Készült: 2024.04.26.01:17:43 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

109. ülésnap (1999.12.14.), 156. felszólalás
Felszólaló Csurka István (MIÉP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:56


Felszólalások:  Előző  156  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

CSURKA ISTVÁN (MIÉP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Ez a mai vita nagyon közel áll a tegnap lefolytatott Szent Korona-vitához, illetve nagyon szorosak az összefüggések a két téma között. A magyar nemzeti kultúráról van szó, a kereszténységről, a kereszténység alapértékeiről, egész jövőnkről. A Hit Gyülekezete el tudta ismertetni magát mint egyházat a '88-ban vagy '89-ben meghozott törvény alapján; de nem az, nem egyház. Éppen... (Közbeszólás az SZDSZ padsoraiból: '90-es!) - '90-es, köszönöm szépen, valóban '90, de még a régi kormány idején. (Közbeszólás az MSZP padsoraiból: Az SZDSZ segítségére szorul? - Derültség.) Igen, sokszor igen, természetesen. (Közbeszólás az SZDSZ padsoraiból: Nana! - Derültség.) Most például könnyen tehetem, mert úgy érzem, hogy valami feszültség van ebben a tekintetben az SZDSZ-en belül. (Derültség.)

Tisztelt Képviselőtársaim! Arról van szó, hogy itt van egy jelenség, amely szembeszáll és rombolja a magyar kultúrát, a kereszténységet, a történelmi egyházakat, és közben egyháznak adja ki magát. Kérem szépen, ez pontosan olyan dolog... (Bauer Tamás közbeszólására:) Nem, kérem szépen, a reformáció a kereszténységen belül maradt minden esetben. Talán ehhez jobban értek, mint Bauer Tamás. (Derültség. - Taps a kormánypártok padsoraiban.)

Nos tehát, hölgyeim és uraim, arról van szó, hogy a Hit Gyülekezete megkapta az összes jogosítványt arra, hogy olyan legyen, mint egy egyház, mert önmagát egyháznak nyilvánította, és nincs a liberalizmus tételei között olyan törvény, amely ebben megakadályozhatná.

 

(15.50)

A társadalom e szerint a törvény szerint ma sem tudja kimondani, hogy ez nem egyház, hanem egy kulturális romboló tevékenység, egy politikai tevékenység, amely a magyarság és a kereszténység ellen irányul! Ez a tény! (Taps a kormánypártok és a MIÉP padsoraiban. - Közbeszólások a kormánypártok padsoraiból: Úgy van!) Lehet, hogy a portugálokat is sérti, lehet, hogy a spanyolokat is sérti, sokat beszél az inkvizícióról, a katolikus egyházat tartja a legfőbb ellenségének, mégis egy másik kultúrát akar ide becsempészni ebbe az országba, és ehhez toborozza a híveit, és ehhez alkalmazza azokat a pszichológiai eszközöket, azokat az anyagi ráhatásokat, azokat a toborzási eszközöket, amelyeket alkalmaz.

Vegyük észre, ez nem arról szól, mint ahogy a tegnapi vita sem arról szólt, hogy pusztán hova tegyük a koronát: milyen kultúrát építsünk magunknak, mivé fejlődjünk, merre nézzünk - ezt akarja megzavarni a Hit Gyülekezete! És ehhez képest valóban elégtelen az a fellépés, amely itt kilátásba van helyezve a kormány által, hogy tudniillik meghagyja, nem akarja megváltoztatni ezt a rossz törvényt, amely nem a vallásszabadságot, hanem az egyházalapítást, éppen ezeket a befurakodásokat tette lehetővé. És nemcsak ez az egy ilyen van, van más is. És ha ezt így hagyjuk, akkor nem fogunk soha tisztába jönni a saját helyzetünkkel, mert folyton alakítanak ilyen egyesületeket, ilyen mozgalmakat; ugyebár, hát ez a példa. Ennek az őspéldája az - biztosan nagy felháborodás fogja kísérni a szavaimat -, hogy a magyar társadalom sajnos meghagyta a lehetőséget az MSZMP-nek, hogy szocialistának nyilvánítsa magát, és mint ilyen szerepeljen a társadalomban. (Taps az MSZP padsoraiban.) Ugyanez a helyzet, hogy a Hit Gyülekezete egyháznak van nyilvánítva.

Lépjünk fel ellene, fogjunk össze, mert a baj nagyobb, mint az, hogy mit csinál Németh Sándor, meg hogy mi történik, hasra vágják magukat, vagy sem! A baj nagyobb! (Zaj, közbeszólások.) Egyszerre csak egy szóljon közbe, mert... (Derültség, taps a MIÉP és a kormánypártok padsoraiban.)

Tulajdonképpen be is fejeztem, és köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a MIÉP és az FKGP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  156  Következő    Ülésnap adatai