Készült: 2024.03.28.12:59:00 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

241. ülésnap (2009.11.10.), 78. felszólalás
Felszólaló Horn Gábor (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 9:44


Felszólalások:  Előző  78  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HORN GÁBOR (SZDSZ): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! A részletes vitánál tartunk, úgyhogy nyilván persze belemehetünk az általános vita különböző elemeibe, és hosszasan elemezhetjük azt, amit már hetek óta, sőt lassan két hónapja elemzünk különböző szinteken, én azonban tartanám magam a parlament jelenlegi szakaszához.

Annyit azért zárójelben meg kell jegyeznem, hogy isten mentsen minket még több autópályától. Tehát az egyik probléma a sok közül, amivel most szembe kell néznünk, hogy valószínűleg az elmúlt időszakban erőn felül, pénzügyi lehetőségeken felül épültek autópályák. Ez többek között az egyik olyan probléma, amivel szembe kell néznünk. Vannak még más ilyenek is, például a szociális rendszerben, jóléti rendszerekben történt döntések, amelyeknek, ha tetszik, közösen isszuk a levét, és természetesen itt az a világgazdasági válság is, amely olyan helyzetet hozott, hogy nem nagyon tudok elképzelni más típusú költségvetést, mint ami előttünk van.

A részletes vitában két módosító indítványhoz szeretnék támogatást kérni önöktől, mind a kettő olyan, amihez belső átcsoportosítással - természetesen, ahogy az kötelező - kerestünk és találtunk forrást. Az egyik, ami talán egy kicsit egyszerűbben elmondható, az a tűzoltóság problémája. Talán emlékeznek a hozzászólásaimra, hiszen nagyjából mi szoktunk ülni ilyen időszakban a költségvetési vitában, szinte minden alkalommal elmondtam, most csak rögzítem újból, hogy mi a magunk részéről liberális frakcióként tudomásul vesszük azt, hogy ilyen nehéz helyzetben minden területen korlátok közé kell szorítani a lehetőségeket. Ugyanakkor azt is mondtuk, mondtam jómagam is és a kollégáim is, hogy nem szabad olyan károkat okozni a rendszerben, amelyek visszacsinálhatatlanok, amelyek a napi működést, a normál alapműködést veszélyeztetik.

A tűzoltóságtól történt pénzelvonások ma olyan helyzetet teremtenek, ha ezek így maradnak, ami lehetetlenné teszi azt, hogy 2010-re Magyarországon ez a meghatározó terület, ami nem egyszerűen csak a tűzvédelem, hanem ennél sokkal szélesebb körű feladat ellátását jelenti, működőképes formájában tudja ellátni az alapfeladatait. Nem az a javaslatunk tehát, hogy a tűzoltóság kerüljön ki azon területek egészéből, ahol kevesebb forrás áll rendelkezésre, tudomásul vesszük és szerintem a tűzoltók is tudomásul veszik, hogy kevesebb forrás áll rendelkezésre 2010-ben, mint 2009-ben, de a mértékkel van problémánk, ezért javaslunk belső átcsoportosítással többletforrást, hogy maga a tűzoltóság egész rendszere 2010-re is működőképes maradjon.

Kérem, gondolják ezt végig, hogy milyen iszonyatos problémákat vethet fel az, hogy ha a katasztrófavédelem eme meghatározó területe működésképtelenné válik. Az elvonást egyébként egy hivatali rendszerből szeretnénk végrehajtani, pont a katasztrófavédelmi hivatalt látjuk olyan forrásnak, amely lehetővé tenné azt, hogy egy kicsit több pénz legyen a tényleges feladatok ellátására. Kérem, fontolják meg mindkét oldalon, és ha lehet, akkor támogassák ezt a javaslatunkat, sokat segítenénk ezzel a biztonságos működésen.

(10.30)

A másik kérdés, amit föl szeretnék vetni, az ennél egy kicsit bonyolultabb, politikaibb természetű, de nagyon fontosnak tartom, hogy asztalra kerüljön.

A jelenlegi javaslatban a közmédiáktól a kormány javaslata alapján, illetve az eddigi szavazások alapján 7, azaz hétmilliárd forint kerül elvonásra. Tudomásul lehet azt venni, hogy nehéz helyzetben kevesebb pénz jut a közmédiumok feladatainak ellátására. Amit azonban nem lehet tudomásul venni, mi a magunk részéről semmiképpen nem tudunk tudomásul venni, hogy ez az összeg teljes egészében a Magyar Televíziót sújtja. Azért nem tudjuk ezt tudomásul venni, mert úgy gondoljuk, hogy nem lehet a Magyar Televízió büntetésben. Nem lehet politikai alapon egy ilyen kérdésben dönteni.

A magam részéről megértem, nem értek egyet vele, de megértem azt, ha egy politikai erő, jelen esetben egy kormánypárt nem ért egyet egy televízió megbízott elnökének - alelnök, aki egyben megbízott elnöki feladatokat lát el - működésével, de ezért nem lehet büntetni egy, a magyar közmédiumok szempontjából meghatározó jelentőségű intézményt, a Magyar Televíziót.

