Készült: 2024.03.28.21:10:38 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

245. ülésnap (2001.11.30.), 14. felszólalás
Felszólaló Molnár Gyula (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:46


Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MOLNÁR GYULA (MSZP): Köszönöm szépen, elnök asszony. Tisztelt Ház! Itt szeretnék nagyon röviden szólni - most már megtehetem - azzal a szemléletbeli kérdéssel kapcsolatban, amit az 1. ajánlási pont kapcsán jeleztem, ez pedig a 37. ajánlási számon lévő, rendkívül részletes módosító indítvánnyal kapcsolatos indoklásom.

Nagyon nagy vita van arról, hogy szabad-e, és ha szabad, akkor milyen módon az internetet, a világhálót szabályozni. Maga a világháló létrejötte, az egész működése valamilyen módon a szabadsággal, a szabadossággal függ össze. Gyakorlatilag semmilyen módon nem lehet korlátozni azt, hogy valaki úgy dönt, mondjuk, a Kajmán-szigeteken, hogy magyar tartalmakat helyez fel a hálóra. Ez nyilván Magyarországról a mai technikai feltételek mellett könnyedén hozzáférhetővé válik - és milyen alapon vagy milyen jogon próbálunk mi meg a Kajmán-szigetek számára bármilyenfajta eljárási vagy etikai szabályokat, normákat megfogalmazni? Tehát az internet mint terület szabályozása, úgy tűnik, ma még rendkívül kényes, nem is nagyon vállalkozik rá senki. Az amerikai rendkívül szigorú szabályozások is, úgy tűnik, hogy nem érték el azt a célt, amit saját maguk elé kitűztek, tehát a hírek szerint ott is jelentősen újra kívánják ezt gondolni.

Ezért jutottunk mi arra többen, és nekem ez rövid távon a meggyőződésemmé is vált, hogy amíg ennek a világnak a precíz, pontos eljárási szabályai nem lesznek világosak, nem válik sokkal inkább az életünk szerves részévé az ezzel való foglalkozás, addig talán szerencsésebben járunk, ha a ma létező törvényekben, jogszabályokban, rendeletekben megvizsgáljuk azt, hogy hol, milyen apró módosítások szükségesek ahhoz, hogy az off-line világ - hogy most ezt a csúnya kifejezést használjam - egyébként többszörösen körberakott és precíz szabályai igazak legyenek az on-line világra is. Tehát meg kell nézni azokat a különböző törvényi helyeket, ahol az életünk minden egyes minősége ma szabályozva van, a szükséges szankciók rögzítve vannak, de ez esetlegesen ma még nem kiterjesztett az elektronikus vagy az internetes világra.

Nos, ebből a szempontból mi ezen törvény kapcsán, tehát a kereskedés kapcsán azt javasoljuk, hogy ebből a szempontból érdemes hozzányúlni a gazdasági reklámtörvényhez, amit '97-ben fogadtunk el. Itt elsősorban a kéretlen reklámok kérdését, ezt a fogalmat be kell vezetni, és az ezzel kapcsolatos szankciókat is meg kell fogalmazni.

Hasonló módon javasoljuk, hogy az '59-ben elfogadott polgári törvénykönyv egyes rendelkezéseihez nyúljunk hozzá. Itt elsősorban arról van szó, hogy ma a hagyományos kereskedésben teljesen nyilvánvaló, hogy mi minősül ajánlatnak, mi minősül szerződésnek, mi minősül visszaigazolásnak. Annyit kell csak tehát tennünk, hogy értelmezzük ugyanezeket a fogalmakat az elektronikus kereskedés kapcsán is.

Hasonló módon javasoljuk, hogy a '86-os sajtótörvényhez nyúljunk hozzá. Szabó képviselőtársam ezt tulajdonképpen érintette is a maga telefonos példájával. Én is azt gondolom, hogy ahogy helyreigazítást lehet kérni, ahogy rágalmazási pert lehet indítani bármelyik sajtótermék ellen, hasonló módon gondolom értelmezni a tartalomszolgáltatók körét is ezen törvényben.

Az utolsó a polgári perrendtartásról '59-ben elfogadott törvény, ahol is a helyreigazításos definíciók és ezen peres eljárások kapcsán javasolunk bizonyos módosításokat.

Nem gondolom, hogy ez most a teljes köre mindazon törvényeknek, törvényi helyeknek, amit az internet világa kapcsán változtatni és szabályozni kell. Mi úgy gondoltuk, ezek a legszükségesebbek ahhoz, hogy az elektronikus kereskedés a hagyományos régebbi törvénykezésben is értelmezhető és elfogadható kategória legyen.

Tehát még egyszer mondom, azt javasoljuk, hogy ne vágjunk bele abba a ma még reménytelennek tűnő és vélhetően nem pontosan meghatározható feladatba, hogy hogyan és miképpen lehet ezt a világot szabályozni. Kezdjük el az apróbb kérdések irányából, próbáljuk meg azt elérni, hogy a mai működő hagyományos törvényeinkben értelmezzük és érvényesítsük az elektronikus kereskedést vagy a világháló különböző szabályait.

Köszönöm a figyelmüket.

 




Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai