Készült: 2024.03.29.02:03:00 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

120. ülésnap (2020.04.20.), 38. felszólalás
Felszólaló Jakab Péter (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:06


Felszólalások:  Előző  38  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

JAKAB PÉTER (Jobbik): Köszönöm a szót. Tisztelt Képviselőtársak! Az, aki munkavállalóként élt már át gazdasági válságot, nagyon jól tudja, hogy ilyenkor a leggyötrőbb érzés a bizonytalanság, a félelem, a félelem attól, hogy mit hoz a holnap, lesze állásom, ki tudome fizetni a számlát, meg tudome venni a napi betevőt. Ott, ahol gyerek is van a háznál, nyilván ezek még kínzóbb kérdések. Képviselőtársak, az önök tétlenkedésének köszönhetően lassan az egész ország él a létbizonytalanság határán. Itt szinte minden európai ország, minden európai kormány a lehető leggyorsabban megalkotta a saját gazdasági mentőcsomagját, mert nagyon jól tudták, hogy minden egyes elvesztegetett nap tönkrement életeket, megszűnő munkahelyeket, tönkrement családokat fog eredményezni. Ahol csak lehetett, a kormányok átvállalták a dolgozók teljes bérköltségének a 70-80 százalékát, hogy mentsék a munkahelyeket.

Mi meg hol tartunk? Ott tartunk, hogy a magyar kormány majd talán májustól átvállalja a dolgozók fele fizetésének a 70 százalékát, de ezt is olyan szűk feltételrendszer mellett, hogy azért lehetőleg olyan sokan ne tudjanak élni ezzel a segítséggel. Ha például valahol teljes leállásra kényszerül egy cég, ez a cég pontosan nulla forintot fog kapni a munkahelyek megőrzéséhez. Képviselőtársak, így óriási problémák lesznek! Itt azonnal át kell vállalni a dolgozók teljes bérköltségének a 80 százalékát minden bajba jutott cég esetében, mert ha önök nem tudják megvédeni a magyar munkahelyeket, akkor emberi tragédiák százezreit fogják előidézni.

Önök az elmúlt években 2010 óta valamitől mindig meg akarták védeni ezt az országot (Közbeszólások a kormánypártok soraiból: Tőled.  Ti meg nem.), a Soros-tervtől, Brüsszeltől, a migránsoktól, de könyörgöm, a nyomortól miért nem akarják megvédeni ezt az országot? Márpedig most ez vár a hazánkra. Ez vár erre az országra, és most nem történelmi bejelentésekre van szükség, mert abból van hetente nyolc. Nem! Tettekre van szükség, képviselőtársak, olyan erős szociális hálóra van szükség, amely nem enged a mélybe zuhanni senkit. Akkor, amikor naponta az önök becslése szerint 4000-4500 honfitársunk elveszíti az állását, már rég fel kellett volna tenni azt a kérdést, hogy mire elég három hónap álláskeresési járadék. Mondom, hogy mire: semmire. Azt ugyanis elég nehéz elvárni, hogy egy világjárvány kellős közepén az emberek állásinterjúkra járjanak, és három hónapon belül sikeresen el is tudjanak helyezkedni. Úgyhogy ebben a helyzetben a járadék időtartamát meg kell hosszabbítani 90 napról 270 napra, az összegét pedig emelni kell. És ez nem ingyenpénz, ahogy azt önök mondani szokták. Nem. A járadék veszélyhelyzetben a nemzeti összetartozás szimbóluma, annak a szimbóluma, hogy mi, magyarok nem engedjük el a honfitársunk kezét a bajban.

Ugyanez a helyzet a családokkal. Az iskolabezárások miatt nagyon sok, a gyermekével otthon maradni kényszerülő szülő elveszítette a jövedelmének a jelentős hányadát. Ha máskor nem, legalább most, a veszélyhelyzetben meg kell emelni a családi pótlék összegét. Mert az nagyon örömteli, hogy önök lehetővé teszik azt, hogy a válságos időkben is lehessen államilag támogatottan nagycsaládos-autót venni. Bravó, kollégák! Csak van egy kis ütemtévesztés, mert most nem az autó a tét, hanem a kenyér, meg az, hogy a munkáját vesztett családfő ki tudjae fizetni a számlát.

A hiteltörlesztési moratórium mintájára már réges-rég be kellett volna vezetni a számlafizetési moratóriumot azért, hogy még véletlenül se fordulhasson elő az, mondjuk, így a nyár közeledtével, hogy valahol nem tudják bekapcsolni a hűtőt, mert a szolgáltató kikapcsolta az áramot. Nem tudják elképzelni, hány nyugdíjas keresett meg bennünket azzal, hogy a növekvő élelmiszerárak mellett dönteniük kell, hogy az élelmiszert veszik meg, vagy a számlát fizetik ki, és nyilván az élelmiszert fogják választani. Úgyhogy nagyon köszönik, hogy majd jövőre kapnak plusz egyheti nyugdíjat, csak nekik most van szükségük segítségre, most van szükség nyugdíjemelésre, mondjuk, differenciált nyugdíjemelésre.

És ha már nyugdíjasok, mi, jobbikosok szeretnénk élni egy javaslattal a kormány felé. Képviselőtársak, tegyék lehetővé azt, hogy azok a honfitársaink, akik 60 év felett a járvány miatt elveszítik az állásukat, ők már ne munkanélküliek legyenek, engedjük el őket öregségi nyugdíjba.

Ez lenne a méltányos velük szemben ebben a helyzetben, és nem az, hogy 61 évesen bezavarjuk őket a sorban állásba a munkaügyi központ elé. Fontolják meg ezt a javaslatot!

És végezetül fontoljanak meg még valamit! Minél több pénzt teszünk most az egészségügybe, annál gyorsabban túl leszünk ezen az egészen. Az ágazat megerősítése érdekében azonnali és érdemi béremelésre van szükség.

(14.20)

A szakszervezet világossá tette ennek a mértékét; elmondták, hogy azonnali 100 százalékos béremelés kell az egészségügyi és a szociális szférában is, mert különben, ha ez a két ágazat összeomlik, az ország fog összeomlani.

Képviselőtársak, önök a munkahelyeket nem tudták megmenteni, de az embereket még meg tudjuk menteni. Ehhez két dolog kell: erős egészségügyi ellátás és erős szociális háló. Teremtsük meg most, amíg nem késő! (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  38  Következő    Ülésnap adatai