Készült: 2024.03.29.06:46:29 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

77. ülésnap (2015.05.28.), 88. felszólalás
Felszólaló Kontrát Károly (Fidesz)
Beosztás Belügyminisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:43


Felszólalások:  Előző  88  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KONTRÁT KÁROLY belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A Mirkóczki Ádám képviselő úr által elmondottakra szeretnék reagálni néhány gondolat erejéig.

Ami a rendőrség létszámát és megerősítését illeti, tudja, képviselő úr, azért furcsa, hogy egyrészt számon kéri rajtunk, hogy miért nincsenek jobb eredmények, másrészt pedig önök sorozatban nem szavazták meg azokat a törvényeket, amelyek ezeket a célokat szolgálták. (Mirkóczki Ádám: Salátatörvényt nem szavaztunk meg!) De nem szavazták meg. Tényként mondom: nem szavazták meg. (Apáti István: Lejárt lemez!) Ez hiteltelen, hogy ön rendért kiált (Mirkóczki Ádám: A kormány a hiteltelen!), és nem adják meg azt a lehetőséget a rendőrségnek, nem adják azokat a fegyvereket a rendőrség kezébe, hogy jelképesen mondjam, amelyek a még hatékonyabb fellépéshez szükségesek. (Mirkóczki Ádám: Mit nem adunk meg? Kétharmadotok van! Mi kellett volna? Négyötöd?)

Ez nem hiteles, képviselő úr, hiszen én többször figyelmeztettem az elmúlt négy évben, felhívtam a figyelmüket, és kértem önöket szép szóval, hogy támogassák azokat a rendet megerősítő törvényeket, amelyeket beterjesztettünk, de önök nem tették meg. (Közbeszólások a Jobbik soraiból.) Elnök úr, kérem, tegye lehetővé, hogy elmondjam a hozzászólásomat! (Apáti István: A közbeszólás parlamenti műfaj!) De a demokrácia is parlamenti műfaj (Közbeszólás a Jobbik soraiból: Ti már csak tudjátok!), képviselő úr, és a másik meghallgatása is hozzátartozik ahhoz, hogy… (Szilágyi György: Meg az igazmondás is parlamenti műfaj!) Tehát folytatom, ha megengedi Apáti István képviselő úr, ha befejezte a bekiabálást.

Tehát ott hagytam abba, hogy igen, Bárándy képviselő úrnak reagálva elmondtam, hogy mi sem vagyunk teljesen elégedettek, mi is látjuk azt, hogy nagyon sok a teendő még, ezért azt gondoltuk egyébként, hogy a közbiztonság egy olyan kérdés, amiben nemzeti közmegegyezést lehet létrehozni, hiszen valamennyiünk érdeke az, hogy az ország valamennyi településén rend és biztonság legyen. Ezt várják el tőlünk a választópolgárok az ország minden területén, Kelet-Magyarországtól kezdve Nyugat-Magyarországig, Budapestig bezárólag mindenhol. És mi ennek érdekében cselekszünk.

Ami a körzeti megbízotti létszámot illeti, illetőleg szóvá tette, hogy nincs elég körzeti megbízott: ha a 2010-es adatokhoz viszonyítjuk, akkor azt mondhatjuk, hogy közel százszázalékos a feltöltöttsége a körzeti megbízotti állománynak, ami jelentős előrelépés, egyrészt.

Másrészt pedig, amit szeretnék elmondani, hogy ennek eredményeképpen és a Készenléti Rendőrség segítségének köszönhetően ma elmondhatjuk, hogy minden magyar településre jut rendőr. Nem azt mondtam, hogy egész nap ott van rendőr, de minden magyar településen van rendőr, és az a célunk egyébként, hogy ezt a helyzetet tovább javítsuk, és összefogva az önkormányzatokkal, a civil szervezetekkel, a polgárőrséggel… ‑ és itt hadd emeljem ki a polgárőrséget, és hadd mondjak köszönetet a polgárőröknek, annak a több tízezer embernek, akik önként, szabadidejüket feláldozva teljesítenek szolgálatot a bűncselekmények megelőzése érdekében. Szóval, nekik ezúton is köszönetet mondok.

(13.20)

Tehát ezzel az összefogással, a rendőrség, a polgárőrség, az önkormányzatok, a civil szervezetek, az egyházak, az emberek összefogásával mind-mind nagyobb sikereket tudunk elérni. És mindig többet kell tenni, mert a bűnözők is fokozzák az erőfeszítéseiket azért, hogy megtalálják a réseket, de nekünk mindig többet kell tenni. Egyébként Bárándy képviselő úrnak is elmondtam, hogy mi is többet szeretnénk tenni, még nagyobb biztonságot szeretnénk az országban elérni. Ezért a körzeti megbízotti létszám teljes feltöltésére törekszünk, valamint az önkormányzatokkal való állandó együttműködésre. Kistérségi, járási fórumokat tartanak a rendőrkapitányságok, ahol valamennyi polgármestert meghallgatnak a tekintetben, hogy hol kell nagyobb erőfeszítést tenni, hol van nagyobb szükség a nagyobb rendőri jelenlétre. Tehát ott vagyunk, a terepen vagyunk, együtt dolgozunk mindenkivel, akinek fontos a rend és a közbiztonság.

