Készült: 2024.04.26.01:16:12 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

18. ülésnap (2010.06.28.), 278. felszólalás
Felszólaló Dr. Farkas Ádám
Beosztás Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének elnöke
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:11


Felszólalások:  Előző  278  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. FARKAS ÁDÁM, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének elnöke, a napirendi pont előadója: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Szeretném megköszönni a lehetőséget, hogy itt állhatok. A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete 2010. január 1-jétől egy autonóm közigazgatási szerv, beszámolási kötelezettsége az Országgyűlés felé áll fenn. Ennek a törvényi kötelezettségnek eleget téve május 31-éig a szervezet benyújtotta a 2009. évi beszámolóját az Országgyűlés számára.

Emellett a felügyelet jelentéséről, azt gondolom, azért is érdemes beszélni, mert az elmúlt másfél-két évben a világ pénzügyi rendszere az elmúlt száz év legnagyobb válságát élte át. A jelenlegi számítások szerint a világ teljes GDP-jének 25 százalékát kellett valamilyen módon állami kötelezettségvállalás formájában felajánlani ahhoz, hogy meg lehessen akadályozni a globális pénzügyi rendszer összeomlását.

A globális válság nem hagyta érintetlenül Magyarországot sem, ez mindenki számára közismert, ugyanakkor nagyon fontos megjegyezni, hogy a magyar pénzügyi rendszer ezt a válságot stabilan, likviditását és tőkehelyzetét tekintve erősen vészelte át, és ez jelen pillanatban is fennáll.

Nagyon fontos azt is megjegyezni, hogy Magyarországon jelentős, számottevő állami beavatkozásra nem volt szükség a pénzügyi rendszer stabilitásának megőrzése érdekében. Szükség volt a makrogazdasági helyzet stabilizálására, szükség volt a külföldi tulajdonosok elkötelezettségére és kismértékű állami segítségnyújtásra is, amelyeknek a jelenleg fennálló összege, nagysága elenyésző, és megfelel az európai uniós szabályoknak.

(21.40)

Ugyanakkor nem szabad alábecsülni ennek a válságnak a hatását Magyarországra és a magyar pénzügyi rendszerre, ezért nagyon röviden szeretnék beszélni arról, hogy mit tapasztalt, mit látott a felügyelet, és mit tett a felügyelet a pénzügyi rendszer stabilitása érdekében.

A felügyelet az elmúlt év során megvizsgálta a nyolc legnagyobb magyarországi bankcsoportot, és miközben tőkehelyzetét és likviditását alapvetően rendben lévőnek találta, meg kellett állapítania, természetesen nem meglepő módon, hogy a hitelezési tevékenységéből adódó hitelkockázata, a hitelportfóliója ezeknek az intézményeknek jelentős mértékben romlott. Az elmúlt évben a többletértékvesztés, a többletveszteség, ami hitelezési veszteségként keletkezett, majdnem elérte a 300 milliárd forintot csak egyetlenegy év alatt.

Nagyon fontos megállapítása volt a felügyeletnek az elmúlt évben, hogy a pénzügyi vállalkozások egésze, a szektor egésze veszteséges volt, nagyon komoly problémák merültek fel mind a jövedelmezőség, mind a tőkehelyzetük, mind az ügyfelekkel szembeni magatartásuk tekintetében. Szükség volt az elmúlt év során egyes biztosítókkal, hitelszövetkezetekkel, takarékszövetkezetekkel szemben egyedi intézkedések meghozatalára, ezek olykor kapcsolatban voltak a válsággal, néha ettől függetlenek voltak.

