Készült: 2024.03.29.07:22:48 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

191. ülésnap (2001.03.06.), 277. felszólalás
Felszólaló Manninger Jenő
Beosztás közlekedési és vízügyi minisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka egyéb felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:01


Felszólalások:  Előző  277  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MANNINGER JENŐ közlekedési és vízügyi minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Köszönöm a szót. Engedjék meg, hogy a bejelentésnek megfelelően nagyon röviden tájékoztatást adjak a Tisza felső szakaszán kialakult rendkívüli helyzetről.

Röviden az előzményekről: mint ismeretes, a Tisza felső vízgyűjtőjén rendkívüli mennyiségű csapadék hullott le, valamint a gyors hóolvadás miatt rendkívüli árhullám alakult ki. Néhány szám ennek érzékeltetéséül: Tiszabecsen 708 centiméter volt az eddig mért legmagasabb vízszint, most 716 centiméter; Tivadarnál 958 centiméter volt, most 1014 centiméter várható; és Vásárosnaménynál is várhatóan az eddig mért - egyébként is százéves - átlagot meghaladó legmagasabb vízszintet 70-80 centiméterrel meg fogja haladni a víz szintje. Hasonló magas vízállások voltak mérhetőek a Szamos, a Kraszna és Túr folyókon is, ezért a mai nappal a kormány a veszélyhelyzet megállapítása tárgyában döntött, és elrendelte a rendkívüli helyzetet.

Természetesen a védekezés időben már előbb megkezdődött, köszönhetően annak az előrejelző rendszernek is, amelyet tavaly a magyar állam költségein 100 millió forint összegben telepítettünk az ukrán szakaszon. Így a töltések magasítása megtörtént, tehát magasítási problémák nem voltak. Megkönnyítette a helyzetet az, hogy egy korábban eldöntött program keretében 2000 végéig 36 kilométer új töltés épült meg. Ismeretes, hogy ez a megelőző évekénél hat-hétszeresen nagyobb költség volt. Ezzel együtt a rendkívül magas vízállás komoly problémákat okozott.

Három olyan szakasz van, amelyről be kell számolnom: az ukrán területen történt töltésszakadások következtében a Tisza bal partján a mentett oldalra került a víz a Palád-patak mentén, és itt magyar területre folyt. Kispalád község részleges kitelepítéséről kellett dönteni, illetve fogadni kellett ukrán területről 500 ukrán menekültet.

A Túr folyó bal parti töltésénél Sonkád település térségében átfolyik a töltésen a víz, úgynevezett átfolyás alakult ki. Itt a lokalizáció valószínűleg megtörténhet, a kitelepítésre várhatóan nem lesz szükség.

A legnagyobb problémát természetesen a már a sajtóban az MTI által is bejelentett gátszakadás okozza. 14 óra 35 perckor Tarpa és Tivadar között a Tisza jobb partján gátszakadás történt. Az említett vízszint azt jelenti, hogy a magasítás megfelelő volt, viszont a töltések állapota következtében töltéssüllyedés, illetve töltéssuvadás történt, és így 30-50 méteren gátszakadás történt, ahol a víz a gáton áthatolt.

Az elmúlt időszakban, 16 órakor jelentették, hogy egy újabb gátszakadás történt. Ez az előzőhöz képest már nem okoz további problémát, hiszen a víz már egy helyen átfolyt.

A védekezés időben megtörtént. Még a délelőtt folyamán 19 település megelőző kitelepítéséről döntöttek, tehát a lakosság közvetlenül nincs veszélyben, az átfolyt vizet pedig lokalizálni igyekeznek a helyszínen dolgozók.

 

 

(16.40)

 

Van rá esély, hogy csak három-öt települést önt el a víz, és sikerül távoltartani a további településektől.

Ez a pillanatnyi helyzet a legújabb információk alapján. Köszönöm szépen a figyelmüket, és köszönöm azokat a felajánlásokat is, amelyek időközben érkeztek. Természetesen ezeket a megfelelő helyre továbbítani fogjuk. Készek vagyunk arra is, hogy természetesen a törvényekben és a rendeletben előírtakon túlmenően továbbra is tájékoztatást adjunk. Egyelőre engedjék meg, hogy ennyit mondjak; folyamatosan érkeznek a hírek.

Köszönöm a figyelmüket még egyszer.

 




Felszólalások:  Előző  277  Következő    Ülésnap adatai