Készült: 2024.04.16.06:06:27 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

182. ülésnap (2004.11.04.), 158. felszólalás
Felszólaló Lasztovicza Jenő (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:36


Felszólalások:  Előző  158  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

LASZTOVICZA JENŐ (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök asszony. Köszönöm a szót. Tisztelt Képviselőtársaim! Tényleg igaz, amit Pál Tibor képviselőtársunk, volt államtitkár úr mondott erről a költségvetésről, mert ez tényleg mese.

Ez egy mese, és mindannyian tudjuk - már a kisgyerekek is -, hogy a mesének igazából nem nagyon van igazságmagva. Ez, azt gondolom, az ellenzéki képviselőket elszomorítja, ha már egy kormánypárti képviselő is meséről beszél, amikor a 2005-ös költségvetés tárgyalása folyik a parlamentben.

Úgy gondolom, hogy a Fidesz és az MDF ezért sem fogja támogatni ezt a költségvetést, mivel egyszerűen ez a költségvetés tényleg mese.

Hogy miért is mondom én? Ez a költségvetés abszolút nem vállalkozóbarát, és ha összehozzuk az adótörvényekkel - mert úgy gondolom, hogy egy ország költségvetését nem igazán lehet az adótörvényektől külön tárgyalni -, akkor rájövünk, hogy a jövő év nem igazán a vállalkozásokat segíti. Miért mondom én ezt? Szeretnék tényeket is felsorolni.

Magyarországon a kis- és középvállalkozások adják a munkahelyek jelentős részét. És önök hogyan támogatják a vállalkozásokat? Én most az idegenforgalom, a turizmus területével, szűkebb területemmel szeretnék foglalkozni. Hiszen ez a terület nagyon sok kis- és középvállalkozónak ad munkalehetőséget, akik közel 300 ezer embert foglalkoztatnak ebben az országban. És nemcsak ez a legnagyobb gazdasági jelentősége ennek a területnek, hanem ahogy a többször hivatkozott Statisztikai Hivatal is le szokta hozni minden évben az adatokat, a számsorokat, például 2001-ben a turizmus teljesítménye fedezte Magyarország energiaszükségletének a költségeit: 4,3 milliárd eurós bevételt tudott produkálni.

Az önök kormánya alatt az elmúlt egy-két évben sikerült ezt a számot közel 1 milliárd euróval alulmúlni. Pedig mi volt a cél a polgári kormány idején? A polgári kormány idején az volt a cél, hogy ezt az ágazatot igenis fejleszteni kell ahhoz, hogy megpróbáljuk megközelíteni azt a bevételmennyiséget, az egy látogatóra jutó bevételmennyiséget, mint például Ausztria, ahol egy turista ötször annyi pénzt költ el, mint Magyarországon.

Az csak egyszerű matematika, hogy ki kellene számolni, hogy ha 2001-ben tudott ez az ágazat 4,3 milliárd eurót produkálni, ha csak megközelítenénk az osztrák értéket, az 20 milliárd euró. Innen már nem nagy művészet kiszámolni, hogy ez hány ezer milliárd forintos állami bevételt jelent, amely a magyar lakosok gyarapodását is jelenti. Tehát igenis nagyon fontos nemzeti hatása van ennek az ágazatnak.

A másik jelentős dolog, hogy körülbelül csak 10 százalék az importigénye. Tehát olyan magyar termékeket, magyar szolgáltatásokat tudunk értékesíteni az idelátogatóknak, amelyeknek minimális az importigénye, tehát a külföldi anyaghányada.

Egy másik nagyon lényeges kérdés, hogy fontos szerepe van a vidékfejlesztésben, hiszen a turizmus jelentős része vidéken zajlik, és ezáltal a vidéki lakosok, az ott élők megélhetését jelentősen befolyásolja. Jelentős még a történelmi értékeink, környezeti kincseink és kultúránk megőrzésében is, illetve, ami nagyon fontos, hogy más ágazatokra is kifejezetten pozitív hatást gyakorol.

