Készült: 2024.04.20.13:40:14 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

164. ülésnap (2012.02.20.), 180. felszólalás
Felszólaló Mile Lajos (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:00


Felszólalások:  Előző  180  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MILE LAJOS (LMP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Nagykövet Úr! Tisztelt Ház! A Magyar Köztársaság és a Német Szövetségi Köztársaság közötti, a baráti együttműködésről és az európai partnerségről szóló szerződést 1992. február 6-án Magyarország részéről Antall József miniszterelnök úr, Németország részéről Kohl kancellár írta alá. Ha visszagondolunk erre az időszakra, bátran jelenthetjük, hogy ennek a korszaknak két kiemelkedő politikai személyiségéről beszélünk, merem állítani minden túlzás nélkül, hogy két államférfi szignálta ezt a szerződést.

Azt sem szabad elfelejtenünk, hogy ez az időszak a magyar történelemben az az időszak, amikor még a rendszerváltozás elején tartottunk, tele voltunk reményekkel, tele voltunk hittel, megvoltak már a tapasztalataink persze a nehézségekkel kapcsolatban is, de tele voltunk kételyekkel, bizalmatlansággal, bizonytalansággal, és ez a szerződés mintegy bátorítást adott a korabeli Magyarországnak.

(17.40)

Ez a bátorítás, ez a buzdítás nemcsak a politika formálóinak szólt, nemcsak a politikai elitnek, hanem az ország egészének is szólt. Hiszen a rendszerváltozás egyik fontos eleme volt az is, hogy visszataláljunk Európába, ahol mindig is helyünk volt. Ez a szerződés ebben támogatott bennünket, hogy erre igenis van remény, sőt kívánatos, sőt, szívesen fogadnak ott bennünket. Ennek a szerződésnek az aláírása ilyen irányban is egy nagyon fontos bátorító lépés volt.

A következő, ami rendkívül fontos dátum, a 2004-es csatlakozásunk, hiszen ezáltal új terepe nyílt meg az együttműködésnek, hiszen immáron a Közösség, később az Európai Unió keretein belül tudtunk együttműködni Európa fejlesztéséért. Most nem is sorolom föl azt a sok területet, ahol ez az együttműködés megnyilvánul. Hiszen az Európai Uniótól a NATO-n keresztül egészen az Andrássy Egyetemig vagy akár a városok, települések közötti partnerségi, testvéri kapcsolatokig nagyon sok területét, vonatkozását öleli át a lehetséges együttműködéseknek. Ezek rendkívül fontosak, és azt gondolom, a későbbiekben is erősítendők.

Manapság immár azt tapasztalhatjuk, hogy Németország meghatározó és egyben sajátos szereppel is bír. Egyrészt a 27 tagállam egyike az Európai Közösségben, az Európai Unióban, másrészt pedig meghatározója is ennek az integrációnak. Németországnak nincs olyan mozdulata, nincs olyan döntése, ami egész Európában ne válna érzékelhetővé, és ne befolyásolna folyamatokat az európai politika egészében, sőt, bizonyos aspektusból közelítve, talán a világpolitikára tekintve is igaz az, amit elmondtam. Tehát mint ilyen, azt mondhatjuk, hogy Németország az integráció központja. Magyarország abban érdekelt, hogy a kétoldalú kapcsolatok, az államközi és a két ország közötti kapcsolatok tovább mélyüljenek, tovább bővüljenek, és lehetőleg minél szélesebb körre terjedjenek ki. Úgy gondolom, hogy ez kölcsönös érdek is.

A Lehet Más a Politika minden ilyen irányú lépést támogatni fog és támogat. És természetesen abban is érdekeltek vagyunk, hogy Európa újraépítésében, Európa építésében egy egységesebb, tehát minden szempontból, a periférián lévő államok szempontjából is egy kiegyensúlyozottabb és igazságosabb Európa épüljön ki, és ebben tudjunk együtt dolgozni. Ehhez az együttmunkálkodáshoz is kívánunk nagyon sok sikert, és ebben a szellemben a Lehet Más a Politika támogatja ezt a határozati javaslatot.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az LMP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  180  Következő    Ülésnap adatai