Készült: 2024.04.16.08:18:31 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

305. ülésnap (2013.09.24.), 118. felszólalás
Felszólaló Kulcsár Gergely (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 9:54


Felszólalások:  Előző  118  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KULCSÁR GERGELY (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! "Minden magyar felelős minden magyarért" - ez a Szabó Dezsőtől származó gondolat jutott eszembe a nemzeti drogstratégiát olvasva. A felelősség mint kifejezés többször is szerepel az anyagban, és nagyon fontos nyomatékosítani az emberekben a felelősséget. Felelőssége van az államnak, a kormánynak, nekünk, politikusoknak, felelőssége van a bűnüldöző szerveknek, egészségügyi dolgozóknak, illetve komoly felelősség van az oktatási intézmények vállán, a pedagógusoknak is óriási felelősségük van abban, hogy a gyerekek, amikor elérik azt a kort, amikor veszélyeztetve lesznek - és sajnos egyre hamarabb érik el ezt a kort - a kábítószerek által, akkor tisztában legyenek a kábítószerek veszélyével.

(13.10)

A család felelősségéről is fogok beszélni, hiszen az egyik legfontosabb, hogy a családban, illetve a szülőkben is meglegyen az a felelősségérzet, hogy a gyermekeikben tudatosítsák ezt a fajta veszélyt is. És az egyén felelősségéről sem szabad elfeledkezni.

A kábítószer-probléma kezelése csak úgy lehet sikeres, ha egy összehangolt, hosszú távú stratégiát fektetünk le, ami olyan területeket is magában foglal, mint a megelőzés, a bűnüldözés, az egészségügy, a nemzetbiztonság, és foglalkozni kell a média káros hatásaival, a család szerepével és felelősségével. A nemzeti drogstratégia mindezt tartalmazza. Ez egy komoly, szakmailag kidolgozott anyag, csak ahogy már korábban Farkas Gergely képviselőtársam is elmondta, kissé elkésettnek találjuk ezt az anyagot, hamarabb kellett volna ezzel előrukkolni. Fontos dolgokat szögez le az anyag, többek között azt is, hogy kábítószer és kábítószer között nincs különbség a tekintetben, hogy a kábítószer-használat bármely formája kockázatot és tehertételt jelent az adott személyre és közösségeire, áttételesen pedig a társadalom egészének egészségére, fejlődésére nézve. Ezek a mondatok különösen fontosak abból a szempontból is, hogy sokszor egyes liberális megmondóemberek részéről a könnyű drogok elbagatellizálása folyik, illetve a drogliberalizáció felé terelik a közbeszédet. Ezt nagyon-nagyon károsnak tartjuk.

A nemzeti drogstratégiában aggasztó adatokat olvashatunk, és felsorolnék néhány dolgot, ami benne van az anyagban, de fontosnak tartom, hogy ez elhangozzon a Ház falai között is. A 18 éven aluliak körében a kábítószer-használók aránya emelkedést mutat a 2002 és 2006-os adatokhoz képest, 2010-ben a 9. és 11. évfolyamok tanulói körében ez az arány meghaladta a 30 százalékot. Az illegális szerek használatának növekedése észlelhető a cannabis és különösen az amfetaminok esetében. Az utóbbi szer fogyasztása az elmúlt négy év alatt közel 50 százalékkal nőtt. 2010-ben, az adatfelvételt megelőző 30 napban a megkérdezett fiatalok közel 10 százaléka fogyasztott marihuánát vagy hasist. Az első kipróbálás időpontja 14 éves vagy annál fiatalabb életkor felé tolódott. 2011-ben a 10. évfolyamos budapesti diákok körében a mefedron, ismertebb nevében a Kati használatának előfordulása 10,2 százalékos volt. Emellé még azt is hozzá kell tenni, hogy a dohányzás elterjedése alapján hazánk Európa vezető országai közé került, és az alkoholt fogyasztók aránya is az átlag feletti. Ezek az adatok is mutatják, hogy nagyon komoly problémáról van szó.

A kábítószer miatti halálozások témakörére is szeretnék kitérni. A közvetlen halálozások számának csökkenéséről számol be az anyag, de meg kell említenünk azokat a haláleseteket is, amikor a drog közvetetten okozza az emberek halálát. Akár öngyilkosságok, gyilkosságok, közlekedési és egyéb balesetek is a drogok, a kábítószerek miatt következnek be.

Megelőzési programok: ezeknek a drogprevenciós programoknak a száma nő, ezt leszögezi az anyag. Ez örvendetes, de még mindig nem elegendő. Illetve arra szeretném felhívni a figyelmet, hogy ezeket a drogmegelőző jelleggel és céllal létrejött iskolai előadásokat nem ártana ellenőrizni, kontrollra van szükség. Ugyanis olyan információk is eljutottak hozzám, hogy volt olyan előadó egy debreceni középiskolában, hogy a kábítószer-prevenciós előadása szinte drogpropagandaként hatott, és több diák is felháborodott ezen.

Szó van a tűcsereprogramról a nemzeti drogstratégiában. Ezt egy nagyon fontos programnak tartjuk mi is. Viszont a tűcsereprogram árnyoldalairól nem esik szó, és itt ki szeretném emelni ezt a részét is a tűcsereprogramnak. Nemrégiben a Józsefvárosban volt ebből probléma, ugyanis azok a drogfogyasztók, akik steril tűkhöz jutottak, könnyebben és nagyobb mértékben dobták el a használt tűket, és így játszótereken, illetve a közterületeken rengeteg használt tűvel találkoztak az emberek, és ez veszélyeztette a lakosok egészségét, még gyerekek is hozzájuthattak és érinthették ezeket a tűket.

A kábítószer-bűncselekményekkel kapcsolatban a korábbi Btk.-szigorításokat támogatta a Jobbik. Arra lenne szükség, hogy azoknak, akik egyértelműen drogterjesztők - és itt Vágó Sebestyén képviselőtársam mondta is, hogy aki 80-100 gramm marihuánát tart magánál, az már egyértelműen drogkereskedő, drogterjesztő -, ezeknek a büntetési tételeit emelni is lehetne, és igenis az elrettentésnek van hatása. Sok országban az emberöléssel azonos súlyú a kábítószer-bűncselekmények megítélése, illetve a büntetési tétele. Azt is el kell mondanom, hogy határozottan elutasítjuk a drogliberalizációs törekvéseket. Hatékonyabb rendőrségi munkára is szükség van, illetve a kábítószer-terjesztők, a bűnözők rendőrségi kapcsolatainak a felszámolására, hisz erre is láttunk példát.

Ahogy említettem, még két témát emelnék ki a felszólalásom végén. Az egyik a család, amit már az elején is említettem. A család, a szülők felelőssége óriási ebben a kérdésben. Leginkább a személyes példamutatás is hiányzik sok esetben, és nemcsak a kábítószer-fogyasztás terén, hanem a cigaretta és alkoholfogyasztás terén is példát kell mutatniuk a szülőknek; illetve a hagyományos értékekre való nevelés, a szabadidő hasznos és értékes kitöltése, gondolok itt sporttevékenységre, akár néptáncra és hasonló dolgokra. Illetve a média káros hatásainak megelőzése és korlátozása is a szülők felelősségi körébe tartozik.

Itt rátérnék a médiára. Nagyon helyesen ezzel is foglalkozik a drogstratégia. Idéznék a leírt anyagból: a média üzenetei gyakran írják felül a család, a köznevelési intézmények és különböző természetes közösségek által közvetíteni kívánt értékeket, mintákat. Pont ezért van arra szükség, hogy a média káros hatásait vizsgáljuk, és ezeket próbáljuk meg a legalacsonyabb szintre csökkenteni. A média értékromboló tevékenységére gondolok, a különböző kereskedelmi televíziókra a világhálón túl, ezeket szeretném kiemelni, a drogfogyasztást népszerűsítő előadók sztárolása is tapasztalható a médiában, a kábítószer-propagandafilmek vetítése és a kábítószer-fogyasztás elbagatellizálása, illetve humoros vagy trendi dologként való beállítása az, amivel szinte nap mint nap találkozunk a televíziókban.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a Jobbik padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  118  Következő    Ülésnap adatai