Készült: 2024.04.24.15:19:47 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

201. ülésnap (2001.04.18.), 398. felszólalás
Felszólaló Keller László (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 9:35


Felszólalások:  Előző  398  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KELLER LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm szépen. Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Én két módosító javaslathoz szeretnék hozzászólni: először a 10. módosító javaslathoz, amelyet én nyújtottam be, aztán a 16-oshoz, amelyet Vojnik Mária és több képviselőtársam, döntően Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei képviselők nyújtottak be.

Az én módosító indítványom arra irányul, hogy Veresegyház új tervezett beruházását, a 16 tantermes általános iskola építését mégiscsak vegye be az Országgyűlés a címzett támogatási körbe. Önmagában is van jelentősége annak, azt gondolom, hogy egy település új iskolát kell hogy építsen, de én egy tágabb problémáról szeretnék szólni. Veresegyház tulajdonképpen megjeleníti az agglomeráció problémáját, ugyanis az a sajátos fejlődés érvényesül az agglomerációban, hogy a fővárosból és máshonnan is, de döntően a fővárosból húzódnak kifelé a lakosok, bővül az agglomerációs települések lakosainak száma, így például Versegyházé is. Óhatatlan az, hogy a lakosságszám elérkezik egy olyan lélekszámhoz, amikor a meglévő létesítmények már nem elégségesek a tisztességes ellátáshoz, így például nem biztosított az általános iskolai kapacitás, úgy, ahogy az esetünkben látszik, tehát rákényszerül a település, akár akarja, akár nem. Azt gondolom, egy természetes velejárója a társadalmi fejlődésnek, hogy az agglomerációs település fejlődik, hogy megépítse az új iskolát, hiszen olyan meglévő kapacitása, tanterem-bővítési lehetősége nincs, amivel élni tudna.

Sajnálatos, hogy ez a fejlesztés most az Országgyűlés által, a kormány eredeti javaslata szerint nem került támogatásra. Én tudom, hogy vannak jól indokolható okai annak, hogy ez nem történik meg, de azt gondolom, most már el kell jutni oda - és azt gondolom, egy jelzés lehet az, ha most az Országgyűlés befogadja ezt a beruházást -, hogy figyelembe kell venni azt a természetes fejlődést, ami itt az elmúlt 10-11 évben bekövetkezett, és azt is figyelembe kell venni, hogy amikor a címzett támogatások köre a korábbi időszakban le lett szűkítve, akkor azok a feltételek, amelyek a szűkítést akkor indokolták, ma már nem biztos, hogy fennállnak, sőt azt mondom, hogy nem állnak fenn, és lehetővé kell tenni, nyitni kell abba az irányba is, hogy a központi költségvetés nagyobb támogatást tudjon biztosítani vagy egyáltalán támogatást tudjon biztosítani például az általános iskola építéséhez. Én tehát több szempontból is fontosnak tartom ezt a módosító javaslatot.

Lehet, hogy az Országgyűlés végül úgy dönt, hogy nem támogatja a módosító javaslatomat. Ha ez a döntés következik be, akkor is arra kérem a kormányzatot, gondolja át, hogy ezzel a problémával mindenképpen foglalkozni kell, hiszen több olyan települést is tudok mondani, amely saját erőből nem képes utánamenni a lélekszámfejlődésnek. Megakadályozni nem lehet, mert lehet persze azt mondani, hogy az önkormányzat meghatározza, hogy nem emelkedhet a lakosság létszáma plusz 500 főnél nagyobbra, de ez biztosan nem egy természetes dolog, és nem lehet erőszakkal megakadályozni, hogy az emberek, ameddig új beépítési lehetőség van, ne menjenek ki egy kellemesebb, adott esetben az életfeltételek szempontjából bizonyosan kellemesebb környezetbe.

Én tehát tisztelettel kérem az államtitkár urat, hogy vegye ezt a módosító indítványt egy olyan jelzésnek, amely mellett megítélésem szerint nem lehet elmenni, a problémával foglalkozni kell. Az persze külön jó lenne, ha konkrétan ezt a beruházást támogatnák, és tulajdonképpen azt, hogy a kormányzat vette a jelzést, azzal igazolná vissza, hogy a beruházás mellett pozitívan foglal állást.

A másik módosító indítvány, amely mellett szólni szeretnék, a Szatmár-Bereg megyei kórház fehérgyarmati és vásárosnaményi telephelyének a rekonstrukciója. Az elmúlt év során ez már szóba került itt az Országgyűlésben, amikor bizonyos maradványpénzeket osztott fel az Országgyűlés. Tudjuk nagyon jól, hogy a támogatás vonatkozásában már akkor is - sajnos - negatív megkülönböztetésben volt része a vásárosnaményi és a fehérgyarmati kórháznak, hiszen, emlékezzünk rá, önálló képviselői indítványként került be az Országgyűlés elé, és sokáig úgy volt, hogy ez a kórház megkapja azt a többlettámogatást, amely ahhoz szükséges, hogy befejezésre kerüljön a beruházás. Tudni kell, hogy ez 1997-ben indult el, és most már több éve tart.

Most az látszik, hogy a kormányzat ugyan eleget tesz annak az ígéretének, hogy egy többlettámogatást ad 2001-re is, de ha megnézzük, akkor az érintett körzet és az érintett megye képviselői másképp ítélik meg a helyzetet. Azt gondolom, hogy nem nagy az eltérés, persze 300 millió is nagy összeg, de azért ha megnézzük, milyen nagyságrendű beruházás folyt ezen fejlesztés keretén belül, akkor ahhoz képest mégsem olyan nagy ez az összeg. Azt kellene végiggondolni, hogy kormányoktól függetlenül mi játszódott le a korábbi esztendőkben a kórház-rekonstrukciós beruházások területén. Most, azt gondolom, lehetőség kínálkozik arra, hogy tisztességesen befejeződjön a beruházás, a mi véleményünk szerint abban az esetben, ha a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei képviselők javaslata támogatásra kerül.

Nyilván továbblépést jelent majd a beruházás abban az esetben is, ha csak azt a támogatást kapja meg a megyei önkormányzat, amelyet most itt a kormányzat a javaslatában előirányzott, de megint beleesünk majd abba a hibába, hogy előrelépett a beruházás, de nem fejeződött be, mert egy fél év múlva ki fog derülni, hogy többletpénz kellene még, és akkor már nem lesz lehetőség a korrekcióra, vagy amikor lehetőség lesz a korrekcióra, akkor már megint sokkal többe fog kerülni a beruházás.

 

 

(0.10)

 

 

Tehát tisztelettel azt kérem az államtitkár úrtól, hogy vegyék komolyan a képviselők jelzését. Nem kérdőjelezem meg azt, hogy a kormányzat rosszul mérte volna fel a helyzetet, inkább abból indulok ki, hogy amikor a törvényjavaslat előkészítése megtörtént, akkor egy adott szituáció volt. Akkor úgy ítélték meg, hogy 430 millió forinttal megúszható a dolog, és most, amióta már tárgyalásra került, a kormányzaton keresztülment, a parlamentben most kerül sor a döntésre, a kialakult helyzetben azóta újabb műszaki problémák merülhettek fel, és most az a helyzet, hogy 754 millió az, ami szükséges lenne.

Tehát az a tiszteletteljes javaslatom, hogy a kormányzat még akkor is, ha szocialista képviselők javaslatáról kellene állást foglalni, kérem, fontolja meg, hiszen gyakorlatilag itt, a választások előtt befejeződhetne az a kórház-rekonstrukció, ami az adott térségben rettentően fontos, két kormányzatot ívelt át. Ne maradjon resztli, mert hiszen ha jön a választási időszak, adott esetben kormányváltás, megint a kórház fog rosszul járni, hiszen nem lesz, aki döntsön arról az adott esetben 300 millió forintos többletről, amellyel tisztességgel be lehetne fejezni a beruházást.

Tisztelt Ház! Erről a két módosító javaslatról szerettem volna szólni. A két módosító javaslat - még egyszer szeretném jelezni - túlmutat az adott konkrét ügyön, amit szeretne előmozdítani, elvi természetű kérdéseket is feszeget. Arra kérem a kormányzatot, az államtitkár urat, hogy a felvetésemet szíveskedjen megfontolni, és az elkövetkezendő hetekben a kormány a korábbi álláspontját igyekezzen megváltoztatni, vagy kérem azt, hogy változtassa meg az álláspontját, és ez a két beruházás kerüljön támogatotti körbe.

Köszönöm a figyelmet, elnök asszony.

 




Felszólalások:  Előző  398  Következő    Ülésnap adatai