Készült: 2024.03.29.15:14:49 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

232. ülésnap (2009.10.13.), 20. felszólalás
Felszólaló Godó Lajos (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Expozé
Videó/Felszólalás ideje 8:49


Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GODÓ LAJOS, a mezőgazdasági bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Miniszter Úr! Az Országgyűlés mezőgazdasági bizottsága is megtárgyalta a J/10528. számú jelentést és benyújtotta a H/10714/1. számú határozati javaslatot. A bizottság többsége támogatta a jelentést, és általános vitára, illetve a határozati javaslatot elfogadásra ajánlja a tisztelt Országgyűlésnek.

Az 1997. évi CXIV. törvény és az azt módosító 2005. évi XXVIII. törvény alapján kapott tájékoztatást az Országgyűlés az agrárgazdaság helyzetéről, ez tényszerű, objektív kép kialakításához ad segítséget. 11. alkalommal készült el ez a jelentés, ugyan uniós jogszabály nem írja elő a jelentést, de a korábbi agrárfejlesztési törvény szerint ez már 11. alkalommal készült el.

Jóval az október 15-ei határidő előtt készült el a jelentés, hiszen a költségvetési törvénytervezet november végi elfogadása miatt is - gondoljuk - készülhetett el ez a jelentés, és a 2009. július végi KSH-adatok figyelembevételével, illetve szakértői számítások alkalmazásával készültek el a táblázatok.

Megállapítható, hogy a 2008-as mezőgazdasági év jó gazdasági év volt, kimagasló mezőgazdasági hozamok születtek, ugyanakkor a 2008. második felétől kirobbant banki krízis következtében különböző pénzügyi válságjelek már mutatkoztak egyes területeken.

(9.10)

Ez az agrárgazdasági eredmény tette azt lehetővé, hogy a GDP-növekedést 1 százalékkal tudta teljesíteni az ország. Összehasonlító adatokat is tartalmaz a jelentés 2007-hez, illetve 2003-hoz, az uniós csatlakozás öt éve alapján is össze lehet hasonlítani a táblázatokból az elért eredményeket.

A mezőgazdasági termelés összes kibocsátása 1937 milliárd volt, ez 15,2 százalékkal több, mint az előző évben volt. Kimagasló jó terméseredmények voltak - mint ahogy mondtam - növénytermesztés tekintetében, 40 százalékkal nőtt a növényi termékek volumene. A foglalkoztatottság tekintetében 174 ezer foglalkoztatott volt, valamennyivel, mintegy 9 ezer fővel kevesebb. A kereseti viszonyok tekintetében nőtt a kereseti átlag, de még a nemzetgazdasági átlagnak a háromnegyedét lehet itt elérni. A növénytermesztés aránya 65 százalékot tett ki, a beruházások 24,4 százalékkal nőttek, értékük 229 milliárd forint volt. Az agrárkivitel 5,7 milliárd euró, import 3,8 milliárd euró. Kimagasló negatív eredményként fogalmazták meg a bizottság tagjai, hogy a műtrágya 60,9 százalékos árnövekedése rontotta a hatékonyságot, és a reálárcsökkenés tekintetében nyolc ország tekintetében ott volt Magyarország is. Az élelmiszeripar 7,7 százalékkal maradt el a 2007. évi eredményektől.

Az Agrárgazdasági Tanács a jelentést 2008. augusztus 24-én tárgyalta meg, 14 pontban fogalmazta meg ajánlásait. Vannak olyan ajánlási pontok, amelyek a korábbi évektől kezdődően 3-4 évben szerepelnek az Agrárgazdasági Tanács jelentésében. Ilyenek az állattenyésztésnek a leépülésére vonatkozó megállapítások, javaslatok, vagy pedig ilyen a nagy élelmiszerláncok túlzott árnyomó hatása a kereskedelemben. Új elemként fogalmazta meg az Agrárgazdasági Tanács a vízfelhasználás kérdését és igényét, valamint a hazai favagyon hasznosításának kérdéskörét. Javasolta az agrárkutatás területén több forrás bevitelét.

Tisztelt Országgyűlés! Az agrárgazdaság hatékony szabályozásának elengedhetetlen feltétele az átláthatóság biztosítása. Az APEH adatbázisa alapján megállapítható, hogy a mezőgazdasági társas vállalkozások 2008. évi adóbevallásában kimutatott üzemi eredmény ugrásszerűen, 38 százalékkal nőtt az előző évhez képest, a 2007. évi 83 milliárd forintról 115 milliárdra. Az ágazatban uralkodó kedvező tendenciákat jól jelzi, hogy 2007-hez hasonlóan a bevételek nagyobb arányban - 7 százalékkal - nőttek, mint a ráfordítások, amelyek 5 százalékkal emelkedtek. Az üzemi eredmény növekedésének köszönhetően az adózás előtti eredmény kiugró, 24,7 százalékos növekedést mutat az előző év adataihoz viszonyítva.

A hazai élelmiszeripar kritikus helyzetét mutatja, hogy 2003 óta - a 2006-os év kivételével - minden évben mérséklődött az iparágból piacra kerülő termékmennyiség.

A mezőgazdasági számlarendszer fontosabb mutatói lehetővé teszik a magyar és a többi EU-tagország mezőgazdaságának összehasonlítását. 27 tagállam teljes mezőgazdasági kibocsátása euróban folyó termelői áron 2008-ban összességében 6,4 százalékkal nőtt. A magyar mezőgazdaság teljes kibocsátása 18 százalékkal volt magasabb, mint 2007-ben. 27 tagországban a folyó termelői felhasználás értéke 12,7 százalékkal, Magyarországon 16,1 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban. A ráfordításoknál lassabban növekvő kibocsátás miatt közösségi szinten a bruttó hozzáadott érték 2,2 százalékkal alacsonyabb volt. A magyar mezőgazdaság bruttó hozzáadott értéke 13,7 százalékkal volt magasabb a 2007. évi értéknél.

A vállalkozói jövedelem az Unió átlagában 7,7 százalékkal csökkent, a hazai mezőgazdaságban 35,9 százalékkal emelkedett 2008-ban. A magyarországinál kedvezőbb adatról csupán csak Románia számolhatott be, 44 százalékos emelkedés volt, miközben a 27 tagország közül 19-ben negatív irányú elmozdulás volt.

Tisztelt Országgyűlés! Az Országgyűlés mezőgazdasági bizottsága tisztelettel kéri az Országgyűlést a jelentés és a határozati javaslat elfogadására.

Köszönöm a figyelmet. (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai