Készült: 2024.04.25.23:35:07 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

201. ülésnap (2001.04.18.), 30. felszólalás
Felszólaló Mádi László (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Költségvetési bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 5:13


Felszólalások:  Előző  30  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MÁDI LÁSZLÓ, a költségvetési és pénzügyi bizottság alelnöke, a bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! A parlament költségvetési és pénzügyi bizottsága, mint a kérdésnek az egyik legfontosabb szakértői bizottsága, alaposan megvitatta ezt a kérdéskört, és a bizottság jelentős többsége általános vitára alkalmasnak tartja.

Azt kell mondanunk, hogy a rendszerváltás után hozott nagy gazdasági törvényeink, az 1991. évi LX. törvény tízéves tapasztalata és az európai uniós csatlakozásból adódó feladatok együttesen nemcsak a törvény megújítását, hanem egy új átfogó törvényi szabályozás megalkotását teszik szükségessé. Mindazon elvek, amelyek a Magyar Nemzeti Bank vezetésével karöltve a kormányzat döntései során a parlament asztalán hevernek, támogathatók és támogatandók.

Ezek az elvek, mint ahogy a pénzügyminiszter úr is elmondta, a függetlenség, az átláthatóság és az ellenőrizhetőség, a legfontosabb olyan szempontok, olyan kritériumok, amelyeknek eleget kell tennie egy modern, az európai uniós csatlakozásra készülő ország jegybanki törvényi szabályozásának.

A törvényjavaslat egyrészt több változást hoz a döntéshozó és intézményi rendszerben, lehetővé téve azt, hogy a döntések egy kollektív bölcsességet tükröző szinten történjenek, a különböző vélemények és a jegybanktanácstól független vélemények hatására egyszerre több szempont is érvényesülhessen, ugyanakkor a felelősség egyértelműbb megjelölésére is szolgálnak. Hiszen azzal, hogy az alkotmány módosításán keresztül lényegében az egyszemélyi helyettesítés felelőssége és lehetősége nyílik meg, egyúttal egy átláthatóbb és egyértelműbb döntési rendszer is jön létre. Azzal, hogy ez a helyettes alelnök személyében egyértelműen egy általános helyettes, egyfajta ügyvezetői szerepkörben a bank irányításában szerepet vállal, a döntési felelősség világossá válik. Ezzel megszűnik egy döntési szint is, az alelnökök döntési szintje, így mellettük már, az általános alelnök mellett, az ügyvezetők szerepe világossá válhat.

Az ellenőrizhetőség mindannyiunk számára az egyik legfontosabb kérdéskör, különösen az elmúlt időszak rendkívül keserű tapasztalata, a CW AG ügye után, ahol is érthető, hogy a Magyar Nemzeti Bank és a kormány is új, tiszta lappal akar indulni.

Azt gondoljuk, hogy az Állami Számvevőszéknek - amelynek pártatlansága és szakmai munkája tekintetében az elmúlt tíz év demokratikus parlamenti működése soha nem szolgált kritika tárgyául - a szakmai és pártpolitikai függetlensége egyértelműen arra ad garanciát, hogy az ellenőrzés megfelelő szinten működhet. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy az Állami Számvevőszék nagy időközönként, néha-néha rátekint a folyamatokra, és készít egy jelentést, hanem akár a folyamatos ellenőrzés lehetősége is az Állami Számvevőszék oldaláról nyitva áll, ezzel jóval folyamatosabb és szakmailag pártpolitikai szempontoktól függetlenül megvalósuló ellenőrzés történhet meg a korábbi felügyelőbizottság működésével szemben.

Támogatjuk azt az elképzelést is, amely hat évre kívánja hosszabbítani, ami az Európai Unió számára egy komoly garancia a függetlenségére, hosszú távú, kiszámítható működésére, a jegybanktanács tagjainak kinevezését. Úgy érezzük, hogy ez egyértelműen üdvözlendő. Az is üdvözlendő, hogy az ő bérük és helyzetük már a törvényi szabályozásban szerepet kap, és világos szabályozás történik; ez is a döntéshozók függetlenségének törvény által történő megerősítésének egy biztosítéka.

A Magyar Nemzeti Bank a monetáris politika és az infláció elleni küzdelem legfontosabb intézményrendszere és gazdasági szereplője. Azt reméljük, hogy a világos döntést hozó felelősségek mellett egy kisebb létszámmal, racionálisabban, takarékosabban működő Magyar Nemzeti Bank az uniós csatlakozás tekintetében óriási segítséget tud nyújtani az országnak abban, hogy a magyar gazdaság egy fejlett pénzügyi rendszerrel, erős gazdasággal legyen az Európai Unió tagja.

Köszönöm a megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  30  Következő    Ülésnap adatai