Készült: 2024.03.29.07:57:52 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

234. ülésnap (2009.10.20.), 172. felszólalás
Felszólaló Dr. Schvarcz Tibor (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:47


Felszólalások:  Előző  172  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SCHVARCZ TIBOR (MSZP): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Képviselőtársaim! Kellő alázattal és tisztelettel arról szeretnék szólni, hogy az egészségügyi bizottság - érzékelve azt a helyzetet, amit a kórházigazgatók és a Kórházszövetség jelzett - benyújtott egy módosító indítványt, amelyben azt célozta meg, hogy az egészségügy jövő évi költségvetését tegye rendbe, és ez meg is történt.

Annak ellenére beszélek erről a javaslatról, hogy számos szakpolitikusa a Fidesznek ezt kétségbe vonta, természetesen azok, akik nem voltak ott a bizottság ülésén, mert az összes többi, aki ott volt, azok egyhangúlag támogatták ezt a javaslatot. Ő nem volt ott, majd sajtótájékoztatón azt mondta, hogy nincs megoldás, a kormány által benyújtott javaslat, illetve a bizottság által benyújtott javaslat légből kapott, majd citálta az ÁSZ-t, és citálta a Költségvetési Tanácsot is.

(12.00)

Most részleteiben el szeretném mondani azt a 38 milliárdot, amivel a jövő évre megemeltük a gyógyító-megelőző ellátások összegét. 20 milliárd forintot a tartalékból csoportosítottunk át, és az OEP-bevétel növekedéséből pedig egy 16 milliárd forintos összeg került beemelésre. Ezen felül idén a Kórházszövetség által kért 4,5 milliárd forintot megkapják a szolgáltatók, mégpedig olyan bontásban, hogy a járóbeteg-ellátás kap 500 millió forintot, a többit pedig a gyógyító-megelőző ellátás céljaira fordíthatja a kormány.

A másik része, ami rendbe teszi ezt a jelenleg feszült egészségügyi költségvetést, az a korábban zárolt pénzből 6 milliárd forint, tehát így összességében a Kórházszövetség és az egészségügyi szakmai szervezetek által kért 25 milliárd helyett jóval több pénzt kap az ágazat, és ezek után kijelentik, és sajtótájékoztatón kürtölik, hogy vajon az egészségügyben nem oldottuk meg a pénzt. Jó lenne, ha figyelnének képviselőtársaikra, hogy mennyi forrást csoportosítottunk át az idei évre és mennyit a jövő évre. Ezen felül az egészségügyi intézményeknek a járulékbefizetések módosulása következtében január 1-jétől kevesebb járulékot kell fizetni, és a kötelező egészségügyi hozzájárulás összegével is több pénzük marad az gyógyító-megelőző ellátásra.

A másik, ami régi problémája volt az egészségügy finanszírozásának, az a 3 havi csúszás. Ezt megoldottuk, és most már 2 havi csúszással kapják meg a kórházak a finanszírozási összeget; eddig 3 havi késéssel, most 2 havi késéssel. Ez jelentősen könnyíti az egészségügyi intézmények likviditási helyzetét. Ezek után kijelenteni azt, hogy ez nem megoldás, nem történt semmi, nem tudom akkor, hogy hogy nevezzem, a vitában elhangzott szavakat nem szeretném megismételni. Nézzék meg, de akkor ne nyilatkozzanak, ne lármázzák fel a sajtót, hogy nem oldottuk meg, nincs megoldva, és katasztrófahelyzet van a továbbiakban is.

Ezt az egészségügyi bizottság nyújtotta be, és még egyszer mondom, a bizottság tagjai egyhangúlag támogatták, egy 1 tartózkodás mellett ezt a javaslatot. Kérem a tisztelt Házat, hogy a jövő évi költségvetés szavazása során ezt fogadja el.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  172  Következő    Ülésnap adatai