Készült: 2024.03.28.15:11:13 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

209. ülésnap (2001.05.28.), 130. felszólalás
Felszólaló Dr. Fenyvessy Zoltán (MIÉP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:01


Felszólalások:  Előző  130  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. FENYVESSY ZOLTÁN (MIÉP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Először is szeretnék a megdöbbenésemnek kifejezést adni, hogy ezt az előterjesztést négy országgyűlési képviselő jegyzi, és egyik sem vette magának a fáradságot, hogy a vitát meghallgassa. Négy előterjesztő közül egyik sincs a teremben. Az egyik előadta az expozéját, utána eltávozott a teremből, a másik három előterjesztő pedig még ennyi fáradságot sem vett. Ha ennyire érdekli őket a téma, akkor nem is igazán értem, hogy miért terjesztettek elő egyáltalán módosító indítványt, hiszen látszik, hogy személy szerint ők maguk és pártjaik sem igazán érdeklődnek a téma iránt - így körülnézve a teremben.

E megdöbbentő benyomások után hadd mondjak érdemi észrevételt. Amikor megláttam ezt az előterjesztést és a címén megakadt a szemem - a párizsi békeszerződés... -, akkor azt mondtam, hogy na végre! Aztán amikor továbbolvastam a címet, akkor már lelohadt ez a lelkesedésem, hiszen tudjuk, hogy a párizsi békeszerződés előírt néhány dolgot Magyarország részére, mint kötelezően megvalósítandó cselekvést, programot. Ezek egyik részét ráadásul már az Alkotmánybíróság is megerősítette, és kötelezte a Magyar Országgyűlést - csak egy példát mondok -, hogy 1997. június 30-áig meg kellett volna alkotni egy törvényt, ami az akkori Csehszlovákiából áttelepített magyarok kárpótlási ügyét rendezte volna. Tehát amikor a "párizsi békeszerződés" címszóig eljutottam, azt hittem, hogy na végre, négyéves késéssel most már elénk kerül valami olyan, ami a határon túlról kényszerrel, erőszakkal áttelepített magyaroknak több mint ötven éve húzódó problémáját megoldaná. Nem ez történt, hanem a párizsi békeszerződés által egy másik kötelezően előírt cselekvés törvényi módosítását terjeszti elő a négy képviselő.

Szeretném elmondani, hogy nem tartjuk szerencsésnek, ha képviselők mazsoláznak az előírt kötelezettségek közül, és a kormány ehhez asszisztál. Négy képviselő tehát azt mondja, hogy a párizsi békeszerződés előírásaiból valamilyen kötelezettséget kiveszünk és az arra vonatkozó törvényt módosítjuk, míg a párizsi békeszerződés másik kötelező előírását - amire ráadásul mint jeleztem, alkotmánybírósági kötelezés is van négy éve lejárt határidővel - viszont nem vesszük elő, és a kormány nem mondja a képviselőknek, hogy gyerekek, ha már hozzányúlunk a párizsi békeszerződéshez, van ez akkora falat, olyan nagy és fontos téma, hogy a kormány ebben segítséget nyújt, hiszen nyilván maguk a képviselők nem tudnák kidolgozni azt a törvényt, ami ebben a kérdésben szükséges lenne, egy kárpótlási kerettörvényt.

Nem, a kormány elnézi azt, hogy a párizsi békeszerződésre vonatkozó törvényből egy picike cikkellyel foglalkozzanak képviselők, a nagy és sokkal jelentősebb résszel pedig továbbra sem, függetlenül attól és fittyet hányva arra, hogy az Alkotmánybíróság mit mondott és milyen kötelezettséget írt elő. Nem tartjuk tehát szerencsésnek azt, ha hirtelen előkapunk valamit a párizsi békeszerződésből, míg más elemet továbbra is elfektetve hagyunk.

A Magyar Igazság és Élet Pártja már többször szóvá tette azt, hogy igazságtalannak tartjuk, hogy eddig valamennyi kormány, ami a rendszerváltás óta működött - beleértve ezt a kormányt is -, figyelmen kívül hagyja a párizsi békeszerződés kötelező előírását.

Befejezve: sajnálattal kell azt mondanunk, hogy ismét csalódást okozott a kormány, ami a párizsi békeszerződéssel kapcsolatos dolgokat illeti. Továbbra sem kívánja megoldani a Csehszlovákiából kitelepített magyarok ügyét, hanem most elkezdenek vitatkozni a kormánypárti delegált vagy nem delegált kérdéséről.

A párizsi békeszerződés előírásai ennél sokkal fontosabb és sokkal fajsúlyosabb kérdéseket írnak elő. Mi azt várjuk és nemcsak várjuk, hanem elvárjuk a kormányzattól, hogy valóban foglalkozzanak azzal, amit a párizsi békeszerződés kötelezően előír a kormánynak és az Országgyűlésnek.

Köszönöm figyelmüket. (Taps a MIÉP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  130  Következő    Ülésnap adatai