Készült: 2024.03.29.16:50:30 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

219. ülésnap (2009.06.29.), 16. felszólalás
Felszólaló Tóbiás József (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:09


Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TÓBIÁS JÓZSEF (MSZP): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! (Zaj. - Az elnök csenget.) A pénzügyi-gazdasági világválság új kihívások elé állította mind az Európai Uniót, mind Magyarországot. Az Európai Unióban nagyon sokáig úgy gondolták, hogy a válság a gazdaság keretei között lokalizálható, megoldható, és nem terjeszkedik túl társadalmi rendszereken. Ma már egyértelmű és világos, hogy a válság társadalmi problémák tömkelegét gerjeszti, erősít fel olyanokat is, amelyek benne voltak az adott társadalmakban, így Európában, Angliától Görögországig, akár Magyarországon. Egy lebomló pénzügyi-gazdasági irányzat maga mögött hagyta rengeteg ember problémáját; a megoldás nemcsak kormányzati, nemcsak intézményi, hanem társadalmi felelősségvállalást, egyéni kiállást is igényel mindazoktól, akik mintaadói politikáknak, városoknak, településeknek, szomszédoknak.

Rá kell ébreszteni a pénzügyi-gazdasági világot, hogy ebben a helyzetben az ő szerepvállalása nem gerjesztheti tovább a leszakadó társadalmi csoportokat, nem lehet táptalaja a radikalizmusnak, a szélsőséges politikai nézeteknek.

(12.10)

Ez nem pusztán állami, ez személyes, politikai és társadalmi szerepvállalást feltételez. Rá kell ébreszteni a pénz és a gazdaság világát, hogy ahogy ők gondolták, hogy a válság után minden úgy marad, ahogy volt, az nem mehet többé! Nem lehet, hogy akkor, amikor a gazdaság jól ment, akkor a profitban érdekeltek voltak, majd amikor nem megy, akkor pedig mutogatnak, és nem vállalnak szerepet az általuk okozott károk mérséklésében.

Példaként szeretném említeni - sok vitám van ma a pénzügyi világ egy részével, remélem, nem az egésszel -, hogy Angliában a bankfelügyelet elnöke a pénzügyi válság kirobbanását követően előáll és közli az angolokkal, hogy elnézést kérek, részesei vagyunk ennek a problémának, vállaljuk a felelősséget. Joggal várnám el ma mindazon szereplőktől, akik az elmúlt hat-hét évben tettek azért, hogy ma ez a pénzügyi-gazdasági válság itt van Magyarországon, ők is álljanak föl, és ha már bocsánatot nem kérnek, legalább azt tegyék meg, hogy van az a krízisalap, amelybe szeretnének befizetni, amelyben szeretnének személyes társadalmi felelősségvállalásból és szolidaritásból szerepet vállalni.

A társadalmi felelősségvállalás ebben a parlamentben is úgy néz ki, hogy retorikailag nagyon jól elvagyunk egymással, a társadalom azon része meg, amely azt várja ma itt, hogy a megoldások vitájában a lehető legjobb tükröződjék, azt látja, hogy eközben egymásra mutogatunk.

Tisztelt Képviselőtársaim! Igazuk van, szembe kell nézni, egyénileg is, kinek-kinek darabra, és eldönteni, hogy az ő szolidaritása csak addig tart-e (Dr. Hende Csaba közbeszólására:) - igen, Hende úr! -, csak addig tart-e, amíg hatalomra nem kerül, addig szajkózza, vagy a szolidaritás politikai hatalom nélkül is egyéni, társadalmi szerepvállalás-e. Az vagy van, vagy nincs! A krízisalap erről szól. Eldöntheti mindenki Magyarországon, hogy aki tehet, az segítsen. Ez egy kinyújtott kéz, amit illik elfogadni, nem politikai karakter okán, emberileg illik elfogadni.

Végezetül a krízisalapról. A krízisalap mindenkinek igyekszik segíteni. Mindenkinek mértéktől függően, értelemszerűen attól, hogy mennyire leszünk mi egységesek politikailag is és emberileg is, hogy kényszerítsük és kérjük a gazdaság együttműködését, hogy legyen segítségére mindazon százezer családnak, embernek, aki 30 százalékkal több bért veszített el az elmúlt időszakban, aki a lakáshitelére 30 százalékkal többet kénytelen fizetni, ebben segítséget kell adni. A kormány megtette a maga kezdő lépését. Az állami vezetők megtették. A Magyar Szocialista Párt elnöksége megtette. A Magyar Szocialista Párt frakciója megtette. Kérdezem én: önök megteszik? Segítenek abban, hogy mások is részesei legyenek ennek a társadalmi felelősségvállalásnak? (Taps az MSZP padsoraiban.)

Végezetül: képviselőtársaim, a válság nem tesz különbség jobb- és baloldali ember között. Be kell látnunk, hogy országunk és a benne élő emberek léte, céljaik elérése a politika számára nem zéró összegű játszma. Nem egymástól kell ma ebben a pillanatban elnyerni, amit el lehet nyerni: együttműködni, egymással versengeni, vitázni a játékszabályok betartásával (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) elérni, hogy összességében Magyarország nyerjen.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai