Készült: 2024.04.26.01:15:27 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

106. ülésnap (1999.12.07.), 241. felszólalás
Felszólaló Zsikla Győző (FKGP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 1:53


Felszólalások:  Előző  241  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ZSIKLA GYŐZŐ (FKGP): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Úr! Sajnos, kevés már az akácos út, és a szükségesnél sokkal kevesebb az akácerdő. Szerencsére Magyarországon a földterületek nagy részén lehetséges a mezőgazdasági termelés. A nagyarányú termőhelyek mellett azonban nagyarányú az az övezet is, amelyen már a gazdaságos termelés nem folytatható, de a talaj szempontjából igénytelen, azonban igen értékes keményfa, az akác számára még megfelelő.

Ezeken a területeken sajnos többnyire most parlagfű és gyom éldegél. Az akácot a Nyugat fejlett bútoripara felfedezte, a csemetéket óriási mennyiségben exportáljuk hozzájuk. Kiváló tűzifa, fűtőértéke a gyengébb szénével vetekszik, mezőgazdasági kultúrák támrendszerének alapja. Az akácméz, a magyar fehér arany 16 ezer magyar méhész megélhetését befolyásolja. Több munkahelyet tesz szükségessé egységnyi területen az akácerdő, mint a szántóföldi termelés. Gazdaságossága, igaz, hogy hosszú távon, de jó. Nem őshonos - a kukorica, és még sorolhatnék sok egyéb hasznos növényt, szintén nem őshonos. Termeli az oxigént, szépíti a tájat. A csodálatos akácvirág illata idegenforgalmi értéknek is tekinthető.

Mindezek alapján méltatlannak tartom, hogy a legalacsonyabb támogatást kapja az egyéb fafajtákhoz képest, ezért kérem miniszter urat, emelje az FVM jövő évi támogatási rendeletében méltó helyére a szegény emberek fáját, az akácot.

Várom válaszát. (Taps az FKGP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  241  Következő    Ülésnap adatai