Készült: 2024.03.29.12:00:27 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

255. ülésnap, 48. felszólalás
Felszólaló Farkas Gergely (Jobbik)
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás ideje 2:51

Felszólalások:  <<  48  >>    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

FARKAS GERGELY (Jobbik): Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Asszony! Tudjuk jól, hogy a tankönyvellátási rendszer átalakítása több szempontból is indokolt volt, hiszen a liberalizált tankönyvpiacon szükség van a minőség érdekében a kínálat szűkítésére, és a kormányzat határozott szakmai ellenőrző szerepére, felelősségvállalására, továbbá az új kerettantervhez is illeszkednie kell a tankönyveknek.

Az indokok tehát jogosak, csak éppen a megvalósításba csúszott apró hiba. "Apró hiba" - mondom ezt idézőjelben, merthogy ez az apró hiba most már a szeptemberi tanévkezdést veszélyeztetheti, könnyen előfordulhat ugyanis, hogy fél év múlva a diákok nem tudják miből elkezdeni a tanulást. Mindezt nemcsak a Jobbik mondja, hanem a szakmai szervezetek, a tankönyvkiadók, a tankönyvterjesztők, a nyomdák, a pedagógusok is osztják az aggodalmunkat.

Ez kiderült a múlt heti oktatási bizottsági ülésen, ahol az érintettek - belülről látva a folyamatokat - nagyon komoly szakmai hibákra, késedelmekre, elhibázott és életszerűtlen kormányzati döntésekre hívták fel a figyelmet, egyben állást foglaltak amellett, hogy - a realitások talaján maradva - elképzelhetetlen az, hogy fennakadás nélkül tudják bevezetni az új tankönyvellátást a 2013-as tanévkezdésre. Ezért a zökkenőmentes iskolakezdés érdekében javasolták, hogy halasszák el ebben az évben még a Könyvtárellátó Nonprofit Kft. bevonását a tankönyvelosztás rendszerébe, és idén még a korábbi terjesztőkkel oldják ezt meg.

(14.30)

A kerettantervhez illeszkedő tankönyvek bevezetésére pedig egy évvel később kerüljön sor, ez utóbbira a minőségi kritérium miatt van szükség. Ha ugyanis ésszerűtlenül ragaszkodnak a most szeptemberi bevezetéshez, akkor az csak azt fogja eredményezni, hogy az új könyvek nem lesznek igényes, magas színvonalú tankönyvek, hanem csak a régiek sebtiben összecsapott módosításai vagy épp összeollózásai.

Miért is alakulhatott ki ez a káosz a tankönyvellátás rendszerében? Az ok igencsak egyszerű: a tankönyvpiacról szóló törvény módosításakor a kormány még nem számolt az egyes, a rendszer indításához szükséges rendeletek elfogadásának késedelmével. Ilyen volt például a kerettanterv az ígérthez képest jóval későbbi kihirdetése, amihez igazítani kell az új tankönyveket, vagy épp a több hónap késéssel, csak a napokban közzétett tankönyvrendelet. De a tankönyvjegyzék több hónappal későbbi nyilvánosságra hozása is idesorolandó, ugyanis a korábbi években február 28-a már az iskolák általi tankönyvrendelések leadásának a határideje volt, ehhez képest önök még csak most hozták nyilvánosságra a tankönyvjegyzéket, arról már nem is beszélve, hogy komoly aggályok merültek fel a nyomdai kapacitásokat illetően, mert ilyen mennyiségű könyv legyártásához több hónapra van szükség, ami szintén azt eredményezheti, hogy nem készülnek el a tankönyvek augusztus végére. Összegezve: több sebből vérzik a tankönyvellátás új rendszere.

Tisztelt Államtitkár Asszony! Mindezek után kérdezem, hogy meghallgatásra kerülnek-e a Jobbik és a szakmai szervezetek aggályai, félelmei. Hajlandók-e a szükséges halasztásokat megtenni, vagy pedig - több százezer diák iskolakezdését kockáztatva - görcsösen ragaszkodnak a mostani bevezetéshez.

Várom érdemi válaszát. (Taps a Jobbik soraiban.)

Felszólalások:  <<  48  >>    Ülésnap adatai