Készült: 2024.04.19.20:56:13 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

47. ülésnap (1999.02.09.), 20. felszólalás
Felszólaló Dr. Martonyi János
Beosztás külügyminiszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:17


Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. MARTONYI JÁNOS külügyminiszter: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Csapody Miklós képviselő úr értékelését nagyon köszönöm, azzal egyetértek. Néhány kiegészítő észrevételt szeretnék csak fűzni az általa elmondottakhoz.

Jól tudjuk azt, hogy a polgári kormány a fejlődés nemzetközi feltételeinek megteremtéséhez, az általa vallott értékrendre támaszkodva, kiemelt fontosságot tulajdonít a regionális stabilitásnak, az ezt biztosító jószomszédi politikának és a határon túl élő magyarság támogatását magában foglaló nemzetpolitikának. Ezért szerepel a kormány programjában az, hogy egyrészt új, magasabb szintre kívánjuk emelni a közép-európai regionális szomszédokkal történő együttműködést, és egyidejűleg ezzel összefüggésben fokozott támogatásban kívánjuk részesíteni a határon túl élő magyar kisebbségeket. Mi ezt a két célkitűzést egymással összefüggésben, egymásra tekintettel hirdettük meg, és ezzel a két célkitűzéssel összhangban együttesen érvényesítjük az euro-atlanti politikánkat is.

Ami pedig a szomszédokkal történő együttműködést illeti, nyilvánvalóan ez a rövid válasz nem ad arra alkalmat, hogy ennek az együttműködésnek minden egyes elemét, minden egyes területét áttekintsük, és megnézzük azt, hogy milyen előrelépésre került sor minden egyes szomszéd ország esetében.

Az együttműködésnek valóban több eleme, több dimenziója, több területe van. Nem kétséges része ennek az általános politikai légkör, a hangulat. Ezt nagyon jelentős mértékben befolyásolják a találkozók, különösen a magas szintű találkozók. A képviselő úr utalt arra, hogy éppen most, ezekben a napokban, hetekben egy rendkívül intenzív időszakot élünk, de a korábbi hónapok is hasonlóak voltak ehhez. Nyilvánvalóan most nem tudom felsorolni az összes magas szintű találkozót, ami a szomszédos országokkal az elmúlt hónapokban, hetekben, napokban és a következő napokban, hetekben le fog zajlani, ideértve természetesen a többoldalú, háromoldalú és minden egyéb találkozót is, de azt hiszem, azt összességében megállapíthatjuk, hogy a magyar külpolitikának, a magyar diplomáciának ilyen intenzív időszaka, ami a szomszédpolitikát illeti, még talán sohasem volt.

Az együttműködésnek persze része a mindennapok együttműködése is, a kereskedelem, a gazdasági kapcsolatok, a védelmi kapcsolatok, a közlekedési együttműködés, a környezetvédelmi együttműködés, a pénzügyi együttműködés, a vámigazgatások együttműködése - ez is egy felsorolhatatlan kör. Hetente, havonta kötjük az újabb és újabb megállapodásokat, és ezzel javítjuk azokat a jogi kereteket is, amelyek egyrészről biztosítják az együttműködést, másrészről pedig annak új lendületet is adnak.

Talán egy-egy szót mondanék az egyes országokról.

Ami Romániát illeti, jelenleg itt van a román miniszterelnök - reményeket fűzünk ehhez a látogatáshoz. Magyarország alapvetően érdekelt abban, hogy a jelenlegi román vezetés sikereket érjen el a romániai reformfolyamat továbbvitelében és a román kormányprogram - benne a legfontosabb kisebbségi célkitűzések - megvalósításában, mindezzel elősegítve Románia mielőbbi euro-atlanti integrációját. Támogatjuk ezt az integrációt. Tegnap is elhangzott az, hogy minden eszközzel támogatni fogjuk Románia NATO-csatlakozását is, és természetesen mindent megteszünk annak érdekében, hogy Románia az Európai Unióhoz is közelebb kerüljön. Még akkor is ezt a politikát követjük, amikor ez apróbb nézeteltérésekhez vezethet, például éppen az Európai Unió egyes tagállamaival.

Szlovákiával nehéz időszakot éltünk át. Mindannyian tudjuk, hogy új szakasz kezdődött a magyar-szlovák kapcsolatokban. Csak annyit szeretnék mondani, hogy mi nem csak Esztergom és Párkány között akarunk hidat építeni, mi a szellemi, kulturális, politikai, emberi kapcsolatoknak a hídsorozatát akarjuk felépíteni. Úgy érzem, hogy a tegnapi találkozó is, a pénteki találkozó is ebbe az irányba mutat.

Horvátországban most járt a miniszterelnök. Ugyanez Szlovéniával is: jószomszédi kapcsolataink vannak, erősítjük a gazdasági kapcsolatainkat, ezek a kapcsolatok problémamentesek.

Összességében tehát úgy érzem, hogy a kormánynak sikerült a programjában meghatározott célkitűzéseket érvényesíteni. Összhang van a hármas célkitűzés között, és továbbra is ezen az úton fogunk haladni.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai