Készült: 2024.04.26.00:25:27 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

183. ülésnap (2000.12.13.),  1-45. felszólalás
Felszólalás oka Általános vita megkezdése
Felszólalás ideje 3:01:16


Felszólalások:   1   1-45   46-60      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Jó reggelt kívánok! Tisztelettel köszöntöm képviselőtársaimat és mindenkit, aki figyelemmel kíséri mai ülésnapunkat. Az Országgyűlés őszi ülésszakának 31. ülését megnyitom. Bejelentem, hogy az ülés vezetésében Juhászné Lévai Katalin és Herényi Károly jegyzők lesznek segítségemre.

Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a munka törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény, valamint az ezzel összefüggő törvények jogharmonizácós célú módosításáról szóló törvényjavaslat általános vitájának megkezdése. Az előterjesztést T/3468. számon, a bizottságok ajánlásait T/3468/1-8. számokon kapták kézhez.

Először megadom a szót Glattfelder Béla gazdasági minisztériumi politikai államtitkár úrnak, a napirendi pont előadójának, aki a napirendi ajánlás értelmében 25 perces időkeretben mondja el expozéját. Öné a szó, államtitkár úr.

 

GLATTFELDER BÉLA gazdasági minisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Köszönöm szépen, elnöknő. Tisztelt Ház! Hölgyeim és Uraim! Minden bizonnyal igaza volt Széchenyinek, amikor a Hitel című művében úgy fogalmazott, hogy a jól elrendelt munka a nemzeti gazdaság talpköve. És hasonlóképpen igaza lehetett annak a századfordulón író közgazdászunknak is, miszerint a kultúra és a munka tartja fenn hazánkat. Éppen ezért a polgári kormány kiemelt fontosságot tulajdonít a munka világának, a foglalkoztatáspolitikai kérdéseknek. A kormány helyre kívánja állítani a munka becsületét, és arra törekszik, hogy Magyarországon mindenkinek, aki dolgozni akar, jusson is munkahely. A kormány a "segély helyett munka" elvét kívánja érvényesíteni. Ennek keretében különösképpen fontosnak tartjuk, hogy a magyar béreket felzárkóztassuk az Európai Unió bérszínvonalához, ennek egyik legfontosabb és most bekövetkező lépése, hogy a minimálbért 25 500 forintról a kormány jövő év január 1-jétől 40 ezer forintra, 2002. január 1-jétől pedig 50 ezer forintra kívánja emelni.

A magyar munkaerőpiacon 1998-ban egy valódi fordulat ment végbe, melyre az jellemző, hogy hosszú évtizedek után újra növekedni kezdett a foglalkoztatottak száma, magyarán, nőtt a lakosság gazdasági aktivitása, ahogy ezt a statisztikusok szokták megfogalmazni. Mára Magyarországon a munkanélküliség a nemzetközi felmérések szerint, nemzetközi módszerekkel végzett felmérések szerint 6,3 - bocsánat, még ennél is kevesebb, 6,2 - százalékra csökkent, ami mintegy 2-3 százalékkal alacsonyabb, mint az Európai Unió átlaga. És ami számunkra különösen fontos, a munkanélküliség nemcsak az ország legfejlettebb részeiben csökken, nemcsak ott nő a foglalkoztatottak száma, nemcsak ott van egyre kevesebb munkanélküli, hanem mára az ország minden régiójában, a legszegényebb régiókban is csökken a munkanélküliségi ráta, csökken a munkanélküliek száma.

Szembe kell néznünk azzal, hogy bizonyos esetekben, bizonyos térségekben a munkaerőhiány is felléphet, ezért az idei év közepétől a munka világa, a foglalkoztatáspolitika a Gazdasági Minisztériumhoz került, a minisztérium új szemléletet kíván érvényesíteni, mert a munkanélküliséget, a munkanélkülieket nemcsak egy társadalmi problémának tekintjük, hanem olyan erőforrásnak, amelyre az országnak szüksége van, amelynek jobb kihasználásával a magyar gazdaság fejlődése felgyorsítható, fölgyorsítható az Európai Unióhoz való felzárkózásunk.

A most előttünk fekvő törvényjavaslattal kapcsolatban a következő kérdésekről szeretnék különös hangsúllyal beszélni: a jogharmonizáció kérdéséről, arról, hogy milyen érdekegyeztetést folytattunk, a munkaidő megszervezésével kapcsolatos kérdésekről, az esélyegyenlőségi szabályok kialakításáról, az átirányításra, a kiküldetésre, kirendelésre és a munkaidő-kölcsönzésre vonatkozó jogharmonizációs feladatainkról, valamint arról, hogy más, az Európai Unióhoz csatlakozni kívánó országokban milyen lépéseket tettek az Európai Unió e területen meglévő jogszabályainak a harmonizálása érdekében.

A jogharmonizáció kérdésköréről; a jelenleg hatályos, öröklött munka törvénykönyve nem felel meg az Európai Unió vonatkozó irányelveinek. Ezért ezeket módosítanunk kell. Méghozzá nem is akármilyen sebességgel, mert a magyar kormány kötelezettséget vállalt arra, hogy ez év végéig benyújtja az Országgyűlésnek az Európai Unió irányelveinek megfelelő új jogi szabályozás tervezetét. Ez most ennek a törvényjavaslatnak a benyújtásával megtörtént.

Az elfogadásra váró törvényjavaslat kilenc munkajogi tárgyú uniós irányelv átvételét szolgálja. A javaslat a magyar munkajogi szabályozás történetében mérföldkőnek számít, mivel az európai gyakorlatra tekintettel egyes kérdéseket illetően határozottan szakít az eddigi szabályozási megoldásokkal. Ezzel egyidejűleg, az előterjesztő szándékaival összhangban, a javaslat szem előtt tartja azt is, hogy hazánk a közösségi államok fejlődéséhez képest más utat járt be, és ezért, ahol erre lehetőség van, meg kívánjuk őrizni nemzeti szabályozásunk sajátosságait is.

A beterjesztett módosítás, sokan fogalmazták ezt meg, állítólag túlterjeszkedik a jogharmonizációs célon. Nos, mi úgy ítéljük meg, hogy ez egyáltalán nem igaz, hiszen az Európai Unió jogi szabályozása bizonyos irányokat jelöl ki, de a nemzeti parlamentek feladata az az Európai Unióban is, hogy ezen irányoknak megfelelően a saját hazai jogi szabályozásukat kialakítsák.

Az általunk benyújtott javaslat megfelel az irányelv szabályainak, nem terjeszkedik azon túl, de tekintettel van arra is, hogy mivel megőrizzük a hazai nemzeti sajátosságainkat, az Európai Unió irányelveit hozzá kell illeszteni a meglévő jogi keretekhez, ilyen módon az adaptációs munka bizonyos értelemben szélesebb, mintha egyszerűen csak azt tennénk, hogy lefordítjuk, akár a legjobb magyarországi nyelvtudósok segítségével is, az Európai Unió jogszabályait, és azokat szó szerint átültetnénk a magyar munkajogba. Ez egyébként sok esetben nem is jelentene kellő megoldást, tekintettel arra, hogy az Európai Unió előírásai arra vonatkoznak, hogy valamely kérdést szabályozni kell, szükséges jogi területen, de annak pontos tartalma nem kellően körülhatárolt.

Az érdekegyeztetésről: mint elmondottam, az Unió felé vállalt kötelezettségünk az, hogy ez év végéig az Országgyűlés számára megtárgyalásra az irányelvnek megfelelő jogi szabályozást benyújtjuk. Ez megtörtént. A javaslat benyújtását ennek ellenére széles körű, hosszas érdekegyeztetés előzte meg. Az Országos Munkaügyi Tanács munkajogi bizottsága öt alkalommal, a plenáris ülés két alkalommal vitatta meg. A szociális partnerekkel való egyeztetés azonban az ülések közötti időszakban is folyamatos volt. Az egyeztetési folyamat során a kormányzati oldal a szociális partnerek javaslatait számos alkalommal figyelembe vette, továbbá a munkavállalói és a munkáltatói oldal által megkötött megállapodásokat a javaslatba be is építette.

(9.10)

 

Szám szerint tizennégy vitatott, lényeges kérdésben született megállapodás.

Ez év nyarán úgy tűnt, hogy teljes körű egyetértés jött létre, azonban az egyik oldal szabadságról hazajövő képviselői vitatták, hogy az oldal által delegált vezetők megfelelő felhatalmazással rendelkeztek-e a megállapodás megkötésére, ezért új tárgyalás indult. Ezen az új tárgyalási szakaszon is jöttek létre további megállapodások, azonban nem teljeskörűen. Ezt követően szeptember hónapban a gazdasági miniszter a szociális partnerek képviselőivel újabb személyes egyeztetést kezdeményezett. A megbeszélés azzal zárult, hogy a munkáltatói és a munkavállalói oldal további kétoldalú tárgyalásokat fog folytatni, és amennyiben megállapodást kötnek, azt a kormány egyoldalúan elfogadja. Ennek érdekében a kormány száz napig várt. Száz nap elteltével a gazdasági miniszter levelet írt valamennyi, az Országos Munkaügyi Tanácsban jelenléttel bíró szervezet részére, aziránt érdeklődve, történt-e valamilyen előrelépés a tárgyalások során. Összesen csak két szervezettől kapott választ. Ezek a válaszok pedig azt tartalmazták, hogy az egyeztetéseket folytatják. Ezen száz nap alatt érdemi előrelépés nem történt.

A jogharmonizációs kötelezettség teljesítésére vállalt határidő - melyről már beszéltem - szükségessé tette, hogy a kormány a javaslatot az Országgyűlés elé beterjessze. A benyújtásra került javaslat egyébként az egyeztetéseken elért legszélesebb konszenzus elemeit tartalmazza. Néhány technikai kérdésben történt módosítás, amelyet a tárgyalások megszakadása után, bizonyos értelemben való elhalása után, a bekövetkezett tárcaközi egyeztetés tett szükségessé.

A javaslat benyújtásának tényét és annak tartalmát az Unió a legutóbbi országjelentésben pozitívan értékelte. Ehhez kapcsolódik az az örömteli esemény is, hogy a kormány és az Unió közötti csatlakozási tárgyalásokon a szociális fejezet a közelmúltban lezárult. Ezek a bizonyos átvilágítási tárgyalások lezárultak. Tekintettel viszont arra, hogy ez évben úgysem fogjuk elfogadni valószínűleg ezt a törvényjavaslatot, és minden bizonnyal a javaslat tárgyalása február közepén fog folytatódni, tehát újabb hatvan nap áll rendelkezésre a szociális partnerek számára, hogy megállapodásra jussanak kérdésekben, a kormány örülne annak, ha ez alatt az időszak alatt a munkáltatók és a munkavállalók folytatnák a tárgyalásokat, ha megállapodásra jutnak, azt üdvözöljük, és készek vagyunk annak elfogadására.

Arra szeretném kérni a tisztelt országgyűlési frakciókat, hogy olyan módosító javaslatokat ne nyújtsanak be, amelyek eltérnek ettől a megállapodástól, azzal ellentétesek, mert ez a szociális partnerek tárgyalásait ebben a hatvannapos időszakban valószínűleg némiképpen zavarná.

A munkaidő megszervezésének kérdése; a javaslat előkészítése során a munkaidő megszervezésével kapcsolatos szabályok váltották ki a legtöbb vitát. A következőkben ezzel szeretnénk egy kicsit részletesebben foglalkozni. Sokszor olyan szabályokat is kifogásoltak, amelyek évtizedek óta szerepelnek munkajogunkban. Ilyen jogintézmény például a munkaidőkeret és a munkaidő-beosztás. Sokszor úgy éreztük, hogy nem is erről a javaslatról van szó, amikor a viták zajlanak. A munkaidőkeret alkalmazását illetően ugyanis a javaslat a hatályos szabályt fenntartja, továbbra is a kéthavi munkaidőkeretet tekinti fő szabálynak. Ez azt jelenti, hogy a ledolgozandó munkaidő mértékét kéthónapos időszakra lehet megállapítani. Ez a szabály azon munkavállalók számára előnyös, akiknek a munkaidejét hétről hétre a munkáltató osztja be.

A javaslat több ponton a munkáltatóra nézve szigorú rendelkezést vezet be. Így például szigorúbb lett a munkaidő beosztásának szabálya, a munkáltató pedig köteles a munkaidő beosztását a munkavállalóval írásban közölni. Az eddigi szabályozás alapján az egyenlőtlen munkaidő-beosztásban foglalkoztatott dolgozók egy munkanapon belül, 12 órai munkavégzést követően akár további nyolc órai túlmunkára is kötelezhető volt. Ebből kifolyólag az öröklött szabályozás alapvetően eltér az európai normáktól. A munka törvénykönyve a rendes és a rendkívüli munkaidő mértékét külön-külön korlátozza, és kiindulási alapnak nem a heti, hanem a napi munkaidőt tekinti. A jogharmonizáció érdekében a javaslat a munkavállalók napi munkaidejét a jelenlegi akár 20 órás napi munkaidővel szemben 12 órában korlátozza, a heti munkaidő felső határát pedig 48 órában húzza meg. Nyomatékosan hangsúlyoznom kell, hogy ebbe az elrendelt túlmunka időtartamát is be kell számítani.

A munkaidőre vonatkozó rendelkezésekkel összhangban a javaslat tartalmazza a pihenőidők szabályozását is. A jelenlegi szabályok megengedik, hogy a heti két pihenőnapot a munkáltató teljes mértékben összevontan adja ki. Ez azt jelenti, hogy adott esetben a munkáltató akár egy hónapon keresztül is úgy dolgoztathatja a munkavállalót, hogy egyetlen pihenőnapot sem ad ki.

Az általunk benyújtott javaslat szerint viszont a heti két pihenőnap közül csak az egyik kiadására kerülhet sor összevontan, így hat nap munkavégzést követően egy pihenőnap kiadása mindig kötelező. Továbbá a mai szabályokkal szemben a pihenőnapok összevonása tekintetében nagyobb szerepet kapnak a kollektív szerződések.

Az öröklött munka törvénykönyvében a munkaszüneti napon történő munkavégzés nem kellően korlátozott. Az általunk benyújtott javaslat már önmagában a pontos fogalmi meghatározások bevezetésével növeli a munkaszüneti napok kiemelt szerepét. A tíz munkaszüneti napon, az ünnepnapokon csak a rendeltetése folytán e napon is működő munkáltatónál vagy a megszakítás nélküli munkarendben, munkakörben alkalmazott munkavállalót lehet foglalkoztatni.

A kereskedelmi egységek csak az idegenforgalmi, turisztikai szempontból kiemelkedő területen, illetve a rendezvények, ünnepségek résztvevőinek, valamint az utazóközönség ellátása érdekében tarthatnak nyitva. E szabályok alkalmazásával a munkaszüneti napon megtiltásra kerül például a bevásárlóközpontok nyitvatartása. Ezen túlmenően munkaszüneti napon a kereskedés folytatására csak akkor van lehetőség, ha a tulajdonos és nem az alkalmazott végzi a munkát.

A munkaidő és a pihenőidő szabályozása körében a javaslat több olyan rendelkezést tartalmaz, amely a nők, illetve a családok védelmét szolgálja. A javaslat számos új szabály védőhálóját terjeszti ki a gyermekét egyedül nevelő férfiakra is.

Hatályos szabályaink szerint nem kötelezhető beleegyezése nélkül más helységben végzendő munkára a nő, terhessége megállapításának kezdetétől gyermeke hároméves koráig. A javaslat szerint ezt a rendelkezést alkalmazni kell majd a gyermekeiket egyedül nevelő férfiakra is.

Új szabály továbbá, hogy a fenti munkavállalók körében egyenlőtlen munkaidő-beosztás, illetve osztott munkaidő csak a munkavállalók hozzájárulásával rendelhető el. A munkaidő megszervezésére vonatkozó szabályok a szociális partnerek megállapodása alapján kerültek kidolgozásra.

Az esélyegyenlőségi szabályokról; a javaslat az öröklött munka törvénykönyvéhez képest nagy lépést tesz előre a nők és a férfiak teljes esélyegyenlőségéhez vezető úton. Munkajogi szabályaink jelenleg is tiltják a hátrányos megkülönböztetést. A javaslat e szabályok körét azzal bővíti ki, hogy meghatározza a közvetett diszkrimináció fogalmát, és nevesíti az egyenlő munkáért egyenlő bér elvét. A javaslat biztosítja, hogy a hátrányos megkülönböztetés tilalmára vonatkozó szabályok már a munkaviszony létesítését megelőző eljárásban is érvényesüljenek.

Új szabály, hogy az üzemi tanács a munkáltatótól tájékoztatást kérhet a hátrányos megkülönböztetés tilalmára vonatkozó rendelkezések megtartásáról. A javaslat szabályaival a nemzeti és etnikai kisebbségi jogok országgyűlési biztosa egyetért. A kormány nevében is köszönöm a biztos úr értékes szakmai segítségét.

Az átirányítás, kiküldetés, kirendelés és a munkaidő-kölcsönzés szabályairól; az öröklött munka törvénykönyve szerint a munkáltató naptári évenként két hónapig más munkakörbe irányíthatja át a munkavállalót, illetve arra kötelezheti, hogy más munkáltatónál kirendelésben végezzen munkát. Ez a szabály nem biztosítja kellően a munkáltató által egyoldalúan elrendelt különleges munkavégzések időbeli korlátozását, és nem szolgálja a jogbiztonságot.

A munkavállalói érdekek azért is csorbát szenvedtek, mert az öröklött munka törvénykönyvünk nem tartalmazza a kiküldetés szabályait. A javaslat végre az európai normáknak megfelelő módon szabályozza az átirányítás, a kiküldetés és a kirendelés szabályait. E sajátos munkavégzések legmagasabb időtartama a szociális partnerek megállapodásának megfelelően került korlátozásra. Egy naptári éven belül a munkavégzések időtartamát össze kell számítani, együttes mértékük a 110 munkanapot nem haladhatja meg.

Új szabály, hogy ha az átirányítás tartama egy munkanapon belül négy órát meghalad, a munkavégzést az átirányítás szempontjából egy munkanapnak kell tekinteni.

 

 

(9.20)

 

Jogos munkavállalói igényt elégít ki a javaslat azon rendelkezése, mely a belföldi kiküldetés során felmerülő utazási idő díjazását írja elő.

A javaslat korlátozza a kirendelés alkalmazásának körét, mivel kirendelésre ezután csak a munkáltatói tulajdonosi láncolaton belül kerülhet sor.

A hazai gyakorlatban már megjelent, létezik a munkaerő-kölcsönzés jelensége. A munkaerő-kölcsönzés olyan tevékenység, amelynek keretében a kölcsönbe adó a vele szerződés céljából munkaviszonyban levő munkavállalót ellenérték fejében munkavégzésre a kölcsönvevőnek átengedi. A javaslat a munkaerő-kölcsönzés intézményének szabályozásával, részletes szabályainak megállapításával védi a kölcsönzés keretében foglalkoztatott munkavállaló érdekeit. Az új szabályok bevezetésétől olyan munkavállalók időleges foglalkoztatása várható, akik a munkaerőpiac perifériáján helyezkednek el. Ez a szabályozás már önmagában is növelheti az alacsony képesítésű vagy éppen a képzetlen munkanélküliek foglalkoztatásának esélyeit, munkahelyhez jutási esélyeiket, javítva ezzel a kiemelten hátrányos helyzetű térségek, például az ország keleti részének foglalkoztatási viszonyait. Ugyanakkor ez a szabály a munkavállalók másik kiemelt körét érinti kedvezően, a pályakezdő fiatalokat, akiknek lehetőséget nyújt arra, hogy pályájuk kezdetén jelentős szakmai tapasztalatra tegyenek szert.

Végezetül arról szeretnék beszélni, hogy más, csatlakozni kívánó országokban hogyan zajlott le ugyanez a vita.

Az előzőekben részletesen kifejtett, jogharmonizációs célú és tartalmát tekintve rendkívül fontos szabályozási megoldások, valamint az ebből fakadó közéleti viták a csatlakozni kívánó országokban nem egyedülállóak. Eddig csak a cseh parlament tudta elfogadni 2000 júniusában az új munka törvénykönyvét, amely majd néhány nap múlva, 2000. január 1-jén fog hatályba lépni. Tehát a csehek - ebben a kérdésben legalábbis - elénk kerültek (Közbeszólás balról: 2001!) - 2001. január 1-jén.

Az elfogadást hosszas tárgyalások előzték meg ott is. A törvényjavaslatot a parlament mindkét házában heves viták övezték, tekintettel arra, hogy ott kétkamarás parlament van. Hozzánk hasonlóan az ott folyt vita kereszttűzében is a munkaidő megszervezésére vonatkozó irányelv átvétele állt, hiszen e tekintetben a cseh jogi szabályozást is gyökeresen át kellett alakítani. A jogharmonizációs kötelezettség teljesítése érdekében kompromisszum alakult ki, és a módosítás elfogadásra került. Ezáltal Csehország a munkajogi jogharmonizációt már teljes egészében elvégezte. A többi tagjelölt ország helyzete, beleértve a miénket is, még nem ily szerencsés. Remélem, hogy mi gyorsabban föl fogunk tudni zárkózni.

Meggyőződésem szerint a kormány javaslata lehetőséget teremt arra, hogy a magyar munkáltatók és a munkavállalók egymás érdekeinek kölcsönös megértésével és tiszteletben tartásával, egymással összhangban dolgozhassanak a saját és az egész ország jólétének előmozdításáért. Bízom abban, hogy a szociális partnerek ezt a lehetőséget felismerik, és élni fognak ezzel a lehetőséggel. Különösképpen reménykedem abban, hogy a tárgyalásunk folytatásáig hátralévő 60 nap elegendő lesz arra, hogy további részkérdésekben is megállapodások jöjjenek létre.

A tisztelt Házat arra kérem, hogy a javaslatot részletesen megvitatni szíveskedjék, és az időközben szükségessé váló módosító javaslatokkal együtt fogadja el.

Köszönöm szépen megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti képviselők padsoraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Most a bizottsági előadók felszólalásaira és a kisebbségi vélemények ismertetésére kerül sor, a napirendi ajánlás értelmében 5-5 perces időkeretben. Elsőként megadom a szót Kozma Péternek, az alkotmányügyi bizottság előadójának. Öné a szó, képviselő úr.

 

KOZMA PÉTER, az alkotmány- és igazságügyi bizottság előadója: Elnök Asszony! Köszönöm a szót. Tisztelt Országgyűlés! Az alkotmányügyi bizottság 2000. november 29-én megtartott ülésén megtárgyalta a munka törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény, valamint az ezzel összefüggő törvények jogharmonizációs célú módosításáról szóló T/3468. számú törvényjavaslatot. A bizottság többségi szavazással azt általános vitára alkalmasnak találta.

A vita alapján három dolgot emelnék ki; az egyik, hogy a bizottság álláspontja szerint a benyújtott javaslat, amely nyolc törvényt, illetve törvényerejű rendeletet érint, összhangban van a kilenc uniós irányelvvel.

A bizottság többsége úgy látta, hogy az érdekegyeztetés folyamatát, amelyet államtitkár úr itt most fölvázolt... - elfogadta, illetve azt megnyugtatónak tartotta.

Harmadsorban pedig felmerült annak kérdése, hogy miért szerepel a benyújtott javaslat elnevezésében a jogharmonizációra való utalás. A bizottság úgy látja, hogy az erre való utalás szükséges, hiszen nem csupán a munkavégzéssel, illetve a munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonnyal foglalkozik a törvényjavaslat, hanem kell, hogy érintsen más jogágakhoz tartozó törvényeket, illetve a nemzetközi magánjogról szóló törvényerejű rendeletet. Éppen ezért úgy ítéltük meg, szükséges az erre való utalás.

Még egyszer: a bizottság többsége tehát általános vitára alkalmasnak találta a törvényjavaslatot.

Köszönöm a szót.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Képviselőtáraim! Ugyanezen bizottságból ügyrendi kérdésben Kósáné dr. Kovács Magda kíván szólni, a Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportjából.

Öné a szó, képviselő asszony.

 

KÓSÁNÉ DR. KOVÁCS MAGDA, az emberi jogi, kisebbségi és vallásügyi bizottság elnöke: Köszönöm szépen, elnök asszony. Meglepődve hallottam, hogy az alkotmányügyi bizottság kezdi a bizottsági véleményt. Ha jól tudom, a Házban kialakult rend szerint az első helyen kijelölt bizottság szokta kezdeni a bizottsági vélemények előadását. Természetesen nem tételezem fel, hogy a megváltozott sorrend annak köszönhető, hogy az első helyen kijelölt bizottság az előterjesztés általános vitára való alkalmasságát nem támogatta.

Az ügyrendi javaslatom az, hogy a szokásos sorrendben folytassuk a bizottsági vélemények előadását. (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Szeretném tájékoztatni bizottsági elnök asszonyt, hogy ábécésorrendben rakta össze a hivatal most a bizottsági véleményeket, de abszolút elfogadva és akceptálva az ön indítványát, miután az alkotmányügyi bizottság kisebbségi véleményét meghallgattuk, ezt követően az emberi jogi és kisebbségi bizottság következik. (Közbeszólás: Nem, a foglalkoztatási! - Kósáné dr. Kovács Magda: Nem mi vagyunk az első helyen kijelölt bizottság.) - illetőleg a foglalkoztatási, bocsánat.

Öné a szó, Serfőző András képviselő úr, aki az alkotmányügyi bizottságban megfogalmazódott kisebbségi véleményt ismerteti.

 

DR. SERFŐZŐ ANDRÁS, az alkotmány- és igazságügyi bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Tisztelt Országgyűlés! Addig szinkronban vagyok a fideszes képviselőtársammal, hogy a bizottság megtárgyalta ezt az előterjesztést, de innentől kezdve a véleményünk már eltérő. Az előterjesztő képviselője szerint a törvényjavaslat alapvető célja jogharmonizációs jellegű. Még ezzel is egyetértett mind a két fél a vitában, a kormány és az ellenzék képviselője is. A valóságban viszont ennél lényegesen többről van szó. Olyan alapvető és átfogó életviszonyokat szabályoz a tervezet, ami megérdemelt volna egy konszenzuson alapuló szabályozást.

A Gazdasági Minisztérium képviselőjének előadása szerint erre történt kezdeményezés, de a folyamatot nem sikerült befejezni, csak elkezdeni. A jelenleg benyújtott tervezetet az Országos Munkaügyi Tanács nem is véleményezhette, mert a kormány az egyeztetést időhiányra hivatkozva egyoldalúan lezárta.

Most az expozéban hallottuk azt a mézesmadzagot, hogy ez tulajdonképpen nem zárult le, csak halasztást szenved. Majd meg fogjuk látni, mi lesz a következő időszak lépése a kormány részéről.

A parlamenti képviselők részére a bizottsági ülés előtt alig néhány nap maradt az anyag áttanulmányozására, amelyet a bizottsági ülésen kormánypárti és ellenzéki képviselők egyaránt helytelenítettek. A fő probléma, hogy a jogharmonizációs törekvéseken túl ideológiai és aktuálpolitikai megfontolásokból olyan, tömegeket hátrányosan érintő szabályok lépnének életbe, amelyek modellezése nem történt meg, átmeneti vagy felkészülési idő biztosítva nincs a tervezetben.

Ezek az új szabályok inkább szolgálják a nemzetközi tőke érdekeit, mint a hazai munkavállalókét. Például az átirányítások rendszere, a munkaidő-maximumok fellazítása, a munkaszüneti napokon történő munkavégzés új szabályai vagy a kölcsönzés vadonatúj szabályai mind-mind olyanok, amelyek beláthatatlan károkat okozhatnak a munkavállalók részére.

Az új szabályok egyértelműen a globalizációs folyamatok felgyorsítását segítik. Semmiféle komoly hatástanulmány nem készült viszont arról, hogy ennek milyen társadalmi hatásai lesznek rövid, közép- vagy hosszú távon.

Tisztelt Ház! A legfontosabb termelőerő nem a gép, hanem az ember. Az új, Magyarországra települt cégeknél magam is láttam csodálatos robotokat, százmilliókat érő, számjegyvezérlésű termelő berendezéseket.

 

(9.30)

 

Mindez, az egész semmit nem ér, ha az ezt kezelő embert nem kezeljünk rangján, megfelelően. Minőségi terméket csak minőségi munkaerővel lehet előállítani, amelyhez biztosítani kell az emberek fizikai és szellemi reprodukcióját is. Ezek garanciája sajnos hiányzik a törvényjavaslatból, emiatt és a jogszabályi előírásoknak nem megfelelő előkészítés alapján a bizottság MSZP-s tagjai a törvényjavaslatot támogatni nem tudták.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps az MSZP padsoraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Az ügyrendi javaslatnak megfelelően most megadom a szót Filló Pálnak, a foglalkoztatási bizottság előadójának. Öné a szó, képviselő úr.

 

FILLÓ PÁL, a foglalkoztatási és munkaügyi bizottság elnöke, a bizottság előadója: Elnök Asszony! Igen tisztelt Országgyűlés! Kedves Képviselőtársaim! Az Országgyűlés foglalkoztatási és munkaügyi bizottsága mint első helyen kijelölt bizottság, 2000. november 29-ei ülésén a törvényjavaslatot megvitatta, és 10 igen, 9 nem, 2 tartózkodás mellett a javaslatot általános vitára alkalmatlannak találta.

Hogy miért történt ez így, erről szeretnék én tisztelt képviselőtársaimnak beszámolni. Alapvető kifogásunk volt a törvénytervezettel kapcsolatosan, hogy a benyújtott javaslat túlterjeszkedik a jogharmonizációs kötelezettségeken. Képviselőtársaim elmondták, hogy jogszabály-szerkesztési szempontból a szabályozás indokolatlanul bonyolult, az új rendelkezések alkalmazását lehetetlenné teheti például az 1. §-ban a mintegy 30 jogszabályra történő hivatkozás, vagy hogy még egy példát mondjak, a 193. § esetében a p) alpontig terjedő szabályozás, ami teljesen idegen a magyar joganyagtól.

Tisztelt Képviselőtársaim! Egy komoly, a munkavállalók életmódjára és életminőségére is kiható, hátrányokat eredményező törvénytervezet súlyos következményeket hozhat. Olyan károkat, amelyeket semmiképpen nem lehet az uniós direktívákból levezetni.

Melyek ezek? A helyettesítés és díjazásának megszüntetése, a heti pihenőidő csökkentése, a pihenőidők összevonása, összevonhatósága. Elfogadhatatlan, hogy a dolgozók más telephelyre való átirányításához a jövőben elegendő lesz a munkáltató gazdasági érdeke. Hátrányosak a munkavállalókra nézve az éjszakai munka, az idénymunka, a készenléti munkakör fogalommeghatározásai, amelyek következtében a napi 12 órás törvényes munkaidővel járó készenléti munkakör szinte korlátlanul alkalmazhatóvá válik, az idénymunkát pedig elég lesz a termelői és a gazdálkodási igényekhez kötni.

A családi élet szempontjából is hátrányos a munkaszüneti napon történő munkavégzés lehetőségének kibővítése. Hátrányosak az egészségügyi dolgozók ügyelet utáni pihenőidejére vonatkozó rendelkezések. A megszakítás nélküli munkarend kiterjesztése tovább növeli a munkaadók mozgásterét, de egyben súlyosan rontja és növeli az ilyen munkahelyen dolgozók kiszolgáltatottságát. A munkaerő-kölcsönzés szinte korlátlan alkalmazhatóságának lehetővé tétele egy szélesedő, szűkebb védelmet élvező és olcsóbban foglalkoztatott dolgozói kör kialakulását teszi lehetővé Magyarországon.

Igen tisztelt Képviselőtársaim! A bizottsági ülésen többen is megfogalmazták, hogy a munka világában a munka törvénykönyve megérett egy átfogó felülvizsgálatra. A gyorsan változó gazdasági környezet kihívásainak ugyanis csak egy rugalmasabb munkaerőpiac képes megfelelni. Ez azonban csak úgy valósítható meg, hogy a munkavállalók ellentételezése is megtörténjen. Ennek biztosítania kellene egy szélesebb körű szociális védelmet, a törvényes munkaidő csökkentését, egy bérfelzárkóztató programot, fokozottabb munkahelyi védelmet, és folytathatnám.

Egy biztos: ilyen horderejű kérdésben, amely kihat az ország versenyképességére, jelentős hatást gyakorol a munka világa szereplőinek pozícióira, csak hosszan tartó, elmélyült társadalmi párbeszéd és konszenzus teremthetné meg a módosulás vagy módosítás feltételeit.

Mivel a beterjesztett törvényjavaslat az érdekegyeztetést követően új tartalmi elemekkel bővült, ezzel véleményünk szerint sérült a jogalkotásról szóló 1987. évi XI. törvény érdekegyeztetésre vonatkozó rendelkezése. Bizottságunk ülésén részt vettek az Országos Munkaügyi Tanács munkaadói és munkavállalói oldalának szóvivői is. Ők véleményük ismertetése során egyaránt kifogásolták a tervezet munkaidőre, túlmunkára, munkaidőkeretre vonatkozó szabályozásait. A munkavállalói oldal szóvivője szerint olyan javaslatok kerültek a munka törvénykönyvébe a jogharmonizáció ürügyén, amelyek alkalmasak arra, hogy a munkavállalókat elfordítsák az európai uniós csatlakozástól.

Tisztelt Képviselőtársaim! A bizottság tudomásul veszi, és ellenzéki képviselőtársaim is tudomásul veszik, hogy a jogharmonizációs kötelezettségeknek eleget kell tenni. Ezért a bizottság ülésén arra tettünk javaslatot, hogy amennyiben a kormány (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) a vitatott paragrafusokat hajlandó elhagyni a jelenlegi törvénytervezetből, akkor azt akár konszenzussal is elfogadhatjuk. Bízunk abban, hogy a törvénytervezet további sorsa így alakul.

Köszönöm a figyelmet. (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, bizottsági elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! A bizottságban megfogalmazódott kisebbségi véleményt Bernáth Ildikó képviselő asszony ismerteti. Öné a szó, képviselő asszony.

 

BERNÁTH ILDIKÓ, a foglalkoztatási és munkaügyi bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! A foglalkoztatási és munkaügyi bizottság ülése úgy kezdődött, hogy több mint egyórás ügyrendi vita zajlott abban a tárgykörben, hogy egyáltalán tárgyalja-e a benyújtott törvényjavaslatot a bizottság. Az ellenzéki oldalról elhangzott kifogások arról szóltak, hogy nagyon rövid volt az idő a képviselők számára, amely lehetővé tette volna felkészülésüket a bizottsági vitára. Ehhez képest a vitában elhangzottak alapján meggyőződhettünk arról, hogy ellenzéki képviselőtársaink, de különösen azok a szocialista képviselők, akik részt vettek az Országos Munkaügyi Tanács munkájában is, a kormánypárti képviselőkhöz képest irigylésre méltó felkészültségről tettek tanúbizonyságot.

Az ügyrendi vita végül is azzal zárult, hogy a bizottság mégiscsak napirendjére tűzte a törvényjavaslat vitáját. A törvényjavaslat vitája során a kormánypárti képviselőknek az a véleménye alakult ki, hogy a benyújtott törvényjavaslat szerint országunk, hazánk uniós csatlakozásának egyik feltétele az, hogy azokat az irányelveket átvegye, és a hazai jogviszonyra, a hazai gazdasági szabályokra, a gazdasági élet jelenleg működő rendszeréhez adaptálja, ami lehetővé teszi azt, hogy a csatlakozásunk ezen a téren is megfelelő felkészültségről tegyen tanúbizonyságot.

A benyújtott törvényjavaslatban különösen fontosnak tartottuk azt a szabályt, amely a diszkrimináció tilalmára vonatkozik, szabályozza a férfiak és nők egyenlő bérezését, bevezeti a diszkriminációval kapcsolatban a bizonyítási teher megváltoztatását, továbbá fontosnak tartottuk azt a szabályozást is, amely védi a gyermekes anyák foglalkoztatási helyzetét, ugyanígy a gyermeküket egyedül nevelő apák helyzetét is. Fontos szabálynak tartottuk azt is, hogy a fiatalok foglalkoztatására nézve új szabályozási elvek kerülnek a törvényjavaslat benyújtásával, illetve elfogadásával szabályozásra.

Tisztelt Képviselőtársaim! A jelen levő kormánypárti képviselők ezeknek a szempontoknak a figyelembevételével, továbbá tekintettel arra, hogy az Országos Munkaügyi Tanácsban a szükséges érdekegyeztetési folyamatot még ez év májusában a Szociális és Családügyi Minisztérium megkezdte, több alkalommal sikerült a munkajogi szakbizottságban különböző engedmények alapján a törvényjavaslat normaszövegét is pontosítani, majd az augusztus 8-ai és 11-ei plenáris ülést követően nyolc pontban megegyezés született; mindezekre tekintettel a beterjesztett törvényjavaslatot általános vitára alkalmasnak találtuk. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Tisztelt Képviselőtársaim! megadom a szót Herényi Károlynak, a gazdasági bizottság előadójának. Képviselő úr!

 

 

(9.40)

 

HERÉNYI KÁROLY, a gazdasági bizottság előadója: Tisztelt Elnök Asszony! Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A gazdasági bizottság ez év november 29-i ülésén tárgyalta a munka törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény módosítására irányuló, illetve ezt célzó T/3468. számú törvényjavaslatot, mégpedig az általános vitára való alkalmasság szempontjából.

A bizottság megállapította, hogy a törvényjavaslat a kormány által ez évben vállalt jogharmonizációs kötelezettségeknek kíván eleget tenni, amelyeket a szociálpolitikai és foglalkoztatási fejezet tekintetétében vállalt. A törvényjavaslat kilenc uniós irányelv jogharmonizációját kívánja megvalósítani. A jogharmonizáció alapvetően érinti a gazdasági szférának a foglalkoztatási jogviszonyra vonatkozó jogszabályát, a munka törvénykönyvét, de tekintettel arra, hogy valamennyi irányelv nemcsak a gazdasági szférában, hanem az állami alkalmazottak tekintetében is megfelelő vonatkozó szabályokat tartalmaz, ezért a törvényjavaslat nemcsak a munka törvénykönyvét, hanem a közalkalmazottak és köztisztviselők jogállásáról, a bírák, az ügyészek jogállásáról szóló, valamint az igazságügyi alkalmazottak szolgálati viszonyáról szóló törvényt is módosítja.

Nem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy az egyes közösségi jogintézmények nem emelhetők át úgy a magyar jogrendszerbe, hogy a vonatkozó magyar jogintézményeket ne módosítanánk. Az Európai Unió Tanácsa és Bizottsága is állítja, hogy a nemzeti jogrendszerbe nem ezeket a szabályokat, illetve nem csak ezeket kell átemelni, hanem egyben alkalmassá kell tenni arra, hogy a közösségi jogot be tudja fogadni. Ezért abban az esetben, ha egy jogintézményt ugyan módosítani kell, de magának a jogintézménynek a fogalmára, tartalmára vonatkozóan a bírósági gyakorlat, a jogalkalmazás bizonytalan, akkor a jogintézmény fogalmának, szabályainak pontosítása mellett lehet csak a jogharmonizációt megvalósítani.

Ezek figyelembevételével a gazdasági bizottság 15 igennel és 8 nemmel, tartózkodás nélkül úgy döntött, hogy a törvényjavaslatot általános vitára alkalmasnak minősíti. Köszönöm szépen. (Taps az MDF és a Fidesz soraiból.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A gazdasági bizottságban megfogalmazódott kisebbségi véleményt Kovács Tibor képviselő úr ismerteti. Öné a szó, képviselő úr.

 

KOVÁCS TIBOR, a gazdasági bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Az előttem szóló képviselő úr nem utalt arra, hogy a gazdasági bizottságban gyakorlatilag érdemi vita a törvényjavaslatról nem alakult ki; nem alakult ki elsősorban azért, mert a kormány jelen lévő képviselője mintegy két percben tartotta fontosnak indokolni a benyújtott törvényjavaslatot. Ebben az indoklásban leginkább a jogharmonizációs igényre utalt, és meg sem próbálta megmagyarázni a törvényjavaslatnak azon részeit, amelyek egyértelműen munkavállaló-ellenesnek minősíthetőek. Mi magunk, ellenzéki képviselők ezért ott a bizottsági ülésen nem is láttuk értelmét annak, hogy részletesen kifejtsük ellenvéleményünket, arra gondoltunk, hogy erre nyilvánvalóan a plenáris ülés keretében kerülhet sor.

Elmondható az, hogy 1992 óta a munka törvénykönyvét több mint harmincszor, konkrétan harminchétszer módosította a Ház, tehát valóban szükség lenne egy átfogó módosításra. Ugyanakkor erről a benyújtott törvényjavaslatról az mondható el, hogy a jogharmonizációs igény mellett számos elfogadhatatlan javaslatot is tartalmaz, számos politikai, elvi és szakmai ellenvetésünk van a törvényjavaslattal kapcsolatban. Egyszerűbben megfogalmazva: sajnálatos módon tovább folytatódik a Fidesz-kormány munkavállaló-ellenes politikája. (Glattfelder Béla: Mint például a minimálbér! - Babák Mihály: Ki hiszi ezt el?)

Az európai uniós irányelvekből adódóan valóban szükségszerű és fontos jó néhány irányelv átvétele, amely a munkavállalókat pozitívan érinti, olyan jogszabályok természetesen, amelyek eddig a magyar munkajogban nem voltak szabályozva; ilyenek a fiatalok munkahelyi védelmét megerősítő intézkedések vagy a férfiak és nők azonos bérezésére vonatkozó szabályozások. Ugyanakkor hibás és elfogadhatatlan a kormány azon érvelése, miszerint a munkavállalókra nézve negatív szabályozások az európai jogharmonizációból következnek, ugyanis egyértelmű, hogy ezek a szabályozások az európai ajánlásokból nem vezethetők le. Ugyanakkor az is elmondható, hogy ezen követelményekre való hivatkozás rendkívül negatív hatással van a munkavállalókra, hiszen olyan látszatot kelt, mintha ezekre a szabályozásokra azért lenne szükség, mert az Európai Unió jogszabályai ezt kötelezővé tennék. Erről természetesen nincsen szó.

Melyek ezek a jogszabályok, amelyeket mi egyértelműen munkavállaló-ellenesnek tekintünk? Nem akarok ezekről - idő hiányában sem - részletesen szólni, mert az előttem szóló képviselőtársaim ezt már kifejtették, de kiemelhető az, hogy egyértelműen hátrányos a munkaidő maximálásának fellazítása, a heti pihenőidő csökkentése, a pihenőidő összevonhatósága, a családi élet szempontjából a munkaszüneti napon történő munkavégzés lehetőségeinek kiterjesztése. Egyértelműen hátrányos a munkaerő-kölcsönzés szinte korlátlan alkalmazhatóságának lehetősége; ez rendkívül hátrányos helyzetbe hozza a munkavállalókat. Még a jelenlegi szabályozástól is hátrányosabbak - mert a jelenlegi szabályozás sem egyértelmű - például az eü-dolgozók ügyelet utáni pihenőidejére vonatkozó rendelkezések; ez gyakorlatilag ma is az egészségügyi dolgozók kizsákmányolását teszi lehetővé, és ez a szabályozás még rosszabb helyzetet teremt.

Ezek voltak azok az érvek, amelyek miatt az ellenzéki képviselők a gazdasági bizottság ülésén általános vitára sem tartották alkalmasnak a törvényjavaslatot. Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiból.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Megkérdezem, hogy az ifjúsági bizottság részéről kívánja-e valaki a bizottság írásban előterjesztett álláspontját szóban is ismertetni. (Senki sem jelentkezik.)

Nem kívánják ismertetni; ez esetben a kisebbségi vélemény ismertetésére megadom a szót Tóbiás József képviselő úrnak. Képviselő úr!

 

TÓBIÁS JÓZSEF, az ifjúsági és sportbizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Jellemző szintén, hogy az ifjúsági és sportbizottság a munka törvénykönyvéről szóló módosítócsomagot mindössze négy percben tárgyalta a bizottságban, és a bizottság képviselője nem jelent meg ma az ülésteremben, tehát ezek szerint nem fontos - az általános vitára való alkalmasságot igazolandó - a parlamentben elmondani a bizottsági véleményt.

Az ifjúsági és sportbizottság kisebbségi véleményének előadójaként az első megállapításom az, hogy a magyar kormány a jogharmonizáció keretében 2000. december 31-ig hat európai irányelvre vállalt kötelezettséget, amelyet jól látunk, hogy technikailag kivitelezhetetlen - ez az első csúszása a kormány ígéreteinek.

A másik - és ez már a fiatalokra vonatkozik, elhangzott a Gazdasági Minisztérium előadásában - nem más, mint az Európai Unió minimumának bevitele a munka törvénykönyvének módosításába, tehát nem tett többet a jelenlegi kormány, mint hogy megtette azt, amit az európai irányelvekből következően a pályakezdő és a fiatal munkavállalók pozitív diszkriminációja kapcsán be lehetett tenni. Azt gondolom, ez egyáltalán nem nevezhető még a fiatalok szempontjából sem eredménynek, hiszen nemcsak generációs alapon kell ezt megközelíteni, hanem fiatal családok és fiatal munkavállalók szempontjából is, márpedig ez a javaslat azzal a családpolitikával gyökeresen szembehelyezkedik, amelyet a Fidesz-kormány két éve próbál bizonyítani ebben a társadalomban. Méghozzá a munkaidőkeret, a kirendelés szabályai, a pihenőidő és a túlóra emelése az, amely elszakíthat munkavállalókat családjuktól, a gyermeknevelésre fordított időt szűkíti le, és egy kiszolgáltatott, instabil helyzetbe helyezi a munkavállalót, legyen az fiatal vagy legyen az idős. A munka törvénykönyvének azt a filozófiáját, hogy stabil, kiszámítható viszonyokat teremtsen egy jóléti társadalom eléréséhez, ez a törvénytervezet általában véve nem fogadja el.

 

 

(9.50)

 

Hivatkozik az európai uniós előírásokra, miközben azon változások egyike sem vezethető le, sőt visszafelé hat abból a minimumból, amelyet megfogalmaz az Európai Unió.

Egy példát említenék: például a kölcsönzés, a kölcsönbe adás rendszere, hiszen a munkavállalóknak az európai uniós országok közötti átjárhatóságát szeretné biztosítani. Ehhez képest a kormány előterjesztése nem más, mint országon belül teremt egy kölcsönzési gazdasági rendszert, amely - mondjuk úgy - egyszerűen instabillá és kiszolgáltatottá teszi a munkavállalót, ha a mai gazdasági viszonyok között szeretne élni.

A következő ilyen a tudásalapú társadalommal összefüggésben a törvény módosítása. Gondolom, azzal mindenki egyetért, hogy mi szeretnénk, ha ez a nemzedék és a jövő nemzedéke egy első generációs európai állampolgár lehetne. Ehhez minőségi tudás biztosítása szükséges. Ehhez képest a folyamatos munkarend bevezetése olyan negatív szabályozás, amely a jövő generációjának a hamarabbi elhasználódását teszi lehetővé. Szeretném megkérdezni: ez a cél?

Az európai uniós irányelvekben szerepel néhány olyan pozitívum is, amelyet szívesen javasolnánk a kormányzat figyelmébe, mégpedig az alapszabadság mértéke jelen pillanatban a 18. életévig érvényes. Azt gondolom, hogy ezt ki lehetne terjeszteni akár 26-30 éves életkorig is, valamint - ami a legfontosabb - a tudásalapú társadalom, a tanulmányi szabadság egyszerre túl bőkezű, viszont mindezt a szabadság terhére, fizetés nélkül kellene megtennie ma a fiatalnak.

Vegyék figyelembe, tisztelt képviselőtársaim, hogy ma Magyarországon mennyibe kerül egy diploma megszerzése, és rendeljék hozzá, hogy ha valaki munkavállalás mellett szeretne tanulmányokat folytatni, hogyan oldható meg az a szabadság terhére, amelyet ma nem fizet a munkaadó.

Végezetül, mi azt gondoljuk, hogy a törvénytervezet nem az első az elmúlt két évben, amely úgy kerül a parlament elé, hogy az érdekegyeztetési folyamatban még a szakbizottságokban sem születik megegyezés ebben a kérdésben, és nem szeretném azt vélelmezni, azt a cinikus megjegyzést, hogy talán 60 nap még rendelkezésére áll majd a kormánynak, miközben megkezdi a tárgyalását, hogy a szociális partnerek megpróbálják majd kiegészíteni ezeket a javaslatokat.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP padsoraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Megadom a szót Surján László képviselő úrnak, az egészségügyi bizottság előadójának. Képviselő úr!

DR. SURJÁN LÁSZLÓ, az egészségügyi és szociális bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnöknő. Tisztelt Ház! Az egészségügyi bizottság megtárgyalta és 11:7:1 arányban általános vitára alkalmasnak tartotta a törvénytervezetet. A tárgyalásunk idején nem gondoltunk arra, hogy bizonyos értelemben egyfajta ünnepi hangulatban kerülhetne vagy kerül sor a törvényjavaslat megtárgyalására. Nizzára gondolok, hiszen egészen más dolog egy távolba eső ködös célra futni, és egészen más dolog egy belátható távolságra. Ennek ellenére jól érzékeltük, hogy itt alapvetően egy jogharmonizációs törvénnyel állunk szemben, mint ahogy ez már az előző bizottsági előadók beszámolásából is kitűnt.

Az is kiderült a megbeszélésünkön, hogy a közvetlen jogharmonizációs lépéseken túl a törvényjavaslat tartalmaz néhány olyan elemet, amely változásra azért van szükség, mert nem olyan egyszerű dolog a jogharmonizációs kérdés, egy-egy bizonyos tételes valamit áttenni egyik jogból a másik jogba. Mindegyik jogszabálynak van egy környezete, és a környezeti hatások miatt másodlagos dolgokat is szükséges megváltoztatni.

Nagyon nagy felelősség ez mind a kormányzat, mind a parlament, mind a szociális partnerek részéről, hogy ezen a ponton ésszerű határokat húzzon meg az úgynevezett túlterjeszkedés kérdésében, mire mondjuk azt, hogy ez tényleg hozzátartozik és meg kell változtatni, vagy mit tegyünk rá, amit a szívünk szerint hozzátennénk, de valójában el kell választani, hogy nem valódi jogharmonizációs lépésről van szó.

A bizottságunk kormánypárti része úgy ítélte meg, hogy itt arányos döntések születtek a kormány részéről. Érzékeltük, az eddig elhangzott bizottsági megszólalásokból is érzékelhettük, hogy bizony egy jogharmonizációs folyamatban szemléletváltásra is szükség van. Itt olyan változások történnek, egy versenyalapú társadalom jogi környezetét kell átültessük a mienkbe, amely lényegileg már verseny alapú, de a jogi környezet még nem teljesen az. Itt bizony egy rugalmas munka világára kell felkészülnünk, amely rugalmasság áldozatokat követel, olyan áldozatokat, ami hosszabb távon az egész társadalom érdeke, nemcsak munkavállalói érdek, semmiképpen nem kormányzati érdek.

Őszinte meglepetéssel hallgattam a bizottsági ülésen is és itt most a teremben is azokat a megjegyzéseket, amelyek arról szólnak, hogy nem volt megfelelő a szociális partnerekkel való megfelelő tárgyalás és előkészítés. Mindannyian olvashattuk a Magyar Közlöny ez évi 92. számában, fel van sorolva tételesen, hogy melyek azok a pontok, amelyekben a szociális partnerek megegyeztek és amelyek bekerültek a törvényjavaslatba, és melyek azok, amelyek megegyezés hiányában kerültek be, pontosabban, hol nem volt megegyezés. A kormány kifejezte azt a szándékát, hogy megegyezés esetén ezeknek a berakásáról is szó lehet. Remélem, hogy nem fogunk mindig - most már a jogharmonizációs folyamat célegyenesében - ilyen oldallagos vitákat folytatni.

A bizottságunk érdeklődési körében természetesen elsősorban az egészségügyi kérdések álltak, és itt elég jelentős problémák, illetve gondok merültek fel. Ezeknek a megoldása nem feltétlenül ettől a törvényjavaslattól várható.

Egyetértettünk mind a kormányoldalon, mind a másik oldalon abban, hogy az egészségügyre vonatkozó, elsősorban a közalkalmazotti törvényben szereplő jogszabályoknak előbb-utóbb világossá kell tenniük, hiszen az ágazatban a jövőben nem a közalkalmazotti életforma lesz a meghatározó, fel kell tehát készülni arra, hogy elválasszuk, hogy mi az, ami közalkalmazotti dolog és védeni kell, és mi az, ami az egészségügy specifikuma. Ez a javaslat ezt nem oldja meg, de nem is ez a célja. Ezért a kormánypárti oldal - mint említettem - támogatta az előterjesztést, amit tisztelettel ajánlunk az egész parlamentnek is.

Köszönöm a megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Az egészségügyi bizottságban megfogalmazódott kisebbségi véleményt Schvarcz Tibor képviselő úr ismerteti. Öné a szó, képviselő úr.

 

DR. SCHVARCZ TIBOR, az egészségügyi és szociális bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Képviselőtársaim! Az Országgyűlés egészségügyi és szociális bizottsága a most tárgyalandó törvényjavaslatot november 29-én megtárgyalta. A bizottsági vita során újra előkerült az egészségügyi ügyelet fogalma, amely a MOK kezdeményezésére az elmúlt időszakban előtérbe került, mivel a közalkalmazotti jogviszony nem szabályozza ezt a fogalmat. Ezért egy ideig megmaradt egy joghézag. Ebből számos munkaügyi per adódott, ahol minden munkaügyi bíróság a munka törvénykönyvében lefektetetteknek megfelelően ítélkezett, függetlenül attól, hogy mit mondott a Kjt.-t kiegészítő miniszteri rendelet, valamint hogyan szabályozta ezt az adott kórház kollektív szerződése, ügyeleti szabályzata.

Számunkra elfogadhatatlan ez a jelentős változásokat tartalmazó módosító javaslat, mert nem veszi figyelembe a folyamatos üzemmódban működő ágazat, az egészségügy speciális szabályait. Az előterjesztőnek és az Egészségügyi Minisztériumnak elképzelése sincs, hogy miképpen oldja fel azt az ellentétet, amely az ágazaton belül feszül az ügyeleti kérdésben, hiszen - mint azt a vitában hangsúlyoztuk - sem a jogszabályi egységesítésben, miszerint szűnjön meg az ügyeleti idő készenlétre állása és túlmunkára vonatkozó része, sem a díjazásban ezt az előterjesztő meg sem kísérelte.

Az előterjesztés újdonságként aposztrofált része egyenesen alkotmányossági aggályokat vet fel, miszerint a valamilyen gazdasági társasági formában végzett egészségügyi ügyelet ellátását a munka törvénykönyve szabályozza, míg a közalkalmazotti jogviszony keretében végzendő ügyeletre az ágazati miniszter, illetve a kormány alkot majd külön szabályokat, figyelembe véve az egészségügyi törvényt és a közalkalmazotti jogviszonyról szóló szabályokat.

(10.00)

 

A bizottsági vitában elhangzott, hogy az Egészségügyi Minisztérium a majdan kidolgozandó ügyeleti koncepcióját ahhoz igazítja, hogy a parlament milyen változtatásokat fogad el a munka törvénykönyvében. Nem kellett volna esetleg fordítva? Hiszen a minisztérium ismeri az ágazat specifikumait, tudja, mit jelent az egészségügyben ügyeletet ellátni, tehát neki kellett volna kidolgozni az elképzeléseit ebben a kérdésben, és azokat belevinni a munka törvénykönyvébe. Ha ez előbb készült volna el, akkor talán az előterjesztő is értené az ügyelet fogalmát, és nem hangozhatott volna el az a gyöngyszem, ami a munkaidőkeret vonatkozásában meglévő felső limitet magyarázza, ugyanis a ma hatályos jogszabályban 144, illetve 200 óra munkaidő-beosztáson felüli túlmunka van, tehát ebbe eddig nem kellett beleszámítani a készenlétet és az ügyeletet. Ez most 400 órára változott éves viszonylatban, és ebbe beleértendő az ügyelet és a készenlét.

Idézem az előterjesztőt: "Tehát a megemelés azért történt, mert a fogalom változott. Úgy gondolom, ez a szabályozás az, amely megfelel az irányelveknek - mármint az EU-irányelveknek - és amely biztosítja azt, hogy az egyműszakos orvos is állhasson ügyeletben, illetve készenlétben."

Ha a 400 órás felső limitet tekintjük, akkor ehhez valamilyen háttérszámítást kellett volna végezni a minisztérium részéről, hiszen ha megszabom a felső határt, akkor az ügyeletet ellátó orvos, asszisztens, egészségügyi dolgozó nem dolgozhat többet; ha pedig ágazati miniszteri rendeletben szabályozom a kérdést, mivel nincs elegendő létszám a fenti limit megtartására, akkor minek szabályozom így ezt a munka törvénykönyvében. Tehát ki kellett volna munkálni előre, hogy mit jelent ez létszámban - valószínűleg pluszlétszámot, és akkor ne beszéljünk állandóan arról, hogy sok az orvos. Meg kellett volna nézni előre, hogy miként illeszkedik ez a módosítás a most érvényben lévő minimumfeltételekhez. Kiszámolta ezt valaki?

A fentiek miatt kérjük és módosítóinkkal megkíséreljük immár harmadszor az egészségügyi ügyelet teljes specifikumát a munka törvénykönyvében elfogadtatni, valamint azt, hogy ez jogilag és díjazásban legyen egységes és homogén, és azt, hogy az ügyeleti idő, amit az egészségügyben eltöltenek a dolgozók, számítson bele a szolgálati időbe, számítson bele a nyugdíjidőbe. Ezen felvetések miatt sem tudtuk támogatni a fenti törvényjavaslatot, a szocialista képviselők ezért sem tartották általános vitára alkalmasnak.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiból.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Hozzászólásra következik Ivanics István képviselő úr, aki az emberi jogi és kisebbségi bizottság véleményét ismerteti. Öné a szó, képviselő úr.

 

IVANICS ISTVÁN, az emberi jogi, kisebbségi és vallásügyi bizottság előadója: Tisztelt Ház! Tisztelt Elnöknő! Kedves Képviselőtársam! Az emberi jogi, kisebbségi és vallásügyi bizottság megtárgyalta a munka törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény módosítását, általános vitára való alkalmasságát. A bizottsági vitában elhangzott kérdések, észrevételek, kritikák, az előterjesztő képviselőjének felkészült, korrekt válaszai megerősítették a T/3468. számú törvényjavaslat szükségességét, tartalmi és szerkezeti alkalmasságát a parlamenti vitára.

A törvényjavaslat alapvetően kilenc munkajogi tárgyú európai uniós irányelv átvételét szolgálja. Emberi jogi szempontból kiemelést érdemel a hátrányos megkülönböztetés tilalmával és az egyenlő munkáért egyenlő bér elvével kapcsolatos európai uniós irányelv. A hátrányos megkülönböztetés vagy diszkrimináció tilalma kiegészül a közvetett diszkrimináció tilalmával is, és a bizonyítási teher itt sem a munkavállalót terheli. Tehát ennek az irányelvnek az átvétele kapcsán a munka törvénykönyvének 5. §-a nemcsak a közvetlen, hanem a közvetett diszkriminációt is kifejezetten tiltja, és megadja a közvetett diszkrimináció fogalmát. Az irányelven túlmutatóan a közvetett diszkrimináció nemcsak a nemi diszkrimináció tekintetében határozza meg a közvetettséget, hanem azt az országgyűlési biztossal egyetértésben generálisan is. Egyébként ennek megfelelően az európai uniós tanács bizottságának legutóbbi irányelve is, amely nemzeti, faji, etnikai megkülönböztetést is tiltja, ebben az évben született.

Ellenkézi képviselőink részéről felmerült a kérdés az egyeztetés vonatkozatásában, hogy történt, mint történt. Úgy gondolom, hogy az eddig itt elhangzott felszólalásokból is egyértelműen kiderül, hogy a kormány minden lehetséges fórumot kihasznált arra, hogy ez az egyeztetés, ez a megegyezés létrejöjjön.

Természetesen a jogharmonizációs célokon túl érinti a jogrendünket ez a kérdéskör, hiszen olyan alapvető meghatározás kerül a munka törvénykönyvébe, amelyet az eddigi jogi megközelítések egyértelműen a munkavállaló oldaláról közelítettek meg. Tehát a jogrendünk is úgy emelte be ezt a különböző jogszabályokba, hogy egy munkaviszony megszüntetése után egyértelműen a munkavállaló mellett tette le, és ha visszagondolunk az elmúlt évek munkaügyi bírósági pereire, akkor ezek a visszahelyezések, ha sokszor talán a társadalom értetlenkedésével is találkozott, ismételten úgy következtek be, hogy a munkavállaló sérelmére történt diszkrimináció esetében a visszahelyezés megtörtént.

Természetesen a jogharmonizáció során egy nagyon lényeges, a jogállamisággal összefüggő kérdéskörben az előbb említettekben változás fog bekövetkezni, amikor is a munkaadó és a munkavállaló jogi hátterét megpróbálják egyforma súllyal kezelni. Ez, úgy gondolom, a jelenlegi szabályozás legkényesebb területe, és természetesen vigyáznunk kell arra, hogy semmiképpen se a munkavállalói rész kerüljön bárminemű hátrányba. Úgy gondolom, ez biztosítva is van az összes olyan területen, ahol újraszabályozás történik. Például a megszakítás nélküli munkarend vonatkozásában, úgy érzem, az eddig elhangzott felvetésekkel ellentétben, nagyon is okosan, a munkavállaló javára szabályozza ezeket a kérdéseket.

Úgy gondolom, hogy mindezek figyelembevételével jogos volt az emberi jogi bizottság döntése, hogy 11:8 arányban általános vitára alkalmasnak minősítette ezt a törvényjavaslatot. Kérem, hogy képviselőtársaim is támogassák ezt.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiból.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Képviselőtársaim! Az ugyanezen bizottságban megfogalmazódott kisebbségi véleményt Kósáné dr. Kovács Magda bizottsági elnök asszony ismerteti. Öné a szó.

 

KÓSÁNÉ DR. KOVÁCS MAGDA, az emberi jogi, kisebbségi és vallásügyi bizottság elnöke, a kisebbségi vélemény ismertetője: Köszönöm, elnök asszony. Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! A benyújtott módosító indítvány, a benyújtott törvénymódosítás fontosságát természetesen a kisebbségi vélemény képviselői sem vitatták. Tudjuk, hogy az európai uniós csatlakozás milyen kötelezettséget ró ránk, mégis azt kell mondjam, hogy az ily módon benyújtott törvényjavaslat nem jó előjel a jogharmonizációs folyamathoz. A munkajogszabályok változtatásának előkészítése más módszereket igényel, mint egyéb törvényeké, és nem hiszem, hogy lezárult volna a vita arról, hogy miben született megállapodás az előkészítés során, nem hiszem, hogy véglegesnek tekintjük azokat a véleményeket, amelyek fontos kérdésekben konszenzusról számolnak be. Az általános vitában erre képviselőtársaim nyilván vissza fognak térni.

A kisebbségi vélemény képviselői úgy ítélték meg a bizottság ülésén, nincsenek abban a helyzetben, hogy megalapozottan véleményt nyilváníthatnának az előterjesztés általános vitára alkalmasságáról.

Három kérdésben szeretném röviden tolmácsolni a kisebbségi véleményt. Először: az emberi jogi bizottság kisebbségi véleménye természetesen szintén üdvözli a diszkriminációellenes szabályozás bővítését, bár ki kell ábrándítanom kormánypárti képviselőtársaimat, ebben az antidiszkriminációs szabályozásban tulajdonképpen összesen két új elem van, mind a kettő fontos, az egyik a közvetett diszkrimináció fogalmának meghatározása és tiltása, a másik pedig a munkaviszony létrehozása, létrejötte során megnyilvánuló diszkrimináció tilalma.

 

 

(10.10)

 

Mind az általános diszkriminációs tilalom benne van a hatályos joganyagban, mind pedig - ezt Bernáth Ildikó képviselő asszonynak mondom - a bizonyítási teher megfordítása benne van a hatályos joganyagban is.

Ugyanakkor problémánk, hogy változatlanul nem dőlt el az a vita, szükség van-e a magyar jogrendben általános antidiszkriminációs szabályozásra, amelyre az Európa Tanács rasszizmus és idegengyűlölet elleni bizottsága a második országjelentésében már másodszor hívja fel a figyelmüket. Ez a módosítás továbbmegy egy úton, amely nem biztos, hogy a leghatékonyabb és a leginkább közelebb visz minket Európához; szaktörvényekben jó kívánságokat fogalmaz meg, ugyanakkor nem tud garanciákat adni arra, hogy ezeket a jókívánságokat a munka világa valóra is tudja váltani. Azt gondolom, hogy az előterjesztés beterjesztőinek el kellett volna gondolkodni azon a javaslaton, amelyet a kisebbségi jogok országgyűlési biztosa elkészített, hiszen ez a javaslat a diszkrimináció előfordulása esetén szankciók érvényesítésére is példát és javaslatot ad.

A második megjegyzésem: természetesen mi is örülünk a nőket és a fiatalokat védő klauzuláknak. Ugyanakkor az érdekegyeztetésnek és a kollektív megállapodások tekintélyének lerombolása az irányelvekben foglaltak végrehajtása ellen hat, és természetesen ennek a törvénymódosítási javaslatnak a belső ellentmondásai is ugyanebbe az irányba hatnak. Azt hiszem, kitűnő volt az a példa, amelyet Tóbiás József képviselőtársam idézett, hiszen lehet beszélni a fiatalok és nők védelméről, és ugyanabban a joganyagban az ellenkezőjét cselekedni. Erre bizonyíték az átirányítás, a kirendelés és a munkaerő-kölcsönzés szabályainak összefüggő halmaza.

Végül a harmadik megjegyzésem: a kisebbségi vélemény az irányelveken túlmutató módosítások körét kellően meg nem vitatottnak vagy elfogadhatatlannak tartja. Én figyelemmel hallgattam az államtitkár úr fejtegetését arról, hogy mit jelent a jogharmonizációs folyamat. Eddig én a csacska agyammal úgy gondoltam, hogy le kell fordítani az irányelveket és celluxszal beragasztani a magyar joganyagba; most már tudom, hogy ez nem így van. Engedje meg, hogy azt mondjam, az irányelvekből a beterjesztett módosítás jelentős része egyáltalán nem következik, és a munkavállalók számára rendkívüli hátrányt jelent. Gondolok két dologra elsősorban; a többiről majd beszélünk az általános vitában. Egyrészt: a munkaszüneti napon végzett munka fellazítása nem rendeltetésszerű működésből következik, hanem gazdasági érdekből, méghozzá a nagykereskedelmi láncolatok gazdasági érdekéből. Másrészt a munkaszerződés egyoldalú módosításának megnyitása pedig elfogadhatatlan és a magyar munkajogi szabályozás történetében példátlan. Államtitkár úr, ne csodálkozzon, ha a XXI. század a három nyolcas követelésével fog kezdődni.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, bizottsági elnök asszony. Most pedig megadom a szót Bernáth Ildikó képviselő asszonynak, aki az önkormányzati bizottságban megfogalmazódott véleményt ismerteti. Öné a szó, képviselő asszony.

 

BERNÁTH ILDIKÓ, az önkormányzati és rendészeti bizottság előadója: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! Az önkormányzati és rendészeti bizottság november 30-án tárgyalta meg a T/3468. szám alatt benyújtott törvényjavaslatot.

A törvényjavaslat a munka törvénykönyve jogharmonizációs célú módosítását tartalmazza kilenc uniós irányelv átvételével. Az uniós irányelvek átvétele azonban nemcsak a gazdasági szférában dolgozók, hanem a közszférában foglalkoztatott közalkalmazottak és köztisztviselők foglalkoztatási jogviszonyait is érintik. Így a törvényjavaslat módosításokat tartalmaz a munka törvénykönyvén kívül a kapcsolódó törvényekre vonatkozóan is, mely a közalkalmazottak, köztisztviselők jogállását szabályozza, illetve a bírák, igazságügyi alkalmazottak és ügyészek szolgálati viszonyáról szóló törvényt is érintik.

Az irányelvek többsége keret jellegű szabályozás, illetve keret jellegű irányelveket fogalmaz meg, amelyeket a hazai jogrendszerhez, jogalkalmazási és jogalkotási gyakorlathoz kell igazítani. A törvényjavaslat a munkavállalói, munkaadói érdekeken túl figyelembe veszi azt a szempontot is, amely a munkahelyek megőrzését, illetve munkahelyek teremtését tűzi ki célul. Alapelvként ez azt jelenti, hogy egy munkáltató csak olyan feltételekkel tudjon munkavállalókat foglalkoztatni, melynek szabályait a munka törvénykönyve tartalmazza.

A törvényjavaslat érdekegyeztetését májusban a Szociális és Családügyi Minisztérium kezdte meg. Több szakbizottsági ülésre került sor, ahol a normaszöveg az egyeztetés eredményeképpen több helyen is módosult, és több kompromisszum is megszületett, amelyet a Magyar Közlönyben kihirdettek. Megállapodás született a munkaszerződéssel kapcsolatban, a csoportos létszámcsökkentésre vonatkozóan, vagy például a munkáltatót terhelő tájékoztatási kötelezettségre vonatkozóan is.

A nyitott kérdések ügyében, mint amilyen például a munkaidő vagy pihenőidő megszervezése, a kormányzati oldal kifejezte további egyeztetési szándékát. Ezek a kérdések alapvetően a munkaadói és munkavállalói oldal megállapodásán nyugszanak, ezért a két oldal - tehát a munkaadói és munkavállalói - vállalta, hogy a kétoldalú tárgyalásokat folytatják tovább az újabb megállapodások reményében. A kormány az Országos Munkaügyi Tanács tárgyaló oldalainak, illetve képviselőinek eljuttatott levelében kifejezte azon szándékát, miszerint ha további megegyezés várható a nyitott kérdésekben, akkor a kormány a parlamenti szakban történő megtárgyalása elől sem zárkózik el.

Tisztelt Ház! Az önkormányzati és rendészeti bizottság az elhangzottak alapján azt a többségi véleményt fogalmazta meg, hogy a benyújtott törvényjavaslat alkalmas az általános vitára. Köszönöm a figyelmüket. (Taps a Fidesz padsoraiból.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Az önkormányzati bizottságban megfogalmazódott kisebbségi véleményt Jauernik István képviselő úr ismerteti. Öné a szó, képviselő úr.

 

JAUERNIK ISTVÁN, az önkormányzati és rendészeti bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Elnök asszony, köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Az önkormányzati és rendészeti bizottságban kisebbségi véleményt megfogalmazók azért nem támogattuk a javaslatot, mert az nemcsak a címben jelölt jogharmonizációs célú módosításokat tartalmazza, hanem annál jóval bővebb kört érint, és ebben a bővebb körben nincs konszenzus a munkaadói és munkavállalói oldal között.

Az tény, hogy a jogharmonizációs célú módosítások között jó néhány kedvező a munkavállalók számára. De az is tény, hogy a munkavállalói oldal számára a jelenlegi hatályos szabályozásnál hátrányosabb megoldásra irányul a kezdeményezés, amely a bővebb kört érinti. Mint a képviselőtársaim előttem már jó néhányan felsorolták ezeket a hátrányos dolgokat, én is csak ismételni tudnám: a pihenőidő, a munkaidőkeret felhasználása, a készenléti munkakör szinte korlátlan alkalmazásának lehetősége, a helyettesítés és a helyettesítés díjazásának módosítása, az idénymunka fogalmának, illetve tartalmának kiterjesztése, és általában a munkáltató gazdasági érdekeinek föléhelyezése a munkavállalói érdeknek.

Tisztelt Ház! Rossznak és elfogadhatatlannak tartjuk ezt a javaslatot, annak ellenére, hogy a benne foglaltak nagyobbik részével egyetértünk. Ennek két oka van. Az első: ma a munkavállalók nagyobbik része kiszolgáltatott helyzetben van. Főleg igaz ez az ország azon részére, ahol nagy a munkanélküliség. Ennek a szerintünk elfogadhatatlan gyakorlatnak, annak, hogy kiszolgáltatott helyzetben vannak a munkavállalók és nem tudják érdekeiket érvényesíteni, annak, hogy megszegik a jelenlegi szabályozást, nem tartják be a munka törvénykönyvének sok pontját ezeken a helyeken, ennek a helytelen gyakorlatnak a megszüntetésére nem az a módszer, hogy most a munka törvénykönyvét módosítjuk olyan irányba, ami kedvez a munkavállalóknak, e helytelen gyakorlat megszüntetésének számos módja lehetséges lenne. (Bernáth Ildikó: A bizottsági ülésen mást mondott!) Erre kellene energiát fordítania a kormánynak, erről kellene a parlamentben beszélni, hogy hogyan kellene előrelépni, de itt nem ezt a megoldást választotta a kormány, hanem egyszerűbb megoldást választott. Arra tesz javaslatot, hogy változtassuk meg úgy a munka törvénykönyvét, ami a munkavállalók számára hátrányos. Ezért nem tudjuk támogatni.

A másik indok, ami miatt nem tudjuk támogatni, hogy nem értünk egyet, nem érthetünk egyet ezzel a módszerrel, hogy az EU-elvárásokra hivatkozva próbál a kormány olyan módosításokat is elfogadtatni (Bernáth Ildikó: Azt kellene mondani, amit a bizottsági ülésen is elmondott a képviselő úr!), amelyek a jogharmonizációból nem következnek.

 

 

(10.20)

 

Úgy gondoljuk: lehet, hogy sok embert meg lehet téveszteni, de bízunk benne, hogy az országgyűlési képviselőket, a jogalkotókat nem lehet megtéveszteni azzal a módszerrel, hogy az Európai Unió elvárásaira hivatkozunk, amikor azokból az esetekből ez nem következik.

Befejezésül: a mi bizottsági ülésünkön is elhangzott az, ha a kormány előterjesztése, ez a törvényjavaslat nem terjeszkedett volna túl, csak a jogharmonizációs elvárásoknak igyekezett volna megfelelni, akkor ebből a törvényjavaslatból ma már törvény és nagy konszenzussal elfogadott törvény lenne. (Bernáth Ildikó: A bizottságban tessék már elmondani!) Éppen ezért továbbra is az a javaslatunk, hogy a kormány fontolja meg, ne terjeszkedjen túl, és mielőbb fogadjuk el ezt a törvényjavaslatot.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Megadom a szót Lenártek András képviselő úrnak, aki az európai integrációs ügyek bizottsága véleményét ismerteti. Öné a szó, képviselő úr.

 

LENÁRTEK ANDRÁS, az európai integrációs ügyek bizottságának előadója: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! A T/3468. számú, a munka törvénykönyve módosítását célzó törvényjavaslatot az európai integrációs bizottság október 6-án tárgyalta meg. A törvényjavaslattal kapcsolatban felmerült kérdésekre az előterjesztő képviselője adott részletes válaszokat. A válaszokban bizonyítást nyert, hogy a törvényjavaslat megfelel az EU-jogharmonizációnak, és azon nem terjeszkedik túl. A bizottság ezzel összefüggésben vita nélkül támogatta a törvényjavaslatot.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! A bizottsági ajánlások ismertetésének végéhez értünk.

Most a vezérszónoki felszólalásokra kerül sor, a napirendi ajánlás értelmében 20-20 perces időkeretben. Először megadom a szót Sümeghy Csaba képviselő úrnak, a Fidesz képviselőcsoportja nevében felszólalni kívánó képviselőnek; őt követi majd Nagy Sándor képviselő úr, az MSZP vezérszónokaként.

Öné a szó, képviselő úr.

 

DR. SÜMEGHY CSABA, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! A kilencvenes évek története a jövedelem-újraelosztás megújult módszereinek alkalmazása Magyarországon, melynek vesztese a munkavállalói társadalom lett. A hangsúly az 1990 előtt kialakult rendszer teljes megváltoztatására helyeződött, mert a GDP-hez mérten - az ország akkori fejlettségi színvonalát is tekintve - a szociális kiadások arányaiban magasak voltak. A szociális kiadások csökkentése sajnálatosan nem járt együtt az állam bérszabályozási szerepének növelésével, ezért lényegében változatlan jövedelmi viszonyok mellett erőteljesen szűkítésre került a szociális juttatások köre, lényegesen csökkentve az erre fordítható kiadásokat. Gondoljunk itt csak a nyugdíjak regresszív megállapítására, melynek káros hatását ma is jó pár nyugdíjas érzi; a családi pótlék jövedelmi szinthez kötésére; a lakásépítési hitelek jelentősen megemelt kamataira; az egészségügyi ellátásra, a fogászati ellátásra vagy a gyógyszerek és gyógyászati segédeszközök támogatási rendszerének csökkentésére.

Az adórendszer átalakítása is együtt járt a szociális elemek nagy számú kiiktatásával. Ebben a kialakult helyzetben kellett szembenézni a kormánynak 1998-tól a világgazdaságot jelentős mértékben meghatározó globalizáció következményeként azzal is, hogy a fejletlen térségek polgárai a külföldi beruházások hatására egyre inkább kiszorultak a gazdaságból, és társadalmi ellentétek alakultak ki az ország területén belül. Tovább fokozta az 1998-ig kialakult helyzetet a hazánkban létrejött foglalkoztatási rendszer. A rendszerváltást kísérő súlyos gazdasági válság következtében 1990 óta mintegy 1,6-1,7 millió munkahely szűnt meg. Ami ennél is elszomorítóbb: a munkájukat és rendszeres keresetüket elvesztő dolgozóknak csak egyharmada keresett munkanélküliként új munkahelyet, a többiek javarészt inaktívvá váltak, a háztartásba vonultak vissza, illetve nyugdíjazással vagy más úton estek ki a munkaerőpiacról.

A kialakult helyzetet az elmúlt két évben komplex módon több jogszabály alakításával vagy módosításával kellett enyhíteni, illetve az akut problémákra más jogszabály-alkotási megoldást kellett találni. Ilyenek közé tartozik a munka törvénykönyve módosítása is, amely az európai uniós csatlakozás közeledtével és az ország önként vállalt vonatkozó kötelezettségeivel többszörösen felértékelődött. Magyarországon nemcsak a politikában, de a foglalkoztatásban is teljesen új helyzet alakult ki, egyre összetettebb és bonyolultabb kérdéseket kell megoldani annak ellenére, hogy az Európai Unióhoz képest a magyar munkanélküliségi ráta lényegesen alacsonyabb. A kormány ebben a ciklusban már módosította a munka törvénykönyve egyes részeit, ami megfelelt az akkori belső magyar gazdasági követelményeknek, de figyelembe vett bizonyos európai uniós jogharmonizációt is. A munka törvénykönyve mostani módosításával már merőben más a helyzet, ezt döntően az európai jogharmonizáció, illetve a Magyar Köztársaság önként vállalt feladatának teljesítése indokolja.

Tisztelt Ház! Mint az a miniszteri expozéban is elhangzott, a munka törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény, valamint az ezzel összefüggő törvények jogharmonizációs célú módosítása kilenc munkajogi tárgyú európai uniós irányelv szabályainak átvételét és ezekkel összhangban a munkaerő-kölcsönzés szabályainak bevezetését szolgálja. A jogharmonizáció megvalósításának módja és eszközrendszere tekintetében kiemelést érdemel, hogy egyes közösségi jogintézmények nem emelhetők át a magyar jogrendszerbe automatikusan, a vonatkozó magyar jogintézmények érintetlenül hagyása mellett.

Az Európai Bizottság és Tanács 1995. júliusi ülésén elfogadott Fehér könyv - melynek rendeltetése az érintett államok csatlakozási stratégiájának elősegítése - kiemeli, hogy a sikeres harmonizáció feltétele a nemzeti jogrendszer alkalmassá tétele a közösségi jog befogadására. Így elsősorban a munkajogi alapfogalmaknak kell a közösségi jogban használatos intézményekkel azonosnak lenniük, az irányelvek csak a cél tekintetében kötelezik a tagállamokat, az implementálás módját, eszközét az adott nemzeti jog sajátosságaihoz igazodóan lehet és kell megválasztani. Ahhoz, hogy az irányelvek teljes körű érdemi átvétele megtörténhessen, a magyar szabályozás rendszerén is változtatni kell. Ennek során figyelemmel kell lenni arra is, hogy az irányelvek alkalmazása nyomán az európai országokban milyen gyakorlat alakult ki. Az irányelveknek megfelelő rendelkezések csak akkor érvényesíthetők, ha azokat az európai országok szabályozási rendszeréhez hasonló munkajogi környezetben helyezzük el.

Tisztelt Képviselőtársaim! A törvényjavaslat parlamenthez való benyújtása előtt az Országos Munkaügyi Tanácsban és annak szakbizottságaiban lezajlott viták, mint arra később visszatérek, politikától és indulatoktól túlfűtötten megpróbálták a törvényjavaslatot mint munkavállaló-ellenes szabályozást feltüntetni. Természetesen ebből egy szó sem volt igaz, és mint arra majd utalok, nem is lehetett az állításnak valós tartalmi alapja, hisz a jelenleg tárgyalt törvényjavaslat mind a munkáltatóknak, mind a munkavállalóknak egységes garanciákat nyújt, de a kedvezményezetti réteg a magyar munkavállalói társadalom. A törvényjavaslat szabályait egyébként sem lehet patikamérlegre tenni aszerint, hogy mennyi úgynevezett munkavállaló-barát, illetve munkáltatóbarát rendelkezést tartalmaz, a Fidesz álláspontja szerint azt csak teljes egészében lehet értékelni.

A munkajogi szabályozásnak alapvetően az a célja, hogy a munkavállalói és munkáltatói érdekek között összhangot teremtsen, és a feleknek a versenyképesség megőrzéséhez, a termelékenység növeléséhez, valamint a munkahelyek megtartásához fűződő hosszú távú közös érdekeinek figyelembevételével ott vezessen be munkáltatói szempontból korlátozó intézkedéseket, ahol erre a munkavállalói jogos érdekek alapján ténylegesen szükség van. Ezért egyes területeken az ésszerű gazdálkodást gátló és igazi munkavállalói garanciákat nem nyújtó szabályokat megszünteti és helyettük más garanciákat biztosít. A jelenlegi szabályozáshoz képest áttekinthetőbb, kiszámíthatóbb, és mind a munkáltatók, mind a munkavállalók számára nagyobb biztonságot nyújt. Ezért a javaslatot a szakszervezetek által hangoztatott minősítésekkel szemben inkább foglalkoztatásbarát szabályozásnak lehet nevezni.

Tisztelt Ház! Ezek után engedjék meg, hogy néhány szót szóljak a szociális partnerekkel folytatott egyeztetésről, melyből egyértelműen látható, hogy a kormány erkölcsi kötelezettségének érezte a szociális partnerekkel való egyeztetést, és kötelezettségeinek eleget is tett.

 

 

(10.30)

 

Az más kérdés, hogy ezt a szakszervezeti oldal nem ismerte el, és minden valós tartalmat nélkülözve sajtó- és nyilatkozat-hadjáratot indított a beterjesztett törvényjavaslat ellen. Ez azért is furcsa, mert a Horn-kormány alatt módosított munka törvénykönyve parlamenti vitájában egyértelműen kitűnt, hogy az akkor beterjesztett munka törvénykönyvével kapcsolatban érdemi érdekegyeztetés nem folyt, sőt a kormány kívánságának megfelelően az érdekegyeztetés átszervezés alatt volt, ami magyarul azt jelenti, hogy romokban hevert.

Ezután kellő bátorság kell ahhoz, hogy a következőkben ismertetettekkel szemben stílusában és tartalmában elítélhető nyilatkozatok láttak napvilágot. Nézzük ezeket tételesen! A kormányzati oldal először 2000. június 1-én, majd azt követően rendszeresen összehívta az Országos Munkaügyi Tanácsot, illetve annak munkajogi bizottságát, azonban azokon a munkavállalói oldal képviselői vagy nem jelentek meg kellő számban, vagy felhatalmazás hiányában nem tudtak egységes oldalálláspontot nyilvánítani. A kormány ennek ellenére rendszeresen kísérletet tett a sikeres egyeztetésekre, így például az Országos Munkaügyi Tanács munkajogi bizottságának 2000. július 25-én számos kérdést illetően további módosításokra tett javaslatot. Ezek a módosítások csak a javaslat alapvető koncepcióját, illetve az előterjesztéssel kapcsolatos kormányzati álláspontot nem érintették, de tovább növelték a családok, illetve a munkavállalók védelmét.

Ezek után a kormány számára nagy meglepetést jelentett az a farizeus magatartás, amikor is a munkavállalói oldal erőteljes sajtóhadjáratot indított. Ezek során a nyilatkozó szakszervezetek azzal vádolták a kormányzati oldalt, hogy a törvénytervezet tekintetében nem folytat egyeztetést.

A szakszervezetek felvetették, hogy a módosítás szélesebb körben történik, mint amilyet a kilenc irányelv szabályainak átvétele igényelne, és egy-egy részletszabály kiemelésével, hangzatos megfogalmazások alkalmazásával a javaslatról torz képet igyekeztek kialakítani. A kormányzati oldal képviselői szakmai érvekkel cáfolták a munkavállalói oldal felvetéseit.

A kormány kezdeményezésére ismételten összehívták a munkajogi bizottságot, amely tovább folytatta a szakértői egyeztetést. Az Országos Munkaügyi Tanács augusztus 8-án megtartott plenáris ülésén a munkavállalói és munkáltatói oldal álláspontja több kérdésben közeledett egymáshoz. A szociális partnerek között két sarkalatos ponton született megegyezés; a munkavégzés helye a munkaszerződés szükséges tartalmi eleme maradt, továbbá a munkáltató köteles a munkavállalót a munkaszerződés megkötésével egyidejűleg, de legfeljebb a munkaviszony létesítését követő 30 napon belül írásban tájékoztatni a munkavégzés feltételeiről. A munkavállalói és munkáltatói oldal ezen túlmenően kiegészítette az eredeti kormány-előterjesztés több pontját, és garanciális elemeket helyezett abba.

Az Országos Munkaügyi Tanács plenáris ülését követően a szociális partnerek tovább folytatták az egyeztetést, ennek eredményeként a munkáltatói és munkavállalói oldal további kérdésekben jutott megállapodásra. Az Országos Munkaügyi Tanácsban folytatott egyeztetés lezárásakor a kormányzati oldal leszögezte, hogy továbbra is kész figyelembe venni a munkáltatói és munkavállalói oldal megállapodásán nyugvó javaslatokat.

Tekintettel arra, hogy a javaslat a költségvetési szférát is érinti, a kormányzati oldal augusztus 18-án a közalkalmazottak jogállásáról szóló törvény hatálya alá tartozó közalkalmazottak, valamint az ügyészségi alkalmazottak képviseletét ellátó ágazati szakszervezetekkel is egyeztetést tartott. Az ülést követően az egyes ágazati szakszervezetekkel az adott ágazatra vonatkozó szabályok tekintetében az egyeztetés tovább folytatódott. A kormányzati oldalon a nőképviseleti tanács számára is bemutatta a javaslatot.

Képviselőtársaim! Hölgyeim és Uraim! Annak ellenére, hogy a javaslat számos kérdésben a szociális partnerek megállapodása alapján kidolgozott szabályozást tartalmaz, a szakszervezeti oldal az egyeztetés lezárását követően is tovább folytatta, és mint elhangzott, jelenleg a Házban is folytatja a közvélemény negatív irányú befolyásolását célzó hadjáratot. Sajnos, ezt pozitív irányban nem említhettük meg a múltkorában jóváhagyott minimálbérrel kapcsolatban, ahol a szakszervezetek aktivitása időszerű lett volna, de úgy gondolom, azt elmulasztották, mert el voltak foglalva ezzel a kérdéssel. Ennek során a szakszervezetek főként a javaslat munkaidőre, pihenőidőre vonatkozó rendelkezéseit illették kritikával.

Nézzük ezeket az állításokat a gyakorlatban, és mindjárt leszögezhetjük, hogy a megfogalmazott kifogások nem állják meg a helyüket. A tervezetnek a munkaidőre, pihenőidőre vonatkozó szabályozása nem jelent visszalépést, ez a miniszteri expozéban is részben elhangzott, hisz az megfelel a harmonizálandó irányelv rendelkezéseinek és az európai országok gyakorlatának. Ezen túlmenően a törvénytervezet több olyan új rendelkezést tartalmaz, amely a munkavállalók érdekeit védi. E szabályokat az Országos Munkaügyi Tanács megtárgyalta és elfogadta. Részben szeretnék néhányat azért ebből fölsorolni.

A javaslat nem növeli a teljesítendő munkaidő mértékét, ez az expozéban is elhangzott részben, részben a bizottsági hozzászólások is megerősítették. A hatályos szabályokkal azonosan a teljes munkaidő mértékét napi nyolc órában állapítja meg. Az idénymunka fogalmi meghatározása előremutató eleme a javaslatnak, hiszen a hatályos jog az idénymunkát nem definiálja. Ez a körülmény a gyakorlatban önmagában bizonytalanságot eredményez. A szakszervezeti véleménnyel szemben a módosítás várhatóan jótékony hatással lesz a foglalkoztatási helyzetre, hiszen az idénymunkát végző munkáltatói szervezetek a rugalmasabb szabályozás segítségével őrizhetik meg a versenyképességüket, és ezáltal megtarthatják, illetve bővíthetik a foglalkoztatás szintjét.

A munkaközi szünet többször elhangzott már a törvénytervezet tárgyalása során, de én is szeretném megerősíteni, hogy a jelenlegi hatályos jogszabályok szerint is csak akkor számít be a munkaidőbe, ha a felek így állapodnak meg, vagy kollektív szerződés így rendelkezik. A javaslat abban tér el a hatályos szabályoktól, hogy rögzíti, a munkaközi szünetet mindig a munkavégzés megszakításával kell kiadni. A munkaidőkeret tekintetében a javaslat a hatályos szabályozásokhoz képest részben szigorúbb szabályokat vezet be, részben pedig megőrzi a ma is élő rendelkezéseket.

A munkaidőkeretre vonatkozó új szabályozás az Országos Munkaügyi Tanácsban részt vevő szociális partnerek megállapodása alapján került megfogalmazásra. A javaslat szerint a munkavállaló egy héten belül - rendkívüli munkavégzéssel együtt - nem kötelezhető 48 órát meghaladó munkavégzésre. Míg a hatályos jog lehetővé teszi azt is, hogy a munkáltató ne készítsen előre munkaidő-beosztást, a törvénytervezet a munkaidő-beosztás elkészítésének és közlésének kötelezettségét minden munkáltató számára kötelezően előírja. A hatályos szabályok szerint heti két pihenőnap egy hónapon belül bármely munkakör vagy munkavállaló esetében összevonható. Az idénymunka esetén a pihenőnapokat éves szinten is össze lehet vonni. A törvénytervezet a hatályos szabályokkal összhangban mondja ki, hogy a pihenőnapokat kéthetente a kollektív szerződés rendelkezése, vagy a felek megállapodása alapján legfeljebb egy hónapra összevontan lehet kiadni.

Tisztelt Ház! Az előadottak után joggal merül föl a kérdés, a szakszervezetek miért támadják ilyen agresszíven a törvényjavaslatot, amikor támadásaik nélkülözik a valós alapot, és kérdés az is, hogy kiket képviselnek ebben a vitában. Különösen lényeges ez utóbbi kérdésre adandó válasz, ugyanis a munka törvénykönyve a teljes magyar munkavállalói társadalmat érinti, ezért nyilvánvalóan alkalmas a tényszerű ismertetésre, de a demagóg félretájékoztatásra is, és ez utóbbiban keresendő a megoldás, hisz az MSZP mint a legnagyobb ellenzéki párt, az elmúlt években néhány kivételtől eltekintve egyetlen kormány által benyújtott tervezetet sem fogadott el, a szakszervezeti vezetők viszont, akik ellenérveiket úton-útfélen hangoztatják, döntő részt az MSZP padsoraiban ülnek.

A képlet egyszerű: itt nem a magyar munkavállaló érdekeiről, hanem arról a politikai érdekről van szó, és ezt képviselik a magyar szakszervezeti vezetők is, amelyben a magyar munkavállalói társadalmat eszközként lehet felhasználni a Fidesz-kormány által beterjesztett törvényjavaslatokkal szemben. Ezzel szemben a kormány és a koalíció garantálja, hogy a munkavállalói érdekeket a munkáltatói érdekekkel együtt a legmesszebbmenőkig figyelembe fogja venni a törvényi vita és annak elfogadása során.

Köszönöm figyelmüket. (Taps a Fidesz padsoraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Képviselőtársaim! Hozzászólásra következik Nagy Sándor képviselő úr, a Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportja nevében; őt követi majd Boda Ilona képviselő asszony, a Független Kisgazdapárt képviselőcsoportjából. Öné a szó, képviselő úr.

 

(10.40)

 

DR. NAGY SÁNDOR, az MSZP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselőtársak! Van valami sajátos diszkrét bája ennek a mostani vitának. Ha a televíziónézők és rádióhallgatók figyelemmel kísérték az elmúlt egy órát, először is azt láthatták, hogy milyen érdekes fogadtatása volt a különféle bizottságokban ennek a törvénytervezetnek.

A '90 óta a Magyar Országgyűlés munkáját figyelemmel kísérők szerint nincs vagy lehet, hogy csak kivételes példa van arra, hogy az első helyen kijelölt, azaz szakmai, politikai, társadalmi hatások szempontjából valóban a megfelelő felkészültség birtokában lévő bizottság általános vitára alkalmatlannak minősít egy törvénytervezetet. Ez önmagáért beszél, és önmagáért beszél az a körülmény is, hogy az a bizottság, amelyik érdemben valóban meg kellett hogy vitassa ezt a törvénytervezetet, már azt a kifogást sem tudta érvényesíteni a kormánnyal szemben, hogy talán nem kellett volna rákényszeríteni a képviselőket, hogy három nap alatt mélyedjenek el egy nagy terjedelmű és szerteágazó szabályozást tartalmazó törvénytervezetben.

Engedelmet kérek, de az már csak hab a tortán, hogy miközben az uniós irányelvekhez történő kapcsolódás keretében a fiatalok munkahelyi védelméről is szó esik, az ifjúsági bizottság kerek négy percet szentel ennek a törvénytervezetnek. Nyilván nem lehet elmondani, hogy a bizottság kormánypárti képviselői a részletek rabjaivá váltak volna e törvénytervezet tekintetében.

Az is figyelemre méltó, hogy éppen az egészségügyi bizottság, amelyik bizottság, ha bármely más bizottsághoz képest elgondolkodott volna azon, hogy vajon az új szabályozás és annak a munkaügyi megszervezésére vonatkozó szabályok mennyire szolgálják a magyar munkavállalók egészségét, az egyébként is rossz egészségügyi állapot szempontjából hogyan ítélhetők meg, ha van bizottság, amelyik a fenntartásait hangoztathatta volna, az tulajdonképpen ez a bizottság lehetett volna, de mint hallottuk, ez a bizottság természetesen általános vitára alkalmasnak tartotta a törvénytervezetet.

És végül, de nem utolsósorban még mindig az elhangzottakra így bevezetőként reagálva, ha viszont valamely tévénéző és rádióhallgató mostanság kapcsolódott be a közvetítésbe, akkor Sümeghy Csaba képviselőtársam beszédéből esetleg arra következtethetett, hogy a szakszervezetek helyzetéről, működéséről, tevékenységéről szóló törvénytervezetet tárgyal az Országgyűlés, mert ennek a kérdéskörnek szentelte időben és tartalomban a legnagyobb figyelmet, s ennél jóval kevesebb figyelmet fordított az általa egyébként tökéletesen alkalmasnak minősített szabályozás szakmai és egyéb megalapozására.

Tisztelt Képviselőtársak! Nagyon hosszú lenne felidézni a munka világának munkaharcokkal, olykor valóságos küzdelmekkel teli történetét akár a világban, akár Európában, de azt megmondhatjuk, hogy legalább három-négy jellegzetes vonulata volt ezeknek az elmúlt évtizedekben. Így beszélhettünk a munkavállalók és azok szervezetei bérharcairól; beszélhettünk az általános szociális helyzet javítására irányuló fellépéseikről; beszélhettünk a munkakörülmények javítását célzó küzdelmeikről, és természetesen beszélhettünk az egyéni és kollektív munkavállalói jogok garanciális szabályozását célzó fellépéseikről.

Azt is tudjuk, hogy Európában kialakult egy olyan munkajogi szabályozás, a munkajogi kapcsolatoknak egy olyan rendszere, amely párbeszéden, a szociális partnerek együttműködésén alapul, és stabil szabályozási háttérrel rendelkezik. Ebből fakad, és az európai tapasztalat is ezt mutatja, hogy tulajdonképpen a munka törvénykönyvével kapcsolatban talán első helyen megfogalmazható követelmény, kritérium, hogy az stabil, kiszámítható legyen, hiszen emberek százezreinek, millióinak a napi élethelyzetével, munkakörülményeivel, jövedelemszerző tevékenységével kapcsolatos, és éppen ezért minden szabályozás, ahogy szokták mondani a jogászok, egy vessző áthelyezése egy ilyen jellegű törvényben olykor be nem látható következményekkel is jár.

Önmagáért beszél, ha valaki ismeri a '92-es átfogó szabályozást követő tapasztalatokat, tudhatja, hogy évek teltek el, mire kialakult az a bírói gyakorlat, a szociális partnerek részéről értelmezési gyakorlat, amely egyáltalán megfelelő keretek közé helyezte az akkori új szabályokat. És azt is hozzá kell tennem, hogy '92 óta harminchetedik változtatást él meg a munka törvénykönyve. Joggal ígérte a jelenleg hivatalban lévő kormány, hogy átfogó, új koncepcionális alapokon álló és koherens szabályozást alkot, azaz új munka törvénykönyvet alkot, de ez az ígéret ugyanúgy csak ígéret maradt, mint természetesen jó néhány más ígéret.

Az is elgondolkodtató, és nem lehet szó nélkül mellette elmenni, mert jól mutatja a törvényalkotói szándékot: a '99-es szabályozás. Kérek mindenkit, emlékezzen vissza, mi volt a '99-es szabályozás egyik feltűnő vonása. Az, hogy a munkavállalókat és szervezeteiket nyilvánvalóan hátrányosan érintő szabályokat a kormány alkuként kínálta cserébe egy politikai egyezségre gondolva, hogyha egyébként elfogadják az érdekegyeztetés rendszerének átalakítását. Engedelmet kérek, milyen mértékben alapoz meg egy ilyen szándék egy valóságos törvénymódosítási szándékot, mennyire válik nyilvánvalóvá, hogy azt valóban módosítani kell vagy nem, ha egyébként a kormány függővé teszi attól, hogy egy más dologra vonatkozó ajánlatát a szociális partnerek elfogadnak-e vagy nem?! Ez a szellem a mostani módosításnál ugyanígy itt lebeg. Nem öncélúan állítják a szakszervezetek és a Magyar Szocialista Párt képviselői, akiknek azért meg kellene engedni azt a jogot, hogy mint baloldali párt valóban a munkavállalók érdekeit jelenítsék meg - nem szakszervezeti aktivistaként, de nem szeretnék politikai fejtegetésekbe bocsátkozni -, hogy felhívják arra a figyelmet, hogy ez a módosítás valóban politikai indíttatású, mint ahogyan a '99-es is aktuálpolitikai indíttatású volt, mert azt a célt szolgálta, hogy helyzetet teremtsen úgymond mindazok számára, akik az akkori változtatásokat keresztül akarták vinni, s akik akkor vitatták ennek a létjogosultságát.

Tisztelt Barátaim! Kétség nem fér hozzá, hogy a jelenlegi törvényalkotás vagy ha úgy tetszik, módosítás szükségessége megalapozott. Senki nem vitatja, hogy az úgynevezett kilenc irányelvnek megfelelő változtatást végre kell hajtani, bár azért megjegyzem, hogy ez a kilenc hat plusz három. Úgy kell érteni, hogy a kormány 2000-re vállalt kötelezettséget hat irányelvben foglaltakkal kapcsolatos jogharmonizációs teendőkre, és háromra - és ebbe a háromba tartozik ez a bizonyos alapvetően vitatott: a munkaidő megszervezésével kapcsolatos szabálygyűjtemény is - azt a kötelezettséget vállalta, hogy az európai uniós csatlakozás időpontjáig alkotja meg a szabályokat. Ez nem lényegtelen azzal kapcsolatban, amiről itt most beszélünk.

Az sem lényegtelen, hogy itt többen kijelentették, hogy a hat irányelvben foglaltakkal, sőt ha elfogadjuk, hogy bár idő előttinek is minősíthető a továbbiakkal való foglalkozás, még azon belül is kettőben - tulajdonképpen kisebb módosításokat leszámítva - egyetértés van, azaz az lenne a lehetősége a Magyar Köztársaság kormányának, hogy egy ilyen fontos tárgykörben, nyolc nagy témakört tartalmazó módosításban konszenzusra jusson az ellenzékkel. Ezt kínálja a helyzet; nem a kormány szándéka, a helyzet kínálja. Ehhez képest elgondolkodtató, hogy mi az a szempont, ami miatt ilyen erővel erőlteti a kormány, hogy ezt a bizonyos kilencediket, azaz a munkaidő megszervezésével kapcsolatos szabályokat is most kell megalkotni, méghozzá úgy kell megalkotni, hogy ne legyünk tekintettel az érintettek, a munkavállalók szempontjaira.

Szeretnék ezzel kapcsolatban azért néhány dolgot mondani, mert mind államtitkár úr bevezetőjében, mind pedig a legnagyobb kormánypárt, a Fidesz által elmondottakban itt az az állítás került elő, hogy tulajdonképpen ezek a szabályok nagyon is rendben vannak, nincs itt semmi probléma. Ezzel szemben a leghatározottabban ki lehet jelenteni, hogy mind a munkakeret összevonhatóságára, mind a pihenőidővel kapcsolatos szabályokra, mind a törvényes munkaidőn kívül végzett munka díjazására, a munkaszerződésben rögzítendő feltételek szűkítésével kapcsolatos szabályokra és a más munkakörben való foglalkoztatás és a telephelyek közötti átirányíthatóság szabályaira nézve kisebb vagy nagyobb mértékben hátrányos ez a szabályozás a munkavállalóra. De ez csak a probléma egyik része, mert ezek a fő szabályok, amelyek módosulnak - és nem előnyösen, hanem inkább hátrányosan.

 

 

(10.50)

 

Az igazi probléma és csattanója ennek a gondolatsornak az, hogy viszont a törvénytervezet az úgynevezett kivételekkel és annak a definíciójával teljesen föllazítja, fölpuhítja még ezeket az úgynevezett, mondjuk így, a kormány szerint neutrálisnak tekinthető fő szabályokat is. És ebben - a teljesség igénye nélkül mondom - az idénymunka definíciója, a megszakítás nélkül végzett munka fogalmi kifejtése és a készenléti munka fogalmára adott leírás lényegét tekintve a munkaadó döntésétől teszi függővé, hogy ebben a tágan értelmezett és sok szempontból lazára vett szabályozásban milyen munkarendet, milyen megoldást alkalmaz, és ezzel szemben a munkavállalónak tulajdonképpen nincs jogi védettsége.

Azt a kérdést kell feltenni, képviselő úr - Sümeghy Csaba képviselő úrra vonatkozik, amit mondok -: ma olyan helyzet van Magyarországon a munkavállalók körében, valóban az a helyzet, hogy ezeket a finom szabályokat a versenyképesség javítása, a munka jobb megszervezése érdekében minden további nélkül lehet alkalmazni? Nincs kiszolgáltatottság, nincs olyan helyzet, hogy még a ma is létező munkanélküliség miatti súlyosan depressziós területeken a munkavállalók nemhogy azzal foglalkoznának, hogy bizonyos munkaadói feltételeknek nem felelnek meg, hanem önkizsákmányoló módon vesznek részt a munka világában? Nem arra kellene-e a nagyobb figyelmet fordítani, hogy a munkaügyi felügyelőség figyeljen oda, hogy a ma is érvényes szabályokat hogyan lehet számon kérni, betartani, és utána lépjünk majd tovább? Én azt gondolom, a munkavállalók pontosan értik, mi itt a valóságos helyzet, attól függetlenül, hogy milyen magyarázatot kapnak rá ebben a pillanatban.

Arról már nem is beszélek, hogy egy ilyen szabályozási logika, amely ily mértékben jogszabályi keretek közé szorítja tulajdonképpen a munkavállaló szempontjából alapvetőnek tekinthető munkavégzési szabályokat illetően a munkaidő megszervezésével kapcsolatos részleteket, az tulajdonképpen ellene hat annak, hogy a munkaadó és a munkavállaló szervezetei kollektív megállapodásban rögzítsék a számukra fontos feltételeket. Mintegy még további impulzust ad arra, hogy nincs itt értelme a szociális partnereknek egymással szóba állni, nincs értelme kísérletet tenni az egyezségre, hiszen ez a törvénycsomag megteszi a magáét, és tulajdonképpen a munkaadónak nem is lesz érdekében álló.

Azt mondta államtitkár úr, hogy egyensúly van a szabályok tekintetében arra vonatkoztatva, hogy a munkaadókra nézve is tartalmaz szigorúbb szabályokat, és persze kedvezőeket a munkavállalókra.

Azért az feltűnő, hogy a munkaadók szervezetei sem nyilvános, sem nem nyilvános fórumon annak a "súlyos aggályuknak", hogy rájuk nézve milyen szigorú új szabályok következnek be, valamilyen rejtelmes ok folytán nem adnak hangot. Na persze a demagóg szakszervezetek mondják a magukét, hogy mégiscsak érdemes lenne azon elgondolkodni, hogy naponta hány órát és hetente hány napot kell egy munkavállalónak a nem éppen európai uniós bérszínvonal keretei között dolgozni. Mégiscsak van itt valami rejtelem! A rejtelem könnyen feloldható: nem lett volna muszáj ilyen egyoldalúan, tisztán a munkaadók szempontjai szerint ezt a szabályozást megtenni.

Beszéljünk itt valóban néhány percet az előzményekről! Államtitkár úr fejtegetése az Európai Unióba törekvő országokban e tárgyban szerzett tapasztalatokról nagyon figyelemre méltó volt. A Cseh Köztársaság példáját hozta. Valóban, a Cseh Köztársaságban is súlyos viták voltak, kompromisszumos szabályozás született. Nem is rossz a példa, én ezt el is fogadom; de egy kicsit több figyelmet érdemel az a példa, hogy mi történt Nyugat-Európában az elmúlt évtizedekben ezeknek a ma uniós irányelvként számon tartható szabályoknak a kialakulásában.

Az történt, államtitkár úr és képviselő úr, hogy éveken keresztül vitatták a szociális partnerek egy-egy fontos szabály beemelését a törvényhozásba, kompromisszumok születtek. A kompromisszumok többnyire úgy születtek, hogy egyébként más területeken pedig kiegyenlítő gesztusok, mechanizmusok működtek, vagy bérnövekedés formájában, vagy a törvényes munkaidő csökkentése formájában, vagy a munkarend megszervezésének egyéb részleteinél; azaz a mérleg még nem is nullára, hanem pozitív nullszaldóval - ha szabad ezt a kifejezést használni - alakult. Ez az a tanulság, amit meg kellett volna fontolnia a Magyar Köztársaság kormányának is. Semmi nem indokolja, hogy az európai uniós csatlakozás előtt néhány évvel ezt a pontot is törvényhozással, egyoldalú gesztussal lezárjuk, miközben lenne rá lehetőség, hogy az érintettek, a munkaadók és munkavállalók szervezetei ezt tételesen megvitassák és tegyenek kísérletet.

Nem tudom belátni, miért lenne demagógia azt kérni, hogy ha nyolc ügyben egyetértés van, egy ügyben nincs, de van rá néhány év, hogy abban is legyen, ugyan mi az a rejtelmes szempont, hogy nem adjuk meg a feleknek azt a néhány évet vagy néhány hónapot, hogy beszélgessenek róla, ugyan, üljenek már le.

Azt mondja képviselő úr és mások is, akik a bizottsági véleményeket ismertették kormányoldalról, hogy nyolc hónapon keresztül ment a vita, sok fórum, sok alkalom volt. Pontosítsuk egy kicsit: valóban, az Országos Munkaügyi Tanács plenáris ülését kettőször összehívták. Nagyon érdekesek az időpontok: augusztus 8-án és augusztus 11-én. Tehát a nyolc hónap valami olyan dramaturgia szerint zajlott, hogy hónapokon keresztül valóban nem sok történt, majd hirtelen három napon belül kellett két Munkaügyi Tanács-ülést tartani, ami önmagában is jól mutatja, és persze a végeredmény is jól mutatja: ez a változat tételesen, amit mi most itt tárgyalunk, nem volt az Országos Munkaügyi Tanács előtt, és a szakbizottságai sem látták.

Lehet persze azt mondani, hogy még hónapok vannak hátra, hiszen majd folytatódik februárban a vita. Ez tökéletesen olyan, mint a robbanószerkezethez vezetett gyújtózsinór, amit meggyújtanak. Lehet mondani, lehet még vitatkozni, de mindenki tudja, hogy ég a gyújtózsinór, és ha a felek nem fognak megállapodni, akkor a töltet föl fog robbanni abban a pillanatban, amikor a kormányoldalon az "igen" gombot a képviselők meg fogják nyomni.

Fölmerül a kérdés: miért van erre szükség? Ne csodálkozzon a kormányoldal azon, hogy az ember azt a választ keresi rá, hogy valóban, itt van valami indokolatlan gesztus a munkaadóknak és egy indokolatlan ellentét, ellenkezés, ellenségeskedés a munkavállalókkal. Ha ugyanis nem így lenne, akkor hagynánk arra időt, hogy ebben is megállapodjanak.

Mindezekből fakadóan milyen következtetést lehet levonni? Azt gondolom, még mindig van arra lehetőség, hogy ne eszkalálódjon tovább ez a probléma. Fogadja el a kormányoldal, hogy nagyon pici módosításokkal a nyolc irányelv tekintetében a szöveg konszenzussal elfogadható, és ha úgy tetszik, nem akarok túlzásokba bocsátkozni, de ha nagyon meggondoljuk, akár európai üzenete is lehet, hogy a Magyar Országgyűlés nyolc nagyon fontos kérdésben és a munka világát érintő szabályozásban konszenzussal fogadott el törvényt. Miért akarjuk ezt az esélyt elvetni? Miért nem választjuk le róla azt az egyetlenegyet, amiben tovább kellene folytatni az egyeztetést? Miért kockáztatjuk azt a politikai - és itt most nem részletezendő - okok miatt egyébként is meglévő és nyilvánvalóan éppen a nem kifejezetten jó körülmények között élő és dolgozó emberek körében föl-föltámadó kérdést, ami az uniós csatlakozással kapcsolatos kételyeket fogalmazza meg - hogy most nagyon szofisztikáltan fogalmazzak -, miért kockáztatjuk, hogy azt higgyék a munkavállalók, hogy azért romlott a helyzetünk, mert az Unióhoz akarunk csatlakozni? Ez már politikai felelősséget is fölvet!

És végül, de nem utolsósorban azt gondolom, érdemes lenne ezt meggondolni; további szakmai, ha kell, szakértői fórumok vitájára és nemzetközi tapasztalatok elemzésére is gondolok, és egyébként a brüsszeli szakértőknek és az országjelentés-készítőknek az idevonatkozó megállapításaira is gondolok, amivel békét lehetne teremteni. Nem azt sugallná a kormány, hogy felkészült és eltökélt a munkaharcra, mert nem kell eltökéltnek lenni, van éppen elég baj ebben az országban, hogy művileg nem kell újabbakat teremteni. Én tisztelettel azt javaslom, fogadja el a kormányoldal, hogy nyolc ügyben teremtsünk konszenzust, és fogadja el, hogy egy ügyet hagyjunk nyitva, vitassuk meg és vigyük tovább.

Igaza van államtitkár úrnak, amikor Széchenyire hivatkozik és azt mondja, hogy Széchenyi szerint a jól elrendelt munka mily mértékben talpköve egy nemzet gyarapodásának. Ez szerintem magára erre a konkrét munkára is igaz, már tudniillik a munka törvénykönyve módosításával együtt járó munkára. Ha ezt jól rendeli el a kormány, akkor ez eredményes lehet; ha nem jól rendeli el, akkor Széchenyi aforizmája nem érvényes erre a helyzetre.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Hozzászólásra következik Boda Ilona képviselő asszony, a Független Kisgazdapárt képviselőcsoportja nevében; őt követi majd Tardos Márton képviselő úr, a Szabad Demokraták Szövetsége képviselőcsoportja nevében.

Öné a szó, képviselő asszony.

 

(11.00)

 

DR. BODA ILONA, a FKGP képviselőcsoportja részéről: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! A munka törvénykönyve jelen tervezetbeli módosítása kapcsán az első mondat, amit megállapíthatunk, hogy valamennyi parlamenti párt egyetért abban, hogy Magyarország európai uniós csatlakozásának előfeltétele a jogharmonizációs kötelezettség végrehajtása. E célt szolgálja annak a kilenc közösségi irányelvnek az átvétele a munka törvénykönyvébe, illetve az azzal összefüggő tárgyú munkaügyi törvények rendelkezéseibe és rendszerébe, amelyeket a jelen törvényjavaslat tárgyal.

Frakciónk ezért összességében és általánosságban a T/3468. számú törvényjavaslatot támogatja, azt általános vitára alkalmasnak találja. Teszi ezt azért, mert frakciónk elkötelezett híve Magyarország európai uniós csatlakozásának, mégpedig a lehető legrövidebb időn belül és a lehető legjobb feltételekkel. Támogatja a törvényjavaslat általános vitára való alkalmasságát frakciónk másodsorban azért, mert az Európa Tanács országjelentése a szociális párbeszéd, illetve a jogharmonizáció jelenlegi állását illetően a pozitív diszkrimináció irányában foglalt állást a szükségesség, illetve a jogharmonizáció gyorsított ütemű végrehajtása érdekében. Támogatja továbbá az általános vita keretében történő megvitatást azért is, mert azok a közösségi irányelvek, amelyeket a jelen tervezet átvenni és a törvénykönyv rendelkezései közé beépíteni kíván, olyan irányelvek, amelyek a munkavállalók nagyobb szociális biztonságát, a szociális párbeszéd rendszerében kiépítendő jobb munkavégzési, munkahelyi körülmények kialakítását tűzik ki célul.

Ha az egész törvénytervezetet történeti értelmezésben tekintjük át, arról az alábbiakat állapíthatjuk meg. A munkaviszonnyal kapcsolatos jogokat és kötelezettségeket Magyarországon első ízben az 1967. évi II. törvény tárgyalta átfogó módon. E munka törvénykönyv a munkaviszonyt az alá- és fölérendeltség alapgondolatában tárgyalta a munkáltató és a munkavállaló viszonylatában. Lényeges eleme volt ezért a fegyelmi felelősség szabályozása, a munkavállaló által munkakörében elkövetett fegyelmi vétségekkel kapcsolatosan, ami végső soron fegyelmi büntetéssel a munkaviszony megszüntetését is eredményezhette. Ezen Mt. egységesen szabályozott valamennyi munkaviszonyt Magyarország területén, függetlenül attól, hogy az milyen típusú munkáltató és munkavállalók között köttetett, vagyis hatálya kiterjedt a közalkalmazotti és köztisztviselői szférára is.

Huszonöt évvel e szabályozás után, már a rendszerváltozást követően került megalkotásra az 1992. évi XXII. törvény, az új munka törvénykönyv, amelytől szétválasztásra és két külön törvényben történő szabályozásra került a köztisztviselők és közalkalmazottak munkavégzésére vonatkozó joganyag, bár meg kell mondani azt, hogy a külön törvényekben való szabályozás ellenére a számos utaló szabályozás miatt a szétválasztás, a külön törvényekben való szabályozás nem sikerült már 1992-ben sem teljes mértékben, és máig ható, reményeink szerint a közeljövőben megoldandó jogos igény a valódi külön törvény alkotása a közalkalmazottak és köztisztviselők munkavégzésével kapcsolatos jogviszonyokra nézve.

1992 óta még csak nyolc év telt el. Ebben a nyolc évben több mint harminc alkalommal került sor a munkaviszonnyal, a közalkalmazottak, köztisztviselők jogviszonyával kapcsolatos kérdések újraszabályozására, és most előttünk áll ez a most tárgyalandó új törvénytervezet, amely korántsem a teljesség igényével - az időközben kialakított bírói gyakorlatból és egyéb jogalkalmazói joggyakorlatból eredő tapasztalatokat felhasználva - bizonyos részletkérdésekben új jogintézményeket vezet be a munka világába, kiterjeszkedve a közalkalmazotti, köztisztviselői, de még az ügyészi, a bírói, sőt a munkavédelmi, társadalombiztosítási irányokba is.

Bár nem szakít ez az új szabályozás az 1992-ben kialakult mellérendeltségi viszonyra alapuló szabályozási modellel a felek munkaviszonyát illetően, számos ponton gazdasági érdekeket tart elsődlegesen szem előtt; teszi ezt például a munkaidő-szabályozás, az átirányítás, a kiküldetés, a kirendelés és a készenlét szabályai között. Teszi ezt azonban úgy - tudomásunk szerint -, hogy a szociális partnerekkel, az Országos Munkaügyi Tanácsban e kérdéskörben egyeztető párbeszédet folytatott, sőt arról megállapodás is született; a Magyar Közlöny 2000/92. számában olvasható. Ugyanakkor az átvett irányelvek garanciális védelmi szempontjait is deklarálja a módosítás pontjain e kérdéskörökben is.

Frakciónk az előremutató és jelen törvénytervezetben megfogalmazott intézkedések közül - mint jogharmonizációs célú javaslatok közül - különösen az alábbiakat tudja támogatni: a tájékoztatási kötelezettség kölcsönösségének elvére épülő, 2. §-beli rendelkezést a munkaviszony alanyai között, különösen azért, mert számos - például a felmondási védelem tárgykörébe eső - szabályozásnál a kölcsönös tájékoztatási kötelezettségből számos egyéb jogkövetkezmény következhet.

Támogatja frakciónk a hátrányos megkülönböztetés tilalmának valamennyi formáját azzal, hogy ezen elv deklarálása véleményünk szerint korántsem oldja meg az egyes korcsoportú nők azonos foglalkoztatási lehetőségét a férfiakkal - hogy csak egy pontot emeljek ki ebből a javaslatszövegből. Támogatjuk a nagyobb szociális biztonság megteremtése érdekében az európai üzemi tanács létrehozásának gondolatát, bár a részletszabályok kidolgozását idevonatkozóan nem tartjuk elégségesnek. Támogatjuk a tanköteles fiatal munkavállalók művészeti és egyéb munkavégzési célú foglalkoztatásához a fokozott garanciát jelentő gyámhatósági engedély beszerzését.

A munkaszerződés tartalmi elemeinek újraszabályozása - mivel az eddigi törvényi szabályozás is lehetővé tette a jelen javaslatban tárgyalt kérdésekben a felek megállapodását - ebben a törvénytervezetben lényegében törvényi szintre emeli az eddig már kialakított gyakorlatot ezen a téren. Az viszont, hogy a munkáltató megnevezése és lényeges adatai a munkaszerződés tartalmi elemévé válnak, azt eredményezheti, hogy a munkavállaló valóságos munkáltatóval köt majd munkaszerződést, munkaviszonya később, esetleges nyugdíjba vonulásakor is kontrollálható lesz, tehát ezt a szabályozást mindenféleképpen üdvözli a frakciónk.

A csoportos létszámcsökkentés szabályai is a bírói gyakorlat által kimunkált garanciális védelmi elvekkel és szabályokkal bővülnének a munkavállaló érdekében, tehát ezt a rendelkezést is támogatja frakciónk. Megjelennek viszont a tervezetben olyan új jogintézmények is, amelyek a jogharmonizációs célzatból direkt módon nem következhetnek. Ilyenek az átirányítás, a kirendelés, a kiküldetés szabályai, amelyeknél a jogalkotó feltehetően abból a szándékból és logikából indult ki, hogy a szabályozás célja az arányos egyenjogúság megteremtése a munkavállalói és a munkáltatói érdekek között.

A munkaidő új szabályozása - mint hallottuk az előterjesztésekből - számos problémát vet fel az egyes frakciók és képviselők értelmezésében. A magam gyakorlatából elmondhatom azt - kitekintve a nemzetközi gyakorlatra is -, hogy nem egyedi és nem csak Magyarországon elfogadott gyakorlat a munkaidő keretjelleggel történő szabályozása, arra számos munkahelyen szükség van. Ezen a területen természetesen a módosító javaslatoknak a felvetése szükségszerű minden frakció részéről, amely a munka világával kapcsolatos joganyagot ismeri. Félő az is e helyütt, hogy a munkaidőkeret jelen törvénytervezetbeli szabályozása nemcsak a munkavállalók oldalán vet majd fel számos problémát, de az időkeretek meghatározásánál a munkáltatók vonatkozásában is számos értelmezési gondot, módot, sőt sok esetben akár bírságkövetkezményt is vonhat maga után.

A törvénytervezet új fejezetet nyit a munkajogi szabályozás történetében a munkaerő-kölcsönzés szabályainak bevezetésénél. A munkaerő-kölcsönzés az államtitkári előterjesztésből megállapíthatóan bizonyos értelemben pozitív intézkedésként is felfogható, hiszen foglalkoztatáspolitikai gondokat old meg. E helyütt azonban nem szabad megfeledkeznünk arról sem, hogy a munkaerő-kölcsönzés a foglalkoztatáspolitikai elvek tükrében mindig nagy veszélyt is rejthet magában a helybeli munkaerő kihasználtsága tárgykörében, ezért feltétlenül szükséges egy olyan kormányrendelet kidolgozása, amely rögzíti, hogy a munkaerő-kölcsönzés útján valamely munkahelyen egy adott munkakör mikor és milyen feltételekkel tölthető be.

 

(11.10)

 

Végül szólnom kell néhány, a módosítást is igénylő problémáról ebben a tervezetben, amely csak módosítással orvosolható; nevezetesen, a sajátos törvényszerkesztési módszerről, amely a jogalkalmazók részéről nagyon megnehezíti ennek a törvénynek a kezelését. Itt nem is beszéltem magukról a munkavállalókról és a munkaadókról. Csak jogalkalmazói oldalról említem azt, hogy az olyan törvényszerkesztési módszer, ahol egy jogszabályon belül - például az egyébként tisztes célt kitűző munkaerő-kölcsönzés rendszerében - tartalmaz a 193. §-on belül egy a)-tól p) pontig terjedő definícionális felsorolást, ez, a jogalkalmazói, jogdogmatikai logikát is követve, igen nehézkessé teszi ennek a törvénynek a forgatását, az alkalmazásáról már nem is beszélve. Ugyanígy a törvényszerkesztési módszer miatt kritizálható a törvény 28. §-ának (7) bekezdése, ahol egy szakaszon belül mintegy 30 törvényhely módosítására kerül sor.

Ismerjük, mindnyájan tisztában vagyunk azzal, hogy a közalkalmazotti és a köztisztviselői törvény is tartalmazza ezeket az utaló, visszautaló szabályozási modelleket. De elmondhatom azt, hogy 1992 óta a joggyakorlatnak ezek a legnagyobb problémái. Ezek vezetnek a legtöbb munkaügyi perhez, mert az ilyen átutaló, visszautaló, egymásra utaló szabályozási rendszerben nemcsak a jogalkalmazók, de a jogkövető magatartást tanúsító munkaadók és munkavállalók is nagyon nehezen tudnak kiigazodni.

A bírák jogállását érintő törvényszakaszhoz azt a megjegyzést fűzhetjük hozzá, hogy e vonatkozásban, miután a bírák jogállásáról rendelkező valamennyi törvény kétharmadosságot igénylő módosítás, föltétlenül felvetendő a kétharmados törvénymódosítás megfontolásának szükségessége és a párbeszéd folytatása a normaszöveg véglegesítése előtt; azzal a különös hangsúllyal, hogy a bírák jogállása vonatkozásában eddig is alkalmazott jogszabály már 1972 óta, a bírói jogállásról szóló első törvény megfogalmazása óta az, hogy a bíró munkája nem merül ki a munkahelyén végzett munkájában. Ezért a munkaideje teljes mértékben kötetlennek mondható, hiszen adott esetben nemcsak a munkahelyén kell a problémákkal foglalkoznia, hanem hazaviszi, otthon is foglalkozik ezekkel a problémákkal. Magyarul, ebből az következik, hogy teljes mértékben indokolatlannak is tartjuk a bírák jogállását érintő, munkaidőre hivatkozó jogszabályok jogharmonizációs célú módosítását a jelen törvénytervezetben.

Ugyancsak aggályos számunkra a közalkalmazottak és köztisztviselők munkavégzésére vonatkozó szabályok átalakítása és érintése ebben a törvénytervezetben. Mindnyájan tudjuk azonban azt az örvendetes - és reményeink szerint a közeljövőben megvalósuló - változtatást, miszerint a közalkalmazottak és köztisztviselők munkavilágát szabályozó törvényi rendelkezések vonatkozásában készül az ezen jogviszonyt szabályozó átfogó törvénymódosítás, amelyet nagy várakozással várunk mi is.

Végül szólni kell arról is, hogy számos olyan törvényhelyet érint ez a módosítás, például az egészségügy, a társadalombiztosítás kérdését, amelyek szabályozása külön problémát vet föl, és adott esetben nem biztos, hogy ebben a törvénytervezetben kellett volna - még jogharmonizációs célzattal sem - kitérni erre. Ezek a kérdések olyan nagy horderejűek, hogy akár önálló törvényi szabályozást is igényelhettek volna.

Mindezeket egybevetve és összegezve frakciónk álláspontját, az a frakciónk egyöntetű véleménye, hogy a jogharmonizációs célú módosításokkal a törvénytervezetben mindenféleképpen egyetértünk, és azok a változtatások, amelyeket most itt érintettem, olyan változtatások, amelyeket a pozitivitás szándékával említettem, és azért, hogy jobbító szándékkal a törvényjavaslatot jobbá és minél előbb elfogadhatóbbá tegyük.

Köszönöm. (Taps a kormánypárti oldalon.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Hozzászólásra következik Tardos Márton képviselő úr, a Szabad Demokraták Szövetsége képviselőcsoportja nevében; őt követi majd Herényi Károly képviselő úr, a Magyar Demokrata Fórum képviselőcsoportja részéről. Öné a szó, képviselő úr.

 

TARDOS MÁRTON, az SZDSZ képviselőcsoportja részéről: Köszönöm, elnök asszony, a szót. Kedves Képviselőtársaim! Nagyon jelentős törvény a munka törvénykönyve, hiszen a munka törvénykönyvével érintett kérdésekben a vállalkozók, a hazai tőke és a foglalkoztatók tömege közötti kapcsolatot szabályozza az állam. Olyan dolgot szabályoz, amely valójában minden állampolgár szempontjából fontos.

Nyilvánvaló dolog, hogy egy ügyben kialakult konszenzus; nevezetesen, abban a kérdésben, hogy a magyar politikai erők egyetértenek abban, hogy az Európai Unióhoz való közeledéshez szükséges munka törvénykönyvi változtatásokat megtegyük. Ugyanakkor már ez a törvény is - ahol nincs is vita a törvény lényegét, tendenciáját illetően - súlyos ellentmondásokat érint, hiszen mind a munkavállalók, mind a munkaadók az elfogadott és az eddig nem vitatott paragrafusok miatt veszteségeket is szenvednek el.

A munka törvénykönyve lényeges ellentmondásokat szabályoz minden kérdésben. Akármilyen a megmozdulása a munka törvénykönyve szabályozásának, az föltétlenül valakit kedvezően és valakit kedvezőtlenül érint. Úgyhogy nem lehet arra számítani, hogy ebben tárgyalások, a megegyezésre való erőteljes törekvés nélkül konszenzus szülessen. Hiszen a munkaadó számára az a jó, ha kedvező feltételekkel tud foglalkoztatni, a munkavállaló szempontjából az az előnyös, ha ő kedvező feltételeket tud kiverekedni magának a munkaadóval való szerződése aláírásakor vagy a megállapodás pillanatában.

Ez az alapvető kérdés azokban a kérdésekben szült tehát csak konszenzust, ahol külső kényszer hatott a vitatkozó felekre, és a felek nem abban értettek egyet, ami a szabályozás részleteire vonatkozik, hanem abban, hogy az európai uniós szabályokat el kell fogadni. Amire azonban föl szeretném hívni a képviselő hölgyek és urak figyelmét - ha tetszik, nemcsak a képviselő urak, hanem az egész ország figyelmét -, hogy az egyetértés mellett nagyon lényeges vitakérdések is fölmerültek. És minden olyan kérdésben, amit az Európai Unió szabályozása nem kötelezően ír elő az Európai Unió tagságát megszerezni kívánó ország számára, a felek közötti nézeteltérés dominál.

Azt hiszem, nem is gondolták végig megfelelően sem a kormányoldalon, sem a munkaadók és munkavállalók oldalán, hogy milyen kérdésekről is van szó; tudniillik, ténylegesen ellentmondásos helyzet alakult ki. Az ország helyzete ugyanis nem olyan kedvező a gazdasági növekedés szempontjából, mint ahogy az államtitkár úr bevezető előadásából következett volna. Hiszen az, hogy a tíz évvel ezelőtti gazdasági termelési színvonalat elértük és most meghaladjuk, azon az áron, hogy az életszínvonal átlagosan sem éri el az 1989-90-ben elért szintjét, és ezen belül az alacsony jövedelműek színvonala súlyosan a tíz évvel ezelőtti alatt van, az súlyos krízisjelenség.

 

 

(11.20)

 

 

Krízisjelenség akkor is, ha az ország a növekedési pályán van jelenleg, és reméljük, hogy az ország a növekedési pályán marad. De hogy ezen a növekedési pályán maradhassunk, és a Nyugat-Európa és a vezető ipari országok és Magyarország közötti rés, amely jelenleg sokkal nagyobb, mint tíz évvel ezelőtt volt, ne nőjön tovább, hanem csökkenjen, ahhoz többek között ezt a konfliktust, amit a munka törvénykönyve szabályoz, meg kell tudnunk oldani.

Mi az egyik oldal érdeke? A munkaadók érdeke, és ezzel bizonyos értelemben az egész társadalom érdekét is kifejezi az, hogy jobban, gyorsabban tudjanak alkalmazkodni a fizetőképes kereslethez. Mit akarok ebben a vonatkozásban hangsúlyozni? Azt, hogy ebben a vonatkozásban a magyar gazdasági életben nem az ide telepedett multinacionális vállalatoknak vannak problémái, mert azok kihasználják a magyar munkaerő adta lehetőséget, a magyar munkaerő viszonylagos olcsóságát és a magyar munkaerő viszonylagos képzettségi színvonalát, és olyan feltételeket tudnak biztosítani a munkavállalóiknak, amelyek az átalakuláshoz vagy a kereslethez való igazodáshoz való követelményeknek megfelelnek, mert ki is fizetik azokat a többletösszegeket, amelyeket a munkavállalók ebben a vonatkozásban megkövetelnek.

Ugyanakkor a Magyarországon működő tőke jelentős része vergődik. Az a tőke vergődik elsősorban és zömében, amelyben a külföldi tulajdonosok nem játszanak szerepet. Ezek a vállalatok - nemcsak kicsi és középvállalatok - bajban vannak. Az esetek nagy részében nincs annyi jövedelmük a jelenlegi kifizetések mellett, hogy az amortizációjukat, tehát a tőke színvonalát fenn tudják tartani, tehát tőkefelélésből élnek. Ezeknek a vállalatoknak a helyzetén és az itt foglalkoztatott munkaerő helyzetén kell javítani, és ebből a szempontból a munka törvénykönyvének segítséget kell nyújtani, nemcsak a tőke és a munkaadók érdekének a biztosítása szempontjából, hanem az egész ország érdeke szempontjából és ezen belül a munkavállaló közvetlen érdeke szempontjából is. Érdekünk, hogy ez a tőke több embert foglalkoztasson, hogy ez a munka nagyobb hatékonysággal foglalkoztassa a munkaerőt, és hogy ennek megfelelően többletjövedelmet is tudjon számára biztosítani.

Arra is szükségünk van, és csak akkor alakulhat ki ez a kedvező feltétel, ha a tőke és a munka közötti konfliktus barátságosan, békésen, konszenzussal oldódik meg, s így nagyon nagy jelentősége van annak, hogy azokban a kérdésekben, ahol ma még nem született konszenzus, a jövőben ez a konszenzus kialakuljon, és hogy a törvény csak akkor kerüljön elfogadásra, ha a konszenzus felé jelentős lépést tudunk előre tenni.

Felmerült az a probléma, hogy a kormányoldal azt állítja magáról, hogy mindent megtett a konszenzus érdekében, és csak a szakszervezetek erősködésén múlik, hogy ez a dolog nem jön létre. Én nem látom a dolgot ilyen egyszerűnek. Egyrészt Magyarországon a tőke, a munka és az állam közötti háromoldalú egyeztetés kialakult rendszerét a kormányzat '98 után a saját jókedve szempontjából talán megfelelően, de az ország igényeit figyelembe véve meggondolatlanul átalakította, és itt elég bizonytalan viszonyok alakultak ki, hogy hogyan tud a tőke és a munka ezekben a fontos kérdésekben egyáltalában tárgyalni. Ilyen értelemben nem lehet azon csodálkozni, hogy a jelenleg kialakult egyeztetési formák ne hoznak átütő sikert olyan kérdésekben sem, ahol meg lehetne alapozni a megegyezést.

De az is igaz, hogy a kormány nem tett meg mindent annak érdekében, hogy az előterjesztésében szereplő munka törvénykönyvének a munkaadók és a munkavállalók oldaláról megfelelő fogadtatása legyen. Azt a furcsaságot is el lehet mondani, hogy tettek a benyújtott két törvényjavaslathoz képest engedményeket, de az engedmények csak nagyon kis mértékben segítették a munkavállalói oldalt.

További tárgyalásokra van szükség, és mi, szabad demokraták most nem megyünk bele a részletekbe, hogy a pihenőidő, a munkaerő átirányítása, az éjszakai munka, a túlmunka vonatkozásában hol kellene új konszenzusos megállapodásra jutni ahhoz, hogy ezt a törvénytervezetet támogatni lehessen. De támogatni ezt a törvénytervezetet csak akkor lehet, ha ezekben a kérdésekben minőségi változás következik be.

Sajnálatosnak tartjuk, hogy azt a javaslatot, amit a foglalkoztatási bizottság megfogalmazott, hogy válasszuk le a már kialakult konszenzusos kérdéseket a többitől, és azt fogadjuk el viszonylag gyorsan, a kormányoldal nem fogadta el. Zárójelben megjegyzem, hogy a kormány nem teljesítette az EU-val szembeni kötelezettségeit, mert az EU-val szembeni kötelezettsége az lett volna, hogy ezekben a kérdésekben az év végéig törvényt módosít, nem pedig az, hogy benyújtja. Én olvastam a papirost, amelyben ez szerepel, pontatlanul mondta az államtitkár úr... (Glattfelder Béla: A benyújtás szerepel.) Nem a benyújtásról volt szó, hanem az elfogadásról volt szó, és elfogadásra csak jövő év első negyedévben fog kerülni. (Glattfelder Béla: A kormány arra nem vállalhat felelősséget. Nem a kormány fogadja el, hanem a parlament.) Ez igaz, csak a szöveg mégis az elfogadásra vonatkozik, és a kormány ígéretet tett arra, hogy ezt a parlament elé úgy nyújtja be, hogy a parlament meg tudja tárgyalni, és el tudja fogadni. De ez egy lényegtelen részletkérdése az ügynek.

A kérdésnek az a lényege, hogy számtalan olyan ügy van, ahol ez a konszenzus nem alakult ki, és ahol mind a munkaadói, mind a munkavállalói érdeknek, de az egész ország érdekének is az felel meg, ha ezt a konszenzust elérjük.

Mi, szabad demokraták akkor akarjuk és akkor fogjuk támogatni a törvényt és az elfogadását javasolni, ha az előterjesztett kérdésekben a konszenzusos megállapodáshoz lényegesen közeledünk, és ilyen javaslatokat is fogunk tenni, bízva abban, hogy a felek a rendelkezésre álló időt kihasználva a konszenzus keresésében ugyancsak lépéseket fognak tenni.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban.)

 

ELNÖK: Megköszönöm a képviselő úr felszólalását. Hozzászólásra következik Herényi Károly képviselő úr, a Magyar Demokrata Fórum képviselőcsoportjának vezérszónoka; őt követi majd Kiss Andor képviselő úr, a MIÉP képviselőcsoportja nevében. Öné a szó, képviselő úr.

 

HERÉNYI KÁROLY, az MDF képviselőcsoportja részéről: Tisztelt Elnök Asszony! Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Ez az évtized, ami mögöttünk áll, a változások évtizede volt, és nyilván ezek a változások nem hagyhatták érintetlenül a munka világát sem, sőt a legnagyobb változásokat talán itt tapasztalhattuk.

A kilencvenes esztendők előtt az akkori állapotot alapvetően az jellemezte, hogy az állam mint a legnagyobb munkaadó, ennek a szférának a legjelentősebb szereplője volt.

 

(11.30)

 

Az elmúlt tíz esztendőben az állami szerepvállalás erősen háttérbe szorult, a piacon más szereplők jelentek meg.

A törvényhozás - mint számos esetben - az elmúlt tíz esztendőben e téren is versenyt futott a valósággal, a jelenségekkel, és próbálta a törvényi hátteret megteremteni. Ennek egyik szemléletes bizonyítéka, hogy 1992-ben a munka törvénykönyvéről egy egészen új törvényt kellett alkotni, de ezt a törvényt is azóta számos esetben módosítani kellett.

Most egy új helyzetbe kerültünk, most nem a valóság után rohan a törvényhozás, hiszen azt gondolom, hogy alapvetően a munka törvénykönyve a hazai viszonyokat nagyjából törvényi háttérrel megfelelően ellátja, most egy új feladat megoldása hárul ránk, az európai uniós csatlakozás követelményeinek való megfelelés feladata. Ez a mostani módosítás alapvetően ezt célozza meg és ezt irányozza elő. Hála istennek, előállt az a helyzet, amit Nagy Sándor képviselőtársam az előbb említett, hogy ez a kilenc irányelv, hat plusz három irányelv... - legalább három irányelv esetében nem követő magatartást tanúsítunk, és nem az események után futunk, hanem már előre gondolkodunk, és előre cselekszünk.

A Magyar Demokrata Fórum 1990 óta, kormányra kerülése óta elkötelezett híve az európai uniós csatlakozásnak. A most elénk terjesztett törvényjavaslat ennek az akaratnak, az uniós csatlakozásnak a cselekvéssé való konvertálását, alakítását jelenti, hiszen ez az aprómunka teszi lehetővé azt, hogy ez csatlakozás valójában minél előbb bekövetkezzék. A Magyar Demokrata Fórum üdvözli, hogy Magyarország a teljes jogú európai uniós tagság elnyeréséhez szükséges feladatokat sorra sikerrel teljesíti. Ezen folyamat része a jogharmonizáció és az, hogy a Magyar Köztársaság kilenc közösségi irányelv rendelkezéseit építse be a munka törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény és az ezzel összefüggő egyes munkaügyi tárgyú törvények szabályai közé.

A közösségi jogokkal való harmonizáció meggyőződésünk szerint segíti a munkaerő hatékonyságának növekedését és ezen keresztül az ország teljesítőképességének és életszínvonalának javulását. A jogharmonizáció a munkaerő szabad áramlásának feltételei között egyforma jogbiztonságot fog adni a közösségben munkát vállaló honfitársainknak és a nálunk dolgozó, más tagországbeli munkavállalóknak is, egyben a módosítások előnyösek a munkáltatók és a tőkeáramlás szempontjából is.

A törvényjavaslatot életre hívó kötelezettségekkel és törekvésekkel a Magyar Demokrata Fórum messzemenően egyetért. Ugyanakkor azt is le kell szögeznünk, hogy a Magyar Demokrata Fórum csak olyan változtatásokat támogat a munka világának szabályrendjében, ami a hazai munkavállalókat nem juttatja akaratuk ellenére, külső kényszerként a jelenleginél rosszabb helyzetbe, sőt helyzetüket javítja.

Szeretnénk felhívni a figyelmet, hogy a törvénytervezet általános indoklása világosan fogalmaz: a törvényalkotó feladata a közösségi irányelvek beépítése a hazai munkaügyi törvénykezés szabályrendjébe, és nem az irányelvek szövegszerű, sokszor tükörszerű fordítása, illetve átmásolása. Itt szeretnék utalni egyik ellenzéki képviselőtársunk előzetes felszólalására, aki azt mondta, idáig úgy gondolták, hogy a jogharmonizáció nem egyéb, mint a közösségi irányelvek vagy szabályok kiollózása és beragasztása a magyar jogrendbe. Ha ennek a javaslatnak van hibája - és még egyszer előrebocsátom, hogy messzemenően egyetértünk az elvekkel -, akkor a hibája talán az, hogy túl szöveghűen vette át a fordításokat, figyelmen kívül hagyva a magyar valóságot, a magyar gondolkodásmódot.

A Közösség egyes országainak nemzeti munkaügyi szabályozása a közösségi irányelveken alapul, de figyelembe veszi a nemzeti sajátosságokat, az egyes országok eltérő feltételrendszerét, hagyományait. A hazai szabályozásban ugyanezt a közelítési módot tartjuk követésre érdemesnek, és azt gondoljuk, a mostani törvényjavaslat alapvetően ezt teszi. A jogharmonizációs kötelezettségen túl a hazai szociális piacgazdaság gyors ütemű fejlődése túlhaladta bizonyos értelemben a jelenlegi munkaügyi szabályrendszert, tehát az átalakítás ezért is sürgető. Időközben jelent meg igény például a részmunkaidős foglalkoztatásra vagy a távmunka szabályozására. Most időtálló törvényt kell alkotnunk, amit a hazai munkavállalókkal és munkáltatókkal szembeni felelősség, a szakszerűség és a gondosság kell hogy áthasson és jellemezzen.

Amint mondottam, az alapelvekkel egyetértünk, de a törvényjavaslat számos helyen bizonytalan megfogalmazásokat tartalmaz, amelyeknek újragondolását javasoljuk. Erre néhány példát hadd soroljak fel! Minden bizonnyal fordítási hiba, hogy a törvényjavaslat 3. §-ában módosítani javasolt, a munka törvénykönyve 5. § (1) bekezdése a hátrányos megkülönböztetés tilalmáról szólva fajról beszél. Ez súlyos fordítási hiba nézetünk szerint. Természetesen az etnikai hovatartozás szerinti hátrányos különbségtétel tilalmával messzemenően egyetértünk.

Szintén félrevezető és korrekciót igényel a törvényjavaslat 4. §-ában előírt rendelkezés, amely a hátrányos megkülönböztetés szabályairól beszél. Nyilván nem így értette az előterjesztő, de ezek a hibák is jelzik, hogy a törvényjavaslat kiforrott anyagnak még nem teljességében tekinthető.

A javasolt törvényszöveg több helyen megfogalmazásában is irányelv jegyeket mutat. A javaslat 2. §-a az eredeti munka törvénykönyve 3. §-át kiegészíti a (2) bekezdéssel, melyben a jogok gyakorlása és a kötelezettségek teljesítése szempontjából jelentős tényekről és körülményekről ír a törvényszöveg. A "jelentős" szó nehezen értelmezhető a jogalkalmazás során.

Hasonló aggályokat vet fel a törvényjavaslat 7. §-ában megjelenő, a 76. §-t kiegészítő rész, "a munkavállalót terhelő munkába járási aránytalan többletköltséget" vagy "az átirányítással járó aránytalan sérelem" fordulat alkalmazásával. Hasonló megfoghatatlan kitételek több helyen is fellelhetőek.

Ezek az irányelvekbe illő megfogalmazások a munkavállalók kiszolgáltatottságát is növelhetik, ugyanakkor parttalan viták alapjául szolgálhatnak a munkáltatók és dolgozói érdekképviseletek között. Félő, hogy a munkaügyi vitákban eljáró bíróságok is kellő jogi iránymutatás nélkül maradnak, ha a törvényi előírások nem elégségesen egzaktak.

A fiatal munkavállalók munkaviszonyának kérdését rendezni kell. Öröm számunkra, hogy a törvényjavaslat ezt megteszi. A 18 éven aluli munkavállalók foglalkoztatási szabályrendjének törvénybe iktatását a Magyar Demokrata Fórum üdvözli.

A csoportos létszámcsökkentés szabályai ma is jól kidolgozottak, a változtatások azonban további pozitív módosításoknak tekinthetőek. A törvényjavaslat könnyebbé teszi a felszabaduló munkaerő újrafoglalkoztatását, növeli a munkaerő-piaci szervezetek munkájának hatékonyságát. Megnő a munkáltatók felelőssége, számot kell adniuk a csoportos létszámcsökkentés elkerülése érdekében és a hatások enyhítésére tett intézkedésekről.

Hasznos a munkaerő-kölcsönzés munkajogi szabályainak megalkotása. A munkaerő-kölcsönzés már jó ideje élő gyakorlat, azonban szabályok és nyilvántartások nélkül. Az új szabályok a kölcsönözhető munkaerő jogbiztonságát teremtik meg, tiszta viszonyokat határoznak meg a munkaerőt kölcsönbe adó, a kölcsönbe vevő szervezetek és a munkavállalók között. A kölcsön munkaerő a munkaerőpiac perifériájáról bekerül a teljes jogú munkavállalói körbe, ami önmagában is bővítheti a foglalkoztatottságot, és európai színvonalra emeli a munka világának ezt a szeletét is.

Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Ház! A pozitív változások kidolgozottsága jó, ugyanakkor néhány változtatási javaslat kevésbé jól kimunkált, újragondolást, a közösségi irányelvek nemzeti alkalmazási lehetőségeinek feltárását, hazai jogrendünkbe illesztését követeli.

Alapelvnek tekintjük, hogy azon területeken, ahol a jelenlegi munkaügyi szabályozás jó, ne rontsuk el; ahol a munkavállalót hátrányosan érintik a szükségszerű változások, az átállásra adjunk időt; ahol lehet, a változtatás ne diktátum legyen, hanem a munkavállalókkal konszenzuson alapuló új feltételrendszer.

 

 

(11.40)

 

A törvényjavaslatot áttanulmányozva a teljesség igénye nélkül a Magyar Demokrata Fórum ezeket a módosítandó területeket az alábbiakban jelöli meg.

Ilyen a javaslat 9. §-a, amelynek (2) bekezdésében megfogalmazottak szerint a törvényszöveg az átirányításnál az aránytalan sérelmet zárja ki. A definíció, ahogy az előbb már erre utaltam, megfoghatatlan, pontosabban kellene körülírni. Pozitívum viszont, hogy a törvényi rendelkezés az átirányítás esetén a ténylegesen végzett munkáért járó magasabb bér kifizetését kötelezővé teszi.

Ilyen a javaslat 11. §-a; ez a rendelkezés az állami, beleértve az állami résztulajdonosi kört is, illetve szélső esetben néhány részvény által önmagában is jogteremtő tulajdonosi kapcsolódást, szabad munkavállalói átirányítást jelent. A törvénymódosítás gyakorlatilag valamennyi munkavállaló munkaszerződésének átdolgozását is igényelné a hatálybalépését követően. A Magyar Demokrata Fórum szerint ez olyan horderejű változás lenne a hazai munka világában, melynek várható hatásait modellezni kell és hatástanulmányt kellene készíteni.

Ilyen a javaslat 15. §-a; ezen rendelkezés szerint, amennyiben kollektív szerződés vagy a felek megállapodása nem rendezi a munkarendet, a munkaidőkeretet, a napi munkaidő-beosztás szabályait a munkáltató állapítja meg. Ez a rendelkezés elvileg feleslegessé teszi a munkavállalói és az érdekvédelmi szervezetek hozzájárulását. A rendelkezést ismételt megfontolásra javasoljuk.

A 118/A. § (1) és (2) bekezdése alapján legfeljebb négyhavi munkaidőkeret is meghatározható. A törvényjavaslat ugyan kollektív szerződéshez köti ezt a lehetőséget, de nem hagyható figyelmen kívül, hogy a munkáltató és a munkavállaló érdekérvényesítési lehetőségei jelentősen eltérnek.

A tervezett változások racionalitása ugyan vitán felül álló, de a hazai feltételek bizonyos esetekben még hiányoznak. Elég, ha a gyermekintézmények nyitva tartására utalunk, amely önmagában is kizárná a dolgozó nők többségét a munkavállalási lehetőségekből, különösen akkor, ha a 119. § (3) bekezdés és a 120. § (1) bekezdés is életbe lép. A napi négy és tizenkét óra között ingadozó, illetve az egyes napokon belül is változtatható munkaidőt a gyermekes anyák, különösen a gyermeküket egyedül nevelők - függetlenül attól, hogy nők vagy férfiak -, nem vagy csak nagyon nehezen tudják tolerálni. A Magyar Demokrata Fórum szerint ezen rendelkezések csak a munkavállalók hozzájárulásával valósíthatók meg, különösen akkor, ha az érintettek garanciát kapnak arra, hogy ne érje őket joghátrány, ha a munkáltató felhívására nem áll módjukban vállalni az érintett jogszabályokban körülírt kötelezettségeket.

Tisztelt Ház! Most a családtámogatással összefüggő kérdésekről szeretnék szólni. A gyermekgondozási szabadságról visszatérő szülőknek, a gyakorlati igénybevétel alapján elsősorban az anyáknak javasoljuk, hogy 90 napig ne lehessen felmondani, szemben a törvény módosításában szereplő 30 nappal. Ez a viszonylag hosszabb türelmi idő lehetővé tenné a gyermekes szülőknek az új helyzethez való alkalmazkodását, megkönnyítené a keresőtevékenység és a gyermeknevelés összeegyeztetését. A törvényben javasolt 30 napos felmondási idő alatt sem a munkavállalónak, sem a munkáltatónak nem válik egyértelművé, hogy a szülő, az anya az új helyzetben a vele szemben támasztott munkakövetelményeknek meg tud-e felelni vagy sem.

A munka törvénykönyve a módosítások után sem - s ezt talán hiányosságaként vethetném fel - foglalkozik kellő mélységben a részmunkaidős foglalkoztatással. A részmunkaidős foglalkoztatás elterjesztésében nagy lehetőségek rejlenek mind foglalkoztatáspolitikai szempontból, mind a munkavégzés és a családi élet harmonizálása érdekében; ugyanakkor elősegíti a munkaerőpiac nagyobb flexibilitását is. Nemzetközi összehasonlításban a részmunkaidős foglalkoztatásban nagy lemaradásunk van. Mi részmunkaidő esetében szülőkről beszélünk, a rendelkezésre álló statisztikák ugyanakkor csak a nőkre vonatkoznak, így ezeket idézem dr. Frei Mária egyik tanulmányából. Ezek szerint a részmunkaidőben foglalkoztatott nők aránya a női foglalkoztatottak százalékában 1998-ban az Európai Unió átlagában 28,1, százalék volt, Angliában 41,2 százalék, Németországban 32,4 százalék, Belgiumban 32,2 százalék, Ausztriában 22,2 százalék, még Törökországban is 13,3 százalék. Ezzel szemben Magyarországon ez az arány 5 százalék, ami Csehország 5,4 százalékos adatával vethető össze. A részmunkaidős foglalkoztatás ezekben az országokban 1990 óta körülbelül ezen a szinten mozog. Úgy véljük, hogy még azonos munkavolumen mellett is nagyobb lenne a nők foglalkoztatási aránya Magyarországon, ha nagyobb gondot fordítanánk a részmunkaidős foglalkoztatásra.

Természetesen megkérdezhetjük, hogy mi az akadálya ennek hazánkban. Kereseti oldalon a munkáltatók általában azt szokták felvetni, hogy a munkaadónak nem érdeke a részmunkaidős munkavállalók alkalmazása, mivel ezáltal fajlagosan megnövekednek a költségei - utazási költségtérítés, védőruha, egészségügyi hozzájárulás, egyebek -, valamint a munkaszervezési-adminisztrációs terhek is megnőnek. A munkavállalói oldalról is jelentkeznek problémák, hiszen a részmunkaidősök joggal vélhetik úgy, hogy munkaerő-piaci pozíciójuk általában gyengébb, mint a teljes munkaidőben foglalkoztatott társaiké. Például tőlük esetenként könnyebben válnak meg, alacsonyak az alacsony munkabérből származtatott juttatások, például a nyugdíj, valamint az egyéb ellátások is. A részmunkaidős alacsony keresethez képest a részmunkaidőben foglalkoztatottak költségei - ruházkodás, étkezés - fajlagosan olyan magasak lehetnek, hogy nem éri meg a különbséget. Ezek az indokok természetesen jogosak és nehezen leküzdhetőek, ám azt javasoljuk, hogy ez a front a törvényi környezetet tekintve kerüljön áttörésre.

A nemzeti családpolitikai koncepció kilátásba helyezte, hogy olyan módosítást eszközöl a munka törvénykönyvén, ami után a munkáltató a kisgyermekes szülők igényét a részmunkaidős foglalkoztatásra csak alapos indokkal utasíthatja el. Javasoljuk, hogy a kisgyermekes szülők részmunkaidős foglalkoztatása esetén a munkavállalóknak az egészségügyi hozzájárulás mértékét központi forrásból, például a Munkaerő-piaci Alapból térítsék meg, esetleg fontoljunk meg további adókönnyítéseket is.

Tisztelt Ház! Most elsősorban a kisgyermekes szülők részmunkaidős foglalkoztatásáról beszéltem, és amennyiben az anyák ezt szélesebb körben igénybe veszik, úgy jobb lehetőségük lesz a teljes munkaidős foglalkoztatásra is akkor, ha a gyermeknevelési időszak lezárul. Ez tehát egy komoly további előny, mert a 35-40 közötti nők újra bekapcsolódása a munkába ma nem megoldott kérdés. De hozzáteszem, hogy a részmunkaidő kérdése nemcsak a kisgyermekeiket nevelő szülőket kell hogy érintse, hanem ki kell terjeszteni általában a munkavállalók teljes körére.

Azzal kezdtem a beszédemet, hogy az elmúlt tíz esztendő a nagy változások ideje volt és a szereplők is változtak. Ma a munka világát sajátos szerepzavar jellemzi. Csak két példát hadd citáljak. Az egyik: az előző ciklus idején elfogadott Bokros-csomag nagy jó akarattal sem nevezhető egy baloldali program vagy koncepció megvalósításának; a másik pedig a közelmúltunk egyik történése, amikor a minimálbér ügyét vitattuk. Itt a szakszervezetek, akik meglehetősen nagy szerepzavarba kerültek, tulajdonképpen az állammal szemben fogalmazták meg igényeiket, és ebben a helyzetben a munkavállalók érdekeinek képviseletét a minimálbér felemelésével tulajdonképpen a polgári kormány vállalta át. Nagyon fontos ennek a most előttünk fekvő javaslatnak a megvitatása és elfogadása; ennek sikere akkor garantálható, ha a szerepek tisztázottak, mindenki a saját szerepének megfelelő identitást veszi fel, ennek megfelelően cselekszik.

Ennek figyelembevételével a Magyar Demokrata Fórum képviselőcsoportja a törvényjavaslatot elfogadásra javasolja. Köszönöm a megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Hozzászólásra következik a MIÉP képviselőcsoportja nevében Kiss Andor képviselő úr. Öné a szó, képviselő úr.

 

KISS ANDOR, a MIÉP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Képviselőtársaim! Államtitkár Úr! Felszólalásommal valahol ott kapcsolódnék az elhangzottakhoz, ahol Herényi Károly, előttem szóló képviselőtársam abbahagyta. Valóban az elmúlt tíz évben gyökeres változások történtek kis hazánkban. Sokkal több munkáltató van ebben az országban, mint tíz-tizenöt évvel ezelőtt, és sajnos kevesebb valódi munkavállaló van az országban.

 

 

(11.50)

 

Ilyen körülmények között azt képzeltem a törvény elolvasása előtt, hogy egy olyan törvényjavaslat fog elénk kerülni, amelyik sokkal jobban védi eme megfogyatkozott munkavállalók érdekeit. Ilyen szemszögből tekintettem át a törvényjavaslatot. Örömömre szolgált, hogy fölütve a 3. §-nál, rögtön egy pozitív oldalát találtam meg a törvényjavaslatnak, ahol a hátrányos megkülönböztetésre vonatkozóan különböző szabályokat fogalmaz meg a javaslat. Frakcióvezetőnk tegnapelőtti felszólalása jutott eszembe, hogy ha ez a munka törvénykönyve már érvényben lenne, akkor az a hátrányos megkülönböztetés, amit vele szemben alkalmaztak a Magyar Rádiónál, a továbbiakban nem fordulhatna elő. Elgondolkoztam rajta: ha mint munkavállaló beballagnék a Magyar Rádióba, ha véletlenül újságíró lennék és felvételemet kérném Nej György brigádjába mint újságíró, akkor ha frakcióvezetőmmel nem hajlandó egy asztalhoz leülni, engem biztosan nem is alkalmazna. Hála ennek a törvényjavaslatnak, ez a későbbiekben talán elkerülhető lesz.

Aztán továbblapoztam a törvényjavaslatot: a 7. §-ban már a munkavállalókra negatív hatású változásokat találtam. Miről is szól tulajdonképpen ez a 7. §? A munkaviszony létesítésének a szabályait ecseteli, meghatározza azt, hogy miről kell a munkaviszony létesítésekor a munkavállalót tájékoztatni: a munkarendről, a munkabérről, annak egyéb elemeiről, a bérfizetés napjáról, a munkába lépés napjáról, a szabadság kiszámításának módjáról, a felmondás körülményeiről, valamint hogy a kollektív szerződés hatálya alá esik-e a munkavállaló vagy nem. Ha a munkáltató ezt azonnal nem tudja a dolgozó részére elmondani vagy írásba foglalni, erre harminc napja áll rendelkezésre. Furcsállom ezt a harminc napot; ha én munkavállaló vagyok, azt hiszem, ez a hét-nyolc pont az, ami engem leginkább érdekel, és semmiképpen nem vagyok hajlandó vagy nem kívánok erre a tájékoztatásra esetlegesen harminc napot várni.

Ha a törvényjavaslatot egy kicsit hátrébblapozom, megdöbbentő az, hogy egy más jellegű foglalkoztatásnál, a munkaerő bérbeadásánál, gyakorlatilag a kölcsönzésnél erre két hét is elegendő. Miért van ez, miért kell gyakorlatilag egy hónapot várni a munkavállalónak arra, hogy megtudja, tulajdonképpen mikor kell neki munkába lépni?

Szintén a javaslat negatívumai közé kell sorolni - bár ezt államtitkár úr a pozitívumaként említette - a munkaszüneti napokon való foglalkoztatást. Körülbelül másfél évvel ezelőtt frakciónkból egy kérdés hangzott el, hogy szükséges-e Magyarországon a multinacionális vállalatoknak, áruházláncoknak behódolva, gyakorlatilag folyamatos nyitva tartást megengedni ebben az országban, belekényszerítve ezzel a kereskedelmi dolgozókat, hogy éjjel-nappal dolgozzanak, illetve a fogyasztókra, az állampolgárokra vadonatúj fogyasztói szokásokat rákényszeríteni. Azt hiszem, vasárnap, illetve a munkaszüneti napokon az embereknek a templomokba kell elmenni imádkozni, és nem a fogyasztás templomában áldozni. A közelmúltban egy újságban egy magát nevesnek tartó orgonaművész nyilatkozatát olvastam, ami tökéletesen reprezentálja ezt. Idézem: "Amikor az embereknek még csak a zsebükben van a pénz, de még nem költötték el, akkor szinte az üdvösség mosolya lebeg az arcukon." Így tódulnak be az emberek ezekbe a plázákba, amelyet ez az újságcikk szentélynek nevez. Sajnos ezt az egész jelenséget próbálja meg a munka törvénykönyve jogilag szentesíteni. (Glattfelder Béla: Pont korlátozza!)

Kérdezem azt, hogy igény van-e erre a magyar társadalomban. Másfél évvel ezelőtt a Gazdasági Minisztériumtól azt a választ kaptuk, hogy természetesen a fogyasztóknak igényük van. Persze, minden igény úgy keletkezik, ahogy a társadalomban a polgárokat irányítani próbálják. Ha arra keltenének igényt, hogy vasárnap a valódi templomokba menjenek el az emberek, akkor arra lenne igényük; ha úgy keltik bennük az igényt, hogy a plázákba menjenek, természetesen kimutatható, hogy arra lesz igényük.

A törvénymódosítással kapcsolatban részletesebben a 23. §-sal szeretnék foglalkozni, amely gyakorlatilag egy teljesen új IX. fejezettel kívánja a munka törvénykönyvét kiegészíteni. A Magyar Igazság és Élet Pártja képviselőcsoportja ezzel az elképzeléssel az alábbi indokok miatt nem ért egyet.

A munkaerő-kölcsönzéssel egy olyan jogviszony megteremtésének a jogi lehetőségét javasolja a törvénytervezet, amelyben a munkaadó kölcsönzés céljából létesít munkaviszonyt a munkavállalóval, hogy azokat rendszeresen bérbe adja más munkáltatók részére. Ez az elképzelés véleményünk szerint idegen a munkajog társadalmi rendeltetésétől. A munkajog ugyanis azt a társadalmi jelenséget szabályozza, amikor a munkaadó saját feladatainak elvégzése céljából létesít munkaviszonyt a munkavállalóval. Eddig, ha a munkaadónak idegen munkaerőre volt szüksége, akkor azt megtehette vállalkozási megbízás alapján. Ha például betört egy üveg vagy elromlott valami, akkor hívták az üvegest vagy a szerelőt. Lehetőség volt egész munkabrigádok igénybevételére is, hiszen a vállalkozói vagy alvállalkozói szerződés megkötésére rendelkezésre álltak a szükséges jogi formulák. Tartós gazdasági kapcsolatok kialakítására is rengeteg példa kínálkozik. Ezen túlmenően a munkaerő-piacon a megfelelő munkaerő felderítése és közvetítése céljából rendelkezésre álltak és ma is rendelkezésre állnak a munkaerő-közvetítéssel foglalkozó vállalkozások szolgáltatásai is. Ez utóbbi cégek vállalkozási megbízási szerződés keretében végzik munkájukat. Ez a rendszer ez idáig is működőképesnek bizonyult, valószínűleg a továbbiakban is az lehetne. A munkavállalók bérbeadási célzattal történő foglalkozása iránti munkavállalói igény nem merült fel valójában, és véleményünk szerint ilyen jelen pillanatban sem kimutatható.

A Magyar Igazság és Élet Pártja frakciója a munkaerő-kölcsönzés intézményének megteremtésében egy károsan torzító irányba ható folyamat kezdeti lépéseit látja felbukkanni. Ennek a jogintézménynek a gátlástalan és visszaélés jellegű használatával a munkavállalók jelentős része ejthető fogságba és kényszeríthető egy modernebb szerkezetű cselédsorba. Ennek a folyamatnak a kivitelezése a törvényjavaslat szövegéből kiindulva a következő forgatókönyv szerint esetleg lebonyolítható.

Jelenleg a munkaerő-közvetítéssel foglalkozó vállalkozások azok, amelyek naprakészen figyelemmel kísérik a munkaerő-piaci folyamatokat, ezen vállalkozások tulajdonosai leginkább alkalmasak arra, hogy a törvényjavaslatban megfogalmazott lehetőségek alapján ilyen munkaerő-közvetítő vállalkozásokat létesítsenek. Erre az előterjesztés tartalma szerint közvetlen lehetőségük ugyan nincs, mivel semmis az a szerződés, amely a kölcsönbe adó és a munkavállaló között olyan tartalommal jön létre, miszerint a munkavállaló a munkaerejét bérbe vevő céggel a későbbiek során nem létesíthet munkaviszonyt. Nem lenne tilos azonban az, ha a munkaerő-közvetítésben érdekelt vállalkozások tulajdonosi köre olyan gazdasági társaságot hoz létre, amely munkaerő-kölcsönzéssel foglalkozik. Ilyen módon kialakítható egy olyan szituáció, amelyben csak azt adják bérbe, akinek jutalék ellenében keresnek majd munkahelyet. Az a munkavállaló, aki ily módon nem ad jutalékot az ilyen bérbeadónak, az a későbbiekben eleshet munkalehetőségtől. A pillanatnyi kiszolgáltatottság légkörében ezzel a módszerrel jelentős létszámú munkavállalói csoport ejthető csapdahelyzetbe, ebből a helyzetből sokak számára nehéz lesz a kiút és a folyamatos fogság állapotában maradnak, ezzel tartósan korlátozva lesznek munkaértékük továbbfejlesztésében.

Felmerülhet, kedves képviselőtársaim, hogy kik azok az állampolgárok, akik ilyen munkaerő-közvetítésben ebbe a csapdahelyzetbe belekerülhetnek. Erre a kérdésre az életszerűség realitásai adják meg a választ. Munkaerő-közvetítéssel árnyalt bérbeadásra olyan munkavállalók kerülhetnek, akiknek alacsony a szakképzettségük, egyszerű munkákat, munkafolyamatokat képesek elvégezni: takarítónők, őrök, különböző kisegítők, segédmunkások, rakodómunkások. A későbbi szakaszban azonban nyilvánvalóan a munkavállalói kör egyre kvalifikáltabb területeire is kiterjedhet ez a munkaerő-közvetítés. Megkezdődne egy olyan, egyre bővülő munkavállalói réteg kialakítása, akinek a munkaerejét bérbe adják, majd ha elhelyezkedik, akkor rendszeres közvetítői jutalékot fizet a gazdájának.

 

 

(Az elnöki széket Gyimóthy Géza, az Országgyűlés
alelnöke foglalja el.)

 

Ha a későbbiekben állást veszít, akkor a gazdája visszaveheti őt, ha újra bérbe adja, akkor azonban újra jutalékot kell majd fizetnie a munkaadójának. Véleményünk szerint tulajdonképpen egy kiszolgáltatott, személyi állapotában csökkent értékű néposztály kialakítását célozza a törvényjavaslat ezen része, európai uniós jogharmonizációra hivatkozva.

 

 

(12.00)

 

A MIÉP-frakció az előterjesztés tartalmát gazdasági szempontból is megvizsgálta. Általában az ilyen munkavállalók java része a személyi jövedelemadót és az egyéb közterheket is jelentős nagyságúnak tartja. Egy ilyen bérbe adó jellegű munkaerő-kölcsönzés intézménye azonban további többletelvonást eredményez ennél a munkavállalónál, gondoljunk csak arra például, hogy esetlegesen jutalékot fizethet a gazdájának. Ha ez az elvonás idővel koncentrálódna, a tiltások hiányában külföldi érdekeltségek kezébe kerülhetnek ezek a munkaerő-közvetítő vállalkozások, ily módon esetleges adókedvezményeik vagy egyebek miatt további károk is érhetik az államháztartást.

A Magyar Igazság és Élet Pártja ezen indokokra hivatkozva szeretné felhívni a kormány figyelmét, hogy a törvényjavaslatnak e munkaerő-kölcsönzéses módosítását ezen veszélyek alapján gondolja át és dolgozza át.

Ugyancsak kifogásoljuk azt, ami a 193/d pontban találtatik, hogy "a kölcsönadó csak az a belföldi székhelyű gazdasági társaság lehet..." - folytatódik. Miért csak gazdasági társaság? Egy egyéni vállalkozó nem végezhet esetleg ilyen tevékenységet vagy alapítvány vagy szövetség vagy egyesület vagy valami? Miért korlátozódik ez az esetleges tevékenység a gazdasági társaságokra? Azt hiszem, ez is egy súlyos diszkriminációja ennek a törvényjavaslatnak.

Összefoglalva: a Magyar Igazság és Élet Pártja sokkal inkább munkavállaló-barát munkatörvénykönyv-módosítást várt el a kormánytól. Azon indokokat, természetesen a kényszert, azt, hogy a jogharmonizáció miatt ezt még az idén be kellett nyújtani, méltányoljuk. Összességében azonban ilyen formában ezt a törvénymódosítást nem tudjuk javasolni; kérjük, további egyeztetéssel, esetlegesen átdolgozva terjesszék a Ház elé.

Köszönöm figyelmüket. (Taps a MIÉP padsoraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! A vezérszónoki felszólalások végére értünk. Az általános vitát elnapolom; folytatására későbbi ülésünkön kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a cselekvőképességgel, gondnoksággal összefüggő egyes törvények módosításáról szóló törvényjavaslat általános vitájának megkezdése. De mielőtt ezt megkezdenénk, Hende Csaba államtitkár úr érkezik már, jelzés alapján rövidesen megérkezik az ülésterembe. Tíz perc technikai szünetet rendelek el, míg megérkezik.

 

 

(Szünet: 12.04 - 12.16

Elnök: Gyimóthy Géza

Jegyzők: Herényi Károly és dr. Juhászné Lévai Katalin)

 

 




Felszólalások:   1   1-45   46-60      Ülésnap adatai