Készült: 2024.03.29.00:31:32 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

88. ülésnap (2011.05.03.), 398. felszólalás
Felszólaló Dr. Gyüre Csaba (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:02


Felszólalások:  Előző  398  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. GYÜRE CSABA (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Ismételten az ajánlás 15. pontjához szeretnék hozzászólni, mégpedig azzal kapcsolatosan, hogy én azt gondolom, hogy akik előterjesztették a szabálysértési törvénynek ezt a módosítását, amely szerepel a törvénymódosító javaslatban, azok valószínűleg, véleményem szerint el sem olvasták a polgárőrségről szóló törvényt, el sem olvasták azt, hogy mi a célja ennek a törvénynek, illetve azt sem, hogy mi a feladata egy polgárőrnek.

(21.20)

Éppen ezért én most szeretném ismertetni, hogy a polgárőrségről szóló 2006. évi LII. törvény preambuluma mit tartalmaz. "Az Országgyűlés elismeri az állampolgárok önszerveződésének eredményeként megalakult polgárőrség tevékenységét, és méltányolja, hogy a polgárőrség támogatja a helyi önkormányzatokat, a helyi, területi rendvédelmi szerveket a közbiztonság helyi feladatainak végrehajtásában. Az Országgyűlés az ország közrendje, közbiztonsága, államhatárának rendje fenntartásának segítése, az állampolgárok személyét és vagyon javaikat fenyegető bűncselekmények, katasztrófa-, illetve veszélyhelyzetek megelőzése és következményeik elhárítása, a környezet és a természet védelme, valamint az ez irányú feladatok ellátásához szükséges szervezetek és az abban közreműködő személyek jogállásának meghatározásának érdekében alkotja meg ezt a törvényt."

Tehát ez egyértelmű, hogy ha ezt a jogalkotó, illetve aki beterjesztette ezt a módosítást, elolvasta volna, hogy mire jön létre a polgárőrség, és mi a lényege ennek, akkor láthatta volna, hogy ez a polgárőr-tevékenység, amely az elmúlt hetekben, hónapokban történt Magyarországon, pontosan megfelel azoknak a céloknak, amelyeket ez a törvény meghatározott. Nagyon sajnálom, ha önök, a Fidesz-KDNP-többség jelen pillanatban úgy gondolja, hogy ez a törvény nem jó. Hivatkoznék arra, hogy döbbenetes, hogy ez a törvény 2006-ban került elfogadásra, tehát akkor ez még rosszabb, hogy a Gyurcsány-kormány időszakában számítottak a lakosság önszerveződésére, számítottak arra, hogy az állampolgárok egymással szolidaritást fognak vállalni, hogy a bűncselekmények áldozataival szolidaritást fognak vállalni, hogy megpróbálnak segíteni egymásnak. Erre még a Gyurcsány Ferenc kormánya is számított, amikor ezt a törvényjavaslatot előterjesztette és megszavazták.

Úgy látom sajnos, hogy ez a kormány e tekintetben még annál is rosszabb, mert nem ismeri el ezt az önszerveződési lehetőséget, nem ismeri el a szolidaritás fogalmát az állampolgárok között. Meg akarják akadályozni ezt az önszerveződési folyamatot, amely, mint látható, kiváló, nemes célokra szolgál, hiszen a közrendvédelem, a határok rendjének megtartása, állampolgárok személyi védelme, illetve személyi biztonságának megtartása, vagyoni javakat fenyegető bűncselekmények elhárítása, ezek megelőzése, a következmények elhárítása, és a többi, és a többi, tehát minden az ország közrendjére és az ország közbiztonságára irányul. És ezeket akarják önök ellehetetleníteni, gyakorlatilag felszámolni!

Egyébként véleményem szerint elkapkodott maga a jogszabályszöveg. Nem véletlen az, hogy folyamatosak a módosítások, a módosító javaslatok, és ezek egy része, főleg az alap tekintetében a kormánypártok részéről történt meg. Hiszen ezek a szövegek pontosan ellentéteként sülnek el, mint amit önök valójában meg akarnak teremteni. Nekem nagyon tetszett az egyik felszólalás, amiben hallhattuk az eredeti törvényszöveg alapján, hogy ezt a cselekményt az követi el, aki a közrend, közbiztonság fenntartásának látszatát kelti, ilyen tevékenységet végez, ami a közrend, közbiztonság fenntartásának látszatát kelti, és ez önök szerint már büntetendő cselekedet. Éppen egy képviselőtársam volt, egy ellenzéki képviselőtársam, nem ebből a frakcióból, aki elmondta azt, hogy ki az, aki ezt elköveti: ez a legelső a kormány lesz, mert a kormány az, aki azt a látszatot kelti, hogy Magyarországon a közrendet, a közbiztonságot fenntartja. És ha ennek nem tesz eleget a kormány, akkor ezt a bűncselekményt maga a kormány fogja így elkövetni.

Ezek után éppen ellenzéki javaslatra tették be, hogy jogellenesen kelti annak látszatát, hiszen a kormány ezek szerint jogosan, jogszerűen kelti a látszatát, mintha ebben a formában fenntartaná Magyarországon a közrendet és a közbiztonságot. Ez a nagyon furcsa jogalkotás, amikor éppen saját magunk vagyunk az elkövetők, és arra a cselekményre hozunk egy jogszabályt, amit éppen mi követünk el, nem pedig azok, akik tényleg változtatni akarnak ezen.

Nagyon szomorú az, hogy Magyarországon a közrend, a közbiztonság nagyon nagy mértékben megromlott az elmúlt időben. És az nagyon fontos, hogy az emberek mit éreznek. Mit éreznek azok a faluhelyen élő, egyszerű emberek, akik becsületes, kétkezi munkával megöregedtek, odajutottak, hogy kettecskén éldegélnek 80-90 évesen, vagy egyedül élnek 70-80 évesen, és minden éjszakájuk rettegéssel telik el. Betörnek-e, elviszik-e a kis malackámat, elviszik-e, amiből enni tudok, vagy egyáltalán, felébredek-e reggel. És itt van a polgárőrség az önszerveződés alapján, amely segítene helyi szinten, amely ismeri a helyi bűnelkövetőket, akik arra hajlamosak, és önök éppen ezt a tevékenységet akarják megakadályozni. Hát, nagyon szomorú!

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Szórványos taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  398  Következő    Ülésnap adatai