Készült: 2024.04.26.01:31:40 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

188. ülésnap (2009.02.16.), 208. felszólalás
Felszólaló Dr. Répássy Róbert (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Expozé
Videó/Felszólalás ideje 6:43


Felszólalások:  Előző  208  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz), a napirendi pont előadója: Köszönöm a szót. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Elnök Úr! Az önálló képviselői indítványban arra teszünk javaslatot, hogy az állami vállalatok vezető tisztségviselői, tehát az igazgatósági és felügyelőbizottsági tagoknak mind a létszáma, mind a díjazása csökkenjen. Úgy gondoljuk, hogy amikor az állam számos területen takarékoskodásra, spórolásra kényszerül, akkor a takarékosság köréből, a takarékosság szempontjaiból nem maradhatnak ki az állami vállalatok vezető tisztségviselői sem.

Manapság egy állami vállalat igazgatósági, felügyelőbizottsági tagjai, persze ez eltérő a különböző társaságoknál, olyan díjazást kapnak, amelyek jócskán meghaladják az átlagbért, akár az átlagbér két-háromszorosát is eléri, miközben ezek az igazgatósági és felügyelőbizottsági tagok nem főállásban, hanem mellékállásban látják el tevékenységüket, és tiszteletdíjban részesülnek. Ezért az a javaslatunk, hogy maximáljuk a vállalati tisztségviselők honoráriumát, mégpedig az átlagbér összegében, ez legyen a maximum, ami kifizethető részükre.

Ugyanígy azt javasoljuk, hogy az állami társaságoknál működő igazgatóságok és felügyelőbizottságok létszáma a törvényi minimumban kerüljön megállapításra. A törvény három főt ír elő a legkisebb létszámra. Azt javasoljuk, hogy csökkentsük le erre a létszámra a társaságok vezető testületeinek létszámkeretét. Jelen pillanatban van olyan állami társaság, ahol az igazgatósági és felügyelőbizottsági tagok együttes száma meghaladja a 20 főt, tehát több mint 20 fő részesül ilyen díjazásban. Szerintünk részben takarékossági okokból, részben hatékonysági okokból nem szükséges ilyen nagy testületeket fenntartani. Változó persze a kép, minél kisebb a vállalat, annál kisebb a vezető testületek létszáma, de még itt is nagyon sok, a legkisebb társaságoknál is nagyon nagy a létszám, és nagyon sok a költség, ami a vezető tisztségekkel jár.

A javaslatunk tehát az állami vállalatokra vonatkozik. A bizottsági viták során felmerült az, hogy egyrészt miért pont ezek a létszámok és összegek kerültek bele a javaslatba. Nyitottak vagyunk, de úgy gondoljuk, hogy a minimumközeli létszám lenne ebben a helyzetben a takarékosság szempontjából az elvárható. Módosító indítványokkal ezt lehet korrigálni. A másik kritika pedig az volt, hogy az önkormányzati cégeknél, társaságoknál is hasonló korlátozást kell bevezetni. Ez utóbbinak semmi akadálya. Az önkormányzati vagyon felett az önkormányzati testületek rendelkeznek, az önkormányzatok az önkormányzati törvény, illetve az alkotmány alapján szabadon gazdálkodnak ezekkel a javakkal. Tehát az önkormányzati testületeken kell számon kérni azt elsősorban, hogy ők csökkentsék mind a társasági tisztségviselők létszámát, mind pedig azok díjazását.

Hozzáteszem, hogy az önkormányzati törvény nem tartalmaz olyan rendelkezéseket, amelyek korlátoznák ebben a tekintetben az önkormányzatokat. Ennek az a magyarázata, hogy az önkormányzatok egyik alapjoga az, hogy a saját vagyonukkal szabadon gazdálkodjanak, és az ilyen önkormányzati alapjogot csak nagyon kivételes esetben lehet korlátozni. De azt hiszem, hogy erre mutattak jó példát egyes önkormányzatok. Egyes önkormányzatoknál valóban csökkentették a díjazást és a létszámot is. Lehet, hogy nem arra a mértékre, amit mi javasolunk most az állami vállalatoknál, de volt erre példa. Azt gondolom, minden önkormányzat el tudja végezni azt a számítást, ami azt jelenti, hogy vajon költségtakarékossági szempontból maradhatnak-e a jelenlegi vezető tisztségviselői létszámok.

Ezen a törvényjavaslaton részben nem érdemes, részben meg nem is értelmes felvetés, hogy számon kérik az önkormányzati törvény módosítását, ugyanis az önkormányzati törvény egy külön törvényünk, ami pedig most előttünk fekszik, az az állami vagyonról szóló törvény, az állami vagyonnal kapcsolatos rendelkezéseket kívánjuk módosítani. Természetesen nincs akadálya annak, hogy párhuzamosan az önkormányzatokkal is foglalkozzon az Országgyűlés, de ehhez egy megfelelő törvényjavaslatot be kell nyújtania valakinek. Például azoknak, akik kritizálják a törvénynek ezt a hiányosságát.

Tisztelettel kérem önöket, hogy az Országgyűlés tárgyalja meg a törvényjavaslatunkat, és amennyiben van módosító indítványuk, akkor azt nyújtsák be a törvényjavaslathoz. Minden olyan módosító indítványt támogatni fogunk, amely a cél érdekében pontosabbá teszi a javaslatot, javítja a javaslatot. Olyan javaslatokat nem fogunk támogatni, amelyek a törvényjavaslat koncepciójával ellentétesek. Márpedig a törvényjavaslatnak egyetlenegy célja van, az a sokat hangoztatott, a kormány által, a kormányfő által is sokat hangoztatott mondat, amely szerint az állam kezdje magán a takarékoskodást. Kezdje magán az állam; ne csak a nyugdíjasok, ne csak a közalkalmazottak, köztisztviselők, ápolónők, rendőrök bérét csökkentse a kormány, ha már ilyen lépésekre szánja el magát, hanem bizony az állami vállalatoknál is tegyen rendet, és az állami vállalatok vezetőinek a zsebében kotorásszon, ne a nyugdíjasokéban.

Köszönöm szépen a figyelmüket, és kérem, hogy támogassák a törvényjavaslatot. (Szórványos taps a Fidesz soraiban.)




Felszólalások:  Előző  208  Következő    Ülésnap adatai