Készült: 2024.03.28.20:46:24 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

21. ülésnap (2010.07.05.), 354. felszólalás
Felszólaló Dr. Schiffer András (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:38


Felszólalások:  Előző  354  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SCHIFFER ANDRÁS (LMP): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Először is szeretném tisztába tenni azt, hogy a korábbi felszólalásomban nem a Jobbikot, nem a Magyar Gárdát kívántam védeni, egyszerűen bizonyos jogállami elveket. Akkor lesz erős a magyar demokrácia, és akkor fogják tisztelni a szabályokat Magyarországon a polgárok, ha a különböző jogállami elvek nem szelektíven érvényesülnek, és igen, ugyanazok a jogok illetik meg azt, aki adott esetben egy ilyen jellegű szervezethez tartozik, mint például azokat, akik tegnap a Budapest Pride fesztivál megnyitóján részt vettek. Ezek a jogok oszthatatlanok, és megilletnek mindenkit politikai nézetre, származásra, szexuális irányultságra, vallási hovatartozásra tekintet nélkül.

A tegnapi napon, csakhogy e törvényjavaslat értelmetlenségére rávilágítsak, kiszálltak a rendőrség emberei a Művész Mozihoz, ahol ennek a fesztiválnak a megnyitója volt, és ettől függetlenül az onnan elvonuló békés polgárokat megtámadták huligánok. Ezek a huligánok történetesen nem Gárda-felszerelésben voltak, hanem másféle egyenpólót viseltek. Tehát a magyar rendőrség (Derültség a Fidesz soraiból.) - én egyáltalán nem tartom ezt viccesnek, tisztelt képviselő úr - egyfelől folytatja azt, ami az elmúlt nyolc évre jellemző volt, hogy egyik oldalon nem képes megvédeni azokat a polgárokat, akik ki vannak téve az ilyen brutális erőszaknak, a másik oldalon pedig a tegnapi eset rávilágított ennek a gárdaszabálynak a tökéletes hiábavalóságára. Lehet itt most aktuálpolitikailag különböző kommunikációs szempontoknak megfelelve egy egyesületre vagy egy szervezkedésre kihegyezve szabályokat alkotni, de éppen a tegnapi támadás mutatja azt, hogy ez tökéletesen hatástalan. Ettől még léteznek Magyarországon olyan szélsőséges csoportok, amelyek vagy homofóbiától, rasszizmustól vagy más alkotmányellenes nézetektől vezérelve különböző békés embereket terrorizálnak Budapest utcáin, és történetesen ezeket az embereket nem védte meg a magyar rendőrség. Tehát azzal az abszurd helyzettel állunk szemben, ami jellemezte a Gyurcsány-kormány működését, hogy egyfelől a magyar rendőrség a megszabott kereteken sokszor túllépve lép fel szélsőséges veszélyre hivatkozva különböző csoportokkal szemben és követ el nem egyszer jogsértéseket, másfelől pedig nem képes megvédeni azokat a honfitársainkat, akiket történetesen pontosan ilyen szélsőséges csoportok fenyegetnek.

Pontosan ez az abszurditása annak a felfogásnak, amiben, úgy látszik, ez a kormány követője az előző kormánynak. Azt ajánlanám önöknek, hogy ahelyett, hogy ilyen szabályokat alkotnak, azon lehet elgondolkodni, hogy hogyan lehet például megteremteni arra egy szabályt, hogy ne lehessen Magyarországon ilyen paramilitáris, az állam erőszak-monopóliumát megkérdőjelező szervezeteket létrehozni, működtetni. (Novák Előd közbeszól.) Bocsánat, ez korántsem csak a politikai szervezetekre lehet igaz. Az elmúlt években láttunk példát arra is, hogy különböző gazdasági érdekektől vezérelve hoztak létre nem egészen szabályszerűen, nem a megszabott törvényi keretek között ilyen paramilitáris szervezeteket.

(Akkor erről kell beszélni, vagy hogy mondjak még egyet...)

zse/Lezsák-Nyakó/ (Dr. Schiffer András)/VA

(0.20)

Akkor erről kell beszélni! Vagy, hogy mondjak még egyet, akkor, amikor előre meghirdetik azt, hogy különböző békés rendezvényeket meg fognak zavarni, az a helyzet, hogy ma a rendőrség számára nincsen megfelelő eszköz arra, hogy az ilyen cselekményeket megelőzze. Miért nem azon gondolkodnak, hogy az ilyen jellegű erőszakos cselekményeknek az előkészületi fázisát pönalizálják. Akkor valóban lehet valamit tenni az ellen, hogy különböző erőszakos csoportok békés polgárokat különböző alkotmányellenes nézetek alapján brutálisan megtámadjanak a városban. De önök nem ezt teszik, hanem folytatják az előző kormány politikáját, miközben nem képesek szavatolni békés polgárok biztonságát, másik oldalon messze túllépnek az alkotmányos kereteken.

És igen, mondom ezt úgy, hogy annak idején, 2007 decemberében, amikor volt az a bizonyos tatárszentgyörgyi vonulás, én kezdeményezője voltam akkor az egyik tiltakozásnak ezzel a vonulással szemben. Egyszerűen arról van szó - meg is emlékeztek kedvenc honlapukon rólam -, arról van szó, hogy tetszik, nem tetszik, akkor, amikor történik egy vonulás egy kistelepülésen, kifejezetten egy adott etnikai csoporthoz tartozó polgárokkal szemben, az igen is félelmet kelt. Aztán, hogy a bíróság ebből milyen következtetéseket von le, az a bíróság kompetenciája. Országgyűlési képviselőként én bírói ítéleteket nem kívánnék kritika alá vonni.

A másik, hogy még egyszer én szeretném arra kérni önöket, hogy még a viccelődésből is hagyjuk ki a különböző etnikai csoportokhoz való tartozást. (Közbeszólás a Jobbik részéről: A cigányvicceket?) Igen, igen, a cigányvicceket, mert igenis megalázó ez azoknak az embereknek, akik ahhoz a csoporthoz tartoznak. Arra kéne gondolni, hogy születnek ebben az országban olyan emberek például cigánynak is, akik történetesen nem bűnelkövetők, vannak ilyenek is jó néhányan, és sérti őket az, amikor különböző stigmákkal illetik őket, különböző stigmákkal illetik parlamentben elsütött viccek kapcsán. Mi a mandátumunkat a politikai közösség egészétől kaptuk, történetesen roma származású honfitársainktól is, és nem illendő az Országgyűlésben megeregetni olyan megjegyzéseket, ami alapvetően méltóságukban sérti azokat az embereket, akik ideküldtek minket idén áprilisban. Köszönöm szépen. (Taps az LMP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  354  Következő    Ülésnap adatai