Készült: 2024.04.19.21:27:20 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

234. ülésnap (2001.10.19.), 195. felszólalás
Felszólaló Dr. Horváth János (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:08


Felszólalások:  Előző  195  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HORVÁTH JÁNOS (Fidesz): Elnök Úr! Tisztelt Ház! A devizakorlátozások megszűnésével foglalkozó törvényjavaslathoz csupán néhány gondolatot szeretnék hozzáadni.

Ha lehet, a legfontosabb azt elmondani, hogy volt egy leglényegesebb nyilatkozat ezen előadások kapcsán, amit az államtitkár úrtól hallottunk; számomra, és gondolom, ha felhívom a figyelmet rá, a Ház számára is ez a mondat fogja tükrözni a lényeget. Nevezetesen: minél több ablakot nyitunk a világra... - és folytatta ezt a mondatot és gondolatot. Mert van egy világ az ország határain kívül, és annak az országnak az életszínvonala, amelyik magát elhatárolja, engedtessék meg, hogy példákat mondjak, a bangladesi és más országok életszínvonalához fog hasonlítani.

Amikor Magyarország a világ felé ablakot nyit, ezzel az instrumentummal is, hogy a devizakorlátozásokat megszüntetjük, akkor több portékáját megveszik, máshonnan anyagokat tudunk megvásárolni, szóval a pénz, a deviza nem célja a gazdálkodásnak, csupán egy instrumentuma. És ez az instrumentum használhatóbbá válik. Ha ebben a perspektívában nézzük ezt, akkor nem fogunk eltévedni, ahogy néhány képviselőtársam tette - vagy talán nem tévedt el -, amikor a kormány programjáról, meg ilyen-olyan más témákról beszélt.

Továbbmegyek: a devizapiac liberalizálása, amiben a Fidesz-Magyar Polgári Párt, mint ahogy hallottuk, már évekre visszamenőleg vezető szerepet játszott, azt jelenti, hogy a külföldi pénz jön és megy. Tisztelt Ház! A külföldi pénz jön és megy - mit jelent ez? Azt, hogy eljön ide, hogy itt gazdasági tevékenységet generáljon, tehát olyan dolgok termelődjenek, amelyek nem termelődnének meg anélkül, hogy az a pénz elhozta a termelőeszközt, a menedzseri kapacitást és mást. És ha eljön az a pénz és hazamegy, mert megunta, vagy máshova kíván menni, isten vele, de Magyarország időközben néhány lépéssel előrébb jutott.

A devizakorlátozások megszüntetésének az is az egyik előnye, tisztelt Ház - jó, ha ezt észrevesszük -, hogy az a pénz, amelyik jön és amelyik elmehet, az nem megy el, az itt marad, mert érzi, hogy itt van jó helye; és ha elmegy, önmagát fosztja meg olyan lehetőségektől, amik Magyarországon léteznek. Nem vagyunk másodrendű ország, mennyiszer látjuk ezt, mennyi indíték van erre! Tehát a devizakorlátozás itt hasznos instrumentum.

Még egy elem: a korlátozások megszűnése a korrupció elleni harcnak is egy lépése, mert amikor bármilyen instrumentum korlátozva van, legyen az pénz - most arról beszélünk -, deviza, lesznek spekulánsok és más olyan egyének, akik igyekeznek azt kijátszani, és a korrupció különböző módjait alkalmazzák vagy feltalálják. A szabadpiac ennek elejét veszi, vagy legalábbis minimálisra csökkenti.

Végül is, még azt tenném hozzá, tisztelt Ház, hiszen sietünk, csupán gondolatokat adok a témához, hogy a piac szerepét megint elismerjük; és megadjuk a piacnak azt a feladatot, amit az képes elvégezni, nevezetesen: jeleket ad, koordinál, a potenciál felé inspirálja az országot. Mindezen gondolatok kapcsán mondom azt, tisztelt Ház, hogy a kormány jó úton jár, amikor ezt a törvényt elénk hozza. Én beszámolhatok arról, hogy a Fidesz-Magyar Polgári Pártban a képviselőtársaimmal ismételten megvitattuk és megbeszéltük ezt a témát, és ez a szemlélet igenis felülkerekedik. Persze hogy óvatosak kívánunk lenni, hogy a nagyok a kicsik kárára ne erősködjenek, azonban a piac megnyilvánulásának az egyik eszköze a devizakorlátozások megszüntetése.

A kormány jó úton jár. Azt teszem még hozzá, hogy az Országgyűlés bölcsen és felelősséggel cselekszik, ha bátorítja ezt a gazdaságpolitikát.

Köszönöm.

 




Felszólalások:  Előző  195  Következő    Ülésnap adatai