Készült: 2024.03.29.05:37:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

180. ülésnap (2000.12.06.), 397. felszólalás
Felszólaló Bauer Tamás (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:02


Felszólalások:  Előző  397  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BAUER TAMÁS (SZDSZ): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Sajnos az éjszakai vita miatt a XL. tegnap elmaradt, úgyhogy ez nem a XLI., csak a XL.

Tisztelt Országgyűlés! A jelenlegi Országgyűlés gyakorlatában ismeretessé vált az a népi felelgetés, amikor a kormánypárti képviselő napirend előtt felszólal, és utána a kormány képviselője válaszol. Ennek voltunk a tanúi hétfő reggel is, amikor Rogán Antal fideszes képviselő úr szólalt fel, és neki a kormány képviselője, a gazdasági minisztériumi államtitkár válaszolt. Ilyen módon a parlament csak a kormányoldal álláspontját ismerheti meg. Így aztán nem marad más a számomra, mint hogy napirend után térjek vissza egy ilyen hétfő reggeli napirend előtti népi felelgetésre.

Ennek a bizonyos álvitának a tárgya adott esetben a szakszervezetek szerepe volt, és egyrészt a képviselő úr, másrészt a kormány részéről a magyarországi szakszervezeteket vádolták. Rogán képviselő úr azzal vádolta meg a szakszervezeteket, hogy most hangosak, bezzeg annak idején, a Bokros-csomag idején, 1995-ben hallgattak. Az államtitkár úr pedig azzal vádolta meg őket, hogy amikor nem támogatják a minimálbér 40 ezer forintra való emelését, akkor nem képviselik a munkavállalók érdekeit.

Nos, tisztelt képviselőtársaim, mindkét vád megalapozatlan. Ami az 1995-ös szakszervezeti viselkedést illeti: ha Rogán képviselő úr és számos más fideszes képviselő azt állítja, hogy a Bokros-csomag idején a szakszervezetek hallgattak, akkor arra kell következtetnem, hogy ők csak 1998-ban kezdtek el újságot olvasni. Mert aki 1995-ben újságot olvasott, televíziót nézett, annak emlékeznie kell arra, hogy a Bokros-csomag idején a szakszervezetek nagyszabású tüntetéseket rendeztek a Bokros-csomag ellen, ami nekem nem tetszett, mert én híve voltam ennek a stabilizációs gazdaságpolitikának, de a szakszervezetektől nem várom el, hogy támogassák a kormány gazdaságpolitikáját.

Emlékezzenek arra, amikor Szöllősi Istvánné vezetett pedagógustüntetést a Kossuth téren; emlékezzenek arra, amikor Gulyás Judit vezette az egészségügyi dolgozók tüntetését.; emlékezzenek a vasutassztrájkra, ami abban az időszakban volt. Sőt, még arra is emlékezhetnek, hogy amikor a kormány meghirdette a Bokros-csomagot, akkor a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége egy alternatív stabilizációs programmal állt a nyilvánosság elé. Azt én is furcsának tartom, hogy például Szöllősi Istvánné kormánypárti képviselőként vezetett tüntetést a kormány stabilizációs politikája ellen, ezt a magam részéről egy kormánypárti képviselőtől nem helyeslem. De hogy a szakszervezetek ezt csinálták, az teljesen természetes dolog. Rogán úr pedig, szokása szerint, meghamisította a valóságot.

Ami a másik kérdést, a minimálbért illeti: azt állította az államtitkár úr, hogy azért kellett döntenie a kormánynak a minimálbér emeléséről, mert a szakszervezetek azt nem támogatták az Országos Munkaügyi Tanácsban. Ez úgy nem igaz, ahogy mondja, hiszen a munkáltatói oldal utasította el a minimálbér emelését, a szakszervezetek bizony támogatták azt.

Az kétségtelen tény, hogy a szakszervezetek kifejezték abbéli aggályukat, hogy ez a hirtelen minimálbér-emelés foglalkoztatási problémát fog okozni, elsősorban a kisvállalkozóknál. Ezt az aggályt kisvállalkozók tömegei is kifejezték, hiszen a magasabb minimálbér, aminek örül a munkavállaló, magasabb bérköltséget jelent, aminek nem örül a munkáltató. Ezt a magasabb bérköltséget a kormány csak részlegesen kompenzálja, ez foglalkoztatási problémát okozhat; a szakszervezetek a maguk részéről egyfelől magasabb bért szoktak követelni, ami természetes, másfelől pedig aggódnak a tagjaik munkahelyeiért, ami szintén természetes.

Azt gondolom tehát, hogy a szakszervezetek, amelyekkel én sokszor egyetértek, sokszor meg nem, úgy viselkednek ebben a kérdésben, ahogy szakszervezetek viselkedni szoktak. Hogy a szakszervezetek egy sportcsarnokban tömeggyűlést rendeznek, az napjainkban igencsak békés magatartás ahhoz képest, ahogy a Bokros-csomag idején a Kossuth téren rendeztek nagyszabású tüntetéseket.

Úgyhogy megint azt kell mondanom: a fideszes politikusok, legyenek akár képviselők, akár államtitkárok, ebben a kérdésben sem mondanak igazat. Nagy kár!

Köszönöm a figyelmet. (Taps az MSZP padsoraiból.)

 




Felszólalások:  Előző  397  Következő    Ülésnap adatai