Készült: 2024.03.29.06:48:38 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

188. ülésnap (2001.02.15.), 80-86. felszólalás
Felszólaló Göndör István (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:44


Felszólalások:  Előző  80 - 86  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Ház! Amikor erről a nagyon fontos országgyűlési határozatról vitatkozunk és általános vitát folytatunk, akkor itt valóban megér egy mondatot, ha azt mondjuk, hogy vannak régi veszélyforrások, amelyek a technológiai váltások folytán lassan eltűnnek, de számos új veszélyhelyzet adódik, amelyek ellen viszont védekeznünk, sőt egyre fokozottabban kell védekeznünk, és a védekezés egyre többe kerül.

Amikor az új veszélyforrásokról beszélek, és itt engedjenek meg nekem általános vitában egy nagyon rövid kitérőt, amikor arról beszélünk, hogy általában elvárt az állampolgároktól, a vállalkozásoktól a jogkövető magatartás, akkor, kérem, képviselőtársaim, nézzünk egy kicsit magunkba, hogy viselkedünk mi, mit teszünk. Tessék visszagondolni a néhány perccel ezelőtti ügyrendi vitára! Miközben azt várjuk el, hogy jogkövető magatartást tanúsítsanak, eközben mi magunk, itt a Ház falai között rendre, most már lassan egy hete lesz, jogszerűtlenül működünk. És ezt meg lehet tenni, mert sajnos, a jelenlegi kormány rendszert csinált abból, hogy a jogértelmezés szempontjából különbség van állampolgár és állampolgár között.

Hadd mondjak erre egészen konkrét példát, mert látom, hogy az államtitkár úr nagyon tekeri a fejét. Tisztelt Államtitkár Úr! Mit teszünk? Teljesen analóg példája van az előbbi szituációnak: az önkormányzati törvényekben a polgármesteri tisztségről szóló törvényben szabályoztuk, hogy a lemondás, ha nincs benn más határnap megjelölve, a levél keltétől származik. Tisztelettel szeretném idézni azt, ami a házbizottságban történt. Az elnök meg van győződve, hogy értem, értik önök az én érveimet, csak nem tudjuk egymást meggyőzni arról, hogy ez egy jogszerű eljárás, vagy sem. Önök azt mondják, hogy nem, én azt mondom, hogy igen. Nem tudok jobbat kitalálni, mint hogy majd döntsön az ügyrendi bizottság. (Az elnök csenget.) Csak az a kérdésem, elnök úr, hogy mi történik, ha egy hét múlva az ügyrendi bizottság azt mondja, hogy nem házszabályszerűen működik a Ház.

 

ELNÖK: Képviselő úr, ön most a munkavédelemről szóló törvényjavaslathoz kért szót...

 

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Pontosan!

 

ELNÖK: ...és a programhoz tessék szólni!

 

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Erről folytatom.

 

ELNÖK: Tessék folytatni, képviselő úr, mert kénytelen leszek megvonni...

 

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): A stresszre gondolok, tisztelt Gyimóthy képviselő úr, mert ez is egy új veszélyforrás, és nagyon sokan betegednek meg ebből. Most ez egy ilyen szituáció. Mert itt szembenézünk azzal, mi a Ház, majd azon fogunk rágódni, hogy amit elkövettünk ezen a héten, az most jogszerű, vagy nem, a döntéseinket, amelyeket gépileg tettünk, megerősítjük vagy nem erősítjük. És nagyon beleillik ebbe ez az országgyűlési határozati javaslat. Kérem, tessék csak egy kicsit górcső alá venni! Számomra ennek egy kicsit a '90 előtti időszakot idéző párthatározatíze van. Elmondom, hogy miért. Nagyon pongyola a fogalmazás. Én tudom, mert tudom, hogy mi ellen küzdöttünk: azért, hogy legyen rendszerváltozás, hogy ne legyen ilyen, hogy azt mondjuk, hogy majd egyszer, amikor a 2001. évi munkavédelem helyzetéről egy tájékoztató jelentés készüljön, de hogy ez mikor lesz, a következő pun háború előtt egy fél évvel, vagy csak azt követően, erről nem derül ki semmi.

