Készült: 2024.04.26.01:28:49 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

317. ülésnap (2013.10.28.), 108. felszólalás
Felszólaló Hidvéghi Balázs (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:25


Felszólalások:  Előző  108  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HIDVÉGHI BALÁZS (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! A tegnapi nap folyamán került sor a székelyek nagy menetelésére a történelmi Háromszék megyében, itt Budapesten és számos más magyarországi és külföldi városban pedig szolidaritási menetekre ebben az ügyben.

A nagy menetelésnek kettős célja volt. Egyrészt demonstrálta, hogy a politikai szereplők, az egyházak, a civil szervezetek egységesen kiállnak a székely autonómia ügye mellett, az önigazgatás és a terület egysége mellett, másrészt tiltakozás volt a készülő román közigazgatási átszervezés terve ellen.

Erdély és ezen belül a Székelyföld hosszú történelme folyamán mindig decentralizált, részben vagy egészében önálló területi egység volt. 1224-ben Európában elsőként az itt élő népek kaptak autonómiát a magyar királytól. Európában ez volt az egyik első olyan terület, ahol anyanyelvhasználatot biztosítottak a kisebbségben élő népeknek 1868-ban. Az első világháborút követően a román nemzetgyűlés minden nemzetiségnek saját önkormányzatot, szabad anyanyelvhasználatot és arányos parlamenti képviseletet ígért, ám ezek teljes mértékig mind a mai napig nem teljesültek, annak ellenére nem, hogy Románia demokratikusan működő jogállam.

Több olyan példa is van Nyugat-Európában és a világban, amely a területi autonómia, illetve a kulturális autonómia tekintetében példaként szolgálhat Románia számára, az ottani magyarság számára is: Dél-Tirol, a finnországi land-szigetek, vagy akár említhetjük a vajdasági autonóm területet is, amely azért is érdekes, mert nemcsak magyar autonómiáról beszélhetünk ott, hanem egy területen belül az ottani többségi szerbség is ennek haszonélvezője. Véleményem szerint fontos az, hogy Székelyföldön is az ott élő románság megértse, hogy a székely autonómia az ő érdekük is.

Magyarország Alaptörvénye világosan fogalmaz. Azt mondja, hogy Magyarország a kisebbségekkel kapcsolatban határainkon túl, azt mondja: "felelősséget viselünk sorsukért, elősegítjük közösségeik fennmaradását, fejlődését, támogatjuk magyarságuk megőrzésére irányuló törekvéseiket".

Mindezekre tekintettel kérdezem a tisztelt államtitkár urat, hogy milyen lépéseket tervez a Külügyminisztérium a székelyföldi autonómiatörekvések támogatása érdekében.

Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  108  Következő    Ülésnap adatai