Készült: 2024.04.16.08:33:44 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

7. ülésnap (2010.05.26.), 141. felszólalás
Felszólaló Dr. Nyikos László (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:02


Felszólalások:  Előző  141  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. NYIKOS LÁSZLÓ (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Szinte napra a maival azonos időpontban, húsz évvel ezelőtt, május 22-én Antall József kijelölt miniszterelnök ismertette a nemzeti megújhodás programját ebben a Házban.

Egy fiatal ellenzéki képviselő három szempontból minősítette, értékelte, bírálta a kormányprogramot, abból a szempontból, hogy mit akar a kormány csinálni, ha hatalomra kerül, hogyan akarja a programját megvalósítani, és végül alkalmasnak ítélhető-e a kormány arra, hogy megvalósítsa a programját. A kormányprogram vitáját ez a fiatal képviselő alkalmatlan tárgyon elkövetett megvitatási kísérletnek minősítette, és a nemzeti megújhodás programját fogalmazványnak nevezte.

Elgondolkoztam azon, hogy ha vissza lehetne forgatni az idő kerekét húsz esztendővel, akkor mit mondana Orbán Viktor úr, a 27 éves Orbán Viktor (Derültség a Fidesz és a KDNP soraiban.) az általa most jegyzett nemzeti együttműködési programra, amely csak egy szóban különbözik az Antall-féle programtól, nemzeti megújhodás és nemzeti együttműködés programja. Elmondaná-e Orbán Viktor, ha újra 27 éves lehetne (Zaj, derültség a Fidesz és a KDNP soraiban.), hogy a kormányprogram célrendszere nagyjából rendben van, csak tudjuk, hogy a pokolba vezető út is jó szándékkal van kikövezve. Elmondaná-e a 27 éves Orbán Viktor, hogy ez a kormányprogram, amelyről a vita folyik, egy eklektikus, műfajilag tisztázatlan, helyenként esszészerű, másutt kiáltványba illő, bombasztikus kifejezések tarkítják, jelszavakkal, kritikai értékelésekkel és magasztos célokkal van tele.

Tisztelt Országgyűlés! Ez a kormányprogram rousseau-i ihletéssel egy új társadalmi szerződést kínál a Magyar Országgyűlésnek. Öt fő eleme van: a gazdaság, a rend, az egészségügy, a szociális biztonság és a demokratikus normák betartása. Azt ígéri a kormányprogram, hogy első helyen - idézem - talpra fogja állítani a magyar gazdaságot. Úgy legyen! Gazdaságpolitikájának bemutatásával azonban adós marad a kormányprogram.

Mivel kell foglalkoznia szerintem, szerintünk egy konzisztens gazdaságpolitikának? Ezt az európai szakirodalom egy mágikus hatszöggel próbálja érzékeltetni, egy olyan hatszöggel, amelynek a sarkaiban a növekedés, az egyensúly, az infláció, a foglalkoztatottság, az életszínvonal, a reálbérek, a reálkeresetek, a fogyasztás és végül az ökológia, ökonómia harmóniája, tehát a Jobbik programjában ökoszociális nemzetgazdaságnak nevezett szempont áll. Ebből a mágikus hatszögből, amelynek a kezeléséhez valóban a politika művészetére van szükség, a politikai érzésre, a tudomány itt nem tud túl sokat segíteni, hogy ebből a hatféle fontos értékből egy aktuális kormány melyiket emeli ki, melyiket tartja elsődlegesnek.

A kormányprogram a foglalkoztatáspolitikát tekinti elsődlegesnek, mintegy erre kívánva felfűzni az összes többi, ebből következő tennivalót. A növekedésről nem szól. Nem tudhatjuk meg számokkal, hogy milyen növekedési ütemet fog majd megvalósítani, és az egy főre jutó GDP-vel mérhető fejlettségi növekedési mutatóval mikor érjük el nem Ausztria színvonalát, hanem a déli szomszédunkat, Szlovéniát vagy esetleg északon Csehország színvonalát.

(16.20)

Tisztelt Képviselőtársaim! Ahogy a történelem nincs nevek és évszámok nélkül, gazdaságpolitika sincs számok nélkül. Nagyon hiányolható a növekedésre vonatkozó prognózis, elképzelés, cél. Szeretném az egyensúllyal kapcsolatban szíves figyelmükbe ajánlani azt, hogy a költségvetés kiadási oldalát, az államháztartási hiány csökkentésének lehetőségét kínáló kiadási oldalt nagyon alaposan nézzék meg. A magyar államháztartás kiadási oldalán a jóléti kiadások aránya nem rosszabb, mint a nálunk fejlettebb országoké - Németországé, az Egyesült Királyságé -, de a közszféra kiadásai magasabbak, abban szerepel a hiány is. Tételes és konkrét minősítését kellene adni minden közkiadásnak, hogy ezek szükségesek-e, mert akkor finanszírozni kell; fontosak, de nincs rá elegendő pénz, és esetleg nélkülözhetők. Minden kiadási tételnek a tételes felülvizsgálatára buzdítom önöket, és ebben a munkában az általam vezetett bizottság és a leendő számvevőszéki elnök, akit majd meg fogunk választani, segítségünkre lesz. Jó munkát kívánok hozzá! (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  141  Következő    Ülésnap adatai