük volna tehát a hangsúlyt inkább erre rakni. Ez volt az egyik oka a módosító javaslatunknak, amelyre az volt a válasz a kormány képviselőjétől, hogy nem lenne szerencsés államnemzet-kultúrnemzet vitába bonyolódni e javaslat kapcsán. Ebbe a vitába nem kívántam belebonyolódni, ezt a vitát éppen így kívánjuk rendezni, mind politikai, mind pedig kulturális szempontból államalkotó tényezőnek tekintjük a velünk élő nemzetiségeket. Nem kell akkor ebben a több évszázados kelet-európai dilemmában igazságot tenni, hanem mondjuk ki világosan, hogy nemcsak társadalmunk részei, hanem államalkotó tényezők is a velünk élő kisebbségek.

A szimbolikán túl miért lenne ez fontos? Számos alkalommal elmondtuk, hogy a Jobbik Magyarországért Mozgalom nemzetiségi politikájának fő zsinórmértéke, és fő szempontunk akkor, amikor ezt a politikánkat meghatározzuk, az, hogy a környező országokban milyen jogai, lehetőségei vannak az ott élő magyar közösségeknek. Ebből a szempontból mi fontosnak tartjuk - az elmúlt másfél évben a vonatkozó törvényekhez ilyen irányú javaslatokat is tettük -, hogy a magyarországi vonatkozó kisebbségi tárgyú törvények, ha lehetőség van rá, akkor legalább ugyanolyan jogokat és lehetőségeket tartalmazzanak, mint amilyen az elcsatolt területeinken élő magyar közösségek számára megvan, vagy adott esetben legyenek előremutatóbbak ennél, szolgáltassanak egyfajta hivatkozási alapként.

Akkor, amikor a szlovák alkotmány a mai napig is úgy kezdődik, a ma hatályos szlovák alkotmány - amely Szlovákia területén a lakosság 10 százalékát még mindig a magyarság teszi ki -, hogy "Mi, a szlovák nemzet...", a szlovák alkotmány a mai napig is kirekeszti az államból, államalkotó tényezőként nem veszi figyelembe a területén élő magyar kisebbséget. Ugyanez a helyzet egyébként Romániában is, a román alkotmány is egységes nemzetállamként fogalmaz, a területén élő, egyébként más jogszabályokban elismert 24 kisebbséget nem ismeri el államalkotó kisebbségként.

Ez ellen nekünk küzdenünk kell, ez ellen nekünk a szavunkat mindig fel kell emelnünk. Ezeket a jogokat, ezeket a lehetőségeket nekünk minden rendelkezésünkre álló eszközzel meg kell próbálnunk kiharcolni és kikényszeríteni a környező országoktól. A magyarság igenis őshonos és államalkotó tényező a Kárpát-medencében mindenhol.

Ez volt a második indokunk akkor, amikor ezt a módosító javaslatot beadtuk. Sajnálom, ha a kormánypártok erre a történeti vitára hivatkoznak, amely az államnemzet-kultúrnemzet koncepciója kapcsán az elmúlt évtizedekben, évszázadokban már számos alkalommal itt Kelet-Európában megfogalmazódott. Sajnálom, ha önök erre a dilemmára kívánnak hivatkozni akkor, amikor a Jobbik, én úgy gondolom, hogy egy előremutató, a hazai nemzetiségek számára is egy sokkal nagyobb megbecsülést nyújtó, és a határon túli magyar közösségek jogaiért folytatott küzdelmünkben is egy megfelelő hivatkozási pontot nyújtó módosító javaslatot tesz.

Ennek fényében kérem, a javaslatunkat fontolják meg. Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  252 - 254  Következő    Ülésnap adatai