Hadd mondjam el, hogy a 2016-os költségvetésnek öt kiemelt célja van a BM-fejezetet illetően. Az egyik a közbiztonság megerősítése, a másik pedig a terrorizmus elleni védelem, a terrorcselekmények megelőzése. (Mirkóczki Ádám: Vissza kell állítani az önálló határőrséget.) Arra is rátérek majd. S még egyszer mondom, vannak eredmények, a számok javulnak, de még többet kell tenni a rendőrségnek is, nekünk törvényhozóknak is, hogy olyan feltételeket teremtsünk, amelyek az ő eredményes munkájukat lehetővé teszik.

Ami pedig az önálló határőrség visszaállítását illeti: ez többször előkerült korábban is a parlamentben azonnali kérdésekben, napirend előtti és egyéb parlamenti műfajokban. Mindannyiszor elmondtuk, hogy 2007. december 21-én csatlakozott Magyarország a schengeni térséghez, a schengeni rendszerhez. 2008. január 1-jével jött létre a rendőrség és a határőrség fúziója, a határrendészet akkor lett a rendőrségi tevékenység része. Miniszter úr abban a levélben, amit az ön írásbeli kérdésére válaszolt, világosan érintette, hogy hány határrendészeti kirendeltség van, és milyen szervezeti egységben dolgoznak a határőrök.

Képviselő úr, fontos az, hogy a Frontex, az Európai Unió határrendészeti ügynöksége is elismerően állapítja meg az éves jelentéseiben a magyar határrendészeti tevékenységet végző rendőrök eredményeit. Együttműködünk az uniós határrendészeti ügynökséggel, a Frontexszel és az Unió egyéb szervezeteivel. Uniós alapokra pályázunk, a Külső Határok Alapot és az egyéb alapokat igénybe vesszük a határőrizeti tevékenység eredményesebbé tétele érdekében. Ezen a területen is azt tudom mondani, amit az egyéb, a közbiztonságot érintő területeken, hogy mi sem vagyunk teljesen elégedettek, mi is nagyobb biztonságot szeretnénk. Ezért azt szeretnénk, ha a bevándorlás kérdése nemzeti hatáskör lenne, és mi dönthetnénk el azt, hogy kit engedünk be, milyen feltételekkel, és hogy alakuljanak ezek a kérdések.

Másrészt pedig folyamatosan figyelemmel kísérjük azt a helyzetet, ami a külső schengeni határainkon van. Az elmúlt évben ‑ de erről is tájékoztattam a tisztelt Házat és önt is, képviselő úr, ha jól emlékszem ‑ jelentősen megerősítettük a Csongrád megyei szakaszt. A magyar-szerb határ Csongrád megyei szakasza az elmúlt időszakban több mint 600 fővel került megerősítésre. És szeretném elmondani, ha további erősítések lesznek szükségesek, azokat is meg fogjuk tenni. De nem az a lényeg ‑ ezt is már többször elmondtam ‑, hogy a határőrizeti tevékenységet végző szervezetet határőrségnek vagy a rendőrség határrendészeti igazgatóságainak vagy kirendeltségeinek nevezzük, hanem az, hogy valamennyiünk biztonsága érdekében jó minőségben végezzék a munkájukat. Én ehhez kérem a támogatásukat, tisztelt képviselő úr.

Ami a terrorfenyegetettséget, illetőleg azt a kérdéskört illeti, amit feltett, hogy mennyire vannak biztosítva a TEK, a Terrorelhárítási Központ költségvetésében ennek a tevékenységnek a forrásai, valamint hogy a titkosszolgálatok költségvetése mennyire biztosított: szeretném megnyugtatni, hogy a jelenleg beterjesztett költségvetésnek, ahogy már mondtam, fontos eleme a terrorizmus elleni védelem, a terrorcselekmények megelőzése, az ezzel kapcsolatos összehangolt tevékenység. Én abban bízom, hogy ennek a költségvetésnek az elfogadását követően biztosítottak lesznek a feltételek.

Ami az ukrán helyzetet illeti: szeretném megnyugtatni, hogy megfelelő felkészülés folyik e tekintetben, s ön mint a Nemzetbiztonsági bizottság tagja erről értesülhetett. Úgy gondolom, hogy Magyarország készen áll.

Képviselő úr, ami a hozzászólását illeti: még egyszer mondom, arra kérem önöket, ha önöknek valóban fontos a közbiztonság és a közrend megerősítése, a terrorfenyegetettség csökkentése, illetve kizárása, akkor az első lépés az, hogy változtassanak az eddigi politikájukon, és támogassák ezt a költségvetést. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban. ‑ Mirkóczki Ádám: Salátatörvényeket nem támogatunk!) Ez nem salátatörvény!




Felszólalások:  Előző  88  Következő    Ülésnap adatai