De mi is történt az elmúlt időszakban? Kormányváltás után több miniszter, illetve államtitkár is azt az ígéretet tette bizottsági üléseken, hogy az idegenforgalom támogatása reálértéken lesz tartva. Itt van Gaál államtitkár úr is, ő is többször elmondta itt, a parlamentben is a jegyzőkönyv számára - de mi történt? 2002-ben majdnem 29 milliárd forintos támogatást kapott az ágazat a Széchenyi-terv keretén belül, és azt érdemes elmondani, hogy a Széchenyi-terv keretén belül 55 gyógyfürdő, 13 gyógyszálló, 7 kastélyszálló, 9 új konferencia-központ, 6 nemzeti parki látogatóközpont létesült és még sok egyéb: kerékpárút a Balaton körül, több vitorláskikötő és ezt lehetne sorolni. Olyan beruházások keletkeztek tehát, amelyek nagymértékben javították az idegenforgalom megítélését nemcsak Magyarországon, hanem külföldön is.

A legfontosabb probléma, ami a szocialista-SZDSZ-es kormány döntéseiben a turizmus számára látható, hogy a tendenciák nagyon rosszak. Hiszen 2002-höz képest már 2003-ban is 40 százalékkal csökkent ennek az ágazatnak a támogatása, de tavalyhoz képest - ami 19 milliárd forint volt - idén már csak 11 milliárd forintos támogatást kap ez az ágazat. Jövőre sajnos már alig éri el a 9 milliárd forintot ez a támogatás, ráadásul úgy, hogy ennek a támogatásnak a teljes összege már el van költve, el van osztva.

A másik szomorú dolog, hogy ebből a költségvetésből a Magyar Turizmus Részvénytársaság, amely marketinggel foglalkozik, éppen hogy annyi pénzt fog kapni, hogy talán a működési költségeit fedezi, és talán egy-két milliárd forintot tud marketingre fordítani. Akkor mitől várjuk mi el azt, hogy ha sem fejlesztés nem lesz jövőre - de már idén sem volt -, a marketingkeretek folyamatosan csökkentek és jövőre is csökkenni fognak, akkor az az ágazat, amely ekkora produktumra képes, vendéget tudjon vonzani Magyarországra? Megítélésem szerint ez bűn, ez hatalmas bűn, amit önök elkövetnek azokkal a vállalkozókkal és azzal a közel 300 ezer családdal szemben, amelynek megélhetési forrása a magyar idegenforgalom.

De hogy nem csak a költségvetési támogatások miatt romlik az ágazat helyzete, nézzük, hogy az adótörvényeknél mi történt. Tavaly milyen döntést sikerült hozni az SZDSZ-szel közösen a szocialista kormánynak? Azt ne felejtsük el elmondani, hogy az SZDSZ folyamatosan azt kommunikálja, hogy csökkenteni kell az adókat, minél több pénzt kell a vállalkozásoknál hagyni. Ez mind nem igaz. Miért nem igaz? Olyan adótörvények lettek elfogadva, illetve az áfatörvényen keresztül olyan adóterhet róttak az idegenforgalom és a vendéglátás vállalkozóira, amely a szakmai szervezetek szerint közel 10 milliárd forintot vont ki ebből az ágazatból. Ezt nem mi, politikusok mondjuk, ezt a szakmai szervezetek mondják, amit önök sem tudtak cáfolni.

(14.10)

Hol történik itt az SZDSZ-nek az adócsökkentési programja? Sehol! Kedves tévénézők, az SZDSZ folyamatosan hamis ígéreteket mond önöknek. Ezt jó, ha tudomásul veszik.

Úgy gondoljuk, hogy - az idegenforgalmat is figyelembe véve - ez a költségvetési csomag abszolút nem támogatható. Arra kérem szocialista és SZDSZ-es képviselőtársaimat, hogy ők is próbálják meg módosító indítványokkal legalább azt elérni, hogy az idei évhez képest reálértéken legyen tartva ennek az ágazatnak a támogatása.

Köszönöm. (Taps a Fidesz soraiban.)




Felszólalások:  Előző  158  Következő    Ülésnap adatai