Készült: 2024.03.28.16:22:24 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

163. ülésnap (2000.10.16.), 132. felszólalás
Felszólaló Hegyi Gyula (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Társadalmi szervezetek bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 4:19


Felszólalások:  Előző  132  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HEGYI GYULA, a társadalmi szervezetek bizottságának alelnöke, a kisebbségi vélemény ismertetője: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Az igazság az, hogy a társadalmi szervezetek bizottsága igen szűk szavazattöbbséggel, 7:6 arányban fogadta el azt a többségi álláspontot, amelyet Halász alelnöktársam képviselt a bizottságban. Én a kisebbségi álláspontot szeretném ismertetni.

Először is: természetesen a bizottságunkban is felmerült, hogy a kétéves költségvetés jelenlegi benyújtása törvényellenes, és felmerült az a kérdés is, hogy milyen példát adunk a civil szervezeteknek, ha maga az Országgyűlés, illetve maga a kormány nem tartja be a Magyar Köztársaság alapvető törvényeit. Természetesen felmerült az, hogy a nyugdíjasok helyzete sajnos tovább romlik ennek a költségvetésnek megfelelően, amiben különösen nagy szerepe van az infláció alulbecslésének. Néhány hosszú emlékezetű képviselő, akik tizenkét hónapra vissza tudnak emlékezni, felidézte azt a tényt, hogy a pénzügyminiszter úr tavaly ilyenkor 6 százalékos inflációt jósolt 2000-re itt, Magyarországon; Londonban közben 7-8 százalékos inflációt jósolt és becsült meg. Sajnos még ez az utóbbi, őszintének szánt kijelentése is messze állt a valóságtól, hiszen tudjuk, hogy már 10 százalék körül jár az infláció.

 

(19.10)

 

Azt gondolom, ha 6 százalék helyett 10 százalék az infláció, az azt jelenti, hogy valaki több mint 50 százalékkal - elnézést a közhelyért - mellétrafált, melléfogott. Egy civil szervezetnél, amely például félmillió forinttal gazdálkodik, ha a pénztárnok ekkora hibát követ el, akkor másnap már nem marad meg a tisztségében. Úgy látszik, hogy egy ország pénzügyeinek az irányításánál ennél liberálisabb szabályok érvényesülnek, mint nagyon sok civil szervezetnél.

Ami most már a társadalmi szervezetek támogatását illeti, Halász alelnöktársam fejtegetését meghallgatva is szeretném a hallgatókat, akik ezt a közvetítést hallgatják, figyelmeztetni arra, hogy a soron beírva az van, hogy 348,1 millió forintot kapnak a civil szervezetek, ugyanannyit, mint az előző évben, sőt a 2002-es költségvetésre is 348,1 millió forint szerepel, ugyanannyi pénz, egyetlen fillér emelés nélkül, e tekintetben tehát, a civil szervezetek támogatása tekintetében a kormány már a nulla százalékos inflációt is megvalósulni látja, ami persze aligha fog bekövetkezni. Szeretném hozzátenni, hogy erre a nominálértékben azonos, reálértékben csökkenő pénzre egyre többen pályáznak, mert örvendetesen egyre több a közhasznú alapítvány, a közhasznú alapítványok száma növekszik, egyre többen pályáznak erre a keretre, és egyre kevesebb pénzből kell boldogulniuk, illetve egyre kevesebb pénzt tudunk kiosztani.

Amit Halász alelnöktársam említett, az is felmerült a bizottság ülésén, hogy egyrészt az ellenzéki képviselők úgy vannak ezzel, hogy - az apróhirdetések nyelvén - minden megoldás érdekel minket, tehát ha a civil szervezetek több pénzt kapnának a jövőben, mint amennyit a költségvetés szerint kapnának, akkor minden ilyen megoldást tudunk támogatni, de nem hisszük azért, hogy a civil szervezetek támogatásának az egyetlen biztos módja lehet az, hogy azzal számolunk, hogy emberek évről évre elrontják az adóívet, és az így elrontott összegek majd kiszámítható és biztos módon a mi bizottságunkhoz és a bizottságon keresztül a civil szervezetekhez fognak eljutni. Azt gondoljuk, hogy a civil szervezetek támogatásának biztos alapokon kell állnia, ezzel együtt természetesen, mint mondtam, minden olyan megoldást támogatunk, amely valamilyen módon ezt az összeget bővíti.

Azt is szeretném megjegyezni, tisztelt Országgyűlés, hogy a bizottsági vitán a kormányt kizárólag a Fidesz képviselői képviselték, ugyanúgy, ahogy, ha ma körülnézünk, ma is azt látjuk, hogy kormánypárti képviselők közül kizárólag fideszes képviselők vannak jelen. A három ellenzéki párt, ez esetben az MSZP, az SZDSZ és a MIÉP képviselői ezt a kétéves költségvetést nem találták általános vitára alkalmasnak.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  132  Következő    Ülésnap adatai