Készült: 2024.03.29.08:30:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

216. ülésnap (2009.06.09.), 246. felszólalás
Felszólaló Dr. Szakács Imre (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:11


Felszólalások:  Előző  246  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SZAKÁCS IMRE (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Egy olyan törvényjavaslat fekszik a Ház asztalán, amely nagyon kényes és érzékeny, hiszen ismerjük a régi mondást, hogy rossz szomszédság török átok. Ez a mondás akkor keletkezett, amikor az embernek maximum két vagy három szomszédja lehetett, ez is elsősorban kertszomszéd, a társasházak esetében viszont adott esetben hat közvetlen szomszédja és bizony a nagyobb, soklakásos, akár száz lakást meghaladó társasházak esetében pedig száz közös tulajdonos van. Ugyan a lakások külön tulajdonban vannak, de az épület üzemeltetése, a lépcsőházak és a közös helyiségek kérdése mindig problémát okoz. Ráadásul a társasházak is, ahogyan Filló Pál képviselőtársam jelezte, különböző helyzetben vannak. Vannak olyan társasházak, amelyek régi bérlakásokból, a tanácsi vagy az önkormányzati bérlakásrendszerből átalakulva lettek társasházi tulajdonosi szerkezetben, és vannak olyanok, amelyek új építésűek, beköltöznek az emberek; nyilván mind a kettőnél más-más probléma merül fel. Az egyiknél az épület felújítása, a közös helyiségek rendezése, a régi, elavult gázvezeték cseréje a tulajdonostársakra komoly anyagi terhet is róhat, és nincs mindenki azonos anyagi helyzetben, hiszen a nyugdíjastól kezdve a fiatal házasokig lakják ezeket a lakásokat. Magyarán szólva: nagyon sok probléma és vitás kérdés merülhet fel, amikor a tulajdonosi közösség dönt.

Tegyük hozzá, hogy a tulajdonosokon kívül általában a közös képviseletet valamilyen szakcégek vagy szakemberek viszik, akik pedig megpróbálják a közös akaratot vagy a társasház közös érdekeit képviselni, de lássuk be, ez sem mindig könnyű dolog, hiszen a lakók között lehetnek olyanok, akik nem feltétlenül látják át az egész ház közös érdekét, ragaszkodnak a saját lakásukhoz és az ahhoz kapcsolódó közös érdekhez. Csak hogy egy példát mondjak: a földszinten lakók sohasem értik meg, hogy a liftköltségeket miért kell nekik is fizetni, amikor nem használják, de ez csak egy probléma volt.

Én azt gondolom, hogy maga a társasházi törvény, a korábbiak is, illetőleg a 2003. évi is megpróbálta az évek alatt az ilyen jellegű problémákat kezelni, de látjuk, mindig vannak még finomításra és jobbításra szoruló részek. Én maximálisan támogatom azt, hogy a tisztelt Ház a törvényjavaslatot megtárgyalja, illetőleg elfogadja. Beszéltem több társasházkezelővel, illetőleg jómagam is társasházban lakom, és olyan kérdések is felmerültek, amelyeket talán majd továbbgondolás után érdemes megvizsgálni. Az egyik ilyen volt, hogy a külföldi tulajdonos, aki nem Magyarországon él, de a társasházban tulajdoni hányada, lakástulajdona van, egyszerűen nem érhető el a társasház részéről, nem tudják a levelezési címét megkapni, a földhivatalban nincs bejegyezve, vagy már elavult. A kézbesítési rendszerre tett javaslat ezt a helyzetet nagyon jól tudja kezelni.

Az is biztos, hogy a társasházban lakó tulajdonostársaknak, de akár a közös képviselőnek sem kell feltétlenül olyan számszaki szakembernek lennie, aki a pénzforgalmat, a papírmunkát a különböző könyvviteli, számszaki szabályoknak megfelelően tudja vinni. Érdemes megfontolni a könyvvizsgáló beillesztését. Talán az eredeti javaslatban szereplő összeghatár alacsony, érdemes ezt végiggondolni, és a társasházi közös képviselők szövetségével vagy egyesületével, ha van ilyen, egyeztetni, vagy az összeghatárt felvinni. Hallottam egy olyan javaslatot, ami ahhoz kötné az 5 millió forintos értékhatárt, hogy ez ne a pénz forgalma legyen, hiszen a közös költségek befizetésével is adott esetben egy 20-25 lakásos társasházban éves szinten ezt elérik, hanem az adóköteles pénzbevétel része. Nyilván ezt a pénzügyi szakemberek meg tudják vizsgálni, és megnézik.

Alapvetően az egész javaslat a jobbítás, a finomítás érdekében jelenik meg. Biztos vagyok benne, hogy azokat a módosító indítványokat, amelyeket majd képviselőtársaim benyújtanak vagy megjelennek a bizottsági elbírálásban, az előterjesztő, a kormány képviselője megnézik, mennyire illeszkednek a hatályos esetleg más jogszabályokhoz.

Biztos vagyok benne, hogy a Fidesz-frakció részéről ez támogatásban részesülő javaslat. Köszönöm a figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  246  Következő    Ülésnap adatai