Készült: 2024.03.28.15:25:48 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

163. ülésnap (2004.09.13.), 24. felszólalás
Felszólaló Herényi Károly (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:07


Felszólalások:  Előző  24  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HERÉNYI KÁROLY (MDF): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! Tisztelt Kormánytagok! Tisztelt Miniszterelnök-jelölt Úr! A politikai álmoskönyvek szerint nem szerencsés a költségvetés előterjesztése idején miniszterelnököt puccsolni, nem szerencsés új kormányt alakítani. Különösen nem szerencsés, sőt az ország számára kifejezetten káros, ha az első hetek vagy az első megnyilatkozások azt bizonyítják, hogy a miniszterelnök-jelölt úr mintha nem tanult volna elődje hibáiból. Nagyon nehéz most a kormány helyzete, hiszen olyan embereknek kell költségvetést előkészíteni, akiknek a helyzete nem biztos, akik most talán döntéseikben szempontként azt is figyelembe veszik és alkalmazzák, hogy milyen lesz a helyzetük a kormányalakítás után. De nézzük, mi is vezetett a mostani kormányválsághoz!

Kijelenthetjük, hogy egyértelműen az előző miniszterelnök hibás helyzetfelismerése és a hibás helyzetfelismerésen alapuló hibás döntések meghozatalának a sorozata. A baj mindjárt 2002-ben kezdődött, amikor a Magyar Demokrata Fórum - természetesen nem vették figyelembe a kérését - kérése ellenére nekikezdtek a választási program megvalósításának. A kétszer száznapos program, az a jóléti intézkedéscsomag, aminek a forrásai, a gazdasági alapja nem volt meg, nehéz helyzetbe sodorta az országot. Csak megjegyzem, hogy annak idején a Magyar Országgyűlés pártjai közül egyedül a Magyar Demokrata Fórum nem szavazta meg ezt az intézkedéscsomagot, ezt a sorozatot, mert elég pontosan tisztában voltunk a következményekkel, világosan láttuk, hogy mi lesz ennek az eredménye. És mi az eredménye?

Ma rosszabbul élünk, mint 2002-ben, a kormányváltás előtt, ma nagyobb az infláció. És nem is az a baj, hogy nagyobb - ez is nagy baj -, de megfordult az infláció trendje, hiszen sokáig csökkent, és most újra növekszik. Még nagyobb baj, hogy nem is tudjuk pontosan még, hogy mennyi lesz a költségvetés hiánya, hogy a gazdaság milyen állapotban van.

A társadalmi igazságtalanság, ami Magyarországon tapasztalható, kirívó Európában. Nyilván ön is tudja, miniszterelnök-jelölt úr, hogy a magyar lakosság 6 százaléka birtokolja az anyagi javak több mint egyharmadát, és 33 százaléka - az alsó harmad - birtokolja az anyagi javaknak mindösszesen 6 százalékát. S ebben a helyzetben a miniszterelnök-jelölt úr arról beszél, hogy Magyarországon jólét van, nem is akármilyen jólét. Ebben a helyzetben arról beszél, ígéreteivel ellentétben, hogy egy olyan kétkulcsos - vagy mondhatnám, kétkulacsos - személyi jövedelemadó-rendszert fog bevezetni, amely a társadalmi igazságosságot segíti és szolgálja. Nem fogja ezt tenni. Egyfelől, amit önök fennen hirdettek, hogy a gazdagabbak vegyék ki részüket jobban a közterhek viseléséből, nem valósul meg, másfelől a hárommillió nyugdíjas, akik nem adófizetők, a minimálbérből élők, akik nem adófizetők, semmilyen kedvezményben nem fognak részesülni. Nem érinti a kétkulcsos áfa a mezőgazdaságból élők legnagyobb részét.

Mégis azt mondjuk, hogy szükség lenne az adótörvények módosítására, és mégis azt mondjuk, hogy el lehet fogadni ezt az előterjesztést, ez vita alapja lehet. De az igazi adóreform akkor következne be, ha a legnagyobb erővel sújtó rendszerhez, az általános forgalmi adó rendszeréhez, ami Európában kirívóan magas, nyúlna hozzá a kormány, és ezt változtatná meg. Hiszen az áfa következtében a legszegényebb rétegeknek kell mindennap megfizetniük, amikor élelmiszert, gyógyszert és egyebet vásárolnak vagy szolgáltatást, amit nehezen tudunk kompenzálni. Csak példaképpen mondom, hogy a magyar kis- és középvállalkozók versenyhelyzete pont az áfa miatt kritikus. A Balaton környékén ebben az esztendőben több mint 20 százalékkal esett vissza az idegenforgalom, pontosan az áfaterhek és a versenyképtelenség miatt.

Miniszterelnök Úr! Önnek még mindig lehetőség van a kezében. Ha nem hisz nekem, akkor járja álruhában az országot, és figyelje meg, hogy mit tapasztal. (Moraj a kormánypártok padsoraiban.) Ha nem hisz a szemének, akkor váltson szemüveget. (Egy hang a kormánypárti padsorokból: - Jaj!) És ha őszinte akar lenni - és legyen az -, akkor hallgassa meg annak a hárommillió Tiborcnak a panaszát, akik csak halkan szólnak, mert nincs lehetőségük demonstrálni. Amennyiben ezt teszi, akkor vállalt kötelezettségének valóban eleget tesz; amennyiben nem, akkor azt a reményt, amit a kormányváltás okozhat, teljességgel szertefoszlatja.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzék padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  24  Következő    Ülésnap adatai