Készült: 2024.03.29.12:15:55 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

144. ülésnap (2008.05.06.), 18. felszólalás
Felszólaló Horváthné dr. Fekszi Márta
Beosztás külügyminisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 3:39


Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HORVÁTHNÉ DR. FEKSZI MÁRTA külügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Április elseje volt, tehát jó öt héttel ezelőtt, amikor először felvetette Tibet ügyét. Teljesen egyetértünk a kormányzat részéről - és a Külügyminisztérium is - azzal, hogy fokozott figyelemmel kell kísérnünk a kérdés rendezését.

Ön is említette, hogy az Unió már állást foglalt az ügyben, az Európai Parlamentnek is van közös állásfoglalása, a magyar diplomácia is lépett bilaterális úton. Az Unió történetében szinte példátlan módon egyidejűleg nemrégiben kilenc biztos tartózkodott Pekingben, ahol nagyon komolyan napirendre került ez a kérdés. Ennek is tudható be, hogy április 23-án a kínai kormány bejelentette, hogy a közel két éve megszakadt közvetlen, a kínai kormány és a dalai láma képviselői közötti tárgyalások újraindulnak.

Mi ezt szoros figyelemmel kísérjük, és minden tekintetben szeretnénk támogatni úgy is mint a kínai emberi jogi párbeszédet legelsőként elindító uniós tagállam, és úgy is mint ténylegesen az Unióban részt vevő tagállam. Ön is bizonyára tudja, hogy az Unió felkérte az egyes tagállamokat, hogy a Kína-Unió közötti emberi jogi párbeszéd folytatására, ebbe a szakértői delegációba jelöljék ki képviselőiket. Mi ezt megtettük.

A nagykövetségünk és a másik két főkonzulátusunk folyamatosan figyelemmel kíséri az ügyeket, a tárgyalásaink során minden alkalommal napirendként szerepeltetjük, és minden tekintetben elő kívánjuk segíteni, hogy ez a most megindult párbeszéd valóban érdemi legyen, és a tibetiek vallási, kulturális és autonómia irányába mutató jogai valamilyen módon rendezést nyerjenek. Nagyon fontosnak tartjuk, hogy ez a kínai kormányzattal való megegyezés keretében jöjjön létre. Ha ehhez szükséges mint uniós tagállam, és bilaterális alapon természetesen a nyomásgyakorlásban - ha ez egy eszköz - részt vehetünk, a tapasztalatok átadásában mindenképpen részt kell hogy vegyünk. Ennek jelének is kell lenni, és jele is volt, hiszen a miniszterelnök bejelentette, hogy nem vesz részt a megnyitó ünnepségeken, nem is jelentette be a magyar diplomácia, hogy ott hivatalos kormányzati delegáció vesz ezen részt.

Talán ön előtt ismeretes az is, hogy a közeljövőben, két hét múlva indul egy nagyobb magyar delegáció - hiszen folyik a magyar kulturális évad Kínában -, amelyet többek között Szili Katalin fog vezetni, Medgyessy Péternek mint utazó nagykövetnek, ha mondhatom, az utolsó diplomáciai küldetése lesz. Nyilván ezeken a tárgyalásokon is fel fog merülni ez a kérdés.

Tehát arról szeretném biztosítani a képviselő urat és az SZDSZ-frakciót, hogy ezt kiemelt feladatnak tekintjük, folyamatosan napirenden tartjuk, és konzultálunk, ha kell, az ügyben. (Gusztos Péter tapsol.)




Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai