Készült: 2024.04.18.03:55:45 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

222. ülésnap (2001.09.05.), 275. felszólalás
Felszólaló Dr. Takács Imre (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:20


Felszólalások:  Előző  275  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. TAKÁCS IMRE (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Az elmúlt órákban már olyan sokrétűen érintettük a közbeszerzésekkel kapcsolatos témát, hogy nem akarom az időt húzni. A kétperces hozzászólások, higgyék el - én elméleti közgazdaságtannal foglalkozom -, nem alkalmasak arra, hogy ezt a témát itt megvitassuk.

A másik, amit mondani szeretnék, hogy akkor, amikor különböző oldalról vizsgáljuk a közbeszerzéseket, nem elég csak a hatékonyság oldaláról a költségeket, a kiadásokat nézni. Berényi elnök úr tudja, hogy nekem már hosszú évek óta nagyon fontos témám az úgynevezett értékelemzés, hiszen erről már tartottunk együtt - azt hiszem, a Kereskedelmi és Iparkamarában - előadást. Ha tudjuk, hogy az értékelemzés fontos szempont a közbeszerzéseknél, akkor lehet magas egy költség, az még nem jelenti azt, hogy nem hatékony az a közbeszerzés, mert - nagyon primitíven kifejezve magam - az egész összefüggés lényege az, hogy a funkciót osztom a költséggel, magyarul ha a nevező bármilyen magasan nő, tehát a kiadás, a költség bármilyen magas is lesz, ha a funkció jóval magasabb mértékű, akkor az a közbeszerzés hatékony. Tehát magyarul, ha sokba kerül egy adott beruházás, még nem biztos, hogy az rossz, ha az a beruházás nagyon eredményesen működik.

Nem lehet egyszerűen vizsgálni ezt az egész problémát, tehát a hatékonyságnál figyelembe kell venni azt is, hogy milyen funkcióváltozást eredményez a kiadás vagy a költség, és még egyszer hangsúlyozom, ha annak a funkciónak a növekedése jóval nagyobb mértékű, mint a költségnek a növekedése, akkor az a közbeszerzés hatékony.

 

 

(18.20)

 

Sokszor volt szó erről a témáról, azért említettem ezt. Valamennyien, akik hozzászóltunk, említettük, hogy ez a beszámoló megfelelő. A beszámoló 12. oldalán lévő gondolatokkal, azt hiszem, mindannyian egyetértünk, amikor a korrupcióról szól a beszámoló. Érdekes ez a szám, hogy az egyik nemzetközi intézet felmérése alapján '99-ben Magyarországon a közbeszerzések összértékének 5 százaléka vált kenőpénzzé. Az a szédítő viszont - írja a beszámoló -, hogy ez durván 25 milliárd forintot tesz ki.

Aztán logikusan építkezik tovább a beszámoló, amikor megpróbálja megválaszolni azt, hogy mit lehet tenni a korrupció visszaszorítása érdekében. Ha jól tudom, az Igazságügyi Minisztérium ezzel kapcsolatban már készít egy törvényjavaslatot. Ezt majd nagyon érdemes lesz összekötni ezzel az egész gondolatsorral, és hasznosítani tudjuk majd a beszámolóban lévő pontokat annál a vitánál. Mindenesetre én nem akarom ezt tovább részletezni, de az biztos, hogy a nyilvánosság és a versenyeztetés alapvető eleme a korrupció elleni harcnak.

Még egy összefüggés, szintén a beszámolóval kapcsolatban - mert olyan keveset szóltunk erről a véleményem szerint nem rossz beszámolóról ebben a vitában -, amikor az elektronikus közbeszerzések rendszerét emeli ki. Valóban, én is úgy érzem, a nyugati gyakorlat is azt mutatja, hogy az elektronikus közbeszerzések nemcsak a hatékonyságot, hanem a nyitottságot is jelentősen megjavítják.

Az sem mellékes, ami szintén benne van a beszámolóban, hogy az időmegtakarítás szerepe is javul. Tehát a szerződések odaítélése gyorsabbá válik, és ez nemzetgazdasági szempontból nem mindegy, mert a vállalkozók nagyon sokszor arról szólnak, hogy hosszú ez a folyamat. A fene tudja, hogy igazuk van-e; én nem tudom, nem vagyok gyakorlati szakember, de nagyon jónak tartom, hogy az elektronikus közbeszerzéseket kiemeli a beszámoló.

Azt hiszem, hogy a vita - annak ellenére, hogy voltak összeütközések - végső soron mégiscsak hasznos volt. Az más kérdés, hogy az autópálya-téma nagyon kiéleződött, de azt hiszem, ennek megvan az alapja.

Köszönöm szépen.

 




Felszólalások:  Előző  275  Következő    Ülésnap adatai