Zárójelben: kevésbé fontos, bár nagyon lényeges kérdés, hogy ebben a Televízióban szép számmal akadnak munkavállalók is, és ez a 7 milliárd forint elvonás - ha nem bíznának abban egy elkövetkező hatalom letéteményesei majd valamikor április-május-júniusban - gyakorlatilag működésképtelenné tenné a Magyar Televíziót, körülbelül egynegyede a forrásának kerülne elvonásra, ami nyilvánvalóan azt jelentené, hogy nem tud működni, effektíve be kell zárni a Magyar Televíziót 2010-re. Ezt nem vállalhatja szerintem semelyik politikai erő. Mi a magunk részéről semmiképpen nem tudjuk vállalni. A politikai meccseket politikai terepen kell megvívni. Ha valaki úgy gondolja, hogy törvénytelenségek történtek a Magyar Televízióban, akkor azt a bíróság előtt kell megvívni, de nem lehet büntetésbe küldeni egy intézményt meggyőződésem szerint, ehhez nincsen joga a magyar parlamentnek.

Éppen ezért a javaslatunk azt tartalmazza, hogy vegyük tudomásul - mi a magunk részéről tudomásul vesszük -, hogy ez a 7 milliárd jövőre nem áll rendelkezésre a közmédiumok finanszírozására. Osszuk el ezt a 7 milliárd forintot a közmédiumok között, terhelje ez egyformán őket, ha ennyivel kevesebb pénz van 2010-re. Elhisszük a kormánynak, elhisszük a pénzügyi tárcának, hogy ennyivel kevesebb áll rendelkezésre erre a területre, és arányosan, ami egyébként még mindig legjobban természetesen a Magyar Televíziót fogja sújtani, hiszen ez a legnagyobb tétel a költségvetési keretek között, arányosan osszuk el a terheket a közmédiumok, tehát a Duna Televízió, Magyar Rádió, MTI és a Magyar Televízió között.

Arra kérem önöket, fontolják meg, hogy megéri-e - különös tekintettel a Sláger Rádió, Danubius Rádió ügyeinek a figyelembevételével - beleszaladni egy újabb, akár nemzetközi méreteket is elérő botrányba. Talán önök is látták az Európai Unió televíziós szövetségeinek, köztelevíziós szövetségének a levelét, amellyel a magyar kormányhoz fordul, amelyben jelzi, hogy elfogadhatatlannak tartja azt - ez persze csak egy jelzés -, hogy olyan helyzet jöjjön létre, amely lényegében működésképtelenné teszi a Magyar Televíziót 2010-re vonatkozóan.

Én nem mennék abba bele, bár érdemes lenne, hogy vannak-e tartalékok a Magyar Televízióban. Azt gondolom, hogy vannak. Tehát nem gondolom azt, hogy jó néhány milliárd forint tartalék nem található a Magyar Televízió működésében, miközben azt látom, hogy nagyon sok minden történt az elmúlt 6-8 évben a Televízióban annak érdekében - most gazdasági értelemben mondom -, hogy működőképessé váljon. És azt is gondolom, ha valahol tisztességes hírműsorok vannak ma elfogulatlanul és nem alapvetően pártokhoz kötődően és nem is a bulvármédia feltételei, keretei között működve, ha az ember a nagy kereskedelmi televíziók híradóit nézi, némelyiket, akkor úgy érzi, mintha valami Kék fény műsorban lenne, és nem úgy, mintha egy hírműsorban lenne - emlékezve a boldog, régi szép időkre, a Szabó László vezette, ki ne emlékezne erre a névre, fantasztikus Kék fényekre -, bűnügyi sorozatok, és nincs se politika, se külpolitika, se belpolitika. Ehhez képest azt gondolom, egy tisztességes, követhető, közfeladatot ellátó televízió munkáját látja el a Magyar Televízió, amikor hírműsorokat tesz az asztalra, még ha ez sokaknak se jobbról, se balról, se mondjuk, a liberális oldalról nem kell hogy mindig tetsszen. Nem ez a dolga egy közmédiumnak, hogy a politikusok tetszését kiérdemelje.

Még egyszer, azt gondolom ugyanakkor, hogy a Magyar Televízió ilyen típusú felszámolása politikailag vállalhatatlan döntés. Nem látom sem okát, sem lehetőségét annak, hogy ezt a döntést, amely tulajdonképpen az elsőkörös szavazások alapján meghozatott, ne változtassuk meg a második körben, a módosító indítványok segítségével.

Ennek megfelelően azt kérem, hogy támogassák javaslatunkat politikai elkötelezettségtől függetlenül. Közös érdekünk az, hogy egy működőképes közmédiumrendszert hagyjunk az elkövetkező időszakra. Meggyőződésem szerint ez nem egyszerűen ilyen vagy olyan politikai érdekekhez kapcsolódó érdek, hanem mindannyiunk, a magyar társadalom egészének érdeke. Azt kérem, fontolják meg, és támogassák ezt a javaslatunkat is, mint ahogy az előzőt is.

Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  78  Következő    Ülésnap adatai