Készült: 2024.04.20.07:08:48 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

88. ülésnap (2011.05.03.), 4. felszólalás
Felszólaló Kaufer Virág (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:20


Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KAUFER VIRÁG (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Az a társadalom, amely számos tagját kirekeszti, elszegényedett társadalom. A madridi európai fogyatékosügyi kongresszus nyilatkozatának szavai szó szerint is igazak lesznek Magyarországra, ha nem teszünk meg mindent azért, hogy a megváltozott munkaképességű honfitársaink is képességeiknek megfelelően léphessenek be a munka világába, amikor az esélyegyenlőségi világnap alkalmából szeretném felhívni a tisztelt Ház figyelmét a megváltozott munkaképességűek munkához való jogára.

A fogyatékossággal élő honfitársaink nem szánalomra vagy sajnálatra, hanem egyenlő esélyekre vágynak. Nemegyszer adnak okot Magyarországnak a büszkeségre, legyen szó akár paraolimpikonjainkról, akár az európai vállalkozási díj döntőjébe jutott budapesti Hotel Panda Kft.-ről, amelyet szinte kizárólag fogyatékossággal élők irányítanak és tartanak fenn. Itt az ideje, hogy a többség is teljesítményük és valós képességeik szerint ítélje meg őket.

A kormányzati oldal gyakran hangoztatott célkitűzése, hogy minden munkaképes állampolgár dolgozzon; ezzel az LMP mélyen egyet tud érteni. Nyilvánvaló tény, hogy a most segélyszerű járulékokból vagy esetleg képességeiknek nem megfelelő munkát végző, fogyatékossággal élő honfitársaink megfelelő foglalkoztatása közös érdekünk. Csak az elmúlt évben 62 milliárd folyt be úgynevezett rehabilitációs járadékból, amely - rövid fejszámítással is kiszámítható - körülbelül 62 ezer be nem töltött munkahelyet jelent.

A fogyatékossággal élőket célzó kormányzati stratégiában - amelyen, ha jól tudom, a kormány éppen most dolgozik - kiemelt szerepet kell kapjon a foglalkoztatás. Egy fogyatékossággal született személy képességeinek kibontakoztatása vagy egy baleset utáni rehabilitációs folyamat tehát nem érhet véget pusztán az alapvető önfenntartási képesség fejlesztése vagy helyreállítása után.

(9.10)

Az integrációnak és rehabilitációnak ki kell terjednie a munkába állás lehetőségének megteremtésére is, mert csak így lehet teljes emberi életet élni, a társadalomba teljes jogú tagként beilleszkedni. Ezért az integrációs és rehabilitációs folyamatokat nem tekinthetjük pusztán az egészségügy területéhez tartozó kérdésnek, hanem olyan sokrétű problémának, amelyben érintett az oktatási, az esélyegyenlőségi, a foglalkoztatási és a gazdasági terület egyaránt. Elengedhetetlennek tartjuk ezért, hogy egy, a különböző területeket összekapcsoló komplex stratégia szülessen. Egy komplex stratégiaalkotáshoz azonban nélkülözhetetlen, hogy mihamarabb elkezdődjön az alapos és kiterjedt adatgyűjtés és a rendszeres értékelés. Jelenleg ezen a területen komoly elmaradásaink vannak. Mindaddig, amíg nem tudjuk, hány érintett van, azok milyen speciális nehézséggel küzdenek, milyen speciális igényekkel rendelkeznek, milyen tendenciák érvényesülnek integrációjukban és rehabilitációjukban, és hogyan hatnak ezek a gazdasági és társadalmi folyamatokra, addig a stratégiaalkotás mindössze íróasztali munka.

Lényegesnek tartjuk emellett, hogy a megfelelő törvényi és szabályozási környezet is létrejöjjön. Mint az ismeretes, a megváltozott munkaképességűeket foglalkoztató munkaadók többféle kedvezményben részesülhetnek, mégis igen sok intézmény választja a törvény által felkínált lehetőséget, és inkább fizet rehabilitációs járulékot ahelyett, hogy megváltozott munkaképességűnek adjon munkát. Elengedhetetlennek tartjuk, hogy több európai ország gyakorlatát átvéve a kormány legalább a saját fennhatósága alá tartozó intézményi rendszerben tegyen jelentős szabályozási lépéseket a fogyatékkal élők foglalkoztatása irányában. Ahogy Kósa Ádám európai parlamenti képviselő mondta, a retorika kevés, cselekedni kell.

Jó példa áll előttünk, Kecskemét megyei jogú város ugyanis elfogadott egy LMP-s képviselő által beterjesztett javaslatot, hogy az önkormányzat dolgozzon ki tervet arra, hogy a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatását hogyan lehetne növelni, és hogyan lehetne ezáltal csökkenteni a befizetendő rehabilitációs járulékot. Az indítványból kiderül, hogy ez a város kiadásait is csökkenti. Az LMP részéről tehát azt tudom mondani, hogy mi támogatjuk a kormányt abban, hogy olyan intézkedéseket hozzon a megváltozott munkaképességűek és fogyatékossággal élő társaink, honfitársaink védelmére, amelyek segítik társadalmi, munkaerő-piaci integrációjukat.

Köszönöm a figyelmet. (Taps.)




Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai