Készült: 2024.04.26.01:47:07 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

110. ülésnap (2020.03.09.), 304. felszólalás
Felszólaló Dr. Keresztes László Lóránt (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:12


Felszólalások:  Előző  304  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KERESZTES LÁSZLÓ LÓRÁNT (LMP): Köszönöm szépen, elnök úr. Köszönönöm a lehetőséget. Nagyon gyorsan lezárhatnánk ezt a kérdést azzal, hogy nem, de szerintem ezt egy kicsit taglaljuk részletesebben. Egy rendkívül komoly sorskérdés, a migrációs krízis kapcsán nagyon komoly és vészjósló fejleményekkel voltunk kénytelenek szembesülni. Látható az, hogy ismét kialakult egy olyan szituáció, hogy könnyen elképzelhető, hogy migránsok százezrei fognak megindulni Európa közepe, így természetesen a magyar határ felé is. Azért alakult ki ez a szituáció, mert az az Erdoğan elnök, akit Orbán Viktor magyar miniszterelnök többször is a barátjaként aposztrofált, ismét elkezdte zsarolni Európát, de most már nemcsak zsarolja Európát, hanem úgy döntött, hogy megnyitja a határokat a migránsok előtt. Sőt, a legutolsó fejlemények alapján Görögország végre kénytelen ellátni az amúgy is kötelező feladatait, tehát megvédeni a határokat. Ugyanakkor Erdoğan elnök Görögországnak is azt javasolta, hogy ők is nyissák ki a határokat, hogy ők is mentesüljenek a probléma alól, és engedjék tovább a migránsokat Európa felé.

Egy egész komoly krízis kezd kialakulni, pontosabban az a krízis, amit látunk, és nyilvánvaló, hogy ez nem egy rövid távú probléma, ez eszkalálódni fog a helyzetben. Egészen komoly probléma, hogy az a megállapodás, amit az Európai Unió hallgatólagosan kötött Erdoğan elnökkel, körülbelül ennyit ér, tehát gyakorlatilag néhány évig működött, és amikor úgy gondolta a török elnök, hogy neki politikai érdekei fűződnek ahhoz, hogy ezt felrúgja a maga módján, akkor gyakorlatilag semmisnek bizonyult. Sajnos ki kell mondani azt, hogy ez idő alatt, ebben a néhány évben Európa nem használta ki ezt az időt, és nem tett olyan lépéseket, hogy egyrészt érdemben feltárja a migrációt kiváltó okokat  általánosan mondom , és érdemi cselekvést elindítson a migráció okainak a csökkentése érdekében.

(19.30)

A másik oldalról azt a kötelezettségét is elmulasztotta az európai politikai elit, az Európai Unió, hogy felkészüljön a saját határai megvédésére. S ez idő alatt láthattuk sajnos a felelőtlenséget nemcsak az európai, hanem a hazai politikában is, amit tapasztalhatunk a kormánytól és a Fidesz politikusaitól, hogy a migrációs krízist egyfajta politikai eszközként tekintik, és jól láthatóan ők érdekeltek abban, hogy ez a helyzet fennmaradjon, és ezzel ijesztgetni lehessen az embereket azzal együtt, hogy tudjuk, hogy természetesen ez egy rendkívül súlyos probléma.

A másik oldalon azt is láthattuk, hogy ugyanúgy, ahogy Európában is, a politikai elitnek egy jelentős része szkeptikus a problémával kapcsolatban, és érdemi vitára még hajlandó se volt. Ezt láthattuk, főleg ugye, a magyar baloldali pártok részéről is, hogy ők is tagadták magának a problémának a súlyát, és hogy ezzel valóban szembe kell menni.

De önmagában félelmetes az a helyzet, ami kialakult a miniszterelnök kapcsán. Orbán Viktor miniszterelnök  és erre utal a napirend utáni felszólalásom címe is  olyan politikai szerepet próbál betölteni, mintha ő a keresztény Európa védelmezője lenne. Ugyanakkor ezzel ellentétes a cselekvés, amit láthatunk tőle. Tehát olyan diktátorokkal, olyan politikusokkal köt közeli szövetséget, és olyan politikusokat, olyan diktátorokat nevez barátjának, akikről semmiképpen nem lehet elmondani azt, hogy a keresztény Európa barátai lennének.

Erdoğan elnökről kiemelten elmondhatjuk ezt. Egy dolgot mindenképpen el kell mondani, hogy az Európában élő török kisebbség kapcsán azt szorgalmazza, hogy ez a hatalmas kisebbség ne integrálódjon, és képes politikai eszközként, politikai fegyverként használni az Európában élő török kisebbséget, hogy a saját politikai céljait érvényesítse, és az egybeesik az Európai Unió destabilizálásával. Láthatjuk ezt is a jelen példa alapján, hogy bármikor képes megzsarolni Európát, és bármikor képes felrúgni mindenféle megállapodást.

Kifejezetten ijesztő az, ahogy Orbán Viktor magyar miniszterelnök viszonyult Erdoğan elnökhöz. Érdemes néhány idézettel visszaidézni ezt az Országgyűlés elé. 2015-ben egész egyszerűen azt mondta Orbán Viktor, hogy nekünk, európaiaknak tulajdonképpen minden héten misét kellene mondanunk Erdoğan elnöknek, függetlenül mindenféle politikai nézetektől. Most egyetlenegy fideszes képviselő vagy kormánytag sincs jelen, de megkérdezném, hogy még mindig úgy gondoljáke, hogy misét kéne mondani Erdoğan elnök kapcsán. Többször barátjának nevezte a miniszterelnök Erdoğan elnököt, és azt is mondta, hogy az ember kitart a barátai mellett, akkor is, ha egyébként az kényelmetlen.

Kíváncsi lennék most, hogy hogy látja a jelenlegi helyzetet Orbán Viktor miniszterelnök, és elérkezettnek látjae az időt, hogy esetleg elpártoljon a barátától, vagy ha valódi szoros politikai szövetség és barátság fűzi Erdoğan elnökhöz, akkor érdemben fellépe annak érdekében, hogy értékelje újra a helyzetet Erdoğan elnök, és ismét zárja le Törökország határait, és ne hozza ilyen helyzetbe az Európai Uniót.

Az LMP álláspontja a migráció kapcsán egyértelmű, hogy Európa külső határait meg kell tudni védeni, az illegális migrációt le kell állítani, és az is teljesen világos, hogy a bevándorláspolitikának nemzeti hatáskörben kell maradnia. Mondjuk ki, hogy a migrációs krízis megoldása, tehát a valós megoldások megtalálása sorskérdést jelent egész Európa, így sorskérdést jelent Magyarország számára is. Mi ismét be fogjuk terjeszteni ezt az átfogó határozati javaslatot, ami ezt a kérdést kezelné, és őszintén bízunk abban, hogy a most kialakult szituáció lehetőséget ad arra, hogy egy őszinte feltáró vitát folytassunk erről a kérdésről. Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  304  Következő    Ülésnap adatai