Készült: 2024.03.28.13:30:43 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

220. ülésnap (2012.09.24.), 10. felszólalás
Felszólaló Dr. Molnár Zsolt (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:10


Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. MOLNÁR ZSOLT (MSZP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársaim! A későbbi félreértések miatt két alaptételt szeretnénk elmondani a most következő választási eljárásról szóló törvényjavaslat vitájával kapcsolatosan, csak azért, hogy később ne lehessen félremagyarázni.

A Magyar Szocialista Párt nem azért nem támogatja ezt a javaslatot és tartja elfogadhatatlannak, mert ennek következtében leválthatatlanná válna a kormány vagy leválthatatlanná válna a Fidesz. Valós társadalmi támogatással, amely mostanra kialakulni látszik a társadalomban, igenis leváltható, és le is lesz váltva a mai hatalom.

A másik ilyen alaptétel: ilyen feliratkozás - vagy nevezzük nevén: cenzus - sehol a világon, sehol Európában nincs. Hamisak azok a magyarázatok, amelyek nemzetközi összehasonlítás vagy nemzetközi példák alapján Nagy-Britanniát, az Egyesült Államokat vagy Franciaországot hozzák föl. Csak megkönnyítem a válaszadó dolgát, hogy ne hivatkozzon ezekre, mert nincs ilyen. Ahol van választói névjegyzék, ott nincs szükség ilyen gátló tényezőkre. Ez egy példátlan, szégyenletes hungarikum, amely szintén fölhívja a figyelmet arra, hogy mi zajlik a Magyar Köztársaságban.

Ez a törvényjavaslat világosan mutatja az önök demokráciafelfogását: sok jelölt választók nélkül, csak fideszes szavazógépekkel. Vagy úgy is lehetne mutatni ezt a hasonlatot, hogy futballstadion, futballmeccs nézők nélkül, hogy egy olyan hasonlattal éljek, ami az önök padsoraiban rendkívül közkedvelt.

Az elmúlt két és fél évben önök következetesen építették le a magyar demokráciát (Dr. Gaudi-Nagy Tamás: Ti meg felépítettétek.) az alaptörvénynek nevezett összefabrikált javaslatukkal, a médiatörvénnyel vagy a választójogi törvénnyel, vagy a bírók jogállásáról szóló törvénnyel, az önkormányzatokkal kapcsolatosan, és most be kívánják végeztetni a magyar jogállamiság sorsát, végső csapással a jogállamra ezzel a választási eljárási törvénnyel. (Felzúdulás a kormánypárti padsorokban.) Ez a törvényjavaslat, kérem, úgy sújt le a magyar jogállamiságra, ahogy a baltás Safarov sújtott le keresztény örmény embertársára (Felzúdulás a kormánypárti padsorokban.), úgy, hogy esélyt sem ad a túlélésre, esélyt sem adva a magyar jogállamiság túlélésére. (Közbeszólás a Jobbik padsoraiból.) Igen, kedves jobbikos képviselőtársam, keresztény ember halt meg ott.

Ha ezt a törvényjavaslatot elfogadják, akkor kivezetik a magyar társadalmat, a Magyar Köztársaságot Európából. A feliratkozás bevezetése egyben kiiratkozás lesz Európa jogállamai közül. Szeretném mondani, hogy minszki átszállással Bakuba tartunk, kedves képviselőtársaim. (Felzúdulás a kormánypárti padsorokban.) Igen, oda tartunk.

Konkrétan mit is számol föl az önök törvényjavaslata? Igen, most nemrég volt egy választás Fehéroroszországban (Az elnök csenget.), jól mutatja az önök demokráciafelfogását: csak kormánypárti képviselők jutottak be a törvényhozásba ott. Szeretném mondani, hogy ez a rémálma a magyar demokratáknak. Remélem, valamennyi demokratikus képviselőtársam egyetért azzal, hogy ezt el kell kerülni.

De mit is számol föl az önök törvényjavaslata? Hát kérem, nem mást, mint az általános, egyenlő, titkos választójogot, azt a vívmányt, az emberiségnek azt a vívmányát, amely évszázadok harca által, különösen a baloldali progressziónak köszönhetően kialakult a világon. (Derültség, felzúdulás a kormánypárti padsorokban.) Ezt kívánják önök megszüntetni. (Zaj.) Az általánost azért, mert milliókat kívánnak (Az elnök csenget.) kirekeszteni a döntéshozatalból. A titkost azért, mert levélcsomag útján kívánják szavaztatni a határon túli magyarokat, bélyegző nélkül, tisztázatlan körülmények között, a barátinak közel sem nevezhető román postára utalva. A román postának lesz kiszolgáltatva a magyar választások tisztasága, kedves képviselőtársaim. (Felzúdulás a kormánypárti padsorokban.) Vélelmezem, hogy a tőlem balra ülő jobboldali képviselőtársaim is egyetértenek azzal, hogy a román posta nem ad elég stabilitást, elég legitimációt adott esetben egy ilyennek. (Közbeszólások, zaj.)

Aztán, az egyenlő választójog sérelme. (Dr. Gaudi-Nagy Tamás: Nem bízunk bennetek már.) Ezt önök már a választójogi törvényben elintézték, hiszen az egyenlő önöknél azt jelenti, hogy van, akinek két szavazata van, van, akinek egy szavazata van, de az eljárási szabályok kapcsán is megsértik ezt, hiszen a feliratkozás intézményében más szabályok vonatkoznak a határon innen és a határon túl lévő magyar állampolgárokra. A levében való szavazás, amely bélyegző nélkül is érvényes, itt pedig borítékba kell tenni, kedves képviselőtársaim, az itt lakó magyar állampolgároknak a szavazatukat. Mi okozza ezt az indokolatlan különbségtételt?

Arra hivatkozva, kérem szépen, hogy a korábbi törvényjavaslatok nem voltak jók, a korábbi választási törvény és az eljárási törvény valóban nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, voltak benne aránytalansági problémák (Az elnök csenget.), önök bebizonyították, hogy lehet ennél még rosszabb javaslattal élni.

(13.30)

Végezetül, elágazáshoz érkezett a magyar demokrácia... (Taps az MSZP soraiban. - Kikapcsolják a mikrofonját.)




Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai