Készült: 2024.03.28.20:22:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

67. ülésnap (2015.04.27.), 243. felszólalás
Felszólaló Harangozó Gábor István (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:08


Felszólalások:  Előző  243  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HARANGOZÓ GÁBOR ISTVÁN (MSZP): Köszö­nöm szépen, elnök úr. Kezdeném azzal, amivel a múltkor is kezdtük, hogy ez a törvény nem másról szól, mint hogy a Fidesz hatalomgyakorlatának az az egyik alappillére, hogy vidéken a földeknek egy jelentős részét odaadja a haveroknak. Ezek a haverok helyben meghatározzák, hogy kinek van megélhetése és kinek nincs, mert a helyben élő családi gazdálkodók akkor fognak tudni boldogulni, ha ezekkel a helyi nagyurakkal megegyeznek; akivel meg nem tudnak megegyezni, az meg elmehet közmunkában cseléd­nek. Ez a dolog lényege. Az így kiosztható földek viszont sajnos most már elfogytak, új földek után kellett nézni, és a Fidesz kinézte a nemzeti parkok földjeit.

Mondhatnak erre akármit, csak éppen mindenki, aki vidéken él, tudja, hogy kiknek ajánlották már ki ezeket a földeket. Államtitkár úr, neveket tudnék én is sorolni, akik már elvégezték a kis tanfolyamaikat (Zaj, felzúdulás, közbekiáltások a kormánypártok sorai­ból: Halljuk! ‑ Na, mondjad! ‑ Az elnök csenget.), hogy szépen földbirtokossá válhassanak olyanok, akik soha nem foglalkoztak földműveléssel. Tehát ennek a törvénynek ez az igazi lényege.

És mielőtt megvádolnának minket azzal, hogy mi azt akarjuk megakadályozni, hogy Magyar­országon sok új földművelő legyen, el kell mondjam: azt üdvözöljük, hogy lényegesen többen foglalkoznak vidéken a földek megművelésével, több családnak tud megélhetést nyújtani a föld.

(18.50)

Ezzel nincs gond. Azzal a körülbelül egyharmadnyi földhasznosítással van gond, amit önök a rendszer működtetésére lenyúltak. Miután a természetvédelem alappilléreiként működő nemzeti parkokat is ebbe a földmutyiba akarják bevonni, ehhez mi nem adhatjuk a nevünket. És nem arról van szó, hogy kétharmados vagy feles törvényhez adjuk-e a nevünket, hanem egyszerűen arról van szó, hogy az MSZP egyetlen szavazatot sem ad a belső válságoktól meggyengült Fidesz korrupcióra épített földmutyi­jának fenntartásához. (Németh Szilárd István: Sikerült felolvasni. ‑ Derültség a Fidesz soraiból. - Köz­beszólás az MSZP soraiból: Mi nem nevetnénk ennyire!)

Arról beszéltek itt nekünk, hogy a cél az, hogy jogpolitikailag egységes és átlátható földhasználati gyakorlat legyen. Tisztelt Képviselőtársaim! Ha ez lenne a cél, akkor támogatniuk kellett volna azt a javaslatunkat, amit egyébként mindenféle szakmai egyeztetés alapfeltételéül szabtunk, amiben azokat a feltételeket szabtuk meg, hogy 1. a nemzeti parkokhoz nem lehet hozzányúlni; 2. a Kehi bevonásával minden eddigi, önök által kiosztott földet vizsgáljanak fölül, hogy volt-e korrupció vagy nem. Hiszen a legutolsó Kehi-vizsgálat azt tárta fel, hogy az általuk megvizsgált földek harmadánál volt korrupció, akármit hazudik erről államtitkár úr, én olvastam azt a jelentést, és ezért nagyon fontos az is, hogy mindent hozzanak nyilvánosságra. Ez a Kehi-jelentés is a mai napig titkos. Tíz évre titkosították, pedig a saját törvényeik szerint ki kellett volna tenni a teljes Kehi-jelentést a honlapjukra, és miután minden tény megismerhetővé vált, ott, ahol korrupció volt, vegyék el a földeket azoktól, akik korrupt módon jutottak hozzá, és egy tisztességes eljárással írják ki újra a pályázatokat úgy, hogy a helyi gazdálkodóknak biztosítsanak legelőt és megélhetést a helyi családoknak. Ha ezek a feltételek adottak, kiirtják a korrupciót a földpályázati rendszerből, akkor beszélhetünk arról, hogy mi legyen a HM-es földekkel, meg egyáltalán hogyan lehet egységes és átlátható földhasznosítási gyakorlatot bevezetni.

Végezetül még egy gondolat. Ahhoz, hogy az agrárgazdaságban rendet rakjunk, nemcsak a földhasznosításból kell a korrupciót kiirtani, hanem rendkívül fontosnak tartjuk azt is, és szeretném itt is megemlíteni, hogy az alapvető élelmiszerek tekintetében legalább 5 százalékra le kell csökkenteni az áfát, mert évi 300 milliárd forintnyi áfacsalás van az élelmiszer-ágazatban, amit másképpen nem tudunk megakadályozni. Ha ezekre a lépésekre önök hajlandóak, akkor rendkívül változatos szakmai megoldásokat lehet arra találni, hogy hogyan hasznosítsuk tisztességes körülmények között a földeket. Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  243  Következő    Ülésnap adatai