Készült: 2024.04.25.23:40:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

188. ülésnap (2004.11.22.), 393. felszólalás
Felszólaló Sági József (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Kulturális bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 3:45


Felszólalások:  Előző  393  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SÁGI JÓZSEF, a kulturális és sajtóbizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Ha megengedik, most eltekintenék a másik tízperces hozzászólásomtól, igyekszem most ebben az öt percben összefoglalni a véleményemet. Ez lehet, hogy részletesen tartalmazni fogja azt, amit nem mondtam el a bizottsági ülésen.

Nagyon nagy baj van az ORTT körül, és ezt régóta tudjuk mindannyian. A helyzet sajnos 2002 óta még élesebb, mint addig volt. Egyébként addig sem volt öröm ott dolgozni, azóta azonban úgy látjuk, hogy az ORTT költségvetése lassan bedőlni látszik. Bizony, erről az ORTT több tagja is meggyőzött bennünket a beszélgetések alkalmával, a bizottsági üléseken, és amikor arról kérdeztük, hogy mi a megoldás, hogyan látják ebben a felelősséget, akkor kitérő, de nem teljesen kitérő válaszokat adtak. Azt látnunk kell, hogy ez közös felelősségünk, talán az Országgyûlés egészének a felelőssége. Én innen is felszólítom a kormányzat képviselőit, álljanak elő egy átfogó médiatörvény-módosítási javaslattal, mi ezt igyekszünk a magunk módján megtámogatni.

Mi is a probléma? Legelőször is az, hogy ha az ORTT, tehát a testület költségvetését megnézzük, hogy milyen főösszegek vannak, akkor az indokolásban is láthatjuk, hogy bizony az üzemben tartási díj átvállalásából származó feszültségek évről évre egyre határozottabban jelentkeznek. Most már leírják, le is merik írni ezt az indokolásban, hogy csak a dologi előirányzat szinten tartásával, illetve további létszámcsökkentéssel érhető el a gazdálkodás eddigi színvonala. Olyan mondat is megfogalmazódott az indokolásban, hogy az évek óta növekvő mértéket mutató erkölcsi és fizikai amortizáció és a széttagolt elhelyezés egyre nagyobb erőfeszítést igényel.

Erre gondoltunk, amikor azt mondtuk, hogy nem nagyon tudjuk támogatni az indítványt, egyáltalán nem tudjuk támogatni, de amikor kategorikus rendben döntünk az indítvány megszavazásakor, akkor végül mégiscsak a Műsorszolgáltatási Alap költségvetését kell alaposabban vizsgálnunk. Itt azt láthatjuk, hogy a 2005. évben a folyó bevételek több mint 1,5 milliárd forinttal maradnak el a folyó kiadásoktól. Ez tehát már olyan jelentős mértékű hiány, amelyhez már nem elegendő a korábbi megoldási forma, tehát a céltámogatási keretek terhére történő átcsoportosítás.

Most két módot választott erre a költségvetési bizottság. Egyrészt a 2004. évi tervezett maradványt ide csoportosította át, másrészt pedig egyéb keretekkel, egyéb átcsoportosítással próbálta ezt elintézni. Szerintünk ez nem járható út, talán nem is egészen törvényes, de majd meglátjuk a gyakorlatban, ez meg fog-e valósulni.

Összességében: amennyiben mi ehhez módosító indítványt nyújtottunk volna be, véleményünk szerint valamelyest legalizáltuk volna a fennálló helyzetet. Mi ehhez a törvényjavaslathoz nem nyújtunk be módosító indítványt. Úgy gondoljuk, hogy amennyiben a kormánypárti képviselők módosító indítványát elfogadjuk, már az is egy jó lépés, de az sem kínál teljes megoldást.

Még egyszer kérem, ezt alaposan gondolják át. Ez a finanszírozási modell talán ebben az évben megy, de a következő évben már meg fog bukni. Ezért nem tudjuk támogatni az indítványt.




Felszólalások:  Előző  393  Következő    Ülésnap adatai