Készült: 2024.03.29.16:02:39 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

90. ülésnap (2019.11.05.), 130. felszólalás
Felszólaló Molnár Gyula (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:46


Felszólalások:  Előző  130  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MOLNÁR GYULA, az MSZP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! Én sem fogok visszaélni azzal a helyzettel, hogy egészségügyi témát tárgyalunk a parlamentben, és hosszasan mesélhetnék arról, hogy mennyi mindent lenne még érdemes szabályozni, mennyi minden olyan kérdés van az egészségügyben, amely azonnali és sürgős megoldásért kiált. Én is példásan rövid leszek, és könnyű helyzetben vagyok, hiszen szinte azt mondhatnám, hogy egyetértek azzal, ami ott elhangzott, egyetértek azzal, ezzel, tehát én csak ilyen címszavakat mondanék az egyes, kettes, hármas pontról.Néhány dolgot azonban szeretnék magam is kiemelni és megerősíteni. Nagyon-nagyon régen gondolkoztam azon, hogy vannak egészen elképesztően egyszerű dolgok az életben, és valamiért mégsem csinálódnak meg, most bocsánat, hogy ilyen buta szót használok én is. Amikor az ember ilyen gyakorló vezető, mondjuk, egy kisebb egységben egy önkormányzatnál, mindig csodálkoztam azon, hogy hogy van az, hogy van a háziorvos, van a járóbeteg-szakellátás, van a kórház, ott vagyunk együtt, egymástól néha pár száz méterre, és ugyanazokat a dolgokat párhuzamosan csináljuk, költjük a pénzt, egymással nem kommunikáló rendszereket üzemeltetünk és tartunk fenn. Ilyenkor mindig elgondolkoztam azon, és próbáltam magam vezetőként ebben az egyébként nagyon egyszerű ügyben áttörést elérni, és azt láttam, hogy ez egy nagyon monolitikus és zárt szakma, nagyon büszke, nyilván nagyon védi a saját maga belső viszonyait, ezért gyakorlatilag teljesen erőtlen voltam ezekben az ügyekben. Óriási áttörés volt, ha mondjuk, néha legalább a háziorvost felhívja, a járóbeteg-szakellátás tudta használni. Még egyszer mondom, mind a kettő fenntartója ugyanaz volt. Tehát sajátos és vicces módon pont ugyanonnan kapták a támogatást és a pénzt. Nos, ezért is azt gondolom, hogy ez egy óriási lépés, ami felé ezzel az EESZT-vel mentünk. Azt gondolom, hogy ennek mindenfajta finomítása, ahogy jobbikos kollégám mondta, szerintem helyes, fontos és jó.

Én magam is egy dolgot szeretnék megerősíteni, az adatvédelem kérdését. Borzasztóan kényesek vagyunk erre. Nyilván nagyon-nagyon fél mindenki. Október 1-jén volt egy hackertámadás az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézetnél, érzékeny adatok kikerültek. Nyilván pontosan tudjuk, hogy a XXI. század erről szól, hogy azok, akik a bűnelkövetők, akik nem a jó célt szolgálják, egy picit mindig egy lépéssel előbbre vannak, mint azok, akik megpróbálják ezt megakadályozni, de mégis amit lehet, mindenképpen tegyük meg.

Egy dolgot a kollégáim észleltek, és szeretném erre felhívni államtitkár asszony figyelmét. Azt mondják az én kollégáim, hogy a ritka betegségek esetében ez a szabályozás az infotörvény 5. § (2) bekezdésével ellentmondásba kerülhet. Tehát ez túlságosan általános megfogalmazást tartalmaz erre az eshetőségre. Talán érdemes bizonyos szempontból akár pontosítani ebben a törvényben a szöveget, akár pedig valamilyen módon az infotörvényre való utalással ezt a részt kiegészíteni.

Magam is szeretnék kitérni arra, amit szintén kényes témának gondolok, a közfinanszírozásból a magánfinanszírozásba való ilyen típusú átjárás lehetőségét. Ha megengednek ennyi politikai mondatot itt késő este, akkor ez bizonyos szempontból (Közbeszólások a Fidesz és a KDNP soraiból: Késő este van?) annak a beismerése, hogy a közfinanszírozott rendszeren keresztül bizonyos dolgokat már nem tudnak vagy talán nem is akarnak ellátni. Tehát megteremtik annak a lehetőségét, hogy adott esetben a magánszférába áttereljék a betegek egy részét. Én ettől mindig félnék kormánypárti politikusként, ha ilyen módon a közszférából egy ilyen legális csatornát teremtünk a magánszféra ezen területére. Ez mindig felvet adott esetben olyan kérdéseket, amelyek kényesek és kínosak lehetnek. De még egyszer mondom, értem ennek a logikáját, értem ennek a technológiai részét, nyilván bizonyos szempontból támogatjuk is.

Summa summarum, azt szeretném önöknek mondani, hogy csatlakozva az előttem szóló bölcs mondatokhoz, amelyeket képviselőtársaim mondtak  és a kevésbé bölcs mondatokhoz is, de zömmel bölcs mondatok voltak természetesen , én is arról biztosítom a Házat, hogy hacsak valamit közben nem tesznek még bele a törvénybe, akkor mi is úgy készülünk, hogy támogatni fogjuk ezt a javaslatot. Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiból.)




Felszólalások:  Előző  130  Következő    Ülésnap adatai