Tehát én tisztelettel kérem a kormányt vagy a kormány képviselőjét, az államtitkár asszonyt, hogy mérlegelni kellene, hogy változtassuk ezt meg, és a kormány vagy egyáltalán a Ház méltóságához illően legyen konkrét határidő, lehetőség szerint, ha másban nem, akkor az országgyűlési határozati javaslatban, ha a programban nem is.

A következő, amit én hiányolok, azért ez nem egy olyan kérdés, végighallgatva a délelőtti vitát, hogy erre azt lehet mondani, hogy öt év múlva be lehet fejezni, a munkát elvégeztük. Nem! Tehát azt hiszem, hogy itt folytonosságról kell beszélni, a határozatnak utalni kellene arra, hogy igenis folytonosság van a munkavédelem területén, tehát amikor majd a 3. pont szerinti teljesítéséről való beszámolásra sor kerül, valamikor öt év múlva, akkor már az új programnak is az akkori képviselőknek, azt hiszem, kézben rendelkezésre kellene állni.

A másik, ami nagyon fontos kérdés: Lezsák képviselő úr érintette, de délelőtt nagyon sokan, a biztosítási elvet. Azt gondolom, hogy ez az a kérdés, amiben egyet fogunk tudni érteni majd, ha egy törvény idekerül a Ház elé, hogy azok a munkáltatók - de mint általában is igaz, akár a hulladékgazdálkodásnál sokat beszéltünk erről -, akik a veszélyforrásokat előállítják, akik valahol máshol valakinek költséget okoznak - és én ezt most nem részletezem, hogy költségvetésnek, vagy magánembernek -, azok igenis nyúljanak mélyebbre a zsebükbe, és ezeknek a kockázatoknak az elhárításából vállaljanak többletterheket.

Tehát azt gondolom, hogy itt inkább abba az irányba kellene a kormányt ösztönözni, hogy egy javaslatot minél előbb fogalmazzanak meg és tegyenek a Ház elé, mert itt hosszú egyeztető folyamatra lesz szükség a munkáltatók, munkavállalók és a kormányzat között majd a kockázatok viseléséről és a terhek viseléséről; mert azért azt is hangsúlyozni kell, hogy ezek a vállalkozásoknál mint többletköltség megjelennek, és a versenyképesség, ami szintén a vitában sokszor elhangzott, ezt befolyásolja, tehát nem tönkretenni akarjuk, de igenis ösztönözni, hathatósan ösztönözni arra, hogy csökkentsék érdemben a veszélyforrásokat.

 

(12.00)

 

A befejező gondolatsorom, tisztelettel kérném az államtitkár asszonytól, hogy gondoljuk végig vagy fogadja be, mi kísérletet tennénk rá: az országos programban szerepel önállóan az, hogy hosszú távú lépések, de van néhány dolog, ami viszont megérné azt, hogy azt mondjuk, ezek rövid távú és sürgős feladatok.

Ezt talán három-négy hónap múlva már kézzelfogható tevékenységként kellene látnunk, ami egy határozat alapján számon is kérhető. Jó lenne, ha e program alapján - amit nagyon sokan megdicsértek - együttműködést lehetne elérni, mert valóban olyan dolgokat fogalmaz meg, ami mindannyiunk, az egész társadalom számára nagyon fontos, de hiányzik belőle, hogy mi az, ami rövid távon, már holnap vagy holnapután történni fog, figyelemmel arra - és ezt önkritikusan mondom, mert ez nemcsak a jelenlegi kormányról szól -, hogy nagyon hosszú idő telt el, mire ez a határozat ide került a Ház elé.

Nagyon szépen köszönöm a figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  80 - 86  Következő    Ülésnap adatai