Ki kell emelni azt is, hogy a válság kapcsán a felügyeletnek meg kellett erősítenie az úgynevezett piacfelügyeleti tevékenységét, ami elsősorban arra irányul, hogy a pénzügyi piacok átlátható, tisztességes módon tudjanak működni. Ennek kapcsán került sor számos nagy nemzetközi intézménnyel és hazai intézménnyel szembeni fellépésre, nagyon komoly szankciókra, ezek közül néhány komoly nemzetközi visszhangot is kiváltott. Meg kell itt említeni például a Soros Alapkezelőt, a HSBC Bankkal, a Deutsche Bankkal szembeni fellépést vagy éppen a nagy sajtóvisszhangot kapott Capital Partners brókercég kiiktatását a rendszerből.

Nagyon fontos szerepe volt a felügyeletnek az elmúlt év során - hiszen egy válságos időszakon mentünk keresztül - a fogyasztóvédelmi tevékenységének a megerősítése. E tekintetben azt gondolom, elég széles körű társadalmi és politikai konszenzus volt, szinte minden irányból azt érzékeltük és azt hallottuk, hogy ennek a tevékenységnek a megerősítésére van szükség. Időnként eltértek a megvalósításra vonatkozó javaslatok, de a célokban és ennek szükségességében teljes egyetértés volt. A felügyelet az elmúlt év során kibővült fogyasztóvédelmi jogosítványokat kapott, egyértelműen kijelölésre került mint fogyasztóvédő hatóság a pénzügyi piacok tekintetében, megnövekedett a szankcionálási lehetősége, amellyel egyre gyakrabban élt is, jogszabályváltozásokat kezdeményezett, egy magatartási kódexet hozott tető alá, amely megpróbálja keretek közé szorítani a pénzügyi szolgáltatók, elsősorban a hitelező ügyfelekkel szembeni egyoldalú fellépését, számos egyedi bírságot szabott ki egyedi fogyasztóvédelmi ügyekben, és a felügyelet körülbelül 12 ezer panaszt kezelt az elmúlt év során, amely 30 százalékos növekedést jelentett, és 2010-et tekintve azt lehet elmondani, hogy ez a tendencia sajnos tovább folytatódik, ugyanilyen ütemben növekszik a panaszok száma.

Szükség volt a felügyelet intézményi átalakítására is, az irányítás megerősítésére, a függetlenség megerősítésére, komoly átszervezés zajlott a felügyeletnél. Néhány számot érzékeltetnék: 110 vezetői pozícióból 39 maradt, 6 vezetői szintből 3-ra csökkentettük a vezetői szintek számát, a 7 felsővezetői pozíció megszűnt a felügyeletnél, ezáltal lényegesen felgyorsult, dinamizálódott, leegyszerűsödött a döntéshozatal a felügyeleti munkában.

Nagyon fontos megemlíteni azt, hogy törvényi szinten szabályozott módon létrejött a Pénzügyi Stabilitási Tanács, amely megpróbálja koordinálni a kormányzat, a jegybank és a felügyelet azon tevékenységeit, amelyek a pénzügyi rendszerrel kapcsolatosak. A felügyelet gazdálkodását tekintve csak nagyon röviden szeretnék szólni néhány szót. A felügyelet nem adóbevételekből, nem adófizetői pénzből működik, hanem a pénzügyi szektorra kivetett felügyeleti díjakból. A felügyelet gazdálkodását folyamatosan a tiszta auditeredmény jellemzi, az Állami Számvevőszék évről évre tiszta bizonyítványt adott a felügyelet gazdálkodásának. A felügyeletre az elmúlt év során a takarékosság volt jellemző, egy számmal hadd illusztráljam: a munkavégzéssel, bérezéssel kapcsolatos költségek nagysága az elmúlt évben körülbelül 9 százalékkal csökkent 2008-hoz képest.

Azt gondolom, hogy a felügyelet 2009-ben és 2010 első felében egy eredményes évet zárt, ezért kérem a tisztelt Országgyűlést, hogy támogassa az éves beszámolónk jóváhagyását. Köszönöm. (Taps az MSZP soraiban)




Felszólalások:  Előző  278  Következő    Ülésnap adatai